Tohle retro není cool

Srpen 16, 2012

V Praze se objevily billboardy s rudými hvězdami, srpy, kladivy a textem: „Některý retro není cool.“ Zatím těžko říct, jestli už je to celé, nebo se z toho ještě něco vyklube, ale vše nasvědčuje tomu, že je to antikomunistická agitka, zřejmě blízce příbuzná s přemlouváním dědka s bábou. Nicméně autorům se, zřejmě kouzlem nechtěného, podařilo bravurně udeřit hřebíček na hlavičku. Dnes tak módní retro vlna návratu k dickensovskému kapitalismu 19. století totiž vážně není cool.


Osekávání lidských a sociálních práv není cool. Omezování dostupnosti zdravotní péče není cool. Nárůst chudoby, zejména v její nejkrutější podobě tzv. pracující chudoby, není cool. Prohlubování třídních a sociálních rozdílů není cool. Rekatolizace a opětovný návrat církve na mocenské pozice, které ztratila nejpozději se vznikem republiky v roce 1918, není cool. Faktické zavádění majetkového censu není cool. Vyřazování občanů z podílu na řízení obce a státu není cool. Zvyšování nepřímých a snižování přímých daní není cool. Privatizace veřejných služeb není cool.  Školné není cool. Arogance moci a peněz není cool.


Nic z toho, co činí současná vládní koalice, na čem si tolik zakládá a čím tolik imponuje zamindrákovaným hamounům a hlupákům, není cool.


Cool je svoboda, ovšem nikoliv ta chápaná jako zvůle silnějšího, ale ta chápaná jako odpovědnost a sociálními jistotami podepřená důstojnost sobě rovných občanů. Jenže pro tuhle svobodu nám už pro všechny ty reformy nějak nezbývá místo.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments