Solární byznys: důkaz nefungujícího státu

Úplatní úředníci na ministerstvech a hloupá vláda, která jedná, až když dojde na mezinárodní arbitráže. Tak se vládne v Česku už po mnoho let. Podívejme na příklad solárního byznysu jako ukázkového selhání státních institucí.


Vraťme se někdy na začátek roku 2005, kdy Martin Bursík se svými kamarády podporovali lobbistický zákon, který měl jednak nakrmit jejich peněženku a jednak popohnat Česko na cestu energetické soběstačnosti. Ale co Bursík a jeho podnikatelští kamarádi plánovali jako obchůdek v malém, to pozdější následovníci již odpadlého ministra dovedli do gigantického tunelu. Oligarchické skupiny jako J&T a ČEZ si ve velkém nacvičili onu taktiku, jak ze státu udělat koncesní servisní firmu(external link) pro své osobní potřeby. Vyjmenujme hlavní aktéry dnešního krachu:


  • lobbistické pojetí zákona s připravenými dírami;

  • neschopný státní regulační úřad, který nejednal v situaci, která byla ze začátku stejně dobře zvládnutelná jako v sousedním Německu;

  • úplatní úředníci na ministerstvech a hloupá vláda, která jedná, až když je pozdě, tj. až dojde na mezinárodní arbitráže.


Tak se vládne v Česku už po mnoho let. Proto se podívejme na příklad solárního byznysu jako ukázkového selhání státních institucí.


Celý článek najdete na e-republika.cz


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments