A kterou poštu nám zavřeli, paní Müllerová?

To je nejnovější vládní novina. Musíme šetřit a Česká pošta (ČP)  je prodělková. Není samozřejmě pochyb o tom, že pošty jsou před  krachem. Ovšem věc je složitější. Je to dáno pokrokem techniky a privatizací v devadesátých letech. Monopol pošty zlikvidovala privatizace, kdy vznikly přepravní firmy jako PPL, DPD a další, které v porovnání s Českou poštou byly jako štiky v rybníce a poskytovaly mnohem komfortnější služby. Stejně tak socialistická pošta měla monopol na telefonní spoje. Přechod na GSM bezdrátový provoz a mobily byl další ranou pro pošty, stejně jako e-mailová komunikace na internetu. Ovšem co bránilo České poště přejít na takový provoz a konkurovat vzniklým privátním firmám?  Neschopnost jít s dobou a totéž se projevuje teď.

Česká pošta má  přes 3000 poboček,  ze kterých chce teď 300 totálně zrušit. Zdá se, že  šéfové pošt a nadřízeného ministerstva vnitra naprosto ignorovali při svém rozhodnutí místní orgány, které znají  situaci. Ano, o telefonní a většinu balíkových služeb ČP svou neschopnosti se přizpůsobit době a pokroku přišla. Reakce veřejnosti na toto rozhodnutí je bouřlivá. Asi si zmínění šéfové neuvědomili, že na pobočkách pošt je závislá řada důchodců, kteří si tam vyzvedávají své důchody, a mnoho dalších občanů, kteří používají peněžní služby, protože nemají bankovní účty a internetové bankovnictví!

To rozhodnutí udělali účetní, a ne ekonomové (ten nedostatek ekonomů v současné vládě vidíme i v jiných oblastech). Ekonom by věc předem předem projednal s obcemi a zvážil by i jiné možnosti, než málo využívanou pobočku zrušit. Pokud k tomu zrušení dojde, budou desítky a možná stovky důchodců a nedigitalizovaných občanů chodit několik kilometrů k zachované pobočce a tam vystát frontu u okénka.

Přitom stačilo ekonomicky myslet. Pokud by té málo vytížené pobočce zkrátili pracovní dobu (třeba jen na 3 dni v týdnu), tak by si na to ti důchodci snadno zvykli a nemuseli by putovat kilometry daleko. Úspora by vznikla také.

A takovou zkrácenou pracovní dobu by mohly mít i ostatní poštovní pobočky v obci, ve které je jich podle pánů šéfů moc. Pokud by se ta zkrácená pracovní doba rozvrhla střídavě podle poboček a ne jednotně, nemuselo by se rušit 300 poboček, ale na zkrácenou pracovní dobu by jich mohlo přejít třeba tisíc!  To páni poštovní a vnitráčtí šéfové nedomysleli, protože v takovém případě by ušetřili a nenaštvali by občany. Stav personálu by se jim také snížil, buď by jim mnohem více pracovalo na zkrácenou pracovní dobu, nebo by jeden zaměstnanec či zaměstnankyně střídavě v týdnu obhospodařoval víc poboček. Snáze by ty kilometry mezi pobočkami  absolvovalo pár poštovních zaměstnanců než stovky starých důchodců.

A při zkrácené pracovní době by pošty ušetřily kromě méně placených zaměstnanců i za elektřinu, topení a každodenní úklid těch poboček se zkrácenou provozní dobou. A možná i mnohem víc než při totálním zrušení těch 300 poboček! 

Mám dojem, že takové řešení zatím nenapadlo nikoho. Přitom už dnes pošty oznamují, že dopisy budou doručovat jen obden. Tak obden by holt fungovala i poštovní pobočka. Stále by to bylo lepší než ji natrvalo zavřít a otrávit stovky starých lidí.


Stanův komentář: No jo, ale to by se pak nemohly prodat ty lukrativní budovy!

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
7. 4. 2023 17:28

Šel jsem si pro zásilku do balíkovny.Deset minut před koncem otevírací doby. Uvnitř bylo zhasnuto a provoz jako v neděli.Čerstvě rekonstruovaná budova, disciplína však zcela zchátralá.

Gatta
Gatta
8. 4. 2023 5:44

Už od 90. let říkám, že Česká pošta je soustavně tunelováná a vedena k zániku.
Přitom je to základní služba pro funkci státu.

A třeba v místě kde dnes žiji je spolehlivější a výhodnější, než jiné dopravní firmy.

no nazdar
no nazdar
8. 4. 2023 7:16

Zdá se, že výběr poboček ke zrušení nebyl prováděn nějakými technickými, nebo ekonomickými úvahami. Spíše v řadě případů jde o zálusk příslušných „orgánů“ na privatizaci zajímavých poboček a jejich využití zcela jiným způsobem.

idiotronic
Reply to  no nazdar
8. 4. 2023 8:11

Pošta, o níž se zmiňuji, je na místě opuštěné restaurace (byli tam Vietnamci a uměli dobře vařit). Časem ale lidem zbyly peníze tak s bídou na pivo a dnes je ve všech hospodách po dvacáté hodině zhasnuto. Možná tam bude muslimská modlitebna.

Gatta
Gatta
Reply to  no nazdar
8. 4. 2023 9:42

RE

Takže tím se vysvětluje otázka v nadpisu:

„A kterou poštu nám zavřeli, paní Müllerová?“

PPK
PPK
Reply to  no nazdar
8. 4. 2023 12:11

Ano, jak píše i Stan v komentáři: Stejný postup vždy uplatňují vládní a místní politici tak, jako jej prováděli i v případech „inkluzivní“ likvidace speciálních škol, kdy tajné „provize“ za prodej či pronájem budov rovněž často rozšiřovaly stavy jejich soukromých kont. Vždyť postačilo jen vymyslet ideologickou fintu, vytvořit politickou situaci a pak to vše zrealizovat do „byznys formy“. A potvrdit tak staré heslo devadesátek o tom, že „jen soukromník dokáže“ (s dosud státním majetkem) pro sebe hospodařit nejefektivněji.

fajt
8. 4. 2023 8:26

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-odvolejte-sevcika-a-budeme-vas-dal-sponzorovat-vzkazala-vse-ceska-sporitelna-40428108#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=sTNKa8AGrFL-202304072143&dop_id=40428108&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

tak to jsem tady z hownonovinek musel dát – aktivisti v bance, kteří se ani nedají, že i pavědu dřevnitého kapíku už dávno opustili a jsou jenom na své válečné kruciátě za jediný správný názor – sice jsou všechny banky jedno velké globální lejno, ale tahle se už úplně pomátla a zkouší vyšší úroveň hnědého sajrajtu – bylo by dobrý, kdyby „banka“ zařvala pro nezájem místních otroků, kteří už nemají moc prostředků, jak projevit svou nevoli. ..)

PPK
PPK
Reply to  fajt
9. 4. 2023 19:25

Děkuji za dobrý poslech a přeji dobrou chuť!

https://www.pekarske-technologie.cz/retezec-penny-zacal-prodavat-chleb-s-cvrcci-moukou-hmyzi-chleb-vyrabi-hradecka-pekarna/

https://www.denik.cz/ekonomika/tuny-potemniku-i-argentinske-svaby-chova-nejvetsi-hmyzi-farma-v-jaromericich-20200110.html

„Připravujeme velmi drobné změny ve veterinárním zákoně, kde stanovíme, že hmyz je hospodářské zvíře, aby se na něj vztahovaly podmínky pro chov jako pro hospodářská zvířata,“ sdělil ČTK začátkem letošního roku Jan Váňa, ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví. Přijetí úpravy prozatím brzdí stanovisko Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a na následné vyhodnocení Evropskou komisí.