Společnost Pickwickovců

Nikdy bych nebyl pomyslil, že ještě za svého života uvidím proměnu moderního státu v Anglii Pickwickovců.

Se žebrajícími chudáky, bezdomovci, neléčenými lidmi trpícími všakovými neduhy – s pusou bez zubů, dřevěnou nohou, zkroucené bolestí protože nemají na léky a na doktory, negramotné a snad i hladomor, choleru a tyfus. Jak je to vůbec možné? Za komunistů to přece již nebylo. A za idealizované první republiky z velké části bylo. Proto byly demonstrace, hladové pochody…

Ve Spojených státech – výspě demokracie, která je sice nejdál v neoliberálních reformách ale ekonomické, politické a morální krizi se nevyhnuly – tato naopak vytryskla do světa přímo z jejich finančního systému – jsou podobné zjevy zcela běžné. Proč se najednou kolo dějin otáčí směrem do hluboké minulosti? Kam vlastně spěje vývoj lidské společnosti? Zdá se, že k pralesu, kde nejsilnější predátoři mlaskají blažeností, mrchožrouti dojídají zbytky kořisti a zbytek hledá celé dny a týdny obživu, podniká dálkové pochody za vodou a stravou, nechávajíc cestou umírat slabé a bezbranné vystavené volně predátorům a mrchožroutům.

Zdá se, že francouzskými osvícenci proklamovaná společenská smlouva se nám rozpadá přímo před očima. Přestává existovat demokratický politický systém, právní stát, společnost služeb obyvatelstvu. Všechno se mění v byznys a džungli, kde všemu vládne síla – peníze. Hesla "bratrství – rovnost – svoboda", "právo – morálka – humanita" se stávají bezobsažnými pojmy. Toto byl Boží záměr?
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments