Zítřejší výstražnou stávku už potvrdily stovky škol

http://www.e-sondy.cz/data/articles/CMOS.jpgStředeční stávku učitelů už potvrdily stovky škol, zapojí se nejspíš tisíce. Esondám to dnes řekl předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. Učitelé začnou vyučovat až v devět hodin doproledne. To způsobí komplikace především ve školkách, družinách a internátních školách, které začínají provoz časně ráno. Pedagogové tak chtějí protestovat proti zrušení takzvaného věkového automatu, který zaručoval kantorům pravidelné zvyšování platu podle délky praxe. Nově by o platovém zařazení měl rozhodovat ředitel školy.

"Účast zatím potvrdily stovky škol, zítra předpokládám, že to budou tisíce," uvedl Dobšík. Odboráři stávku oznámili v pátek. Datum 7. prosince si pro stávku vybrali, protože v tento den bude vládní nařízení ohledně učitelských platů projednávat vláda.


"Kladli jsme školám na srdce, aby to děti nijak neohrozilo," upozornil Dobšík. "Mateřské školy začínají v šest hodin, nemohou si dovolit přerušit provoz a o ty děti se nepostarat," dodal. Už prý mají zprávy z krajů, že některé školky to vyřeší třeba tak, že ráno přijde několik učitelek a postarají se o děti dojíždějící z okolních obcí.


Od ledna půjde na učitelské platy čtyři miliardy korun navíc, pedagogům se zvýší tarifní mzda o 500 až 1500 korun. Ministr školství Josef Dobeš (VV) proto na vyhlášení stávky reagoval tvrzením, že jediný odborář v zemi hájící učitele je nejspíš on sám. Dobšík řekl, že po tomto prohlášení poslali ministrovi přihlášku do školských odborů.


Odbory se obávají, že pokud by od ledna rozhodoval o zařazení do platové stupnice pouze ředitel školy, mohl by učitelům s mnohaletou praxí teoreticky snížit plat na nástupní mzdu 20 000 korun. Někteří by tak mohli přijít třeba o 4500 korun. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé včetně vedoucích pracovníků škol průměrně 25 150 korun. Věkový automat přitom mají jen učitelé, u ostatních skupin zaměstnanců ve veřejném sektoru byl zrušen.


Odborový svaz vyzval své pedagogy, aby nevěřili slibům ministra Dobeše, protože vědomě lže. Právě Dobeš podle nich prosadil urychlené projednávání vládního nařízení č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Zítra z jeho iniciativy ztratí pedagogové poslední jistotu – tarifní plat podle délky praxe. Podle odborářů tím ministr podrazil pracovníky regionálního školství. Nemá žádný objektivní důvod, proč po roce zavedení nových platových tabulek pro pedagogy zcela zpochybňuje, že pedagogická zkušenost a dokonalost je získávána z velké míry dosaženou praxí.


Odbory upozorňují kolegy na školách, že jde o nevratnou změnu. Tímto krokem ministr Dobeš přenáší zodpovědnost za úroveň odměňování pedagogických zaměstnanců na ředitele škol. Pro ředitele škol bude závazný pouze 1. platový stupeň a očekávané navýšení tarifů bude plně závislé na výši objemu finančních prostředků, které bude mít k dispozici. Odboráři požadují zachovat nárok na určení platového tarifu v závislosti na délce pedagogické praxe.


Zítřejší podporou výstražné stávky by pedagogové měli dát najevo, že nesouhlasí s navrženými změnami z dílny ministra školství. Nedejme šanci nekompetentním návrhům ministra,“ vyzvaly v prohlášení školské odbory své kolegy a kolegyně.


Školským odborářům už vyjádřila podporu ČSSD.


zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments