Spřažení a zkorumpovaní politici

Šokující čin, při němž byly zabaveny vklady občanů, aby se vyřešila bankovní krize na Kypru, byl špatný sám o sobě. Teď se však začínají objevovat detaily špinavého politického obchodu. O tom, co se odehrává, napsal ekonom a sloupkař časopistu Forbes Nathan Lewis. Titulky oznamovaly, že kyperská dohoda znamená, že budou ochráněny vklady do 100 tis. euro, ty, které tuto částku překročí, budou však řádně osekány. Podobně jako v Orwellově Farmě zvířat je to ale tak, že někteří velcí vkladatelé jsou rovnější než jiní – vlády a státní instituce mají pod ochranou všechny své vklady. Německé banky a centrální banky jsou také plně kryty. Lewis k tomu dodává: "Všichni ostatní dostanou nažrat písku."


Tím však celá ta vylomenina nekončí. Odpisy úvěrů jsou provázány s politiky a právě začalo vyšetřování pravděpodobných zvláštních dohod s místními politiky.


Mohlo by se to stát i v USA? Už se to stalo při dohodě o bankrotu General Motors a Chrysleru, pří níž byly podmínky diktovány spíše politickými úplatky než pravidly konkurzního řízení. Držitelé dluhopisů byli oškubáni, zatímco s odborovým svazem zaměstnanců v automobilovém průmyslu (UAW), který podporuje Obamu, bylo zacházeno velmi štědrým způsobem. Lewis také upozorňuje na to, že dalším zdrojem bankovního spřažení s politiky je změna zákonů týkajících se úpadku z roku 2005, která svévolně nadřazuje držitele odvozených závazků nad ostatní věřitele, což znamená, že pokud se velká banka dostane do problémů, "mohou ostatní věřitelé snadno zjistit, že už na ně vůbec nic nezbylo."


Zdroj: Forbes


Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments