Americká „černá díra“…

Čas 10:30 – 15:20

V Sýrii se stále zřetelněji projevuje nový jev: Když už je stále zřetelněji vidět světlo na konci tunelu, kdy je více než 90 % území Sýrie osvobozeno od teroristů IS a Džabhát al-Núsra, začínají Američané těmto teroristům pomáhat. Prostě tajně pomáhají při jejich přesunech, vyvádějí je zpod palby, zásobují je údaji z leteckých snímků, souřadnicemi cílů pod kontrolou vládních vojsk, a dokonce i míst dislokace ruských vojáků.

Došlo to tak daleko, že Američané, a nikoli bojeschopnost IS, se staly v Sýrii hlavní překážkou osvobození Sýrie od teroristů – hlavní překážkou… To není můj výmysl, ale oficiální pozice ruského ministerstva obrany:

Hlavní překážkou konečného rozdrcení IS v Sýrii není bojeschopnost teroristů, ale podpora a hrátky amerických kolegů s nimi.
(Vyplývá to z prohlášení oficiálního představitele ruského ministerstva obrany generála Konašenkova.)

Je jasné, že Američané slovně vše odmítají, ale ruské ministerstvo obrany jejich slovům nevěří a dává přednost faktům: Vzpomeňme si, jak těžko bylo minulou neděli, kdy část silnice z Palmýry do Dajr az-Zauru byla obsazena fanatiky. Je to hlavní zásobovací tepna syrské armády, jež vede ofenzívu u Dajr az-Zauru proti hlavním silám IS. Byl to fakticky úder do týla, který naplánovali, a tím pomohli teroristům uskutečnit právě Američané. Souběžně s tím vyšel 28. září velký oddíl teroristů o cca 300 mužích z americké základny At-Tanf na syrsko-jordánské hranici, v jehož blízkosti se nalézá velký utečenecký tábor Er-Rukban s desetitisíci uprchlíků. Někde tady Američané také trénují bojovníky syrské opozice.

Skoro zázračně tedy z tohoto tábora vyráží oddíl teroristů IS o síle kolem 300 mužů na desítkách džípů a jako do másla se noří do hloubi dislokace vládních jednotek.

Generál Konašenkov k tomu uvádí: „Přičemž velký oddíl teroristů úspěšně obešel všechny skryté pozice syrských vojsk v okolí sídel Kharab aš-Šámí a el-Basírí – nikoli náhodou, ale měl v rukou přesné souřadnice, které lze získat jen díky letecké rozvědce, zpracované odborníky a pak pečlivě předané pro uskutečnění diverzně-teroristických akcí *). Za úsvitu se tento oddíl teroristů pokusil obsadit strategické kóty kolem města al-Karajtín“.

Z intonace je zřejmé, že ministerstvo obrany Ruska je stále přesvědčivější a narážky stále přímější – budeme likvidovat: „Pokud se americká strana dívá na tyto informace jako na nepředvídatelné náhody, pak jsou ruské vzdušné a kosmické síly v Sýrii odhodlány přistoupit k úplnému zničení všech podobných náhod v zóně, kterou oni kontrolují“.

Proč k tomu však dochází? Rozhodl to Trump? Překvapivě asi ne. Nejspíš je to výsledek nekvalitního řízení, kdy se vojáci vymykají politické kontrole a na syrském území si začínají dělat, co chtějí. Igor Konašenkov řekl, že je to důsledek zahrávání si amerických kolegů.

Ať tak, či onak, je výsledek velmi nepříjemný jak pro Rusko, tak pro vedení Ameriky, které jeho vlastní generálové tlačí do velkého dobrodružství. Vždyť v Moskvě vidí, že zóna kontrolovaná USA, je podle Konašenkova doslova „černou dírou“. Právě tam, na americké základně v At-Tanf, nezákonně umístěné na jordánsko-syrské státní hranici, Američané kohosi cvičí.

„At-Tanf se mění ve stokilometrovou černou díru na syrské hranici, ale místo Nové syrské armády odtud jako čerti z krabičky vyskakují mobilní skupiny IS, aby uskutečnily diverzně-teroristické výpady proti syrským vojskům a civilnímu obyvatelstvu“.

Zdroj: TV Rossia-1

***

Konašenkov na tiskové konferenci také zdůraznil, že čím dále syrská armáda postupuje na východ, tím rychleji se americká základna, zřízená v Sýrii pod záminkou války proti IS, mění v problém.

Američané přitom využívají velký utečenecký tábor v blízkosti základny (cca 24 km) jako živý štít a nepouštějí sem ani mezinárodní humanitární pomoc. Z At-Tanf přicházejí znepokojivé informace, podle nichž američtí vojáci verbují sebevražedné teroristy v táboře Rukban, kde žije 60 tisíc utečenců. Jednu z informací o tom poskytl jednomu z armádních zdrojů šestnáctiletý bývalý obyvatel tábora Almu-Rabadan. Podle jeho slov do tábora jednou týdně přijíždí američtí instruktoři ze základny v At-Tanf a provádějí s místním obyvatelstvem „výchovné pohovory“. Ve skutečnosti, jak uvádí mladík, verbují sebevražedné atentátníky a vyzývají k násilí. Podle jeho slov se, pod vlivem řečí Američanů o nezbytnosti svaté války proti diktátorskému režimu Asada, rozhodl stát atentátníkem jeho bratr. Podle mladíkových slov přijížděli Američané docela často, ukazovali jakési fotografie a videomateriály o následcích ostřelování Východní Ghúty vládními vojsky a následně nabízeli absolvování výcviku na své základně. Podle různých vojenských zdrojů se na 55 kilometrovém úseku „nekonfliktní zóny“ nachází dva tisíce bojovníků. Na základnu koncem září dorazila z Jordánska kolona s výzbrojí…

Zdroj: Ekonomika segodnja

*) Zde se přesvědčení ruské strany zřejmě opírá o výpovědi „jazyků“ – bojovníků a zástupce velitele jedné z ozbrojených skupin IS, která uvízla v pasti vládní speciální jednotky, a z věcných důkazů ukořistěných při protiofenzívě vládních vojsk. Jedná se o docela mimořádnou událost, protože vládní vojáci, poté, co viděli hrůzy způsobené islamisty, dosud zajatce nebrali. (Pozn.překl.)

Vybral a přeložil: st.hroch 171008

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
10. 10. 2017 19:00

tak tomu nerozumím, od rusů bych moc nečekal, že budou bulit jako želvy nad věcmi, kterém mohou lehce ovlivnit, asi jim už hodně kape na karbit a nebo úplně otočili kormidlem – pokud jde o syrskou kolomajznu, tak tam amíci neskutečně zabodovali a převzali iniciativu v proxi konfliktu ( a posledním prohlášením kremelského manekýna, že ruské vedení neví o nějakých zajatých rusech a pak naprosté mlčení když je isilovci zakatovali tomu opravdu dali nehezkou ťafku, se ani nedivím, že dle ruských webíků, to v tamních vojenských kontingentech docela vře a nikomu se do bojů nechce ) a americká akce se… Číst vice »

Bety
Bety
10. 10. 2017 19:54

Někdo zřejmě z toho vidí to, co si vidět přeje.
Já v tom nevidím šachy ale sebevražednou snahu těch nejhorších z nejhorších dotlačit Rusy do přímého vojenského konfliktu s USA a následně k 3. světové.
Nepochybuji, že si s tím Kreml zase poradí.
Ti dva zavraždění byli dobrovolníci , tudíž na volné noze, tudíž nepatřili do svazku ruské armády. A vy to fajte jistě dobře víte.

Martin (už bez taky m)
10. 10. 2017 20:31

fajte Bety má pravdu, nešlo o příslušníky ruské armády a vy jste to opravdu tak hodně „přitáhl za vlasy“, že to vnímám tak, že dnes jste měl „den se zatměním“… Občas ho nepochybně máme všichni. No sice i u nás v Jeseníkách nyní často zataženo a dost prší – ale vody je zapotřebí, že. Houby stále ještě rostou, zrovna dnes jsem viděl i pěkné kozáky… A k mlhám – inu jinovatka, námrazy a mlhy zde tvoří i víc jak třetinu srážek. A za nízké oblačnosti je tepleji nežli za jasných dnů. Takže vegetace zpomalení přechodu z léta do zimy jistě… Číst vice »

fajt
10. 10. 2017 20:56

když se s někým dáte ( tedy dobrovolně) do křížku a přestávají platit i ta špatná pravidla a vy se začnete domáhat jakých si regulí a odmítáte darebáka umravnit a necháte si od něj sekat sekerou do slabin, tak prostě prohrajete – nebojte, nikdo vaši snahu být fér neocení, nakonec na vás i všichni zapomenou – je ale zajímavý, že proti vlastním Kreml takhle upejpavý není, tam klidně používá smrticí sílu bez mrknutí oka. ..) takže pokud není ruský člověk voják, tak pro Kreml není ani ruský občan ( nejeli tam rabovat, ale pomáhat, v sebezáchovném boji i v zajetí… Číst vice »

orinoko
10. 10. 2017 21:02

Tak především v článků je hovadina. Soudruh tRUMp osobně dal Pentagonu v Sýrii volnou ruku. Odpovědné je to místně oblíbené hovado. Politicky i vojensky.
A válka bude. Už delší čas ma zpoždění.

fajt
10. 10. 2017 21:13

orinoko napsal

Tak především v článků je hovadina. Soudruh tRUMp osobně dal Pentagonu v Sýrii volnou ruku. Odpovědné je to místně oblíbené hovado. Politicky i vojensky.
A válka bude. Už delší čas ma zpoždění.

to je zajímavý postřeh, doník rozkládá CIA ( páč už jedou zabili i amerického prezidenta a celkově nejsou k vládě loajální ) a dal zelenou Pentagonu, moc mocensky nespekulují a jejich politika je dost čitelná – velká válka ( což pro sebe asi vyhodnotil jako menší zlo). ..)

senil
senil
11. 10. 2017 6:00

USA by se měli stáhnout z ze Sýrie. Jenom tam napáchali škody a podpořili radikální islám. Intervence USA poškodili křesťany na blízkém východně a pomohli islamistům. V Iráku už křesťané nejsou. Podle nedávné zprávy USA dodaly zbraně do Sýrie v hodnotě dvou miliard dolarů. Většina z těchto zbraní skončila v rukou ISIS přímo nebo nepřímo prostřednictvím „umírněných“, kteří si sebou vzali zbraně, když se přidali k ISIS nebo al-Káidě. Kdyby vyhráli takzvaní „umírnění“ (ve skutečnosti ISIS) v Syrii, tak by tam křesťané taky nebyli.

http://www.epshark.cz/clanek/152/ceho-dosahli-usa-v-syrii

racek
racek
11. 10. 2017 21:13

Jo, ten dojem je čím dál tím silnější. Tahle taktika je opravdu krajně nebezpečná na to, aby nebyla záměrná.

Gatta
Gatta
12. 10. 2017 6:14

Oni všichni ti záporáci jsou jsou hloupí a škaredí jen v pohádkách . V životě to tak ovšem nebývá. I křesťané vědí že ďábel je krásný a nekonečně inteligentní. A zlí hoši umí udělat velice chytré a dobře promyšlené kousky. Nakonec nemusíme chodit daleko – od prvních voleb v roce 1990, pravidelně a na poslední chvíli provedou nějakou nečekanou kurvárnu, po které protivníci (obvykle ČSSD) jen tupě nevěřícně zírají, jak je to možné, že je všechno zase úplně jinak. (pozn. Kdo ví, co nás ještě v těch pár budoucích dnech čeká? Ale on ten urychlený prodej lithia, tentokrát v režii… Číst vice »

peter.
12. 10. 2017 6:28

Zaujímavé a prekvapujúce(aspoň pre mňa)
https://www.youtube.com/watch?v=iFJdbB8MNm0

Gatta
Gatta
12. 10. 2017 7:21

Re peter – problém nemožnosti korektní projekce nepravidelné zploštělé koule do plochy – jednou mi to jeden mapař vysvětloval – existuje víc způsobů zobrazení a obecně se používá se ten z pohledu většinové populace.

LiL
LiL
14. 10. 2017 5:16

Veškerá snaha americké strany je a byla vedena myšlenkou o upevnění pozice v arabském prostředí a oslabit Evropu. Bohužel po nastínění obsahu dlouhodobé špionáže vládních špiček Německa a Francie ,se ukazuje jak fatální tento tlak byl a je. Otevření hranic veletoku imigrantů je jednou z mnoha cest o ovládnutí celosvětových pozic USA.