Ahmadinežád: Rusko je ve vztahu k Íránu ve vleku západu
„Ony (západní země) se rozhodly za podpory Izraele zaútočit na jeden nebo dva nám přátelské arabské státy, aby navodily v Íránu atmosféru strachu, aby se Teherán podrobil nepřátelům. Poslední prohlášení ruského prezidenta Medveděva pouze stvrzují takový scénář. Litujeme, že Medveděv se stal poslem plánů nepřátel Íránu,“ cituje slova Ahmadinežáda íránská informační agentura IRNA.


Prezident Ruské federace Dmitrij Medveděv 12. července řekl, že Írán se přibližuje možnosti vyrobit jadernou zbraň. Medveděv řekl, že Írán „se ubírá velmi nedobrou cestou,“ sankce „nepřispějí k potřebným výsledkům“ a hlavním cílem nové rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Teheránu, která předpokládá přísnější sankce, je „stimulovat jednání“.


Ahmadinežád poznamenal, že Islámská republika je připravena rozvíjet dvoustranné vztahy s Ruskem. „Rusko je velký stát, my jsme jeho přátelé a máme zájem na rozvíjení přátelských vztahů,“ řekl Ahmadinežád.


První reakce na prohlášení ruského rezidenta následovala téměř okamžitě. Už příští den, 13. července, ministr zahraničí Íránu M. Mottaki odmítl obvinění Moskvy z toho, že Írán se ubírá „ne nejlepší cestou“ a může rychle získat potenciál pro výrobu jaderných zbraní a prohlášení, že sankce na Írán pomohou obnovit rozhovory o íránském jaderném programu. Podle slov ministra je Írán připraven využít jenom své právo na vlastnictví mírových jaderných technologií a nikdy se nevzpíral jednání.


Situace kolem jaderného programu Íránu se stala aktuální po tom, kdy 11. února Ahmadinežád sdělil, že Teherán připravil první šarži uranu obohaceného na 20% a může obohacovat uran na mnohem vyšší procento. Ahmadinežád ohlásil plán ztrojnásobit výrobu nízkoobohaceného uranu. Zároveň s tím Teherán oznámil úmysl vybudovat 10 nových závodů na obohacování uranu.


ruského originálupřeložila Zajoch.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments