Stopy Marca Riche i v Česku

Ve čtvrtek 26. června 2013 zemřel ve švýcarském Lucernu úspěšný americký podnikatel s ropou a nemovitostmi Marc Rich, který před berním úřadem a obviněním z nelegálního obchodování s Íránem emigroval v osmdesátých letech minulého století z USA do Švýcarska. Ve Spojených státech byl stíhán za nezaplacení 48 mil. dolarů na daních. V roce 1983 jej americké úřady žalovaly v 65 případech. Při zatčení mu hrozil trest odnětí svobody ve výši 35 roků. Rich měl přezdívku El Matadore. V té době byl na něj vydán mezinárodní zatykač FBI. Byl dokonce zvažován jeho únos, neboť byl nejhledanějším stíhaným delikventem v oblasti hospodářské kriminality v dějinách země. Se svými společníky se stal průkopníkem nelegálního obchodu bílých límečků v tzv. combat tradingu, což bylo obchodování v neklidných zemích.


V roce 2001 mu udělil Bill Clinton milost. Stalo se tak v posledních hodinách jeho prezidentského mandátu. Tento krok pak později Clinton označil za svoji politickou chybu.


Svou stopu zanechal Marc Rich i v České republice. Jeho společnost Marc Rich Real Estate se podílela na velkých developerských projektech v Praze. Jde například o Palác Karlín či Corso Karlín. Partnerem ve společnosti Real Estate je další pražský developerský magnát Serge Borenstein.


V dubnu letošního roku uveřejnil německý deník Süddeutsche Zeitung informace o výsledcích pátrání mezinárodního seskupení investigativních novinářů (The International Consortium of Investigative Journalists) o cca 2,5 mil. dokumentů o daňových rájích na celém světě. Jejich součástí je i seznam 130 tisíc lidí, kteří tam uklidili své peníze. V této plejádě „daňových optimalizátorů“ se to jen hemží jmény politiků, prominentů, finančníků a obchodníků se zbraněmi. A na tomto seznamu je i skladatelka a bývalá manželka Marca Riche Denisa Richová.


U rozjezdu pražského podnikání Marca Riche stál nedávný vlivný pražský radní za ODS Radovan Šteiner. Proslýchá se, že kromě realit vstupoval Marc Rich ze svého luxusního švýcarského sídla i do jiných komodit v českém prostředí, prý do energetiky, chemického průmyslu atd. Byl velkým globálním hráčem, který dokázal se svým zvířecím instinktem umně využít nabízené příležitosti. Náš rodící se trh bez pravidel a morálky byl pro něj další vhodné a snadné sousto.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments