A je tu druhé kolo!

Devět, osm, dva! Voliči rozhodli o dvou finalistech volby prezidenta. Podle výsledku se zdá,, že komunistická minulost kandidátů už občany netrápí, takže polemizovat o dávné komunistické aktivitě obou finalistů je pasé. Snad jen starokomunisty to zahřeje u srdíčka, že už se zřejmě už nebudou muset za svou minulost stydět. Holt doba to žádala. Jen heslo „nejsme jako oni“ se už nedá používat.
Takže pro zvážení, koho volit, se musí použít jiné parametry. Třeba ekonomické.

Který z obou fešáků udělal pro náš stát víc? Pan generál byl celý aktivní život zaměstnanec státu (snad po dobu, co byl v NATO, jsme ho neplatili my, občané, z našich daní). A i teď je důchodce a dostává penzi, zahrnutou ve státním rozpočtu, kde příjem tvoří hlavně daně. Takže by bylo dobré, aby za to, že jsme ho celý život platili, udělal něco dobrého (třeba ten nedávno zvýšený prezidentský plat by mohl alespoň zčásti věnovat na ty chudobnější).

Podnikatel Babiš vybudoval svým podnikáním malé impérium, kde jsou zaměstnání tisíce lidí. A prý všechny jeho firma mají sídlo v České republice, takže jsou jejich zisky zdaňovány zde a neodcházejí jako u jiných podnikatelů do daňových rájů. No a ti jeho zaměstnanci dostávají plat ne od státu, ale z jeho podnikatelských aktivit. Naopak platí našemu státu daně z příjmu a při nákupu čehokoliv daň z přidané hodnoty. A vlastně oni z platu od Babiše živí i své rodinné příslušníky. Jako úspěšný podnikatel si mohl dovolit posílat svůj plat předsedy vlády na dobročinnost.

Jiný pohled je z hlediska politického. Je jasné, že vojenská výchova není zaměřena na mírové obdělávání zemědělské půdy, ale při nejlepším na obranu proti napadení nějakým nepřítelem. A nepřítel je po desítky let jasný. Nejdříve to pro nás byl Západ a NATO, ale „přátelská pomoc“ v r. 1968 nám přinesla vystřízlivění. Ta naše poloha na hranici mezi oběma bloky nám nedovolila vybírat si přátele. Dnes se to změnilo. Vybrali jsme si sami, ale už nejsme na hranici. Na té je teď Ukrajina. A zase se historie opakuje. Být na hranici je ošemetná věc. Nejlepší by bylo mít mezi hranicemi nesmiřitelných soupeřů nějaký izolační pruh (před druhou světovou se tomu říkalo Cordon sanitaire). V dnešní době jako izolace nestačí ani pruh moře, jak si mohou připomenout ti, co třeba v kasárnách zažili tzv. kubánskou krizi v roce 1962.
Tady nemáme u obou kandidátů moc na vybranou. Jen Babiš projevil náznak rozvahy, když evidentně u Macrona diskutoval, jak se vyhnout eskalaci na Ukrajině. A zmínka o možnosti mírových rozhovorů v Praze vyvolala dost posměch a výkřiky, že by k nám Putin určitě nepřijel. Bodejť, když straníme Ukrajině a posíláme tam výbavu pro další lidské oběti.

Za zvážení také stojí to, že Babiš už ministroval financím (jako podnikatel jim určitě rozumí víc než velitel vojska) a byl ministerským předsedou. Ve vojenských štábech se v míru teoretizuje (a řeší se, jak vyhrát minulé války). Vláda musí řešit problémy současné a výsledky pozná v praxi. Takže oproti teoretikovi vojenské strategie má Babiš plus praxe ze života.

Pokud tedy občané mají na vybranou ze dvou kandidátů, neměli by naslepo tahat kratší či delší slámku, ale zvážit, kdo má k řízení státu (pokud možno v míru) blíž.

4.5 15 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kolokol
kolokol
18. 1. 2023 7:36

Ano, v té poslední větě je obsaženo asi jediné možné hledisko pro rozhodnutí proti komu volit. Za někoho z těch dvou volit nelze!

orinoko
orinoko
18. 1. 2023 11:44

Chci doufat, že v případě vítězství atombordelu nebude dlouho trvat a SemTele a jeho fialová galerka zavedou brannou povinnost. Jako sladkou odměnu blbým a navedenym. Takove 3 jary prezencky by mohly být skvělým počinem. Dále – od 10ti let věku povinná výuka ukrajinštiny zakončena pobytem v zákopech na východě pod vedením emerickych soustruhů. Celé by to mohl dokumentovat kanál HreBEJK a jeho smraďoch z pražské žumpy. Svěrač by z týchž míst mohl pravidelně hlásit rosný bod krve – každý z nás by chtěl být v čele útoku na východ… uraaaa. Mladí vpřed, žádný kulevalos za kulisami. A po vítězném tažení… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  orinoko
18. 1. 2023 13:03

jo, máš rech, chlape, na vojnu s těma piczusama ( jeblé ženské, které visí generálovi na vocasu nejdříve, ty budou celé říčné darovat globálnímu fašistovi svou zkaženou krev) – že zelená guma bude poslouchat a bez remcáni plnit kvóty mrtvých je bez debat, že se bude snažit iniciativně zapojit do vyhlazovacího procesu zbytečných otroků je taky jasné a bez diskuze, tak je na čase se začít chovat naprosto stejně jako ti psychopati kajsi za mořem, kteří vidí českou piczatou kolonii stejně zbytečně jako kdejaký uslintaný lichvářský soukmenovec . ..)

fajt
fajt
18. 1. 2023 19:10

https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Pavlová

…Proto se přihlásila ke studiu na bratislavské Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda.[2] Podle jejího vyjádření jí bylo nejdříve oznámeno, že nemá vyhovující „kádrový profil“. Podala tak přihlášku do Komunistické strany Československa.[4] Školu dokončila roku 1990… nikdy bych neřekl, že tady budu smažit tak odporný zdroj, ale to snad ani není pravda, ti za mořem si už dělaj ze švejků úplnou prd©l a mlátí je je přes mordy neskutečným odpadem … a pepiky 🤦‍♂️ drží a drží a drží. ..)

fajt
fajt
18. 1. 2023 19:18

https://cs.wikipedia.org/wiki/Eva_Pavlová

…Proto se přihlásila ke studiu na bratislavské Vojenské politické akademii Klementa Gottwalda. Podle jejího vyjádření jí bylo nejdříve oznámeno, že nemá vyhovující „kádrový profil“. Podala tak přihlášku do Komunistické strany Československa.
Školu dokončila roku 1990… nikdy bych neřekl, že tady budu smažit tak odporný zdroj, ale to snad ani není pravda, ti za mořem si už dělaj ze švejků úplnou prrrrdl a mlátí je je přes mordy neskutečným odpadem … a pepiky drží a drží a drží. ..)

fajt
fajt
18. 1. 2023 20:04

comment image

a proto ho kariérní komunisti a jejich špinaví pohunci ( a jsou jich statisíce) tak strašně nenávidí. ..

Točmistr
Točmistr
Reply to  fajt
19. 1. 2023 4:45

Já bych šel do války rád, měl bych jen jednu podmínku.
Všichni vysocí důstojníci a politici budou v první útočné vlně, nazvané “operace lidský štít”. Tato operace bude mít těžké ztráty.

Honza999
Honza999
Reply to  fajt
20. 1. 2023 16:24

Nesmysl.
Žádní kariérní komunisté. Ten, kdo byl opravdový KOMUNISTA, nebyl jím z důvodu kariérismu ale z přesvědčení – a také se mu nikdy žádnou kariéru udělat nepovedlo.
Ten papaláš z okresu, co přijel na vesnici kladívkem poklepat na základní kámen kulturního domu, potom se s místními papaláši sežral do němoty a pak ho nikdo už neviděl až do poklepání na základní kámen prodejny Jednoty -iiii to nebyl žádný komunista. To byl kariérní BASTARD.
Opravdoví komunisté byli ti, co potom o sobotách nedělích ten kulturák a Jednotu postavili.

Dolmen
Dolmen
19. 1. 2023 7:55

Mám zato, že volba tzv. menšího zla jen prodlouží agónii. Je ono domnělé menší zlo opravdu menší? Pamatuji, jak dobrodinec Babák aktivně rozdmychával rusofobii – Vrbětice, ricín, vyhošťování ruských diplomatů, posléze velice aktivně se svým hyperaktivním pobočníkem v červené mikině rozjel a udržoval covidovou hysterii na jejíž následky doplatila řada lidí a ještě další budou doplácet řadu let, podobně jako na následky bombardování Hirošimy. Dokonce jsem někde narazil na dezinformaci, že obchodování s naší elektřinou na lipské burze bylo spuštěno za jeho panování…, ale tím si nejsem jist. Ale budiž, nechť se každý zařídí podle svého mdlého rozumu a svých… Číst vice »