Vládní strany, zejména ODS se rády zaklínají rovnými podmínkami pro všechny a neviditelnou rukou trhu, která prý narovná všechny nedostatky státního hospodaření.
V minulosti v rámci "rovných" podmínek pro všechny byly uzákoněny kupř. takové věci jako je zavedení soudní kauce, která zavádí "rovnost" všech obviněných u soudu. Jiným příkladem byl zákon o "veřejných" zakázkách, který krom toho, že umožňuje tutlat podmínky, na základě kterých "vysoutěžil" vítězný subjekt danou zákázku (umožňují to různé tajné dodatky, obchodní tajemství, podmíněnost zveřejnění souhlasem obou zúčastněných stran), zavádí také povinnost složit soutěžní kauci a šije velkým firmám zakázky přímo na míru – musejí být teoreticky schopny pokrýt svými prostředky určité území, resp. objem služeb (=diskriminace malých a místních dodavatelů služeb) – což se v praxi vůbec neděje. Zakázky běžně realizují a veškerá rizika nesou subdodavatelé, kdežto vítězové berou smetanu v podobě několikanásobku ceny realizace. Tyto prostředky pak používají na nezbytné provize a ceny se promítají ve zvýšené produktivitě a rostoucí ziskovosti vítězné firmy a jejího managementu.
V souvislosti s metanolovou kauzou a návaznou prohibicí, jsem kromě pozitivních zpráv o odhalení organizátorů pančování zaslechl zprávu o tom, že vláda chystá opatření v oblasti výroby a prodeje alkoholu, ale i prodeje PHM. Prý si uvědomila, kolik nezdaněných prostředků uniká v tzv. černém obchodu, a proto chystá nápravná opatření. Mají to být zejména – zajištění odbornosti výrobců a prodejců (požadavek odborné způsobilosti – jako kdyby se toto nedalo obejít nastrčenou osobou a jako kdyby toto mělo zajistit, že se nebude v budoucnosti pančovat alkohol – má nahradit neschopnost důsledné kontroly avýběru daní a prevence ze strany státních úřadů prodávat nezdaněné zboží. A dále má jít o složení tzv. kauce v řádu desítek milionů. Toto opatření vůbec nebude diskriminační vůči malým prodejcům a výrobcům a určitě prospěje zvýšení "konkurence" na trhu, když vyřadí, zlikviduje anebo zadluží malé konkurenty velkých značkových a předražených řetězců. Mimochodem hlavním dodavatelem PHM téměř do všech prodejních sítí až na výjimky (polské a italské dovozy) je prý Česká rafinérská. Ceny totožného zboží se pak liší hlavně podle značky (značka a "komfort" se připlácí) a dost možná i podle "doaditivování" (anebo pančování) paliva. Osobně po stejně špatných zkušenostech se značkovými i neznačkovými palivy v zimním období nakupuji naftu u levnějších prodejců, tuto sám aditivuji, případně pančuji benzínem, protože obsažený povinně míchaný řepkový sajrajt jinak nejde "rozchodit".
Finální otázka: dělá vláda "volné ruky trhu" opatření ve prospěch bankovního kartelu, velkých řetězců a silných kapitálových skupin diskriminující malou a kapitálově slabou konkurenci nahodile, anebo cíleně a záměrně?