Vzkaz podnikatelů politikům: Přestaňte krást!

Únor 02, 2012


Od 31. ledna do 1. února se v Hotelu Praha konal Retail Summit 2012, největší konference obchodu ve střední Evropě. Jde o setkání zhruba 800 obchodníků a jejich dodavatelů s bohatým odborným (3 plenární jednání a desítka specializovaných workshopů) i společenským programem. Součástí společenského večera je udílení cen Top Retailer. Summit spoluorganizují Blue Events ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu v ČR a Vysokou školou ekonomickou v Praze.


Ze setkání vzešel mj. tento VZKAZ POLITIKŮM:


Vrcholoví manažeři obchodních i dodavatelských firem by měli projevit svoji dospělost tím, že se nebudou bát si navzájem říkat pravdu a objasňovat si otevřeně své postoje.  A zejména čeští podnikatelé však svoji vyspělost spojují především s pocitem spoluzodpovědnosti za vytváření zdravé občanské společnosti, jejíž podmínkou je ale především efektivní fungování státu a jeho správy. S efektivitou jeho fungování jsou hrubě nespokojeni, ať již je to záležitost přebujelé korupce, nekompetentních zásahů do tržních vztahů či výše daňové zátěže, která naprosto neodpovídá kvalitě služeb, které za tyto prostředky stát poskytuje.


V rámci Top-to-Top panelu, který se konal v rámci úvodního programového bloku Retail Summitu 2012, zaznělo toto sedmero doporučení vedoucích zástupců obchodu a výroby našim politikům:


 1. Když se ekonomice přestane dařit, je to hlavně domácí poptávka, která drží ekonomiku nad vodou. Vzpomeňte si na to vždy, kdy vás napadne přijmout nějaké opatření podvazující domácí poptávku.

 2. Pojďme se přestat strašit. Jsme na tom relativně dobře, naše země patří mezi ty méně zadlužené a od roku 2000 mezi nejrychleji rostoucí evropské ekonomiky.

 3. Obchod je o pocitech a důvěře, buďme k sobě navzájem otevřenější a upřímnější – říkejme si pravdu.

 4. Je naprosto nereálné, aby politici vyřešili problémy obchodu. Spíše by se měli soustředit se na kultivaci politického systému založeného na osobnostech s konkrétní zodpovědností.

 5. Základní úloha státu je vytvořit spravedlivé rovné daňové a legislativní podmínky platné pro všechny hráče trhu a ochránit jej například před nekvalitními dovozy. Stát by však neměl vstupovat do vzájemného právního vztahu soukromých subjektů, jako jsou třeba obchodní dohody mezi obchodníky a dodavateli. Než špatná, pak raději žádná regulace.

 6. Legislativa by se měla omezit na základní sadu pravidel, stabilních, relativně jednoduchých a všeobecně respektovaných. Zbytek ať řeší zvykové normy a seberegulace.

 7. Dělejte dobře tu vaši práci – postarejte se o efektivní výkon státní správy a vymýcení korupce. Do nás se nepleťte a my se budeme snažit dělat dobře tu naši  – dobře obsluhovat a kultivovat spotřebitelský trh.

 8. V průběhu navazujícího programu konference se v příspěvcích vystupujících objevilo nebývale velké množství kritických hlasů směřujících k vládě, parlamentu a práci politiků obecně. Především podnikatelé explicitně dávali najevo, že jejich trpělivost je u konce.


Nejpodrobnější účet politikům  předložil ve své prezentaci Martin Moravec, spolumajitel řetězce drogerií TETA, který  se zamýšlel nad rostoucím veřejným dluhem, korupcí a nekompetentností státní správy.  Tyto „vícenáklady“ státu přepočítal na mzdy zaměstnanců a došel k závěru, že v současné době stojí každého zaměstnance (celkem přes 4,7 milionu lidí) roční splácení úroků z veřejného dluhu 70 % jeho čisté měsíční mzdy. Korupce (odhad 200 mld. ročně) stojí každého zaměstnance více jak dva měsíční platy a nekompetentní rozhodování (při 10% neefektivitě) 1,3 měsíčního platu.  Celkem by tedy každý zaměstnanec mohl dostat o 4,2 měsíčního platu ročně více, kdyby stát fungoval odpovědně, slušně a efektivně.


Vzkaz podnikatelů vládě je tedy jednoduchý:


Prosperita země je prosperitou jejích občanů. A podnikatelé nemohou prosperovat, pokud neprosperují občané.


Proto je nutné, aby politici:


 • přestali krást a nenechali  se uplácet

 • přestali zadlužovat zemi

 • zvýšili efektivitu státu na úroveň běžnou v soukromém sektoru


Zdroj: Blue events


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments