Tisková konference: Nečas a Peake o korupci

Únor 20, 2012

Nečas, Peake a korupce

 

Přepis tiskové konference Petra Nečase a Karolíny Peake o boji proti korupci ze dne 13. února 2012


Petr Nečas:


V prvé řadě musím říci, že boj proti korupci je kupodivu i nadále jedním z bodů naší vlády. Ještě dnes jsem se tam díval. Byly snahy tento bod z našeho programového prohlášení vygumovat, ale přes veškerou snahu ministra Vondry a jeho nerozlučného zmizíku, je tento text i nadále čitelný. V rámci EU je korupce přímo zodpovědná za škody ve výši 3 bilióny korun. Jeden z nich je prý náš, podle Kalouska jsou naše všechny tři. Nicméně si myslím, že naše práce nespočívá v propagandis­tických heslech a hlasitých výkřicích, naši činnost vidím především v trpělivé a dlouhotrvající mravenčí práci s mravenčími výsledky. My totiž chceme spíše jen sypat písek do soukolí korupce, sem tam jedno zrníčko, obalené kolomazí, ale přece jenom v podstatě písek. A uvědomme si jednu věc. Tomu, o čem se tu teď bavíme, jsme se před pár lety ještě smáli v Toskánsku na jachtě a Topolánek s Řebíčkem u toho slzeli smíchy.


Naši protikorupční strategii jsme postavili na dvou skupinách opatření – preventivní a represivní. Ta druhá není u kolegů poslanců ve velké oblibě, a proto jsme hlavní směr zaměřili právě na prevenci. V bodech vám teď přiblížím, jaké konkrétní kroky jsme v tomto směru učinili.


  • zrušili jsme řadu tendrů nesmyslně předražených tak, že by na ně nestačil rozpočet ani galaktické, natož evropské unie.

  • zahájili jsme nákup pomocí on-line aukcí a již první nákup 100 kusů propisovacích tužek napovídá, že zdroje tady jsou. Letos se takto chystáme nakoupit ještě toaletní papír pro ministra školství Dobeše a několik kýčovitých trpaslíků pro pana Bessera, který už ve vládě sice není, ale my jsme mu to slíbili.

  • je schválen zákon o veřejných zakázkách, který jsme pečlivě připravovali se všemi kmotry a to jak z řad ODS, tak i z řad opoziční ČSSD, takže o jeho kvalitě nemůže být pochyb.

  • automaticky se bude rušit taková zakázka, jejíž vyhlašovatel byl natolik hloupý, že se mu do výběrového řízení přihlásil pouze jeden uchazeč

  • ruší se populární losovačky, které vyžadovaly manuální zručnost referentů a výsledek tak byl značně nejistý

  • snížili jsme také výdaje státu o 10 procent, takže tyto peníze nemůže nikdo ukrást. Ty nám už chybí. 

  • na ministerstvu obrany jsme zrušili nutnost objednávat zboží přes prostředníka, v současné době řeší všechny nákupy ministr Vondra osobně. Chodí mi líbat ruce třikrát denně. 

  • i přes noční telefonáty ministra Kalouska, který se hlubokým hlasem snažil napodobovat vzrušeného Brežněva, jsme zrušili krajně podezřelý supermegaekotendr, čímž jsme ušetřili dva státní rozpočty. 

  • zrušili jsme zakázku na modernizaci nemocnice ve Střešovicích za šest miliard, ačkoliv šlo pouze o naplnění bazénu vodou. Voda v ceně nebyla.


Závěrem musím říci, že vyšetřujeme čím dál více kauz, především těch starších z dob sociálně demokratických vlád. Na tomto místě musím ale upozornit na amatérské postupy některých novinářů, kteří vytahují kauzy, na které nejsme připraveni a které nebyly nikdy v plánu. To samé nám dělají amatérští kolegové z řad švýcarské policie, jejichž úporná snaha nám vrátit několik odepsaných miliard přivádí našeho ministra Kalouska k zoufalému pláči. Nyní děkuji za pozornost a předávám slovo kolegyni Peake se svou trafikou.


Karolína Peake:


Dobrý den. Jsou dva druhy vlád. Jsou vlády, které s korupcí bojují, a je vláda České republiky. Situace se ovšem okamžitě změnila poté, co jsem do vlády nastoupila já. Pokud bych měla srovnat všechny vlády za posledních 20 let, tak tato vláda je jednoznačně nejlepší od dob vlády Karla IV. A ani u něho si nejsem jistá, zda například proběhlo transparentní výběrové řízení na stavbu Karlova mostu. Já osobně jsem připravila několik protikorupčních zákonů, z nichž dva dokonce doputovaly do poslanecké sněmovny v původním znění. Ostatní nám bohužel předaboval Tluchoř s Kočí. Jedním z těchto zákonů například zaručíme trestní odpovědnost firem. Už nebude možné se vymlouvat na firmu blízkou ve vedlejší kanceláři a v případě nejhorším bude možné i firmu rozpustit. Nikoho samozřejmě nezavřeme, ani škoda se kompenzovat nebude, ale ten zákon tady je.


Zavedli jsme institut korunního svědka, který výměnou za beztrestnost bude moci označit své spolupachatele. Dokonce se nám už jeden dobrovolník přihlásil, byl to ministr Drábek. Řekli jsme mu ale, že jde ještě brzy. Máme také v úmyslu založit specializovaný útvar pro boj s korupcí, v pořadí osmdesátý šestý, který bude podléhat výhradně a jenom mně, panu premiérovi, panu prezidentovi, ministrovi vnitra, všem členům ODS, ČSSD a jejich kamarádům, rodinným příslušníkům a známým. V současné době zpracováváme zákon o zprůhlednění financování politických stran. Spolupracujeme na tom s týmem zkušených odborníků – panem Langerem, Drobilem, Tvrdíkem a externě s panem Josefem z Hongkongu. To je ode mě vše a teď prosím dotazy:


Petr Tomšů – Strach: To myslíte vážně?
Karolína Peake:
Ano
Petr Nečas:
 Ne


Ondřej Neff – Neviditelný pes: Od kterých voleb by měly platit nové zákony ohledně financování politických stran?
Petr Nečas:
Předpokládáme, že když půjde vše dobře, mohlo by to být už od nejbližších voleb nového koloniálního prezidenta na Marsu.


Dáda Patrasová – Kouzelná školka: Jak konkrétně si představujete průhledné financování volebních kampaní?
Petr Nečas:
Konkrétně tak, aby se nestávalo to, co například při posledních volbách, kdy jedna strana zatajovala skutečné náklady a všechna podezření odkazovala na slevy dodavatelů.
Dáda Patrasová:
Myslíte TOP09?
Petr Nečas:
Ne, ne, ne. Tam to bylo jinak! Myslím ČSSD. Další dotaz, předposlední.


Jaroslav Kmenta – Méďa Pusík: Platí stále návrh Věcí veřejných na zdanění prostituce?
Karolína Peake:
Stát prakticky toleruje čtyři zla, na kterých bohatne: alkohol, tabák, hazard a demokracii. Tak proč nepřidat další.
Petr Nečas:
Já osobně musím říci, že proti placenému sexu nic nemám. Ale dá se to dělat i tak, že neobcházíte zdaňovací povinnost. Například formou prémie ke standardní výplatě.


Petr Tomšů – Strach: I toto všechno jste mysleli vážně?

Karolína Peake: Většinu snad.

Petr Nečas: Vyveďte toho primitiva. Děkuji za pozornost.

 

Převzato ze Strach.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments