Železná Lady, ikona českých konzervativců, kradla na daních


 

Nejcennější dům z dědictví patří anonymní společnosti. Finanční experti se domnívají, že to udělala přímo Thatcherová, která tím chtěla předejít placení daní. Jedna z největších političek Británie se tak ukázala v pravém světle.


Bulvární britský deník Daily Mirror zabodoval článkem o Margaret Thatcherové v roli pečlivé zlodějky(external link). V závěti Železné Lady je uvedeno, že rodinný majetek v hodnotě 4.7 miliónů liber má být rozdělen mezi členy rodiny. Ale háček je v tom, že nejcennější část majetku, luxusní rezidence v centru Londýna v hodnotě 12 miliónů liber, vlastní anonymní společnost registrovaná v notorickém daňovém ráji na British Virgin Islands. Tímto způsobem se z domu neplatila 40 % daň z pozůstalosti, která by v tomto případě dělala 4 milióny liber. V tomto domě žila Thatcherová až do své smrti (2013).


Původně odkázala tento dům svému manželovi, ale ten zemřel už v roce 2003. Proto bylo dědictví rozděleno rodině a nejcennější dům byl od počátku nabytí zapsán na konto anonymní společnosti. Finanční experti se domnívají, že to udělala přímo Thatcherová, která tím chtěla předejít placení daní. Jedna z největších političek Británie se tak ukázala v pravém světle.


Poslední vůle pořízená přímo Thatcherovou totiž tento dům vůbec nezmiňuje, pouze oněch 4.7 miliónů ostatních cenností. Přitom hodnota domu v luxusní čtvrti Belgravia už byla 12.4 miliónů při pořizování závěti, podle odhadu realitních agentur. A dům byl koupen v roce 1991 společností Bakeland Property Limited, což je anonymní off-shore trust sídlem v Jersey. Následně byl pronajat citované offshore-firmě na British Virgin Islands. Podle britských zákonů z něj tedy anonymní akcionáři nemusí platit dědické daně po smrti Thatcherové. Právníci rodiny spravující jmění se odmítli k případu jakkoliv vyjádřit. Tolik k pádu jedné legendy.


Daňovým únikům v off-shore rájům jsme věnovali pozornost více než rok. Klikněte si na heslo "offshore-leaks".

 

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments