Za komunistů se špatně nežilo

Ten nejpovrchnější a nejomezenější způsob srovnání minulého a současného režimu si zvolil autor agitačního webíku zakomunistu.cz, ve kterém bez dalšího srovnává ceny některých komodit dříve a nyní. Bohužel srovnává nesrovnatelné, protože o srovnání „ceteris paribus“, ze kterého by šlo vyvodit nějaké závěry, nejde ani náhodou. Nezměnily se totiž jenom ceny a platy, změnilo se úplně všechno, nejenom v naší republice, ale v celém světě, od politiky přes ekonomku po techniku.


Vzpomínám si na svoji babičku, jak mi vyprávěla o tom, že si za První republiky kupovala za korunu rohlík a deset deka salámu. Znamená to snad, že se za První republiky žilo hůře, než za krále Holce, kdy byla za groš ovce? Ve skutečnosti to neznamená vůbec nic, protože babička se nikdy nezmínila o tom, kolik si těch rohlíků se salámem mohla dopřát ona a jak velká část populace si ho nemohla dopřát vůbec.


Časy se mění a lidé mají různé priority. Někdo dává přednost cestování bez výjezdní doložky, dostatku nadbytku banánů bez fronty a nerušenému poslechu Svobodné Evropy, jiný preferuje život beze strachu z budoucnosti, z nezaměstnanosti, ze stáří, či z nedostupnosti zdravotní péče. A je slušnost nechat každého, ať si sám vybere, co je pro něj důležité.


V něčem bylo lépe, v něčem hůře, ale troufám si říct, že většině lidí se nežilo tak špatně, aby se při představě návratu starých pořádků budili v noci hrůzou. Mnohem více lidí trápí, jak se jim žije tady a teď, s dnešními cenami, dnešními platy a dnešními pořádky. A nejde jen o ty ceny a platy, ale také, ne-li především, o pocit spravedlnosti a životní perspektivy, které když nebudou, tak si lidem žít dobře nebude, ani kdyby ty rohlíky byly zadarmo.


Stejně jsou ale tohle všechno jen řeči navíc, protože vše podstatné řekl již před časem s genialitou sobě vlastní Jaromír Nohavica: „Za komunistů se špatně nežilo, v létě bylo vedro, v zimě sněžilo. Z jara tály ledy, byly povodně, to jste milé děti přišly o hodně.“ Co dodat?

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments