Vláda strachu a ekonomické mýty

Červenec 12, 2011

Našinec se chvíli zdrží ve Švýcarských Alpách, kde se ovce, sedláci a bankéři pasou v klidu a míru. Pak se vrátí domů a myslí si, že se ocitl v zemi plné gangsterů. Každou chvíli exploduje tu či onde ten či onen český plátek či politik s tvrzením, že se zhroutíme, protože já nebo ty jako normální občan stále ještě dostáváme výplatu, máme našetřeno něco málo na státní důchod, občas jsme nemocní, a navíc nakupujeme, aniž bychom platili DPH zvíci ceny našeho nákupu. A k tomu to Řecko, odlet vlaštovek, no víte, paní Vomáčková, ono to nebude už dlouho trvat, aspoň v novinách to prý říkali. A v televizi vydírají také, pochopitelně. Nuž pohlédněme s jiskrou v oku na USA, náš zářný vzor, o němž se v poslední době v pravicovém břichomluvectví cudně mlčí. Nečasova vláda zamířila ven z Evropy a směřuje jednak na Balkán a jednak do USA, kde zítra již znamená včera. Proto se podívejme na vývoj a strukturu amerického federálního dluhu na posledních 10 let. Je to poučné čtení, které láme několik mýtů v českém tisku. Beru jen oficiální údaje z prověřených dat:

Mýtus první: pravicová šetřivost a realita

Následující tabulka (celé na Wikipedii) ukazuje průběh hospodaření jednotlivých vlád USA. Vybral jsem jen poslední vlády z let 1977-2011. Vidíte dluh v procentech HDP na začátku vlády prezidenta, pak na konci, přírůstek nebo úbytek dluhu v absolutních číslech, ale hlavně: zelená čísla ukazují na reálné snížení dluhu a červená naopak na jeho drastické zvýšení.

http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/clanky/image/776_debt_1.jpg

Kdo doopravdy v USA šetřil? No právě ty demokratické vlády (viz „D“ v tabulce), které udělaly maximum i pro své občany a nevedly nesmyslné války. Jinak řečeno: mýtus o pravicovém šetření republikánů je ekonomický nesmysl. Tabulka jasně ukazuje, že šetřili právě demokraté, viz zelené cifry. President Obama dluh převzal, ale zatím jej zvětšuje, což je jediná výjimka z pravidla.

Mýtus druhý: ekonomická krize a růst dluhu

Důležitý je obrázek z publikace PEW Trust analyzující ekonomické prognózy a faktický průběh vládního dluhu. Oficiální prognózu Rozpočtového úřadu Kongresu (The Congressional Budget Office) z roku 2001 najdete pod zkratkou „CBO Projections“ dole. Jinak řečeno: toto byla oficiální vyhlídka vlády prezentovaná americké veřejnosti jako zářné zítřky. Dluh měl klesat z původních cca 35% HDP (2000), pak v roce 2008 se měl dostat na nulu a pak dokonce do mírného přebytku. Podívejte se na klíčový zlom v nárůstu dluhu, který se kryje s vládou G. Bushe. Jasně vidíte, že padl mýtus o tom, že dluh zavinila ekonomická krize. To bylo pouze oněch cca 30% skoku. Ale daňové úlevy bohatým a zvýšené utrácení vlády způsobily skok o cca 41 % + 27 %. Toto je přímé utrácení vlády skrze rozpočet, viz svorku „Legislative“.

http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/clanky/image/776_debt_2.jpg

Američané si za dluh mohou ze dvou třetin sami, protože jejich vláda snížila daně bohatým, a přitom nesmyslně utrácela, zejména za zbrojní programy a za všechny války, které vedla a vede po světě. A to v době, kdy skončilo bipolární rozdělení světa USA/SSSR. Výsledek? Trvalé zadlužení země v absolutních číslech převyšuje na hlavu Řecko – a přitom má USA nejvyšší rating AAA. Něco je shnilého ve státě dánském, proto chce Evropa zavést vlastní ratingové agentury.

Mýtus třetí: federální zadlužení skrze sociální a podpůrné programy

Dalším klíčovým grafem je rozvrstvení federálního dluhu podle dopadu jednotlivých zákonodárných úprav, válek, federálních programů a dalších fiskálních či ekonomických změn. Zdrojem je opět citovaná publikace PEW Trust. Tento graf je důležitý na konci roku 2011, kde najdete poslední výstupy týkající se dluhového dopadu posledních Obamových zásahů do ekonomiky. Červeně jsem vám vyznačil známé Obamovy záchranné balíčky pro banky, hypotéky a krachující automobilky (TARP + Recovery Act), plus podtržení týkající se zavedení povinného zdravotního pojištění (Medicare D).

http://umlaufoviny.com/www/res_publica/Redakcni_system/clanky/image/776_debt_3.jpg

Mýtus o sociálním plýtvání Obamy je pryč. Z grafu je jasně patrné, že pod tlakem republikánského Kongresu se pokračovalo v nesmyslných daňových úlevách bohatým, které zavedl Bush (2001 3). K tomu se přidaly další daňová zvýhodnění za pravicového Kongresu (2010). A vesele se dál vedou všechny prohrané války (Afghánistán, Irák, Jemen), které jsou od samotného začátku financovány pouze na dluh. Stejně jako v předešlém případě vidíte, že dvě třetiny dluhu nejsou nic jiného, než politická rozhodnutí ve prospěch bohatých dvou procent populace a vojensko průmyslového komplexu. Červená křivka ukazuje, že důsledky ekonomické krize tvoří jen jednu třetinu dluhu. Sociální federální programy budou možná drahé v budoucnosti, ale nyní představují jen malou část dynamiky dluhového růstu. Chudým se dá prostě méně, a je to. Ale zvýšit bohatým historicky nejnižší daně z majetku a ze zisku (cca 17 %), to fakt nejde. Přesně jako u nás, za dob koaličního ekonomického porna.

Ameriku vede pravicová ideologie, která chce žít ze středních vrstev, ničí vlastní populaci a vede nesmyslné války, na něž nemá prostředky. Stejným způsobem ovšem hospodařily i jednotlivé státy USA a velká města, z nichž mnohá jsou zralá na bankrot. V tabulce si porovnejte první kolonku místního daňového příjmu hlavu a druhou tabulku, což je dluh jednotlivého státu. Zkrátka, USA   náš vzor. Jak vypadá začarovaný kruh v praxi, na to se podívejte ve dvou minutách skvělého shrnutí americké ekonomiky ve známé přednášce ekonoma R. Reicha. Nebo si najděte jeho vysvětlení týkající se moci vojensko-průmyslového-kongresového komplexu v USA (zde). To je americké porcování medvěda, který ovšem neběhá po lese, ale je uvázaný na řetězu v komunistické Číně, která drží většinu amerického federálního dluhu. Je dobré vědět, že americká pravice je neuvěřitelně vlastenecká, s výjimkou vlastního zisku ovšem.

A teď k tomu podstatnému. Proč já mám utrácet čas tím, že kompiluji a komentuji tyto zdroje z internetu? Proč to neudělají ekonomové a pisatelé, kteří jsou placeni za ekonomické rozbory?

Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments