Všechny běžící jaderné reaktory USA mají bezpečnostní problémy

 

Bývalý předseda federálního výboru sledujícího bezpečnost jaderných elekráren v USA prohlásil, že všech 104 běžících jaderných reaktorů USA pracuje mimo bezpečnostní standardy přijaté po havárii ve Fukušimě.

Bývalý předseda klíčového federálního výboru sledujícího bezpečnost jaderných elekráren v USA (US Nuclear Regulatory Commission), Gregory B. Jaczko, se postaral o menší senzaci. Na oficiální konferenci placené atomovou lobby (Carnegie International Nuclear Policy Conference) prohlásil, že vzhledem k opatřením přijatým po totální havárii reaktoru ve Fukušimě pracuje všech 104 běžících jaderných reaktorů USA mimo přijaté bezpečnostní standardy. Výslovně prohlásil, že všechny reaktory mají nenapravitelné bezpečnostní problémy a měly by být postaveny mimo provoz a nahrazeny. Gregory B. Jaczko podal pro svůj postoj následující vysvětlení(external link).


Prostě jsem o těchto věcech uvažoval hlouběji a pozoroval jsem, jak nukleární průmysl a státní regulátoři se snaží reagovat na nesmírně složité problémy, které se staly zřejmými po katastrofě jaderné elektrárny ve Fukušimě roklu 2011.


Tato bomba vypuštěná na sebe chválící schůzi atomového spolku a vládních činitelů se neminula účinkem. Vláda totiž nedávno jednostranným úředním aktem prodloužila životnost jaderných elektráren o dalších 20 let z původně plánované doby životnosti 40 let. Navíc pod tlakem lobbistů uvažuje o dalším prodloužení životnosti, což by znamenalo, že reaktory pojedou celkem 80 let. Jaké je riziko havárie a zamoření radioaktivního prvního okruhu, o tom začala v USA skutečně vážná debata.


O problémech amerického jaderného programu jsme psali už v několika článcích. Atomová energie v USA je sporná z následujících důvodů:


  • opakované havárie zastaralých zařízení a následné úniky radioaktivity (Hanford);

  • nevhodně postavené elektrárny přímo na tektonických zlomech s častým výskytem zemětřesení;

  • nekonkurenceschopnost jaderných elektráren vzhledem k alternativním zdrojům energie, které jsou navíc bezpečné a ekologicky čistější.


Vzhledem k těmto faktům působí rozhodnutí Nečasovy vlády o další stavbě bloků v Temelíně jako politický, ekonomický a technologický úlet.


Převzato z e-republika.cz

 


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments