Adié Veolié: Praha chce 100 % společnosti Pražské vodovody a kanalizace (a nejen Praha)

Vlastníkem akcií společnosti Pražské vodovodů a kanalizace je ze 100 % koncern Veolia

Stalo se tak kvůli pochybnému jednání politiků Prahy v roce 2002 a prodeji 34% podílu PVK z majetku města Prahy francouzské Veolii. Pražští radní dne 25. 4. 2017 rozhodli, že to, co radní města Prahy v roce 2002 prodali (34 %), i to, co předtím prodal Fond národního majetku (66 %) nyní město Praha koupí od Veolie zpět a Hl. město Praha bude mít v PVK 100 %  akcií. Nechali dokonce již vypracovat memorandum o koupi, které chce město s Veolií podepsat. Potvrdila to primátorka města Adriana Krnáčová (ANO). Pokud neznáte souvislosti, tak to vypadá jako rozumný krok.

Zásadní pro občany a město je, zda půjde o seriózní odkup akcií, nebo o odkup akcií spojený s tunelem na konci tunelu.

tunel

Jak zmizelo 34 % akcií PVK z majetku města?

34% podíl akcií byl z majetku města Prahy v roce 2002 prodán velmi pochybnou cestou (zde je zdokumentována) a město Praha má navíc v ruce důkaz, doložený třemi rozbory, že smlouva o provozování městské infrastruktury byla uzavřena v rozporu se zákonem a není platná. To, že PVK má do roku 2028 pronajatu vodohospodářskou síť od Pražské vodohospodářské společnosti, není nejspíš pravda. Pokud je toto pravda, pak je hodnota akcií PVK minimální, protože jediný hodnotný kontrakt, který PVK přináší ročně 500 mil. Kč zisku, je kontrakt o provozování mezi Hl. městem Praha a Veolií (PVS – PVK). Bez kontraktu jsou akcie PVK v podstatě bezcenné.

Vzniká obrovské riziko a prostor pro tuneláře?

Podle Adriany Krnáčové se původní usnesení z počátku roku od toho nového liší. Radní nyní schválili cílový záměr a tím je získání sta procent akcií. Předtím to takto jasně řečeno nebylo. Záměr má potvrdit memorandum, podepsané Hl. městem Praha a PVK (Veolií). Jeho znění prý už specifikují právníci. „Ohodnocení si asi vyžádá časovou rezervu a poradenství,“ uvedla Krnáčová.

Co je tak podivné? Ještě není jasné, za kolik se budou akcie PVK kupovat a není jasné, zda smlouva o provozování je platná. Ale už má existovat podepsané memorandum, že naše hlavní město bude kupovat akcie PVK. 

  • Podepisuje se pakt o neútočení?
  • Uzavírá se jakákoliv jiná cesta pro odkup akcií PVK za jinou cenu, než která se „ukupčí“ v zákulisí přes lobbisty?
  • Kupuje se něco, co máme?  Pokud je smlouva neplatná, pak Hl. město Praha má provozování své infrastruktury v rukou a mělo by kupovat PVK ne jako going-koncern, ale pouze jeho zůstatkovou hodnotu aktiv.

Zásadní je i to, že v první fází Praha zřejmě odkoupí pouze 34 procent akcií. Kdy a za jakých podmínek to bude, ještě není zcela jasné. Proč pak ovšem primátorka Krnáčová neprosazuje nejdříve jasné stanovisko soudu k platnosti/neplatnosti smluv (levnější cena akcií pro MĚSTO) a místo toho vůči Veolii prosazuje mírnější postup, který k posílení pozice města při vyjednávání nevede?

Jde o další pochybný „obchod“ stejně jako v roce 2002? Upozorňují na to i politici!

Podle Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), která vládne s ANO a ČSSD, je pro Prahu neefektivní kupovat pouze podíl. „To bychom se ocitli ve stejně nepříjemné situaci jako u Pražských služeb, kdy z části firmu vlastní jeden z jejích velkých konkurentů. Dostali bychom se do situace, že bychom tam měli PVK napořád,“ řekla radní Jana Plamínková (STAN). Matěj Stropnický (SZ) sdělil, že město dosáhlo konečně svého záměru, které ANO zatím blokovalo.

Různí naháněči koncernů šíří mezi obyvatele a zastupitele pověsti, že obchod s vodou v Praze provází složitý smluvní systém. Není to pravda! Francouzská Veolia odkoupila 66 % akcií PVK od Fondu národního  majetku v roce 2000, v rámci veřejné soutěže za 11.600 Kč/ akcii. V roce 2002 prodali politici Hl. města Prahy pochybným způsobem, zcela bez výběrového řízení, akcie PVK jediné nabídce Veolie, tj.  34% podíl v PVK za cca 3.400 Kč/akcii.

Od podání písemné nabídky Veolie na odkup 34% podílu akcií PVK z majetku hl.m.Prahy za 840 mil. Kč, do akceptování prodejní ceny 880 mil. Kč uplynulo celých 12 pracovních dnů!

Celý proces měl tyto fáze:

  1. krok: Prodej 66% podílu akcií PVK z majetku FNM a ovládnutí PVK cizinci a nastavení odtoku většiny zisku z vody do ciziny do roku 2013.
  2. krok: Předání 34% podílu akcií PVK z majetku FNM a do majetku Hlavního města Prahy (HMP).
  3. krok: Prodej 34% podílu akcií PVK z majetku HMP a výhradně do rukou koncernu Veolia a pokoutné bezúplatné prodloužení smlouvy, znamenající odtok zisku z vody do ciziny do roku 2028

Vše nakonec zaplatí v ceně vody občané, nikoliv Voelia

Na základě dle všeho protiprávně schváleném dodatku smlouvy o provozní smlouvě provozuje od roku 2013 vodovodní síť do roku 2028 PVK. Díky tomu ročně inkasuje od lidí v ceně vody cca pět miliard korun, z toho si zinkasuje a rozdělí (pošle do zahraničí) cca 0,5 miliard korun zisku ročně. Dvě miliardy, které rovněž vybere od lidí v ceně vody, přepošle jako údajný nájem, fakticky jde spíše o postupnou vratku původní investice města Prahy (PVS). Město (PVS)  tyto prostředky poté opět investuje zpět do modernizace sítí, na kterých ovšem, jak výše vidíte, vesele podniká koncern, který inkasuje zisky.

Je to vymyšleno geniálně, ale pro koncern

Vše zaplatí lidé v ceně vody a investice zaplatí město, resp. jeho společnost PVS. Zisky z vody se pak dělí mezi Veolii (PVK) a Prahu (PVS) takto: zisky Prahacena vodného a stočného v Praze

Bude odkup akcií PVK zpět do majetku Hl.města Prahy tunelem na konci tunelu?

Nikdo soudný pracující pro město Prahu a občany města Prahy by neuzavřel kontrakt s Veolií o prodeji 34% podílu PVK za směšnou cenu vzhledem k očekávaným dosahovaným ziskům PVK. Stejně tak to platí pro kontrakt pro zpětný odkup akcií. Zde by nikdo soudný a pracující pro město a lidi neuzavíral s Veolii memoranda o odkupu akcií, pokud by předem neznal cenu akcií a neměl v ruce rozsudek, který by jasně určil, zda Veolie vůbec něco v Praze oprávněně provozuje a inkasuje.

Zdroj: Pravda o vodě

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
1. 5. 2017 9:58

ODS je jenom prázdná slupka a uvnitř ti méně zdatní „prichvatitoři“,tam peníze hledat je marné. Máme ale v této souvislosti velmi zbohatlého exprezidenta,který se nyní tváří sociálně a hlavně vlastenecky. Což aby ze svého majoritního podílu v PPF odloupnul třeba 10% a vykoupil Praze i dalším městům jejich korupční hříchy ? Mohl by se stát konečně tím kýženým vzorem i pro další místní vyskočené vši a projevit skutečnou solidaritu s národem,který pomáhal zruinovat a jenž se „prodral“ v tabulce vyspělosti a životního standartu jednotlivých států mezi rozvojové země . Pak by jeho přednášky a články nemusely působit tak nevěrohodně a… Číst vice »

Bety
Bety
1. 5. 2017 14:07

´Možná, že rozvody vody a další infrastruktura dosáhla hranice své životnosti a Veolie se ještě na rozloučenou pořádně napakuje, než ten průs.r vypukne??
Proč by jinak uvažovala o prodeji něčeho, kde jim plynou čisté zisky bez toho, aby museli cokoli dělat?