Svět ruskýma očima 111

Pasivita není na místě

Alexandr Bělov


Leden 20, 2011


Pasivní přijímání strategických a informačních hrozeb skončilo.


Podle posledních vyjádření vicepremiéra Dmitrije Rogozina je od vlády očekávána lepší mobilizační aktivita. Plánuje se podstatný růst výdajů na obranu.


Alexeji Kudrinovi a některým dalším účastníkům gajdarovského fóra, kteří preferují zachování raketo-jaderného potenciálu v současné podobě, postačuje omezené množství raket jakožto všelék na všechna nebezpečí.


Je naprosto zřejmé, že ruské zbraně, především jaderné, potřebují modernizaci a doplnění. Jinak se Rusko ocitne zcela bez obrany. Nelze se ukolébávat pohádkami o všemocné atomové bombě, která šmahem skolí nepřátele. Vojenská technologie a vyzbrojení potenciálního protivníka kráčí mílovými kroky dopředu. Na odborném vyhodnocení poukázal Rogozin na situaci s rozmisťováním PRO NATO.


Už dnes mají Američané spolu se svými spojenci v rámci protiraketového komplexu Aegis kolem tisíce kusů protiraket. Jsou umístěny na lodích, k jejichž nákupu tlačí USA své spojence. Je to počet, který je už na hranici stanovené smlouvou Start.


Vicepremiér, který odpovídá za vojenskoprůmyslový komplex, vidí perspektivu nikoliv radostnou. USA intenzivně posilují svůj systém PRO, vylepšují technické charakteristiky protiraket a informačních systémů. Dosah jejich protiraket pokrývá celou evropskou část Ruska až po Ural. Lze jimi sestřelovat mezikontinentální balistické rakety. O neskrývaném protiruském charakteru americké PRO hovoří také ta skutečnost, že jsou protiraketové základny lokalizovány do severních moří.


Nejen realizace systému PRO, ale i jeho propagace je důležitá. Je vedena snahou oslabit toho, proti komu směřuje. USA mají své pobočky v Rusku a prostřednictvím svého ministerstva zahraničí také financují určité fondy. Ty působí například v mediích, případně využívají jiné formy publicity.


Propagandistů PRO si neočekávaně všiml také premiér Putin. Na nedávné tiskové konferenci řekl: "Posuzoval se systém protiraketové obrany, ale takové břídilství snad ani neznám. Odkud to berou? Říkají, že pro nás není podstatné jak daleko se budou protirakety nacházet od ruských hranic. Jak to, že to není důležité? Čím blíže budou, tím větší počet stanovišt našich raket budou pokrývat a mohou je ničit. Vždyť je to principiální otázka!"


Zaznělo to ze stanice Echo Moskvy. Premiéra rozveselilo další moudro z této stanice. Prý podle Echa Moskvy nikoliv Američané odmítají společné budování PRO, ale Rusko se odchyluje od návrhů USA. Putin k tomu řekl, že takovéto informace jsou službou zahraničněpolitickým zájmům jiného státu proti Rusku. Takovou práci koná Echo Moskvy za peníze ruských plátců daní. V USA by toto nedopustili. Putin uvedl příklad z TV stanice Fox, kterak se Američané starají, aby se lidem sdělovalo jenom to, co je podle nich nezávadné. To, co se děje na Echu Moskvy, je podle Putina nemravné. Hlavní redaktor této stanice se podle svých slov za takovou propagandu nestydí.


Systém PRO bude nakonec schopen paralyzovat současný raketojaderný potenciál RF. Rusko musí rozhodně začít obnovovat vlastní potenciál. Jenže nezačne obnovovat, pokud budou efektivně pracovat informační zbraně protivníka. Ony paralyzují vůli k odporu, k obnově vojensko-průmyslového komplexu a silných ozbrojených sil.


Převzato z File-rf.ru



***

Progresivní snížení

Obama publikoval plán nové strategie USA

Valentin Makov


Leden 6, 2012


V USA byl počátkem ledna zveřejněn plán nové vojenské strategie. Podstatou je odklon Washingtonu od takových drahých operací, jako je irácká a afghánská, a snížení počtu osob v ozbrojených silách USA. Vláda ujistila, že změny neoslabí armádu, ale umožní jí adaptovat se na současnou realitu tak, aby USA nadále zůstaly ve vyzbrojení na prvním místě ve světě.


Plán strategie (strategic guidance) byl v Pentagonu předložen samotným Obamou (což je samo o sobě výjimečné), ministrem obrany Panettou a předsedou Společného výboru náčelníků štábů ozbrojených sil Dempseyem. Obama i další činitelé podtrhli, že hlavní příčinou reforem nejsou finanční potíže (ministerstvo obrany bylo jednou z hlavních obětí finanční krize), ale geopolitické změny v posledních letech. Rozpočtovou krizi označil za pouhý katalyzátor, který uvedl reformy do pohybu.


