Vondra se ani nezačervenal

Červen 16, 2011

Z projevu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny PČR ke kauze ProMoPro

http://img.aktualne.centrum.cz/70/16/701666-blog-lubomir-zaoralek.jpgDovolte mi, abych panu ministru Vondrovi k jeho výkonu ve vedení předsednictví České republiky v EU srdečně pogratuloval. Já myslím, že nelze udělat nic jiného, než ho k podobným akcím i do budoucna vřele doporučit. Zvlášť bych chtěl ocenit některé výroky, které přednesl v Poslanecké sněmovně a které mě opravdu málem rozesmály.

Například výrok: Našlo by se něco, co by se dalo udělat lépe. Prostě, soudruzi, je pravda, že se tam možná chybička vloudila a někde by se něco udělat lépe dalo, ale v zásadě to byl triumf. A stejně tak bych poděkoval panu ministru Vondrovi za to, že nám doporučil, abychom se zabývali něčím důležitějším, třeba Řeckem. Jsou tady vážnější důvody, vážnější problémy než tento jeho vynikající výkon v čele předsednictví České republiky v době, kdy jsme předsedali Evropské unii.

Rozhodně to, co ve Sněmovně zaznělo, nevypadalo jako pokus nám něco vysvětlovat nebo dokonce připustit, že by bylo možné něco moc kritizovat. Člověk by ani nevěřil, že ve skutečnosti je situace taková, že bývalý místopředseda vlády a současný ministr obrany čelí podezření, že jeho tým nechal předražit faktury za ozvučení v době summitů, v době, kdy Česko předsedalo, že zakázku za více než půl miliardy korun získala firma ProMoPro bez výběrového řízení. Na to si najala subdodavatele a prostředky skončily z neobjasněných důvodů na zahraničních účtech, např. v Rakousku nebo na účtu jakési lesnické firmy (tam bylo zhruba asi 70 mil. a nikdo netuší, za co to ta firma dostala). Připomenu ještě jednu takovou perličku z toho, co jsme se dověděli z účetnictví firmy ProMoPro: za dvoudenní pohotovost na místě jedné akce si společnost fakturovala 217 000 korun, zároveň si fakturovala za pohotovost na telefonu ve stejné době ještě 302 400 korun, a protože to pro zajištění pohotovosti taky nestačí a pohotovost je třeba i na webu, tak je ještě fakturována částka 129 500 korun. Dále tuto částku je třeba vynásobit dvěma, neboť výše uvedená trojnásobná pohotovost se drží zvlášť pro slaboproud a zvlášť pro silnoproud, a výsledkem je částka za dvoudenní pohotovost v oblasti slaboproudu a silnoproudu na úrovni 2 028 300 korun. Opravdu, soudruzi, někde se nám tam vloudila chybička.

Mně to skutečně připomnělo projevy komunistů na sjezdech, kdy se sice ekonomika hroutí, ale vystoupí funkcionář, který řekne: Podívejte se, ty výsledky, které máme… – a uvádí podobně jako pan Vondra spoustu zbytečných čísel a nesmyslných důvodů, na které se ho nikdo neptal, ale vůbec se nevěnuje tomu, kde je problém. Mně to připadá jako arogance. Vám ne?

Kdyby mně protekly prsty stamilióny, za které jsem byl zodpovědný, v době, kdy tady manifestují lidé a jdou ulicemi, protože jim vadí, že přicházejí o části svých mezd, tak bych určitě neřekl: Soudruzi, vloudila se chybička…

Pane Vondro, nevzpomínáte si na to, jak mluvili soudruzi za socialismu stejně arogantním způsobem? Jako by nebyl problém? Jako by nám to nepadalo na hlavu? Jako bychom neměli situaci, kdy vy tvrdíte, že je třeba šetřit v rozpočtu. Vy tady rozfrcáte stamilióny a nám řeknete, abychom se věnovali něčemu důležitějšímu? Je vůbec možné takto tady mluvit?

Ráno jsem poslouchal Alexandra Vondru, který říkal v televizi, že mimořádná schůze Sněmovny je jenom povinné cvičení opozice. Máme údajně počkat na to, až se věci vyšetří. Jak se mají ty věci vyšetřit? Jak o rozdělení vlivu uvnitř koalice říká poslankyně Kočí: My ovládáme justici, Bárta ovládá policii. Jak se potom mají ty věci vyšetřit?

Cožpak nevidíte, jaká je tady dnes válka mezi Vrchním státním zastupitelstvím v Praze a Nejvyšším státním zastupitelstvím? Že dokonce tady máme doklady toho, že státní zástupci aktivně kryjí zločince a pomáhají jim? Přesně to nevíme, ale zřejmě někdo na úrovni Vrchního státního zastupitelství – říká se, že tři, čtyři lidé byli informováni – vyzradil, kdo je tajným svědkem na rakouské straně v kauze Pandur. Ve chvíli, kdy svoláme ústavně právní výbor, pozveme tam zástupce tohoto zastupitelství a chceme, aby se o tom mluvilo, tak vládní koalice prostě schůzi tohoto výboru zabije. Jakou má cenu probírat ty kauzy, když máme slavné zametače na Vrchním státním zastupitelství, kteří chodí po Praze opilí a říkají: Tak jsem to musel zase zamést. Vždyť to každý ví, kteří jsou ti experti na to velké zastavování kauz.

Pan Vondra si dovolí říci, že se nic v kauze ProMoPro nevyšetřilo, že žádné výsledky prozatím nejsou. No, samozřejmě nejsou, když je to takhle ošetřeno! To je přece ale nehorázné.

Běžte se zeptat, co vadí lidem v ulicích. Vadí jim, že se v této zemi krade. Vadí jim to, že peníze mizí bez kontroly. A Alexandr Vondra nám řekne: Věnujte se něčemu důležitějšímu. Že se to vyšetří.

Kdo tady v této zemi věří tomu, že se něco vyšetří? O tom, co pan Vondra bagatelizuje, ministr financí řekl, že to byla nadstandardní zlodějna. Jak je možné, že člen vlády, který za to byl zodpovědný, nám řekne, že to je nic. Nebo že se něco dalo udělat lépe.

To, že se kauza vyšetřuje, protože byla podána trestní oznámení jednak ministerstvem financí, jednak panem Láskou z Amnesty International, ještě neznamená, že má Sněmovna pohov. Protože Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky má jednu ze základních povinností a odpovědností: kontrolovat, jak se zachází s veřejnými prostředky. Není pravda, že tohle je jenom věc policie. Policie bude vyšetřovat eventuální trestné činy. Ale pídit se, jestli došlo k tomu, že se vyhazovaly stamilióny bez kontroly (nevíme jak a nevíme na co), tak to je věcí Sněmovny.

Jak je možné, že Úřad vlády funguje takovým způsobem, že při utrácení takovýchto prostředků se dokonce ani nemůžeme dobrat toho, kdo je za to odpovědný? Vždyť jsme přece slyšeli pana Vondru, jak statečně neustále říkal, že on s tím nemá nic společného, on to přece nepodepsal.

Dobře si pamatuji, že v době předsednictví vystupoval jako ten, který je zodpovědný za všechno, co s předsednictvím souviselo. Dnes od něho opakovaně slyším: Je tam můj podpis? Není.

Všechno se shazuje na podřízené. A jejich odpovědnost je samozřejmě také nejasná. Tam se utrácely peníze, předsednictví stálo více než 3 miliardy, Úřad vlády v této věci měl více než půl miliardy, ale odpovědnost za to je naprosto nejasná. Jak je možné, že se není možné dobrat toho, jak to vlastně tehdy bylo? To není jenom odpovědnost Alexandra Vondry. Tohle je věc Úřadu vlády a premiéra. Jak chce vláda garantovat, že příště peníze nepůjdou podobným způsobem? A nebude zřejmé, kdo vlastně za to nese odpovědnost, jak jsou kompetence rozdělené. To je přece problém, který se nás, poslanců, týká. Jestli se na to nebudeme ptát, tak nás lidé mohou všechny vyhnat. Máme tady svěřené veřejné prostředky, máme za to odpovědnost? Ano, nebo ne? A je nám jedno, jestli se to bude opakovat?

Možná jste si také všimli, co včera vláda schválila ve věci fotovoltaických elektráren: opět nebude otevřeno výběrové řízení na zastupování státu ve věci eventuálních žalob, které budou podávány těmi, co budou mít pocit, že jim byla způsobena újma vinou postupu státu. Znovu tady vidíme, že na vládě se rozhoduje, že se nebude konat řízení a velká zakázka značného rozsahu se prostě udělí způsobem, kdy není otevřeně nabídnuta k soutěži.

To znamená, že situace, které jsme byli svědky u ProMoPro, se nám opakuje. Zase jeden jediný účastník, pan Šnábl, který – jak víme – byl odsouzen za podvody s hracími automaty. Nicméně je takovým oblíbencem pana ministra Kalouska, že ten říká, že Šnábl tady nemůže chybět. To má být všem jedno? Máme se tvářit, že se nás to netýká a Sněmovna se má věnovat důležitějším věcem?

Není to náhodou dneska jedna z nejdůležitějších věcí? Saháme lidem na peníze, vláda snižuje mzdy, šetří a lidé mají oprávněný pocit, že finanční prostředky utíkají jinde. Dnes máme dokonce vyčísleno, že to jsou desítky miliard, které utíkají jinde. A tady máme jeden konkrétní případ, dokonce velmi slušně doložený – ProMoPro. A my nejsme ochotni se tomu věnovat? No, nemusíme dělat nic, můžeme si říci, že se nás nic netýká, stejně jako to, co se děje na Vrchním státním zastupitelství.

S takovou nás ale lidé za chvilku vynesou. Na to se prostě nedá koukat. Jestliže my nad tím dokážeme zavřít oko a říci, že tohle není naše věc, tak kdo je za to tedy zodpovědný? Kdo je odpovědný za to, jak se zachází s veřejnými prostředky? Ministři jsou nezodpovědní? Ministři nejsou ti, kteří nesou kůži na trh? Víte, dělat ministra není ve skutečnosti legrace. Tam nesete odpovědnost, bohužel. A každý, kdo tam jde, by si to měl uvědomit. Měli jsme řadu ministrů, kteří za to také platili. A je to v pořádku. A neříkám to jenom vůči Alexandru Vondrovi. To platí a mělo by platit vůči všem.

Máme před veřejností odpovědnost za to, jak se o peníze staráme. A Sněmovna to má kontrolovat. To je role, které se nemůžeme zříci. Jinak tady budeme za šašky.

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments