Svět ruskýma očima 180

Rusko si vytváří předpolí v Latinské Americe


Ljubov Ljulko


Únor 22, 2013


Ruská diplomacie začala velmi aktivně pracovat na posilování vlivu RF na mezinárodní scéně. Sergej Lavrov byl nedávno v Africe, i Dmitrij Medveděv se poté vypravil do Jižní Ameriky. Navštívil Brazílii a Kubu. Je to jeho už druhá návštěva zde. První byla v roce 2008, kdy zastával úřad prezidenta. V té době právě začínala světová finanční krize a mnohé z tehdejších úmluv nebyly z objektivních příčin realizovány. Dnes je po ekonomické i politické stránce zcela jiná situace. Rusko a Brazílie krizi překonaly a spolupracují v rámci BRICS. Kuba zahájila demokratizaci i v ekonomice. V podmínkách ekonomické blokády ze Západu se jí nedostávají investoři.


Cílem návštěvy bylo, krom jiného, vytvořit předpolí pro rozšíření vlivu Ruska v Jižní Americe tak, aby zde v perspektivě mělo podobný vliv jako USA v Evropě. Politické předpoklady pro to jsou. Venezuela uznala Jižní Osetii a Abcházii, Nikaragua a Brazílie se postavily za nevměšování cizích států do věcí Sýrie. Medveděv při návštěvě upozornil, že spolupráce Ruska a těchto zemí nespočívá jen v potřásání rukou, ale je v řešení konkretních úkolů a v konzolidaci postojů. Navrhl přejímat zkušenosti v budování mezinárodních systémů – Celní unie, MERCOSUR a UNASUR.


Při Medveděvově návštěvě byla podepsána řada průlomových smluv v oblasti obrany a zemědělství. Brazílie odebere z Ruska baterie protivzdušné obrany typu Pancir-C1´a Igla (specifikace i detaily se utajují). Rusko předložilo Brazílii plán na komplexní modernizaci její PVO za 2,4 miliardy dolarů. Podle brazilského profesora politologie je předpoklad, že může být ruská stíhačka Su-35 vybrána pro vybavení brazilského letectva. Dodal, že ruská stíhačka je schopna konkurovat francouzským Rafale, švédským Grippenům NG a americkým F 18 Super Hornet. Rusové mají předávat i vynikající technologie.


Jiná dohoda se týkala zjednodušení dovozu ruské pšenice do Brazílie a v opačném směru dovozu brazilského vepřového masa a sojových výrobků. I přes kontrolu Rospotrebnadzorom dokázalo loni Rusko být na druhém místě v dovozu vepřového, což činilo 22 procent brazilského vývozu. Rusko dovezlo zboží za 1,49 miliard dolarů a vyvezlo za obdobnou cenu vojenské techniky.


Byly projednány otázky kolem vytvoření rozvojové banky skupiny BRICS. Počítá se s tím, že bude poskytovat úvěry pro společné projekty v oblasti energetiky, hi-tech (GLONASS) a rozpracování nových materiálů. Uvažovalo se o užívání národních měn ve dvoustranných obchodech. S Čínou a Indií má Rusko analogické dohody. Brazílie zase s Argentinou. Příslušné dohody budou podepsány koncem března na zasedání BRICS v Jihoafrické republice.


Ruský premiér odcestoval po návštěvě Brazílie do Havany. Vztahy s Kubou byly po rozpadu SSSR na bodu mrazu. V poslední době se zlepšují. Do pořádku byly dány dluhy Kuby vůči Rusku. Byla parafována dohoda o částečném odepsání dluhu ve výši 30 miliard dolarů. Bude částečně restrukturalizován během deseti let. Rusko takto demonstruje svou finanční stabilitu. Přitom se omlouvá za Jelcinovu zradu svého hlavního spojence v regionu a žádá o prominutí.


Kuba v Rusku nakoupí leteckou techniku za 650 milionů dolarů (An-158, E T2-204, Il-96-400). Rusko ještě dodá náhradní díly ke starším typům letadel. Dohodla se také spolupráce v kosmickém výzkumu, v hydrometeorologii, monitoringu životního prostředí a ve využití předností systému Celní unie. Kuba se do ní má postupně integrovat. Dále bylo podepsáno memorandum "O spolupráci v oblasti nukleární mediciny – na výrobu radioaktivních preparátů". Je známo, že Kuba má velké zkušenosti v onkologické léčbě těmito preparáty. Proto se tam léčil Chavez.


Média se nezmiňují o perspektivách těžby ropy u kubánského pobřeží. Avšak společnost Zarubežněfť začala s vrty v prosinci 2012. Pokud by se potvrdily zásoby, investovalo by Rusko do projektu 6,7 miliard dolarů.


Převzato z Pravda.ru



Bezpilotní justice po americku


Sergej Vasilenkov

Únor 25, 2013


Všechny úspěchy vědy a současných amerických vojenských technologií se využívají k zabíjení nevinných civilistů jiných zemí. Bezpilotník nemá slitování, nemá soucit, on jen plní právo po americku, aniž by nevinným ponechával šanci.


Bezpilotníky usmrtily 4700 lidí

Tento počet obyvatel se stal obětí bezpilotníků v Jemenu, Pákistánu a dalších zemích. Americký republikánský senátor Lindsey Graham řekl: "Zabili jsme 4700 lidí. Někdy nálety postihnou i nevinné, to se mi nelíbí, ale je to válka a USA dokázaly zničit některé vlivné představitele al-Kájdy." Není jasné, zda se jedná o oficiální údaj vlády, nebo je množství obětí jen vlastní názor senátora. Graham je aktivním stoupencem používání bezpilotníků pro boj s terorismem a kritiku si nepřipouští. Pro něho jsou bezpilotníky taktickými zbraněmi, na kterých výzbroj USA stojí.


Tyto zbraně se začaly používat proti teroristům v roce 2004. Americká administrativa odmítá potvrdit senátorem uvedený počet obětí. Novináři uvádějí, že bylo v Pákistánu od roku 2004 usmrceno 2600 až 3400 osob, mezi nimi bylo 490 až 900 civilistů.


Bezpilotníky v Pákistánu

V Pákistánu byli zabíjeni bojovníci, kteří prý mohli "rozvracet" sílu USA. USA po hořké zkušenosti ve Vietnamu využívají k vojenským diverzím co možno nejméně živou sílu. Americký voják totiž při boji muže proti muži obvykle prohrává. Je náladový, nestálý a bojuje výhradně za peníze.


Americká společnost až doposud kritizuje americkou vládu let šedesátých, která zmrzačila a poslala na smrt v Jihovýchodní Asii celé pokolení Američanů. Prakticky všechny americké vojenské operace poslední doby představují přesnější bombové údery raketami zasahující velká území. Teprve po úplné demoralizaci nepřítele přicházejí pozemní síly. Takto Spojené státy bojují s teroristy. Možná není v Americe ani jeden pilot, který by letěl ochotně nad pozice al-Kájdy. Bohužel však v důsledku těchto náletů trpí civilisté.


Trest smrti jménem Obamy

Loňského 3. září vyslal útočný bezpilotník USA raketu na předpokládané bojovníky, ale kromě nich zahynulo i 13 civilistů. Dnes už takový případ není žádná senzace, ale běžná praxe americké armády v mnoha zemích. Letos 20. ledna zabil v Jemenu americký bezpilotník 8 lidí. Čtyři měli být bojovníci al-Kájdy, ale další čtyři civilisté z kmene Abida.


Spojené státy začaly s využíváním bezpilotníků po událostech 11. září. Do té doby sloužily jen jako špionážní stroje. Americkým vojákům se zalíbil komfort vraždění protivníka z pohodlí svého křesla, aniž by sami byli vystaveni ztrátám. Jednotlivé operace přerostly ve strategii. Jim nevadí, že přitom hubí nevinné. Tak v roce 2006 vykonali tři nálety v Pákistánu, které zabily 108 lidí. Z toho bylo 97 civilistů, mezi nimi 75 dětí. Od léta 2004 do podzimu 2012 zemřelo po útocích bezpilotních letadel 881 civilistů, z toho 176 dětí. Washington útoky na civilisty odmítá přiznat tak dlouho, jak dlouho se dokáže vykrucovat. Pro něj není důležité kolik lidí přijde o život od nějaké "chytré" bomby nebo rakety.


Užívání bezpilotníků mnohonásobně vzrostlo za nynějšího prezidenta Obamy, držitele Nobelovy ceny míru. Ze tří set akcí bezpilotníků na afghánsko-pákistánském území jich 250 připadá na první období vlády Obamy.


Užívání bezpilotníků zaručuje ničení civilistů

Ruský armádní expert říká, že při použití bezpilotních letadel nemůže být zajištěna ochrana civilistů. Naopak jsou zaručeny vedlejší ztráty. Cíle určuje bezpilotník-rozvědčík a teprve poté se rozhodne o vlastním úderu. V tomto mezičase se však může mnohé změnit. Navíc aparatura nemůže dát stoprocentní údaje o cíli. Filmům se nedá věřit. Američané ze satelitů buď stanovují čísla dopravních prostředků, nebo mohou zkoumat zvláštnosti anatomie nahých děvčat. Jsou to výmysly. Právě kvůli nedokonalosti technologií umírají civilisté. Také skupina pákistánských důstojníků. Existuje ještě jedna varianta. Signál postupuje přes komerční satelit, který se někteří šikulové snaží poškodit a signál změnit. Někdy se to podaří. Vzpomeňme, jak Írán zachytil bezpilotníka-rozvědčíka. Chyby jsou tedy předpokládány, včetně obětí na civilistech.


Bezpilotníky USA budou ničit… Američany

Americká vláda se rozhodla pustit se do vlastních občanů. Jde o senzační iniciativu Bílého domu. Obama navrhl využít bezpilotníky proti občanům USA. Budou jimi hubeny osoby podezřelé z terorismu. Prý proto, aby se předešlo napadení USA, aby se zachránilo mnoho obyčejných Američanů, kteří by se mohli případně stát oběťmi teroristů. Vláda USA považuje za zákonné usmrtit kohokoliv z Američanů bezpilotníkem, je-li podezřelý z terorismu. V šestnáctistránkovém dokumentu je toto téma zakotveno. Není v něm ale řádně ustanoveno, kdo je za teroristu považován, takže to může být kdokoliv. Vláda není povinna vinu dokazovat ani předem, ani následně. To, co se nyní v USA děje, připomíná Německo z roku 1937. Je to strašidelné.


Převzato z Pravda.ru



Kosovo jako předvoj boje za celosvětový chalifát

Petr Iskenderov


Únor 27, 2013


Nastávající parlamentní volby v Kosovu slibují Evropě velké změny. Poprvé se v nich účastní nová strana Jednotné islámské hnutí (LISBA), zaregistrované počátkem února 2013. Již teď hlásá širokou kampaň nejen celobalkánského, ale i celoislámského rozsahu. Je to první strana na Balkáně s jasně vyjádřeným islámským charakterem, která si dala za cíl začlenit Balkán jako součást islámského chalifátu. (1)


Kosovskoalbánské společenství nebylo až donedávna příliš islámské. Historicky nemají Albánci tak pevné náboženské základy jako třeba Srbové, Bulhaři, Řeci nebo Chorvaté. Nejsou tak nábožensky založení. Jejich náboženstvím je albanismus, jak uvedl jeden z ideologů albnánského národního hnutí Pasko Vaša Škodrani. (2) Podobný charakter měla i Albánská liga Prizrenu, která byla aktivní v letech 1878 až 1881 nejen v Albánii, ale i v místech, kde se vůdci počítali k Albáncům (Kosovo, Debar, Skopje i řecká Janina). (3) Při sociologickém zkoumání v Kosovu v letech 1990 až 2000 se ukázalo, že převážná část obyvatel vyznávajicích islám jsou přívrženci umírněného súfismu.


Po vyhlášení samostatnosti Kosova v roce 2008 se nálady albánského etnika začaly prudce posouvat k radikalismu. V prosinci 2006 bylo jen 2,5 % kosovských Albánců pro spojení Kosova s Albánií, 96 % si přálo nezávislé Kosovo ve stávajících hranicích. (4) V lednu 2010 už převážná část občanů Albánie a Kosova žádala vytvoření "Velké Albánie". V Kosovu to bylo 74,2 % a v Albánii 70,5 %. (5)


K takovým změnám v myslích Albánců na Balkáně napomáhají muslimské nadace a další struktury, přinášející stovky milionů dolarů na stavbu mešit, na náboženské vzdělávání a na další projekty na islamizaci kosovskoalbánského obyvatelstva. Jen v Prištině je 22 mešit a počet dále roste. Hlavní iniciativa přichází od saudskoarabských váhábistů a od přívrženců Muslimských bratří. Roste popularita radikálního hnutí Sebeurčení s jeho velkoalbánskými hesly.


Nejbližší spojenkyní LISBA je Strana demokratické akce Bosny a Hercegoviny, založená mírným prvním prezidentem této bývalé jugoslávské republiky Izetbegovičem, který již v roce 1970 zveřejnil "Islámskou deklaraci". V ní vyhlásil myšlenku zformování jednotného nadnárodního islámského státu podle pravidel Koránu: "Prohlašujeme, že přirozenou funkcí islámského režimu je shromáždit všechny muslimy a všechny muslimské společnosti po celém světě do jednoho celku. V nynější situaci to znamená boj za vytvoření velké islámské federace od Maroka po Indonézii, od tropické Afriky po střední Asii … Není ani mír, ani soužití mezi islámskou vírou a nemuslimskými sociálními a politickými instituty". (6)


LISBA podporuje těsné svazky se sesterskými stranami a hnutími makedonských Albánců s často stále více islamistickým charkterem. Její představitel Ramiči má značnou podporu na Blízkém východě. Prvním jeho politickým křestem byla účast na protestech v Kosovu proti vládnímu zákazu nošení hidžábu v místních školách. Od té doby se jeho zájem rozšířil na celý Balkánský poloostrov i mimo jeho hranice.


Druhá důležitá postava islámského tábora v Kosovu je Agani, zakladatel Strany spravedlnosti, která se počítá ke spojencům Erdoganovy Strany spravedlnosti a rozvoje. V posledních parlamentních volbách v roce 2010 získala Aganiho strana 3 poslanecké mandáty. (7) Od té doby v ní výrazně posílilo konzervativní náboženské zaměření.


Evropě je známo rostoucí nebezpečí proměny Kosova na základnu pro budování "Velké Albánie" a euroasijského chalifátu. Před časem projevil své znepokojení z nástupu islamismu slovenský ministr zahraničí Lajčák. (8) Rovněž jeho německý kolega Westerwelle uvádí, že "nacionalistické nálady a emoce musejí být pod kontrolou a musí se na ně nahlížet s velkou odpovědností a velkou pozorností." (9)


Problém je v tom, že Západ je rukojmím svého vlastního kosovského projektu. První z kritiků albánského radikalismu Lajčák, byl vysokým představitelem mezinárodního společenství v Bosně a Hercegovině a v té době tvrdošíjně odmítal nebezpečí "kosovského precedentu" pro Balkán, prohlašuje například, že případ B a H nemá nic společného s Kosovem. (10) Westerwelle zase fungoval jako jeden z vůdčích advokátů albánských separatistů v Kosovu a od Srbska tvrdě vyžadoval uznání kosovské nezávislosti. Zatímco Evropané řeší své geopolitické úkoly, celý Balkán, a Kosovo zvlášť, se rychle mění na důležitou baštu boje za celosvětový kalifát.


Odkazy uvedeny u originálu


Převzato z Fondsk.ru



USA rozpracují novou strategii ve Střední Asii


Březen 2, 2013


Zástupce velitele Národní gardy v Tádžikistánu Mahmadalijev informoval o tom, že USA hodlají rozpracovat novou strategii bezpečnosti ve Střední Asii. Stalo se po brífingu, který proběhl v Dušanbe na téma bezpečnosti v Afghánistánu.


Mahmadalijev oznámil, že na setkání s vládní delegací USA v Dušanbe byly prozkoumány otázky bezpečnosti v regionu po odchodu vojsk NATO v roce 2014. Bylo sděleno, že některé teroristické a extrémistické skupiny,. které se v poslední době zaktivizovaly na severu Afghánistánu poblíž hranic s Tádžikistánem mohou ohrožovat bezpečnost regionu.


Americká strana vzala návrhy z Dušanbe v úvahu a dala na vědomí připravenost ke spolupráci v boji s možným nebezpečím. Podle Mahmadalijeva se na brifingu neřešila otázka přepravy nákladů související s odchodem amerických vojsk z Afghánistánu.


Převzato z Fondsk.ru



Vojenská akademie raketových vojsk strategického urční (RVSU) zvýší nábor účastníků kurzu více než patnáctkrát


Březen 2, 2013


Všichni absolventi dostanou hodnost poručíka.


Vojenská akademie RVSU Petra Velikého bude mít až 1200 studentů. Škola byla předešlého dne podřízena veliteli RVSU, namísto dosavadního podřízení úřadu vzdělávání vojenské správy. Z dřívějších přibližně 70 studentů jich bude akademie mít až 1200. Nábor byl znovu zahájen v roce 2012, když před tím byl na 3 roky přerušen. Absolventi budou připraveni nejen pro raketová vojska, ale pro prakticky všechny druhy vojsk.


Vojenská akademie RVSU Petra Velikého připravuje vysoce kvalifikované kádry velitelského i inženýrského zaměření v širokém spektru vojensko – technických specializací. V akademii je 24 vědeckých směrů a v nich 157 doktorů věd a 709 kandidátů věd. Mezi nimi je 7 laureátů státních a dalších cen RF a další vysoce kvalifikovaní učitelé.


Převzato z Ria.ru

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments