Svět ruskýma očima 77

Hloubka zaslíbená

Izrael se za německé peníze stal majitelem silné ponorkové flotily

Darja Ljubinskaja

Červenec 20, 2011

Německá spolková republika dodá Izraeli ponorku Dolphin, která může nést křídlaté rakety. Bude to už šestá ponorka, kterou Německo Izraeli dodá, a ten za ni zaplatí jen asi dvě třetiny skutečné ceny. První dvě ponorky dostal Izrael ve skutečnosti darem. Příčinu vyjevily WikiLeaks zveřejněním korespondence velvyslanectví USA v Tel Avivu se svým ministerstvem zahraničí: pocit viny za holokaust.

Podle časopisu Spiegel prohovořili mezi sebou kontrakt ministři obrany SRN a Izraele v červnu v Tel Avivu. Bylo rozhodnuto, že se SRN bude podílet na nákladech 135 miliony euro, přičemž celkové náklady činí 500 milionů euro.

Podobné ušlechtilé gesto nečiní SRN vůči Izraeli poprvé. V roce 1991 proběhla vojenská pomoc Izraeli financováním dvou ponorek Dolphin. Ty jsou modifikací ponorek U 212 a byly vyvinuty speciálně pro izraelské loďstvo. V roce 1994 se Izrael domohl toho, že mu třetí ponorka byla dodána za poloviční cenu. Cena za celý kontrakt na 3 ponorky byla přibližně 1,1 miliardy dolarů, ale Izrael z toho zaplatil jen 200 milionů dolarů.

V roce 2005 se historie opakovala. Za dodávky v ceně 1 miliardy euro zaplatil Izrael jen jednu třetinu. Jedná se o dvě ponorky, které se nyní dokončují a budou dodány v letech 2012 a 2013. Berlín platil Izraeli jednu třetinu přímo a druhou ve formě grantů na dodávky dalších zbraní. Izrael získal opci na třetí ponorku, kterou využil.

Až Izrael dostane všechny ponorky, bude majitelem jedné z nejmocnějších ponorkových flotil ve Středozemním moři. Všechny ponorky budou moci být vybaveny jak torpédy, tak křídlatými střelami. Otázka vybavení jadernými zbraněmi je otevřená. Dřívější německý ministr obrany ujistil v roce 2006, že tyto ponorky nemohou být vybaveny jadernými zbraněmi, ale odborníci mu to neuvěřili.

V Německu byla v tomto případě německá štědrost silně kritizovaná. Němečtí úředníci se hájili tím, že bylo v německých loděnicích zachráněno mnoho pracovních míst. Ovšem šlo to na účet německých daňových poplatníků.

Jiné objasnění než to, které poskytla německá vláda, přišlo ze shora uvedené korespondence amerického velvyslance v Tel Avivu se svým ministerstvem. Tam se praví, že minimálně uhrazená (prakticky bezplatná) výstavba ponorek je kompenzací za nacistický holokaust Židů za II. světové války.

Převzato z Kommersant.ru

***

Sarga. Vyšetřování pokračuje…

Červenec 22, 2011

Ve vesnici Sarga ve Sverdlovské oblasti odmítlo 9 mužů nezvané "návštěvníky". Co následovalo, je popsáno v dopise, adresovaném prezidentovi, ministerskému předsedovi, generálnímu prokurátorovi, ministru vnitra, řediteli FSB, řediteli FSKN (Federální služba pro kontrolu drog), zplnomocněnému představiteli prezidenta RF, gubernátorovi Sverdlovské oblasti a náčelníkovi pobočky ministerstva vnitra ve Sverdlovské oblasti.

Společný dopis:

(adresáti podle shora uvedeného soupisu i se jmény příslušných představitelů jednotlivých institucí)

Prosíme Vás, abyste zahájili kontrolu situace, která nestala ve vesnici Sarga, Sverdlovské oblasti, 1. července 2011. Několik obyvatel vesnice přišlo 29. června k domu Sergěje Krasnopersova a žádali ukončit obchodování s narkotiky. Hospodáře nenašli a nepoužili výhrůžky ani násilí. 30. června přijel Krasnopersov do vesnice s několika ozbrojenci a ohrožoval neplnoletého Grigorije Zubareva nožem. 1. července dojelo do naší vesnice 15 automobilů a dopravní "Gazela" s ozbrojenými bandity, většina z nich byli Ázerbajdžánci. Když jsme se dozvěděli o přijíždějící koloně banditů, telefonovali jsme několikrát na místní oddělení policie, avšak její pracovníci nenašli čas k tomu, aby nás přišli bránit. Nyní na naše muže kladou vinu za to, že ti museli sami, bez pomoci pořádkových orgánů, bránit své domy a rodiny. Po události zadrželi na téměř celý den dva občany Sargy na oddělení policie a nutili je přiznat se k vraždě. Propustili je teprve ve dvě hodiny v noci poté, co jsme si najali advokáta. Naše prohlášení o zločinném (banditském) napadení pracovníky policie nebylo bráno v úvahu, dokud jsme nedali zprávu na prokuraturu. Místní pořádkové orgány nejenže včas nereagovaly na naši žádost o pomoc a ochranu před napadením bandity, ale nyní se ještě snaží obvinit z události obyvatele vesnice. Ze zpráv v tisku jsme se dozvěděli, že Cikána – obchodníka s narkotiky, který byl příčinou konfliktu, je snaha představit jako čestného občana, který nemá nic společného s drogami. Z naší strany jsme opravdu žádné zprávy o obchodování s drogami orgánům vnitra nedávali, protože mezi našimi občany žádní narkomané nejsou. Všichni jsme však viděli množství podezřelých lidí, kteří k obchodníkovi jezdili, mezi nimi byli narkomané ze sousedních vesnic. Budou-li si policisté přát, mohou si všechno lehce zjistit.

Nechápeme to, proč je aktivita policie soustředěna na prosté občany vesnice a ne na bandu šedesáti hrdlořezů, kteří k nám přijeli se zbraněmi, cestou ztloukli teenagera a zničili auto zcela nevinných chatařů-penzistů. Přitom majitel auta, bývalý voják, mohl přesně označit druhy palných zbraní, které banditi měli. Jenomže pracovníky policie to, kdoví proč, nezajímalo. V osobním rozhovoru jeden z vyšetřovatelů přiznal, že je "úplně jedno, kdo z občanů vesnice bude sedět, zda Gorodilov S. V., nebo Gorodilov V. G., vyberte si."

Doufáme pevně, že čestně a profesionálně posoudíte situaci, neboť tak otevřený obchod s narkotiky a hromadné napadení celé vesnice bandity u nás nebylo ani v devadesátých letech. Z důvěryhodných zdrojů je známo, že bandité, kteří přijeli, patřili do skupiny narkobaronů okrsku Sortirovka v Jekatěrinburgu. Došli jsme k domněnce, že policie z Věrchněj Pyšmy je zcela zkorumpovaná narkomafií a pro zastavení obchodu s drogami a proti mezietnickým konfliktům nic nepodnikla

Ještě jednou Vás prosíme o pomoc v naší nastalé těžké situaci, aby se do budoucna čestní občané Ruska nebáli banditů, důvěřovali policejním orgánů, a obchodníci s narkotiky nenapichovali naše děti na jehly.

Obyvatelé vesnice Sarga. 9.11. 2011

Následují podpisy 75 osob, prakticky všech dospělých obyvatel Sargy.

Protože se obyvatelé Sargy obávali, že by dopis mohl být zachycen a nedostal se k adresátům, odeslali kopie dopisů určených všem adresátům do redakce stránek. Mají důvod nevěřit místní správě. Nyní je tato událost v Rusku všeobecně známá.

Převzato z Pravovoy-dozor.livejournal.com

Námět: Stan

***

V útoku na Sargu byli policisté i řidič Jednotného Ruska

Červenec 25. 2011

Útoku na Sargu se účastnili policisté a řidič sverdlovského výkonného výboru Jednotného Ruska se služebním autem. Vše vešlo ve známost po prostudování spisu, který dali k dispozici obyvatelé Sargy. Byl zveřejněn na blogu advokátky Sargovanů Anastasie Uderevské.

Vedoucí fondu "Město bez drog" Jevgenij Roizman prozradil, že mezi útočníky byli studenti Uralské právnické akademie a Uralského právnického institutu ruského ministerstva vnitra. Většina útočníků byla obyčejnými členy okrskových oddělení jekatěrinburgské policie. Podařilo se zjistit, že pracovník výkonného výboru Jednotného Ruska Kardaš Fatachov do Sargy přijel ve služební Toyotě, jejíž SPZ je známa.

Podle blogu Roizman je Fatachov mnohonásobným ruským šampionem v pankrationu (starý řecký bojový sport – pozn.překl.) a mistrem sportu v dalším. Ze svého místa byl již propuštěn.

Obyvatelé Sargy žádali vystěhování místní cikánské rodiny. Do vesnice přijelo několik desítek lidí vyhrožujících místním obyvatelům zabitím. Při bitce byl zabit Gruzínec Faig Musajev.

Vyšetření incidentu bylo předáno krajskému oddělení Sverdlovské oblasti RF. Čtyři účastníci byli zadrženi, dva z nich uvězněni, včetně vůdce cikánské rodiny Vjačeslava Lebeděva, známého pod přezdívkou "Sergej-cikán". Po dalším předpokládaném účastníku útoku (Šotu Katamadze) bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

Všichni, kdo na obyvatele Sargy zaútočili, byli obviněni z chuligánství. Stejně byli obviněni dva obyvatelé Sargy, kteří se museli upsat, že se odtud nevzdálí.

Převzato z Lenta.ru

***

Profesionální politici a informační tsunami jako zdroje krizí

Jurij Gavrilečko (Ukrajina)

Červenec 22, 2011

Světová finanční krize bývá pojímána pouze v ekonomické rovině a podle toho bývají vyjadřovány její příčiny: nadprodukce, devalvace, inflace, deriváty, úvěrově-defaultní swapy. Přitom se zapomíná na to, že ekonomickou realitu vytváří, úplně stejně jako trh, i politika.

Politici jakožto "machři" "debatního žánru"

Prakticky ve všech zemích nazývaných demokratickými se veřejná politika změnila v odvětví šoubyznysu. Politici dělají totéž co filmové a jiné star. Navíc vytvářejí svého druhu kastu s vlastními atributy: speciální terminologií, vzorci chování a podobně. Hodně starostí jim dá udržování vzhledu, memorování textů projevů, účast na společenských akcích, setkáních s voliči. Nakonec jsou z nich výborní rétoři, ale nemají kvalifikaci na řešení společensky závažných záležitostí.

Čím více se politik věnuje PR, tím více musí odpovědnost za rozbor situace a přijetí rozhodnutí přesouvat na své spolupracovníky, čímž se vzdaluje své skutečné úloze a ztrácí vliv na politické záležitosti. Přesto se navenek jeví, že právě politici ovlivňují směřování státu. Politik s péčí o svou "imidž" nemá čas na politickou práci. V takovém případě jede i vyvážený systém postupně „s kopce“ a nastávají krize, které takový politik nezvládne.

Informační kolaps systému přijímání rozhodnutí

Nárůst objemu informací ve dvacátém století a na počátku dvacátého prvního století je ohromný. Jejich množství je větší než množství informací za předešlých několik tisíc let. K tomu není uzpůsoben ani systém vzdělávání, ani lidský mozek. Tak dochází k tomu, že informace k lidem přicházejí vypreparované ve změněné verzi. Výsledkem jsou povětšině informace o stavu věcí nevěrohodné. Jak probíhá proces zpracování informace lze zhruba popsat následovně:

1. Fixování. Zde fungují očití svědkové, kteří nemají o věci úplné povědomí a v paměti si uchovají jen tu část, která je pro ně přístupná.

2. První interpretace. Zpravodajské agentury předávají informace získané od očitých svědků.

3. Druhá interpretace. Novináři přepracovávají zprávy od zpravodajských agentur a vypracovávají na jejich základě vlastní zprávy. Vkládají sem své nebo redakční pojetí události.

4. První analýza. Novinářské zprávy rozpitvávají pracovníci analytických center. Vytvoří své závěry o události, příčinách a následcích.

5. Souhrnná úroveň. Informační specialisté na monitoring a informační technologie (i amatéři) sbírají ve specializovaných zdrojích pro ně zajímavé materiály.

6. Druhá interpretace. Informací se chytají straničtí analytici a přežvykují je pro asistenty pollitiků.

7. Třetí interpretace. Z materiálů zpracovaných analytiky jsou politikům připravovány projevy a prohlášení.

Zde je vidět množství filtrů jimiž prochází původní informace. Politik tak nemůže dostat přesnou představu o události. Na získání skutečných fakt, jejich vyhodncení, na závěry a přijetí rozhodnutí nemá čas.

Perspektivy dialogu "slepého s hluchým"

Přeměna politika na profesionála v tzv. demokratických zemích je v této etapě dokončená. Dobře je z toho patrno proč například politici nerozumějí vědcům. Žijí v rozdílných světech. Politika je dnes stejně profesí jako fyzika, matematika a další obory. Profesionální politik nechápe sociologa, politologa ani filologa.

Výsledkem je, že nebýt analytiků, nebo například znamenitého amerického think-tanku "Rand Corporation", bude Obama vedle, nezorientuje se v ničem. Pracuje podle toho, co mu připraví okruh jeho splupracovníků a rozhoduje nikoliv podle racionálního postupu, ale podle toho, co si přeje jeho okolí, nebo co jeho okolí pochopilo.

Svět je na prahu nového temného období

Podle ukrajinského filozofa a futurologa Dacjuka přichází svět do fáze "nových temných věků". Technologický vývoj tomu nebrání. (Kdysi předpovídal nástup "nového středověku" i ruský filozof Berdjajev.) Také státy podstoupí existenční změny. Podle Dacjuka nebudou státy takové, na jaké jsme zvyklí. Objeví se minimálně tři typy států. Archaický – spojený s teritoriem, přibližně takový, jaký je dnes. Pojem archaický se rozumí z hlediska teorie geopolitiky. U druhého typu státu se nejedná o teritorium, ale o topologii. Nejde už o geopolitiku. Takový stát se musí pojmout jinak. Je to enkláva, neboli síťový stát. Při jeho uspořádání jsou státní fragmenty rozházeny po celém světě, avšak propojeny pomocí infrastruktury. U něho se rozlišují pojmy stát a země. Země je enkláva, stát je siťový.

Třetí typ je státní zřízení budoucnosti – doména, neboli funkční stát. Příkladem je dnešní Autonomní republika Krym. Nikoho nezajímá, kdo tam zajišťuje suverenitu nebo ji chrání před vnějšími nepřáteli. Důležité je to, že tři měsíce v roce tam jezdí lidé na dovolenou a tím je zajištěn výdělek.

Mnozí sociologové, politologové a filozofové tvrdí, že se svět bude postupně strukturovat a zároveň diferencovat. Paralelně s globalizací bude probíhat fragmentace společnosti. Dnes se v ní tvoří nové kasty nejen na základě subkultur, ale i na základě příslušnosti k tzv. "novým stavům", které se zakládají na vztahu k práci a výrobním prostředkům a k sociální mobilitě jednotlivců.

Světové uspořádání začíná připomínat feudální společnost se známými středověkými znaky, ale i s novými formami. Vývoj přeskupování ve světě, který začal postupnými lokálními válkami, Západem nejen inspirovanými, ale i se západní aktivní účastí (březnové napadení Libye s obejitím rezoluce OSN), se bude zrychlovat. Výsledek je zatím nejasný, ale bylo by velmi nežádoucí, aby nás čekala budoucnost taková, jaká je popsána v Bradburyho románu 451 stupňů Fahrenheita.

Převzato z Fondsk.ru

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments