Albánská stopa za Milionem chvilek pro demokracii?

21. srpna 2019 se v Praze konalo protestní shromáždění, které organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Krátce poté se na webové stránce kosovsko-albánského listu Bota Sot (Svět dnes) objevil pozoruhodný článek od Ardiana Sokoliho s názvem Protest v Praze: více než 5 tisíc občanů proti vládě a prezidentovi Zemanovi. Níže je publikován překlad celého článku, přičemž jsou zvýrazněny jeho dvě klíčové pasáže. (Pozn. překl.)

21. srpna v Praze proběhl další protest proti vládě a prezidentovi Miloši Zemanovi. Velkou demonstraci proti aroganci moci pořádala nevládní organizace „Milion chvilek pro demokracii“. Akce se konala s cílem připomenout výročí sovětské okupace Československa. Na demonstraci dorazili obyvatelé z celé země. Albánci, kteří žijí v Praze, se pravidelně účastní aktivit této organizace.

Občané požadují odstoupení premiéra Andreje Babiše. Podle protestujících je premiér ve střetu zájmů, protože je vlastníkem konglomerátu „Agrofert“, jenž čerpá peníze z českých a evropských fondů. Podle protestujících existuje podezření, že byl v minulosti agentem československé komunistické policie, která byla pod přímou kontrolou Moskvy.

Demonstrace začala na Václavském náměstí a následně se průvod protestujících vydal směrem k Pražskému hradu, který je sídlem českého prezidenta. Občané kritizují prezidenta za to, že je obklopen mnoha lidmi s vazbami na Rusko. Jedním z těchto lidí je jeho poradce Martin Novotný. V 90. letech pracoval v Rusku a v roce 2007 založil v České republice jistou energetickou společnost, která byla z 60 procent vlastněna ruským ropným gigantem „Lukoil“. Na konci minulého roku Zeman zpochybnil výroční zprávu BIS (české zpravodajské služby), která uvedla, že Moskva i Peking zintenzivnily své špionážní operace v České republice.

Ačkoli česká vláda uznala nezávislost Kosova již v roce 2008, prezident Zeman odmítá jmenovat českého velvyslance v Prištině. Dokonce považuje za „chybu“ český souhlas s bombardováním Jugoslávie v roce 1999. Pražští Albánci podrobně sledují politickou situaci v České republice a chtějí udělat vše, co je v jejich moci, aby pomohli občanům dosáhnout skutečné demokracie.

Zdroj: Bota Sot

Překlad: Tomáš Přikryl

 

Přejít do diskuze k článku 11 komentářů