Trochu jiný pohled na usnesení Ústavního soudu

Ne, nemůžete čekat od laika právnický rozbor usnesení Ústavního soudu o neplatnosti podzimních voleb v Krupce. Nejsem rozhodně obhajcem kupčení s hlasy, je nutné se však na některé závěry podívat nezaujatě, selským rozumem:


1. Ústavní soud ve svém nálezu neuvedl, že svozem voličů nemohla být v žádném případě narušena legitimita voleb, jak uváděla jedna z podaných žalob, neboť demokratická společnost má mít naopak zájem na co největší účasti voličů. Jinak jsem v minulosti ani netušil, že tím, že jsem vozil rodiče a jejich sousedy k volbám, jsem mohl porušit volební zákon a dokonce volby zneplatnit.


2. Z nálezu ústavního i krajského soudu explicitně vyplývá, že státní správa není schopna zajistit tajnost volby. Soudy musí mít, zřejmě tajně pořízenou dokumentaci (sic Orwelovsky), která je přesvědčila, že dotčení občané do obálky vložili a do urny vhodili právě ten hlasovací lístek, za který snad obdrželi bakšiš. Dokonce nikde nebylo uvedeno, že by se nějakým způsobem dotčených osob (sic po tajné volbě!!!, nebylo by to pikantní?) dotazovaly, co za plentou občané prováděli. Přesto měly jistotu. A mimochodem, pokud jsou dotčené osoby bez skrupulí koruptovatelné, jistě by za své svědectví u soudu přijaly bakšiš i od protistrany.


3. Zneplatněné rozhodnutí Krajského soudu, který konání některých občanů charakterizoval jako „pojetí volební kampaně obchodně tržním způsobem,“ vlastně jasně říká, že spotový obchod – teď a na ruku je kupčení s hlasy. Ústavní soud se však nezabýval se stejnou vehemencí i obchody forwardovými (vypořádání v budoucnosti za pevně dohodnutých podmínek), které ve finančním světě jsou rovněž naprosto závazné. Mám na mysli zcela jasně formulované sliby jednotlivých kandidátů, kteří posléze, po svém zvolení, hlasují v rozporu se svým veřejně vyhlášeným slibem. Přitom takový veřejný slib je klasický bartrový obchod, „za Tvůj hlas budu v této věci hlasovat tak, jak jsem slíbil“. Jak to ladí se slovy ústavního soudu: „Smyslem voleb do obecního zastupitelstva není dražba funkcí v obecní samosprávě, ale vyjádření nezávislé vůle voličů při výběru kandidátů. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá.“


Dotýká se snad požadavek na čestnost a poctivost vedení předvolební kampaně ve volbách do obecního zastupitelstva či parlamentu skutečně jen období předvolebního, po volbách je již vše dovoleno, neboť tak to je demokratické? V tom případě jsem pro království nebo pro systém, který členy zákonodárného orgánu a členy obecních a místních zastupitelstev vybere losem.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments