Slyšeli jste už o spoluspotřebitelství?

Je to idea, která brzy změní náš svět.

Tvrdí to magazín TIME, který zařadil spoluspotřebitelství mezi 10 idejí, jež radikálně změní svět v nejbližším období. Rozumnou volbou dneška již není vlastnit, ale sdílet.Jak se dále píše v článku magazínu, jednoho dne se podíváme zpět na 20. století a budeme se divit, proč jsme vlastnili tolik věci. Po tisíciletích, ve kterých žila většina lidí z ruky do úst, v 20. století začaly průmyslové ekonomiky Západu, a nakonec i velká část zbytku světa, chrlit spotřební zboží. A všichni víme, kam to dospělo…

Není proto asi až tak překvapivé, že tendence k racionálnějšímu využívání zdrojů začínají v posledních letech vznikat právě v kolébce této spotřeby, Spojených státech amerických. Koncept byl obhájen Rachel Botsmanovou a Roo Rogersem, spoluautory "What ‚s Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption" (Co je moje, to je i tvoje: Vzestup spoluspotřebitelství). Botsmanová ve své řeči na TED konferenci v Sydney v roce 2010, popisuje spoluspotřebitelství jako "nový velký sociálně-ekonomický nápad slibující revoluci ve způsobu, jakým konzumujeme". Vidí spoluspotřebitelství jako sociální revoluci, která umožňuje lidem "vytvářet hodnoty ze sdílených a dostupných zdrojů tak, že vyvažují osobní sobeckost s dobrem větší komunity". Skutečným benefitem spoluspotřebitelství je podle ní však opětovný vznik komunit a společenství, v nichž si její členové přesto, že se dosud neznali, navzájem důvěřují. Princip spočívá v tom, že věci, které vám 360 dnů do roka jen někde leží a čekají na použití, poskytnete zdarma nebo za malý poplatek ostatním. Věci, které nepoužíváte, nebo používáte minimálně, a je vám jich líto vyhodit nebo darovat, protože by to bylo drahé, nebo to můžete ještě někdy potřebovat, tak zatím mohou posloužit jinde. Vždyť vám zas na oplátku někdo půjčí to, co potřebujete vy. A ušetříte oba.

Už nejen pro sociální a ekologicky smýšlející menšinu se stává důležitou pomoc jiným, ochrana životního prostředí a minimalizace negativních dopadů na okolí. Toto jsou totiž "vedlejší efekty" spoluspotřebitelství, jehož výhody si uvědomuje stále větší část populace. Princip fungování OdKomunity.cz, prvního a zatím jediného takového komunitního společenství v Čechách, je jednoduchý. Poté, co se zaregistrujete, nahrajete věci, které můžete půjčovat. Pokud si někdo bude chtít něco od vás půjčit, kontaktuje vás a domluvíte se na předání věci. Za věc můžete požadovat bezpečnostní zálohu. Jen co se vám věc vrátí, vy vrátíte zálohu. Obdobně si můžete i vy půjčovat od ostatních uživatelů vše, co potřebujete. Nezištná sousedská výpomoc bývala běžným jevem. V budoucnu bude opět. Vítejte v naší komunitě na nekomerčních stránkach www.odkomunity.cz.


Zdroje:

http://www.abc.net.au/tv/bigideas/stories/2010/06/08/2920140.htm

http://www.wired.com/epicenter/2011/02/rentalship-the-new-ownership/

http://www.time.com/time/specials/packages/article/0, 28804,2059521 _2059717_2059710, 00.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments