Agresivně proti Rusku: Klanu US Vice Bidena jde o velké peníze

Přeložil Brok, převzato odtud.

Akcie US frakovacích společností ztratily od června více než 20 procent na ceně. Tento vývoj by mohl vysvětlit, proč Američané tak agresivně útočí na Rusy: Syn amerického viceprezidenta Joea Bidena pracuje pro ukrajinskou frakovací společnost. Dva bývalí zaměstnanci Kerryho ministerstva zahraničních věcí jsou pro tuto společnost aktivními lobbisty. Jde o jasně hmatatelné osobní zájmy uprostřed bubliny, která hrozí prasknutím.

Frakovací boom ve Spojených státech znamená, že země v posledních letech předstihla v produkci ropy Saúdskou Arábii a Rusko. Nová technologie zachraňuje v současné době obchodní deficit USA a hospodářský rozvoj obecně před ještě horším vývojem a vytvořila mnoho nových pracovních míst, zejména v Texasu.

Ale budoucnost frakování je velmi nejistá, píše Bloomberg, protože množství ropy vytěžené pomocí frakování může být výrazně nižší, než se dříve myslelo. Zprávy frakovacích společností jsou v tomto směru extrémně neprůhledné.

Je docela možné, že nyní nastupující drsné procítání je jednou z příčin agresivní energetické politiky Američanů proti Rusku, neboť Rusko má ve svých zásobách ropy cenný vklad do celosvětového boje o zásobování energiemi. Proto mají Američané intenzivní zájem o Ukrajinu, protože doufají, že tam vytěží energii, kterou slíbili investorům frakovacího boomu. Kromě toho tlak na ceny ropy bude bolet Rusko, takže Rusové nebudou moci dost rychle realizovat nové vrtné projekty, jako například ten v Arktidě.

Americká politika se prolíná a velmi úzce spolupracuje s frakovacím průmyslem: Hunter Biden, syn amerického viceprezidenta Joe Bidena, pracuje pro ukrajinskou společnost Burisma. Tato společnost na počátku ukrajinské krize zesílila své lobbování ve Washingtonu, jako napsaly Time: dva blízcí spolupracovníci amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, odpovědní za politickou práci, působí jako placení lobbisté pro Burisma.

Jak řekl nedávno Biden, Američané donutili EU přijmout sankce proti Rusku. Sankce tvrdě zasáhly ekonomiku v EU, zatímco Američanům prospívají.

Vývoj cen akcií v oboru frakování připomíná situaci v roce 2000: I tehdy společnosti slibovaly na burze modré z nebe. Alan Greenspan svojí uvolněnou měnovou politikou přiléval benzín do ohně a investory hnal do průmyslu, který nemohl naplnit očekávání.

Stejně tak to teď vypadá s frakováním. Páchne to podvodem na investory na základě přehnané předpovědi výnosů.

Lee Tillman, generální ředitel společnosti Marathon Oil, řekl v září investorům, že jeho společnost má ve Spojených státech zásoby ropy více než 4,3 miliard barelů, vytěžitelných frakováním. Avšak tento údaj byl 5,5krát vyšší, než oznámila Marathon Oil regulačním orgánům USA (SEC) jako reálné rezervy.

Ve frakovacím průmyslu v USA nejsou takové obrovské rozdíly neobvyklé. Tyto společnosti používají přehnané předpovědi jednak k podpoře prodeje svých akcií investorům, jednak tím chtějí přesvědčit politiky USA, aby zrušili stávající zákaz vývozu ropy po příštích 39 let.

Veřejnosti, vládě a Kongresu řekl Scott Sheffield, šéf Pioneer Natural Resources Texas Group. „Když máme tento skvělý zdroj, proč nás nenecháte vyvážet?“ Politika málo rozumí frakování, ale má zájem na zisku. Proto podporuje zájmy průmyslu.

Předpovědi, kolik lze z břidlic získat ropy, jsou sporné, odkdy boom asi před deseti lety začal. Frakovací společnosti kombinují horizontální vrtání s hydraulickým štěpením. S cílem vytěžit uhlovodíky jsou voda, písek a chemikálie pod tlakem vháněny hluboko do břidlice. Vynálezci této metody v oklahomské City Group Chesapeake Energy tvrdí, že předpovědi frakování jsou předvídatelnější než u tradičního vrtání. Orgány dohledu souhlasily s tímto názorem a uvolnily požadavky z roku 2010. V důsledku toho společnosti získaly větší volnost při přípravě prognóz.

Kromě toho energetické společnosti dosáhly svolení Komise pro cenné papíry, že mohou do svých zpráv zahrnout spekulativní odhady. Naproti tomu regulačnímu orgánu SEC korporace hlásí pouze prokázané rezervy. Investorům jsou tedy předkládány spekulativní odhady, nikoliv údaje pro SEC.

Rozdíl mezi těmito odhady není nic nového. Zkušení investoři vědí o tomto dvojitém výkaznictví po léta. Problém je v tom, že frakovací společnosti přislíbené objemy musí také dodat. Tím ‘riskují řadu soudních sporů‘ cituje Bloomberg Johna Lee, profesora inženýrství na University of Houston.

Zatím nedošlo k žádnému sporu, protože akcie rostly po šest let. Důvodem byla a je hlavně uvolněná měnová politika Federálního rezervního systému, která téměř všechny ceny akcií vyhnala nahoru. Takže investoři do frakování zatím neměli důvod si stěžovat.

Ale situace na komoditních a akciových trzích se zhoršila v poslední době masivně a rychle. Od června klesla cena ropy o 20 procent. I frakovací akcie ztratily od června více než 20 procent. Investoři nyní hledají někoho, na koho svalit vinu a útočí na přehnané předpovědi frakovacích společností.

Takže u 62 ze 73 amerických frakovacích společnosti mají úřady USA hlášeny těžitelné rezervy nižší než předpovědi pro veřejnost. Společnost Pioneer Natural Resources hlásí Komisi pro cenné papíry 13krát vyšší předpovědi, Goodrich Petroleum 19krát, Rice energie 27krát.

Průměrný zveřejněný potenciál frakovacích firem byl 6,6 krát vyšší než reálné rezervy, hlášené SEC. Mnoho firem používá vlastní modely pro predikci potenciálu zdrojů. Nikdo neví, jak jsou jejich čísla přesná, jak hluboko se bude muset vrtat a jak vysoké budou náklady.

Kdyby došlo ke sporu kvůli klamným zprávám, frakovacímu průmyslu by hrozil mnohem větší propad než nynějších 20 procent. Investoři by si uvědomili, že výše zisků z posledních let nebude trvat stále.

V této situaci se ruská krize se jeví jako záchrana. Karty na akciových trzích společností se znovu zamíchají – protože můžete za nepřesné předpovědi učinit odpovědnými vnější faktory. Zároveň Biden-klan doufá na Ukrajině vytěžit to množství břidlicového plynu, které chybí jinde. Celá věc je oficiálně zachycena v politickém kontextu. Mluvčí společnosti Burisma časopisu Time řekl: „Společnost bude podporovat energetickou nezávislost Ukrajiny, hospodářský růst, národní suverenitu a regionální stabilitu a zasadí se podle potřeby o to, aby tyto cíle byly dosaženy.“

***

Z originální diskuse (v němčině):

1. Uvedené frakovací společnosti (tj. všechny…) jsou financovány díky pravidelnému přílivu kapitálu z prodeje akcií, nikoliv z výrobních příjmů. Doprava a očištění uhlovodíků od chemické polévky stojí více, než pokryjí výnosy z prodeje plynu a ropy. (!) Kromě toho, manažeři a ředitelé těchto společností chtějí dobře žít. Pod US $ 50,000 na měsíc nejdou. Takže náklady neustále rostou a reálné zdroje jsou vyprodány. Reálná cena akcií se řítí směrem k 0.

2. Frakovací průmysl je černá skříňka, ve které společnosti podvádějí investory a kromě toho způsobují nevratné otrávení podzemí. Na východní Ukrajině se chtějí Biden/Burisma dostat k břidlicovému plynu. Proto Biden podporuje válku ukrajinské junty proti vlastnímu lidu a vyhání stovky tisíc Rusů. Prázdná východní Ukrajina přijde Bidenům vhod. Typické americké chování jako na Divokém západě. Tentokrát na východě.

Převzato z ostrova Janiky

Přejít do diskuze k článku 11 komentářů