Jenže podstata předložených reforem vyvolává podezření, že američtí představitelé nejou příliš otevření. Právě nový prvek washingtonské strategie, jímž je odklon od rozsáhlých a drahých akcí (Irák, Afghánistán), tomu nasvědčuje. Obama i Panetta slibují snížit stavy vojska (především pozemního a námořní pěchoty), zajistit armádním složkám větší mobilitu a docílit ve struktuře ozbrojených sil pružnost a schopnost rychlé reakce.


Ozbrojené síly mají od nynějška klást větší důraz na takové metody boje, v nichž bude menší potřeba vojáků. Investice mají jít především do rozvoje sledovacích systémů, bezpilotní techniky a satelitů. V popředí zůstává i aktivita v oblasti kybernetiky.


Důležitým bodem v plánované strategii je přeorientování na ATR (asijsko-tichomořský region), východní Asii a zásadního hráče a potenciálního protivníka, Čínu. Kvůli Číně a svému dávnému nepříteli Teheránu budou USA podporovat svou ponorkovou flotilu, sestrojení neviditelného bombardéru, rozvoj PRO a zvětšení skupiny satelitů. Washington považuje za povinnost udržovat svou přítomnost na Blízkém východě. Prý kvůli nejisté budoucnosti regionu v důsledku nedávných revolucí. S ostatními zeměmi má být spolupráce menší, omezující se jen na společná cvičení. Složka vojenských poradců má být zrušena.


Krom toho se v dokumentu hovoří o cílené válce s terorismem v celém světě, bojem se šířením zbraní hromadného ničení a snížení jaderného arzenálu (nikoliv zrušení). Washington počítá ve vojenské sféře s vůdčím postavením ve světě.


Podle pozorovatelů jsou však vojenské plány Obamy stále mlhavé. Vojenské vedení země nechalo na tiskové konferenci mnohé otázky bez odpovědi. Podrobný program reformy není dosud hotov. K tomu má dojít až během února.


Již nyní je jasné, že finanční otázky mají dost podstatnou úlohu. Vojáci ani Obama se však nechtějí vzdát. Předpokládá se snížení vojenských výdajů v příštích deseti letech o 500 miliard dolarů, kromě ještě dříve přijatého snížení o 450 miliard. V horším případě bude tedy v následujících deseti letech redukce obnášet téměř bilion dolarů.


Panetta se mnohokrát obrátil na Kongres s uvedením krajně chmurné budoucnosti, pokud skutečně Pentagon ztratí téměř bilion dolarů. Jak on, tak Obama ještě chtějí zachránit situaci. Ke krácení rozpočtu má dojít od počátku roku 2013. Panetta spolu se svým zástupcem Carterem doufají, že až kongresmani uvidí podrobný plán armádní reformy, najdou způsob, jak Pentagon zachránit. Jinak prý budou pro armádu následky katastrofální.


Je možné, že se v Kongresu demokraté s republikány nedohodnou. Je také možné, že rozhodování ovlivní nepředvídatelnost světových událostí, kdy může dojít k novému regionálnímu konfliktu.


Zveřejnění nadcházející reformy v počátku kampaně před prezidentskými volbami v USA může souviset s Obamovými složitými manévry. Může čekat, že mu budou k užitku jeho sliby o stažení vojáků z Iráku a blízkost ukončení afghánské akce. Takové sliby mohou působit na oponenty účasti USA v podobných konfliktech. Naopak jestřáby mohou uklidnit ambice na zachování vojenské převahy ve světě.


Převzato z Lenta.ru



***

Asad porazí nepřátele podle alžírského způsobu

Sergej Balmasov


Leden 19, 2012


Zákulisní síly se od února loňského roku snaží zničit Asadův režim. Vládě nejsou loajální třetí a čtvrté největší město Homs a Hamá, rovněž provincie Dera´a a Idlib, v nichž se rozvinula skutečná partyzánská válka. Podle těchto zpráv by se mohlo zdát, že v zemi nastal rozkol.


Ovšem zničení režimu prostřednictvím povstalců se v zemi nepovedlo. Nepřátelé režimu se odklidili z měst do hor a lesů a úspěchy radikální opozice skončily. Autor článku se přímo v Sýrii přesvědčil, že početní Syřané ctí svého prezidenta a dávají to patřičně najevo. Podobný vztah ke svým vůdcům mají  i obyvatelé jiných arabských zemí, takže Syřané nejsou výjimkou. Vypadá to tak, že Arabové mají kult osobnosti v krvi. Zde je potom těžko žádat ustavení "demokracie", kterou prosazují západní neoliberální "demokraté" současnosti.


Autor tohoto článku osobně procestoval hlavní město a Aleppo, pátral po opozičních akcích, avšak s ničím se nesetkal, ačkoliv se dosud v tisku objevovaly zprávy o krveprolití na předměstích při střetech bezpečnostních složek s demonstranty. Právě naopak, na masových demonstracích v Aleppo, Damašku, Latakyi a Tartusu svého vůdce demonstranti hlasitě podporovali.


Dopisovatel Pravdy.ru se ještě koncem listopadu minulého roku dotázal generála Usamy Chadura, náčelníka politické přípravy syrských ozbrojených sil, proč Sýrie nevyužije zkušenosti Alžírska, které vyhrálo první kolo občanské války s islamisty v letech 1992 až 1999. Tehdy se opíralo o lidové oddíly domobrany. Sýrii lze doporučit – pokud nedůvěřuje Kurdům, nechť dá zbraně Alavitům. Ti jsou oporou režimu.


Generál odvětil, že v případě zbraní u obyvatel je nebezpečí eskalace násilí. Dělit zde lidi podle národnosti by podle něho bylo nebezpečné, neboť právě nepřátelé Sýrie sázejí na střety Syřanů různé národnosti. Autor se mezi řádky dozvěděl, že někteří Alavité mají zbraně povoleny, jedná se o lovecké zbraně a pistole. Jenže bojovat s takovými zbraněmi s bojovníky ozbrojenými automaty a granátomety není možné.


Armádní oddíly, které by měly bojovat se zahraničními nepřáteli, jsou pro účinný boj s teroristy těžkopádné a málo pohyblivé. Vojáci také nemohou být přítomni všude a vždy a nemohou operativně reagovat na výpady. Než se dostaví na místo, jsou obvykle teroristé pryč. Zde by právě mohly posloužit oddíly domobrany, složené z prověřených loajálních Syřanů. Byly by na místě ihned.


Asad se do poslední chvíle vyhýbal možnosti opřít se o lid. Možná však, že se už ledy hnuly. Údajně se objevily první oddíly domobrany. Autor článku je viděl u Latakije. Každý okres už dobrovolně sestavuje oddíly pro noční hlídkování. Zbraně dostávají legálně od branných složek.


Je chvályhodné, že se Sýrie rozhodla využít alžírskou zkušenost. Bylo by vhodné zformovat protipovstalecké složky na základě stávajících oddílů. Základem by mohly být místní organizace strany Baas a alavitské i křesťanské obce.


Opozice obviňuje Asada, že přikázal aktivizaci eskader smrti šabíha, které prý zdědil po otci. Ovšem pokud by existovaly tak, jak je opozice líčí, nemohli by bojovníci řádit v Homsu. Představitelé syrské vlády se sami od činů šabíhy distancují s tím, že se jedná o odtržené mafiánské struktury, které zemi škodí a zaobírají se pašováním.


Jestliže je zcela neefektivní bezpečnost státní a jen napůl efektivní vojsko je čas, aby nastoupily další mechanismy. Teroristé stojící proti vládě musejí zřetelně pocítit, že za každého zabitého vojáka či policistu utrpí oni sami značnou ztrátu. Samotný Asad by měl svléknout občanský oděv a obléci se do uniformy. Měl by ukázat svou rozhodnost a ne se spléhat, že požár, který hoří, se uhasí sám.


Praxe tvoření domobrany se už v některých místech Sýrie uplatňuje. Netřeba hledět na to, že kdosi bude Sýrii nazývat nedemokratickou, jestliže zavede domobranu po celé zemi. Vždyť tak jako tak je už Asad označen za krvavého kata. Západ se rozhodně netrápí tím, kolik lidí přijde v zemi o život. jemu jde hlavně o to, porazit režim prostředky zevnitř. Je třeba umožnit samotnému syrskému lidu vypořádat se s bandity. Nebyla by to oslava opravdové demokracie?


Převzato z Pravda.ru

***

Bývalý ministr zahraničí USA je přesvědčen, že vztahy obou zemí (Ruska a USA) se budou zlepšovat

Larisa Kaftanová

Leden 20, 2012

Před týdnem se Putin sešel se svým dávným známým Kissingerem, jedním z nejvlivnějších amerických politiků, s velkou autoriou jak dříve, tak nyní.

Putin jej uvítal slovy: Drahý Henry, velmi rád vás vidím. Vím, že jste se zde setkal s ruskými kolegy – ekonomy a vedoucími administrativních orgánů na různé úrovni. Máme s vámi dlouholeté a velmi dobré vztahy. Myslím, že jste jeden z nejbystřejších odborníků rovněž na rusko-americké vztahy.

Kissinger se v odpovědi usmál: Máme skutečně dobré dlouhotrvajíicí vztahy. A právě od vás osobně jsem se mnohému naučil. Vztahy mezi oběma našimi státy jsou jedny z klíčových ve světě. Věřím, že se tyto vztahy budou nadále rozvíjet a zlepšovat.

Bývalý státní sekretář USA poděkoval Putinovi za to, že dobré vztahy k němu mu dovolují jezdit do Ruska často.

Převzato z Kp.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments