Skandální únos indiánského prezidenta

Včera v noci dostal letoun Bolivijských ozbrojených sil č. 1  (Fuerza Aerea Boliviana Nr. 1) informaci, že vzdušný prostor Francie, Španělska a Itálie, včetně Portugalska je pro něj z technických důvodů uzavřen. Stroj, tryskový Dassault Falcon 900EX imatrikulace FAB 001 byl označen státním erbem a nápisem Estado Plurinacional de Bolivia. Nacházel se dest kilometrů nad zemí, a vstupoval do řízení Vienna Approach. Pilot požádal o povolení k přistání, a byl přiblížen k schwechatskému letišti, kde přistál. 


Na palubě neměl nikoho jiného než prezidenta Bolivie, Evo Moralese, ministra obrany Saavedru a posádku. Stroj vezl Moralese z konference zemí produkujících a exportujících plyn, kterou v  moskevském Kremlu  pořádal ruský prezident Vladimír Putin, a o které, jak jinak, světová média, jejichž společenství a státy jsou na plynu životně závislá, neinformovala.


Bolivijský stroj musel ve Vídni přistát. Ve vzduchu sice nejsou patníky, ale poté, co bylo po španělském sdělení pilotovi zřejmé, že dotankování na Kanárských ostrovech odpadá, pokud se tam posádka a prezident nepodrobí šacovačce, a letoun prohlídce (zda na palubě není Snowden- když TO letí z Moskvy), bylo zřejmé, že parking nad Lomnickým štítem  pro nemožnost fyzikální odpadá, a letoun se musí buď vrátit (nejlépe do Moskvy), nebo …přistát. Proto přistál. Tím zděsil rakouskou diplomacii, nikoli však španělskou.


Zatímco rakouský prezident váhal, zda má opustit teplé podušky hofburské, španělský velvyslanec už byl ve Schwechatu s tím, že navrhl, že by ho Morales mohl pozvat do letounu na "šálek silné bolivijské kávy". To byl  ovšem silný šálek rakouské (zřejmě od Meinla) kávy i pro Moralese, který se sice podvolil a z letounu vystoupil. I s policií (!) poté  odjel do budovy pro VIP hosty, nicméně Španěla oslyšel s tím, že letiště, pokud ví, má  vlastní bufet. Chce-li se Španěl občerstvit… Letoun zůstal neprohlédnut. Zůstalo u čestného slova prezidentova, že TAM  Snowden NENÍ.


Morales zavolal Cristině ( argentinská prezidentka Kirchnerová) do Buenos Aires, a Cristina, jako správná ženská, to v 00:35 SELČ vzala do vlastních rukou. Vzbudila chudáka Mujicu (prezident sousední Uruguaye), vzbudila plukovníka Olantu Humalu (prezidenta Peru) a nechala se vší rázností svolat  UNASUR. Zda volala Brasíliu nevím, ženská žárlivé (politicky) ženské, proč ano. Nevolala Asunción a Bogotu, tedy psí boudy USA na území Latinské Ameriky. Caracas nemusela, venezuelští špióni seděli ještě v Moskvě, a jistojistě věděli, že indián Morales se ležením nohsledů  bílého muže Bidena  (nebo černého muže Obamy ) z Washingtonu – neproplížil, a byl jat lstí záludné bandy evropských trampů.


Černý muž ve Washingtonu, D.C. sice před týdnem prohlásil, že kvůli nějakému Snowdenovi nebude zastavovat (to stop- rozuměj: unášet) letouny, ale zřejmě se skutečnost od reality přece jen odlišuje. Rozcuchaný Fischer (jen více Fischerů…) seděl nuceně nenuceně na lavici s Moralesem, který se nepotí, Morales telefonoval a dával rozhovory, a Rakušan vypadal jako opařený Rak. A pak se divme názvu státu…


Po jedenácti hodinách, když konečně všem došlo, že ve Vídni donutila Evropa Vídeň porušit vídeňské konvence, protože vždy bylo zadržení panovníka činem zralým na  rychlé vyhlášení války, se všem "rozsvítilo", a FABka dostala "clearence for take-off". Když jsem začal psát tuto nesměšnou příhodu, letoun v jedenácti kilometrech míjel Funchal na Madeiře. Evo Morales nebyl jen zadržen, byl fakticky unesen. Měl přistát na Kanárských ostrovech, musel přistát ve Vídni. Porušení všech diplomatických výsad,  nesmírná arogance americká a její dopad.


Příště, až si Vladimír Putin někoho pozve, bude mu muset zajistit eskortu pravděpodobně dálkových bombardérů až před dveře domu hosta. Nakopnut nebyl Indián Morales, nakopnutým je Putin. A v Moskvě se k odletu do Caracasu  právě teď chystá speciál venezuelského prezidenta Madura. Byl v Kremlu na téže akci, jako Morales, ale zdržel se, protože dnes se otevírala v Moskvě ulice Hugo Cháveze. Tak kde asi "stopnou" Madura?


P. S. Trasa FAB 001 vedla v koridoru Ostrava-Hodonín, a někde nad Hodonínem letoun změnil charakteristiku letu, tj., musel se dozvědět, že směr Kanárské ostrovy se neletí, a započal klesání…


Více k tématu: Guardian

5 1 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments