Zkorumpované banky, zkorumpovaný kopírovací průmysl: Jaktože můžou externalizovat své obchodní problémy?

Žijeme v době, kdy si někteří politici myslí, že krach některých podniků musejí zaplatit všichni, ale když ty samé podniky uspějí, můžou si nechat veškerý zisk pro sebe. Je to absurdní a pro rozvoj fungující ekonomiky škodlivé, a navíc to ohrožuje základní občanské svobody. Bankovní sektor a kopírovací průmysl v této oblasti vyčnívají jako nejvíce parazitující hříšníci.

Nedávné události přitáhly pozornost ke zvrácenému systému, ve kterém jsou krachující banky vždy vytaženy z problémů penězmi daňových poplatníků — a jak je absurdní, že si banky mohou zisky nechat pro sebe, zatímco veškeré ztráty se zaplatí z našich daní.


V ekonomickém žargónu se tomu říká externalizace — přesunutí některých součástí vašeho podnikání mimo vaši organizaci, abyste je nemuseli řešit. Například průmyslové znečištění je typickou ukázkou externalizace problému: pokud jako součást vašeho výrobního procesu vzniká toxická břečka a můžete ji vyklopit do sousední řeky, je to externalizace, protože pak nemusíte platit za úklid. Zaplatí to daňoví poplatníci (a otrávená řeka).


Když bankám dovolujeme takhle externalizovat ztráty, vytváříme tím strašlivě pokřivený stimulační mechanismus, který odměňuje extrémní riskování, protože nehrozí žádné ztráty. Zbývají jen obrovské potenciální zisky. Je to jako kdybyste byli nesmrtelní a nemohli se zranit — představte si, jaké šílené kaskadérské kousky byste dělali, které by normálního smrtelníka ani nenapadly? V přesně takové tržní situaci jsou teď banky.


Ve stejné situaci je i kopírovací průmysl. Tento průmysl má distribuční monopol na část vědomostí a kultury (což je téma na samostatnou diskuzi). Jenže narozdíl od ostatních monopolů, u kterých si držitel musí svůj monopol u soudu hájit sám v občanskoprávním řízení, se kopírovacímu průmyslu podařilo externalizovat obchodní problém vymáhání svého monopolu — vždyť to přece je obchodní problém — a zařídili si, aby za ně jejich obchodní podmínky vymáhala státní policie rozšířením tohoto obchodního monopolu — kopírovacího monopolu — do trestního práva.


Jinými slovy, nepodporování obchodního modelu bylo postaveno na stejnou úroveň jako útok na jinou lidskou bytost — a udělali to politici, kteří jsou nebezpečně neinformovaní. Umožnili kopírovacímu průmyslu externalizovat své obchodní problémy a platit vymáhání už tak nemorálního monopolu z peněz daňových poplatníků.


To je nechutné. A musí to přestat.


Původní zdroj: Rick Falkvinge, Corrupt Banks, Corrupt Copyright Industry: Why Do They Get To Externalize Business Problems?


Převzato z Pirátských novin, překlad Martin Doucha

 


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments