WikiLeaks vydal ze svých archívů další várku dokumentů, tentokrát odhalujících realitu americké mučírny na Guantánamu. Celkem 759 dokumentů pokrývá takřka všechny vězně, kteří Guantánamem od roku 2002 prošli – dva roky poté, co prezident Obama nařídil uzavření věznice, za jejími mřížemi zůstává stále ještě 172 lidí.
Dokumenty ukazují, že se americká strana zaměřovala spíš na sběr informací, než na hon za nebezpečnými teroristy. V Guantánamu se tak ocitl neškodný devětaosmdesátiletý afghánský vesničan trpící senilitou, u něhož doma byla nalezena „podezřelá telefonní čísla", i čtrnáctiletý chlapec, který se z americké strany stal nevinnou obětí únosu. Jeho cena ovšem prý spočívala v „potenciálních vědomostech o místních vůdcích Talibanu".
Dokumenty prozrazují i další pozoruhodnosti, například to, že USA řadí pákistánskou tajnou službu ISI po bok Al Kajdy, Hamasu, Hizballáhu nebo íránské rozvědky na seznam teroristických organizací, nebo že za důkaz viny je považován jakýkoli kontakt s těmito organizacemi.
Asi stovka vězňů podle svých věznitelů trpěla depresemi nebo psychickými chorobami, často vyhlašovali hladovku nebo se pokoušeli o sebevraždu. USA se přesto na informace získané mučením i takových lidí velmi spoléhaly.
Zajímavé jsou pasáže, které vysvětlují, podle čeho Američané určovali, zda je ten či onen člověk podezřelý z terorismu. Jeden z dokumentů například vyšetřovatele paranoidně varuje: „Cesta do Afghánistánu po 11. září 2001 kvůli jakémukoli důvodu je pravděpodobně zcela smyšlená a jejím pravým účelem je podpořit Usámu bin Ládina přímým nepřátelstvím vůči silám USA." Další dokument zase prokazuje terorismus osob, které mají kontakty na řadu konkrétních mešit po celém světě, nebo nosí určitý typ digitálních hodinek Casio, které se prý rozdávaly účastníkům alkajdovských kurzů na výrobu bomb.
Mezi těmi, kdo jsou na Guantánamu stále vězněni, jsou lidé tak brutálně mučení, že nemohou být nikdy s úspěchem postaveni před soud, informátoři, kteří potřebují ochranu, a skupina muslimských čínských Ujgurů, kteří prostě nemají kam jít.
Dokumenty ukazují, kvůli čemu se lidé v Guantánamu ocitali: například jeden z vězňů se „provinil" tím, že „vedl modlitby v mešitě v Kandaháru, což ho staví do role, že musel o Talibanu vědět víc než ostatní". Další muž byl uvězněn kvůli svým „vědomostem o aktivitách v oblasti Chóstu a Kábulu, které získal během svých častých cest těmito oblastmi coby taxikář".
Šest let na Guantánamu věznili také novináře Al Džazíry, a to kvůli „získání informací o výcvikovém programu televize, jejím telekomunikačním vybavení a způsobu sběru informací v Čečensku, Kosovu a Afghánistánu, včetně způsobu, jakým televize získávala videonahrávky projevů UBL (Usámy bin Ládina) a pořídila s ním rozhovor."
Deník The Guardian, který dokumenty (vedle NY Times a NPR) zveřejnil, jako zdroj nejmenuje server WikiLeaks, konstatuje ale, že za vyzrazením dokumentů je zřejmě Bradley Manning, hlavní zdroj wikileasovských databází.
Mluvčí Pentagonu k uniklým dokumentům prohlásil: „Přirozeně bychom dávali přednost tomu, aby se na veřejnost nedostávaly legitimně utajované informace, protože už ze své definice mohou poškodit národní bezpečnost USA. Situace kolem vězeňského zařízení na Guantánamu je výjimečně složitá a zveřejňování jakýchkoli záznamů probíhající kroky zkomplikuje ještě víc."
Převzato z Literárek