Albánská stopa za Milionem chvilek pro demokracii?

21. srpna 2019 se v Praze konalo protestní shromáždění, které organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Krátce poté se na webové stránce kosovsko-albánského listu Bota Sot (Svět dnes) objevil pozoruhodný článek od Ardiana Sokoliho s názvem Protest v Praze: více než 5 tisíc občanů proti vládě a prezidentovi Zemanovi. Níže je publikován překlad celého článku, přičemž jsou zvýrazněny jeho dvě klíčové pasáže. (Pozn. překl.)

21. srpna v Praze proběhl další protest proti vládě a prezidentovi Miloši Zemanovi. Velkou demonstraci proti aroganci moci pořádala nevládní organizace „Milion chvilek pro demokracii“. Akce se konala s cílem připomenout výročí sovětské okupace Československa. Na demonstraci dorazili obyvatelé z celé země. Albánci, kteří žijí v Praze, se pravidelně účastní aktivit této organizace.

Občané požadují odstoupení premiéra Andreje Babiše. Podle protestujících je premiér ve střetu zájmů, protože je vlastníkem konglomerátu „Agrofert“, jenž čerpá peníze z českých a evropských fondů. Podle protestujících existuje podezření, že byl v minulosti agentem československé komunistické policie, která byla pod přímou kontrolou Moskvy.

Demonstrace začala na Václavském náměstí a následně se průvod protestujících vydal směrem k Pražskému hradu, který je sídlem českého prezidenta. Občané kritizují prezidenta za to, že je obklopen mnoha lidmi s vazbami na Rusko. Jedním z těchto lidí je jeho poradce Martin Novotný. V 90. letech pracoval v Rusku a v roce 2007 založil v České republice jistou energetickou společnost, která byla z 60 procent vlastněna ruským ropným gigantem „Lukoil“. Na konci minulého roku Zeman zpochybnil výroční zprávu BIS (české zpravodajské služby), která uvedla, že Moskva i Peking zintenzivnily své špionážní operace v České republice.

Ačkoli česká vláda uznala nezávislost Kosova již v roce 2008, prezident Zeman odmítá jmenovat českého velvyslance v Prištině. Dokonce považuje za „chybu“ český souhlas s bombardováním Jugoslávie v roce 1999. Pražští Albánci podrobně sledují politickou situaci v České republice a chtějí udělat vše, co je v jejich moci, aby pomohli občanům dosáhnout skutečné demokracie.

Zdroj: Bota Sot

Překlad: Tomáš Přikryl

 

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
16. 11. 2019 18:47

Na Letné jsem zaregistroval nějaké mně neznáme vlajky… asi kosovske. Njn, čas oponou trhnul. Pamatuju , když na StaroMAKU vlaly vlajky halicskych banderovcu při podobně obskurní štaci.
Velmi mě ovšem prekvapila iranska státní informační agentura, která přinesla krátkou videozpravu z Prahy-Letné hned vedle zpravy o mohutne sněhové nadilce v Teheranu.
Že by o Česko měl dneska zájem už i Iran?
Kdysi jsme byli obchodní partneri. Ale to bylo přece za prohnileho sociku. Dneska kazeme světu o lidských pravech.

Bety
Bety
16. 11. 2019 20:15

Kosovští Albánci chtějí pomoci Čechům dosáhnout skutečné demokracie???
K čemu všemu lze ještě pojem demokracie použít – zřejmě už to nemá naprosto
žádné mantinely.

idiotronic
idiotronic
16. 11. 2019 20:15

Snaha Bilaků o umlčení veřejnosti (poslední převrat v Evropě s výjimkou Rumunska) nese své plody. Raději jsme dovezli politické aktivisty z Albánie, jsou živější. A do těch nemáme co mluvit, že, menšiny mají svá chráněná práva. Blížící se převrat nám nabízí demokracii albánského typu.

orinoko
orinoko
16. 11. 2019 21:01

Ja , ač založením skeptik, jsem po dnešku optimista. Ten nahnedly soudruh na dnešním letenskem pódiu konci. Je vám to jasne? Jenom prokazal, že není mediatorem politických změn v České kakanii. Já jsem to nikdy předtím nesledoval, ale dneska jsem si to nenechal ujít v přímém přenosu bolševické ČT kraksny, potažmo íránské státní TV. Takový šílený amaterismus uvádí do varu ULICI? Hnedak vytycil červené cary, idiot. Asi jako kriploid Obama v Syrii. Secteno, podtrzeno: Soudruhu Sorosovi, bakalistum, sudetakum, klerikalum typu Halík , a podobne verbezi , došli kadry. Teď už daf na Letné bude adorovat jen nějakou českou pionýrku gretu.… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 11. 2019 21:29

Nemám rád Babiše a ani jsem ho nevolil. Nemám ho rád za jeho způsoby v zemědělství a za zavedení šmírovacího EET. Na druhou stranu mu nelze (na rozdíl od jeho předchůdců) upřít opravdové schopnosti – kterými si ovšem zrovna v tom zemědělství a EET udělal dost nepřátel. Babiš také neudělal žádné rozhodné a přesvědčivé gesto, po kterém už nevede cesta zpět – stále taktizuje,což je na jednu stranu pochopitelné, ale bere mu to část jeho důvěryhodnosti. Co se ovšem cení, že se už docela s nadhledem začal orientovat ve špinavostech polittky a je obdivuhodné, jak i po druhé Letné zachovává… Číst vice »

Bety
Bety
16. 11. 2019 21:37

Podle Seznamu se na Letnou dívá svět. Pražáci se nad nad tím jistě nadouvají
hrdostí – asi jako holub Bublák.

orinoko
orinoko
18. 11. 2019 15:02

Na ceskou Kakanii nikdo nekouka. MY to vime, a ti druzí take. Problém je v tom, že ONI potřebuji vybojovat svoji verzi hadraku. Ono k tomu kupodivu ještě nedoslo. Ale světoví bejt přece musime.
Gatta, jsme na tom podobne.
Babis musí sejrit kdekoho. Ale nejvíc toho chcipaka z Bechyne.
Dneska vnímám já osobně politiku intuitivne. Nějaké programy? Třeba Pravda a laska!!… To je program. Ale k zradlu neni.
Miluju Milion chvilek. Svoboda pod hypoteční gilotinou je opravdu k zulibani.

orinoko
orinoko
18. 11. 2019 15:18

Jeste jedna vec: Babisovi a kdekomu se vycita, že fungovali za bolsevika.
Kdyz zapnu přístroj a zvolim českou státní TV lez, tak se to bolsevickymi ksichty jen hybe. Vůbec nejvíc jsem unesen Jambor Augustovou a její neznicitelnou druzinou.