Úřady práce nezvládají, dostanou posilu

Kvalitnější servis pro občany a lepší fungování úřadů práce. Tomu by mělo pomoc nových 144 zaměstnanců. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová vyjednala tuto významnou a mimořádnou posilu pro organizaci s ministrem financí. Noví pracovníci by se měli především věnovat novince v rezortu – pěstounské péči. Z vládní rozpočtové rezervy získají úřady práce od června asi 50 milionů korun na platy a další výdaje, které souvisí s jejich novými zaměstnanci.


Komplikovanou situaci na Úřadu práce ČR pociťovali občané zejména v oblasti zaměstnanosti či nezaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek. Proto ministerstvo na úřady práce už dříve mimořádně převedlo trvale 250 pracovních míst, dalších 150 zaměstnanců pak dočasně. S nejnovějším personálním opatřením se tak v tomto roce celkově zvýší počet zaměstnanců Úřadu práce ČR o 544 lidí.


„Nových 144 lidí budou moci úřady práce začít přijímat od června po zajištění nezbytné administrativy,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.


Úřady práce prošly před dvěma lety velkou devastací v důsledku devastační reformy bývalého minstra Jaromíra Drábka (TOP 09). Zatímco dříve existovaly v krajských a někdejších okresních městech organizačně samostatné úřady, které byly přímo podřízené MPSV, v roce 2011 vznikl centrálně řízený Úřad práce ČR. Tvoří ho generální ředitelství a 14 krajských poboček, jejichž součástí jsou kontaktní pracoviště v bývalých okresních městech. Celkem se tak jedná o více než 500 pracovišť ÚP v celé České republice, v kterých pracuje 8600 lidí.


Kromě změn v organizační struktuře, přibyla Úřadu práce ČR nová náplň. Od ledna 2012 převzal výplatu dávek z obecních úřadů a inspekci poskytování sociálních služeb z krajů. Od ledna 2013 se pak zásadně změnila také výplata pěstounských dávek. Úřady práce tak fakticky přestaly plnit svoji stěžejní funkci – starat se o zaměstnanost a nezaměstnané občany.


Pracoviště ÚP jsou tak v současné době pro veřejnost kontaktním místem pro osm základních oblastí: zaměstnanost, ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, státní sociální podpora, dávky pro osoby se zdravotním postižením, příspěvek na péči, inspekce poskytování sociálních služeb, dávky pěstounské péče a pomoc v hmotné nouzi. Jen v roce 2012 vyplatil Úřad práce ČR celkem 21 milionů dávek za 72 miliard korun.


Zdroj: eSondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments