Svět ruskýma očima 118

Vladimír Putin: "Západ se příliš zamiloval do trestání různých zemí"


Únor 27, 2012


Putin zveřejnil svůj pravidelný předvolební proslov (sedmý v pořadí) s názvem "Rusko a měnící se svět", v němž se dotkl řady akutních otázek mezinárodní situace. Podle něho se nyní Rusko potýká se zásadními výzvami ze zahraničí. Připomíná, že Rusko je součástí velkého světa jak v ekonomice, tak v informatice a kultuře. Není možno se izolovat a jen otevřenost přinese ruským občanům růst blahobytu a kultury a upevní důvěru, která se stále více stává nedostatkovou.


Rusko bude soustavně vycházet z vlastních zájmů a cílů, a ne z kýmsi nadiktovaných pokynů. S úctou bude přijímáno jen tehdy, bude-li silné a bude-li pevně stát na nohách. Nadále bude znepokojovat NATO , které podle jeho hranic rozmisťuje evropský systém PRO.


Vypadá to, že v NATO a především v USA se vytvořilo svérázné chápání bezpečnosti, a to se zásadně liší od chápání ruského. Američané jsou posedlí myšlenkou zajistit si naprostou nedotknutelnost, což je podle Putina utopie jak v technologickém, tak v geopolitickém směru.


Putin navrhuje zrušit veškeré sankce proti Íránu s tím, že Írán by na oplátku dal všechny své jaderné činnosti pod spolehlivou a úplnou kontrolu MAAE.


Západ se příliš zaměřil na trestání některých zemí. Samozřejmě, že Rusko znepokojuje rostoucí nebezpečí vojenského útoku na Írán. Pokud k tomu dojde, potom následky budou naproto jistě katastrofální a jejich rozsah si zatím nelze vůbec představit.


Putin navrhl vážně řešit afghánskou otázku. Souhlasí s účastí RF na protiteroristických akcích NATO a USA, ale jen pod podmínkou, že mezinárodní kontingent bude fyzicky likvidovat vypěstované drogy.


Jaderný status KLDR Rusku nevyhovuje, avšak Moskva považuje za nepřijatelné snahy "zkoušet odolnost" nového vůdce země.


Převzato z File-rf.ru



***

Kyrgyzie se loučí s leteckými základnami Ruska a USA

Sergej Balmasov


Únor 27, 2012


Kyrgyzský prezident Atambajev vystoupil s novými námitkami proti ruské vojenské přítomnosti ve své zemi. Jedná se o základnu v Kantu. Označil tento objekt za pouhé potěšení ruské generality, aniž by měl nějakou významnou funkci. Jako důvod k námitkám mu posloužilo, že Rusko dosud nezaplatilo Kyrgyzii nájem za 4 roky, což činí 15 milionů dolarů. Postěžoval si, že základna by měla plnit své závazky, například vyučovat kyrgyzské piloty. Kyrgyzie celá léta platí provozní náklady (voda, světlo, teplo, telefon), a nic za to nedostává. Základna ani neslouží k obraně Kyrgyzie, jak bylo vidět při událostech v Oši v roce 2010.


Atambajev nepředkládal žádná ultimáta. Řekl, že každá země se musí bránit sama. Kyrgyzie bude podle něho spojena s Ruskem ne prostřednictvím základny, ale tím, že budou ve společném hospodářském prostoru a budou mít společné vnější hranice. Vyloučil, že by Biškek objekt základny předal Američanům. Zmínil se i o nich. Americkou základnu v Manasu má také v úmyslu uzavřít s tím, že takový objekt nemůže být v místě, ve kterém je civilní letiště. Ještě před tím si stěžoval na Američany, kteří kazí kolem letiště životní prostředí. Denně vylévají na pole místních zemědělců tuny nespotřebovaného petroleje. Rolníci na to poukazují, ničí jim to úrodu.


Je vhodné připomenout, že kyrgyzské vlády rok co rok vyhrožovaly uzavřením základny v Manasu, aby dosáhly zvýšení nájemného. Atambajev se nyní dušuje, že uzavření základny v roce 2014 je definitivní a nejedná se o snahu vynutit si na US více peněz. Pokud by Američané v Afghánistánu v roce 2014 skončili, základnu by už tak jako tak nepotřebovali. Slouží pro přepravu okupační armády.


Vypadá to, že se Atambajev se svými prohlášeními staví do role silného politika schopného být rovnocenným představitelům mocností. Dokládá to i svým prohlášením, že je mu lhostejné, zda cvičné středisko pro kyrgyzské vojáky postaví Rusové nebo Američanbé, ale nestrpí tam žádné cizí instruktory nebo vojenské poradce.


Proč kyrgyzský prezident takto mluví vysvětluje jeden z vedoucích pracovníků Institutu zemí SNS Andrej Grozin: "V Kyrgyzii je složitá situace. Prezident by se mohl dostat do situace, kdy bude stát před rozhodnutím buď přijmout rezignaci vlády, nebo oznámit mimořádné volby do parlamentu. Jeho postoje je možno chápat. Pro něho by bylo výhodné, kdyby na území jeho státu nebyla cizí vojenská zařízení, která se dotýkají suverenity země. Vždyť na nich neplatí kyrgyzské zákony."


Sice cizí vojenské zařízení chrání i stát, v němž je umístěno, je však třeba vidět i s tím spojená nebezpečí. Týká se to především amerických základen, které provokují radikální islámskou opozici.


Dostatečným příkladem je jednání Turkménie. Celých posledních 10 roků se snaží, aby na jejím území nic cizího vojenského nebylo.


Atambajev ve věci základny v Kantu nic nenárokuje. On pouze zdvořile žádá a navrhuje Rusku své varianty řešení problému, od přípravy svých vojáků, až po odpočet peněz z toho, co dluží Kyrgyzie Rusku.


Převzato z Pravda.ru


Doplnění: Podle této zprávy se Atambajev v něčem plete. Jak ministerstvo zahraničí, tak ministerstvo obrany RF potvrdily, že dokument o letecké základně v kyrgyzském Kantu stvrzuje, že pobyt ruských vojáků tam je bezplatný. Dluh, který Rusko má, se týká jiných objektů. Přiznala to i kyrgyzská vláda.


Rusko se zavázalo namísto nájemného platit výcvikem kyrgyzských vojenských specialistů a dodávkami vojenských zařízení kyrgyzské armádě, což se ale od roku 2008 neplnilo. Proto Rusko dluh uznalo, prezident Medveděv rozhodl dát záležitost do pořádku a dluh vyrovnat v celé výši 15 milionů dolarů.


V Kyrgyzii je pět ruských vojenských objektů – letecká základna v Kantu, stanice pro dálkovou komunikaci ruského námořnictva v Kara-Baltu, výzkumná základna protilodních zbraní v Karakolu na jezeře Issyk-Kul a dvě základny automatických seismických detektorů ministerstva obrany.


***

Vládce hory

Prezident Janukovič se během dvou let zbavil závažných konkurentů

Petr Bologov


Únor 28, 2012


Ukrajinská prokuratura v pondělí opět zabojovala. Posadila za mříže dříve populárního politika, vůdce hnutí Lidová obrana a exministra vnitra, Jurije Lucenka. Půjde do vězení stejně, jako šla hlavní odpůrkyně režimu Tymošenková.


Příznivci Lucenka v trest nevěřili, celý Lucenkův případ je naprostá hloupost. Bylo mu přišito nezákonné započtení praxe osobnímu šoférovi a nezákonné vyplýtvání prostředků z rozpočtu na oslavu Dne milicí. Podle četných pozorovatelů to bylo pochybné a svědci při vyšetřování svá svědectví odmítli. Přesto byl Lucenko odsouzen na 4 roky vězení a k propadnutí majetku. Soudce splnil to, co žádal prokurátor. Vězení mu skončí v roce 2014. Dříve odsouzená Tymošenková má sedět až do roku 2018, ovšem pokud se EU nepodaří pro ni dosáhnout svobody. Je zřejmé, že se ukrajinská vláda nehodlá zabývat oponenty a přes značný nátlak ze Západu ignoruje kritiku ze zahraničí.


Janukovič poslal za mříže dva své významné konkurenty z opozice, kteří dříve pracovali společně. Nyní může upevňovat svou prezidentskou pozici.


Podle ukrajinského Střediska sociálních výzkumů Socis na Ukrajině mírně převládají sympatie ke Straně regionů (15,9 % dotázaných). Strana Tymošenkové získala 13,5 %. Při hodnocení sympatií k politikům získal Janukovič 16 % a Tymošenková 14,1 % hlasů dotázaných. Pozoruhodné na tom je velké procento lhostejných, v případě stran 41,4 % a v případě politiků 37,6 %. Napovídá nám to, že Ukrajinci jsou už z politiky unavení. Všechny manipulace Janukovičovy vlády ve věci politických protivníků, ekonomických reforem a podobně se staly možnými jen v důsledku rostoucí lhostejnosti voličstva. Lidé nevidí v opozici vhodné kandidáty ke změně vlády.


Největším nebezpečím pro vládnoucí elitu jsou meziregionální spory, tedy válka o vliv uvnitř samotné vlády. Činnost vlády a Nejvyšší rady ovlivňují tři skupiny (parlament je dosud bez problémů). Jsou to skupiny kolem miliardářů Achmetova a Firtaše a naposled celkem nová skupina, která se sdružuje kolem Janukovičova syna Alexandra.


Na to, jak bude vývoj na Ukrajině pokračovat, bude třeba si počkat. Záleží na tom, jak si povede nejmladší skupina a co se dostane ze zákulisních akcí na veřejnost. Pokud bude vládnoucí garnitura jednotná, byť jen formálně, bude to pro ni plus. Bude to v kontrastu s tím, jak se mezi sebou přetahovali stále nestabilní bývalí oranžoví revolucionáři. I přes eliminaci vnějších nepřátel se mohou objevit také nepřátelé ve vlastních řadách. Je proto další vývoj těžko předpovídat.


Převzato z lenta.ru



***

Putin usvědčoval své protivníky z vyhledávání "svaté oběti"


Únor 29, 2012


Putin oznámil, že mohou provokatéři v průběhu předvolební kampaně "ťafnout" kohokoliv ze známých osobností, aby z toho potom mohli obvinit vládu. Řekl, že takový scénář připravují ti ze zahraničí už 10 let. Hledají tzv. "svatou oběť". Vyslovil naději, že se jeho předpoklady nesplní. Prohlásil: "Doufám, že k tomu nedojde a že všechno proběhne v rámci ústavního pořádku."


Vystoupil na setkání se svými příznivci z Všeruské lidové fronty a s politology dne 29. února.


Na podobném dřívějším setkání řekl, že menšina se musí podřídit vůli většiny, což platí i pro opozici.


Převzato z lenta.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments