Zabránit nejhorším škodám

Listopad 02, 2011

Poslanci ČSSD zahájili v Poslanecké sněmovně časově neomezenou obstrukci s cílem zablokovat projednávání tzv. reformních návrhů, které prosazuje pravicová vláda Petra Nečase. Senátorům zvoleným za ČSSD se podařilo dosáhnout toho, že Senát všechny tzv. vládní reformy zamítl. Nyní se o nich musí hlasovat znovu v Poslanecké sněmovně. Pokud je vládní pravicová většina ODS, TOP 09 a VV prosadí do konce roku, začnou platit už od 1. ledna 2012.

ČSSD učiní v Poslanecké sněmovně vše proto, aby tzv. reformy důrazně a jednoznačně odmítla. I když jsou poslanci ČSSD v menšině, využijí do důsledku všech svých ústavních a demokratických práv, včetně možnosti parlamentní obstrukce k tomu, aby přijetí reforem do konce roku zabránili. Obstrukci pokládá ČSSD za legitimní parlamentní nástroj. Zejména pak v situaci, kdy vládní koalice u žádné z tzv. reforem nepřistoupila na sebemenší kompromis.
Hájíme tak demokracii, která je ve Sněmovně bezohledně pošlapávána. Pravice odmítla věcně vyjednávat. Znovu nastoupily triky s komplexními pozměňovacími návrhy, které nikdo ani nestihl prostudovat, postup, který už jednou odsoudil Ústavní soud. Pravice odmítla věcné připomínky i v tripartitě a je často v pozoruhodném rozporu nejen s odboráři, to se běžně stává, ale i se zaměstnavateli. Její reformy škodí lidem i podnikání.
Vládní reformy ani skutečnou debatu nesnesou, protože jsou jednostranně výhodné pro nejbohatší jednotlivce a podniky, poškozují drtivou většinu obyvatel a bezohledně zvyšují státní zadlužení. Pravice se vymlouvá na krizi u našich partnerů v eurozóně, ale s rozpočtem je to za Kalouska zlé, ať má Německo lepší nebo horší léta. Vzpomeňte si na inzeráty o dluhové povodni, kterými častovala ČSSD první Topolánkova vláda. Nakonec se ukázalo, že zdědila téměř nejnižší státní zadluženost v EU, na úrovni 29 procent HDP. Uplynulo šest let a je to více než 42 procent HDP! Byla to vláda postavená na lži a od té doby používání rozpočtové lži pokračuje. Takovému vládnutí nemůže ČSSD ustupovat.

Je naprosto nespravedlivé, že část společnosti účet za tzv. reformy prostě neplatí. Účet ovšem zaplatí střední vrstvy, důchodci, rodiny s dětmi, nemocní, invalidé a zaměstnanci veřejného sektoru. Naopak, firmám a lidem z nejvyšších příjmových kategorií se dále snižují daně. Stále více lidí propadá do chudoby a celkové existenční nejistoty. Lidé se znovu bojí drnčení zvonku, protože za dveřmi může být exekutor.
Plošné škrty ohrožují hospodářský růst, zaměstnanost a bezpečnost občanů. Na jednu stranu vláda vydává traktáty o konkurenceschopnosti, ale současně ořezává investice do vzdělání, vědy a výzkumu. Místo aktivní politiky zaměstnanosti, která má zmírňovat důsledky propouštění, zavádí nucené práce, aby se lidé raději podpory, na kterou byli řádně pojištěni, sami vzdali. Hazarduje i s životy občanů, protože škrty u policie a hasičů povedou k rušení policejních služeben a hasičských stanic.

To, čemu říká Nečasova vláda reformy, je ve skutečnosti záměna neziskových státních služeb bezohledným podnikáním všude tam, kde občan nebude mít kam ustoupit. Zatímco veřejné zdravotnictví léčí, privatizované prodává strach z nemoci. Až bude činnost úřadů práce a sociálních služeb vyvedena do soukromých agentur, změní se podstatná část veřejných výdajů v zisky akcionářů, ze kterých nikdo jiný nic nemá. Teď jsme v přípravné fázi, postup je jednoduchý – aby se to snáze privatizovalo, nejprve to nesmí fungovat. Proto jsou všechny veřejné služby centralizovány, osekávány a zdražovány. S tím je třeba skoncovat.

Vládní důchodová reforma je možná výhodná pro manažery s nadprůměrnými platy, kteří si mohou dovolit soukromé spoření a rádi si zariskují na burze. Zcela ale ignoruje potřeby čtyř z pěti obyvatel naší země Nabízí vyvedení prostředků ze státního průběžného systému do soukromých fondů v čase nejhorší finanční krize za posledních 80 let. Co se asi s těmi penězi stane? Ohrozí to výplatu důchodů jak současným důchodcům, tak budoucím generacím. A na to si ještě máme připlatit prudkým zvýšením DPH? Pokud to myslí sociální demokracie se svými závazky vůči občanům a naší zemi vážně, má povinnost se nespravedlivým a chybným reformám důsledně postavit. Včetně využití parlamentní obstrukce. Musíme udělat v rámci demokratických možností vše proto, abychom zabránili nejhorším škodám.


Napsáno pro Právo

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments