USA: Dvě verze téhož – ObamneyCare

Říjen 19, 2012

Dr. Robert S. Dotson tvrdí, že Obamova i Romneyho verze reformy amerického zdravotnictví jsou pouze dvě verze té samé věci. Osoba musí být naivní a neinformovaná, aby uvěřila tvrzení Obamy a Romneyho, že její náhrada za Medicare vám ušetří peníze a zlepší péči. Obě verze jsou letadla, jež promění veřejné peníze v soukromé zisky.

Explodující náklady popsané Dr. Dotsonem i rostoucích zisky soukromých podniků jsou hrazeny redukcí poskytované zdravotní péče. Betsy McCaughey, bývalá tajemnice guvernéra New Yorku, píše v Investors Business Daily například o tom, že „Obamova vláda začala od 1. října udělovat bonusové body nemocnicím, které nejméně utratí za péči o seniory." Výsledkem bude méně endoprotéz, angioplastik, bypassů i operací šedého zákalu. Tyto postupy ulehčovaly stárnutí, protože umožnily seniorům, kteří dříve strádali na invalidních vozících a v domovech důchodců, aby vedli aktivní život.

Obamacare otáčí zpět kolem dějin. „Plánované škrty ve výši 716 miliard dolarů z budoucího financování Medicare v průběhu příštího desetiletí a odměňování nemocnic za šetření na seniorech prostřednictvím Obamova zdravotního zákonu tyto lékařské postupy znepřístupní či sníží jejich dostupnost.”

Lékaři budou za léčbu nařízenou v Medicare placeni méně než je tomu v případě Medicaid, což je program pro chudé, který není financován z daně z příjmu. McCaughry uvádí, že lékařům bude na léčbu pacientů v Medicare ve srovnání s pacienty s dotovaným soukromým pojištěním vyplacena pouze jedna třetina prostředků a že Obamacare způsobí, že nemocnice budou mít v příštích deseti letech na péči o stejný počet seniorů o 247 miliard USD méně.

Podle McCaugheyho, už předtím, než se Obama, který měl zájem dotovat cenu zdravotních pojistek prodávaných soukromými pojišťovnami, do toho takhle obul, platil Medicare nemocnicím pouhých 91 centů za každý dolar poskytované péče. Obamacare šetří peníze tak, že škrtá péči seniorům a zkracuje jejich životy. Jak jsem již uvedl ve svém posledním článku, Obamacare je smrtící plán.

Naznamená to však, že by Romneycare byla něco lepšího. Konzervativci rádi předstírají, že soukromý sektor je vždy účinnější a méně zkorumpovaný než veřejný sektor, a že nahrazení Medicare poukázkami, za něž by jim soukromé pojišťovny nabízely péči za tržní ceny, sníží náklady a zlepší péči.

Romneyho podfuk se zatím neobjevil v podobě federálního legislativního návrhu, nevíme tedy všechny způsoby, jimiž si budou zájmové skupiny chtít pohrát s poukázkovým systémem. Tento systém však zvýší náklady přidáním další úrovně zisků. Pokud se soukromé pojišťovny stanou administrátrory, kteří pracují pro vládu, a budou chráněni před Wall Streetem organizovaným převzetím za to, že nedosahují dostatečně vysoké zisky, budou tyto soukromé pojišťovny profitovat na prodaných pojistkách.

Konzervativci také dělají velký poprask kolem toho, že Medicare je podfinancovaná, ale co jiného financuje Obamneycare kromě daní z příjmů, ze kterých je financovaná Medicare? Podstatou Obamneycare je, že vláda zvolí buď dotace nebo poukázky, kterými zaplatí soukromé pojištění. Ani jeden z těchto podvodů není financován lépe než Medicare.

Zdá se, že někteří konzervativci si myslí, že zapojením privátního pojištění se zajistí financování zdravotní péče. Obamneycare však pouze vykrádá Medicare v zájmu financování Medicaid a soukromého pojištění. Obě tyto strategie přitom zvyšují náklady, omezují péči pro seniory a přesouvají peníze daňových poplatníků ze zdravotní péče do soukromých zisků.

Redakčně kráceno

Celý článek v ANJ v CounterPunch

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments