Americká „černá díra“…

Reklama


Čas 10:30 – 15:20

V Sýrii se stále zřetelněji projevuje nový jev: Když už je stále zřetelněji vidět světlo na konci tunelu, kdy je více než 90 % území Sýrie osvobozeno od teroristů IS a Džabhát al-Núsra, začínají Američané těmto teroristům pomáhat. Prostě tajně pomáhají při jejich přesunech, vyvádějí je zpod palby, zásobují je údaji z leteckých snímků, souřadnicemi cílů pod kontrolou vládních vojsk, a dokonce i míst dislokace ruských vojáků.

Došlo to tak daleko, že Američané, a nikoli bojeschopnost IS, se staly v Sýrii hlavní překážkou osvobození Sýrie od teroristů – hlavní překážkou… To není můj výmysl, ale oficiální pozice ruského ministerstva obrany:

Hlavní překážkou konečného rozdrcení IS v Sýrii není bojeschopnost teroristů, ale podpora a hrátky amerických kolegů s nimi.
(Vyplývá to z prohlášení oficiálního představitele ruského ministerstva obrany generála Konašenkova.)

Je jasné, že Američané slovně vše odmítají, ale ruské ministerstvo obrany jejich slovům nevěří a dává přednost faktům: Vzpomeňme si, jak těžko bylo minulou neděli, kdy část silnice z Palmýry do Dajr az-Zauru byla obsazena fanatiky. Je to hlavní zásobovací tepna syrské armády, jež vede ofenzívu u Dajr az-Zauru proti hlavním silám IS. Byl to fakticky úder do týla, který naplánovali, a tím pomohli teroristům uskutečnit právě Američané. Souběžně s tím vyšel 28. září velký oddíl teroristů o cca 300 mužích z americké základny At-Tanf na syrsko-jordánské hranici, v jehož blízkosti se nalézá velký utečenecký tábor Er-Rukban s desetitisíci uprchlíků. Někde tady Američané také trénují bojovníky syrské opozice.

Skoro zázračně tedy z tohoto tábora vyráží oddíl teroristů IS o síle kolem 300 mužů na desítkách džípů a jako do másla se noří do hloubi dislokace vládních jednotek.

Generál Konašenkov k tomu uvádí: „Přičemž velký oddíl teroristů úspěšně obešel všechny skryté pozice syrských vojsk v okolí sídel Kharab aš-Šámí a el-Basírí – nikoli náhodou, ale měl v rukou přesné souřadnice, které lze získat jen díky letecké rozvědce, zpracované odborníky a pak pečlivě předané pro uskutečnění diverzně-teroristických akcí *). Za úsvitu se tento oddíl teroristů pokusil obsadit strategické kóty kolem města al-Karajtín“.

Z intonace je zřejmé, že ministerstvo obrany Ruska je stále přesvědčivější a narážky stále přímější – budeme likvidovat: „Pokud se americká strana dívá na tyto informace jako na nepředvídatelné náhody, pak jsou ruské vzdušné a kosmické síly v Sýrii odhodlány přistoupit k úplnému zničení všech podobných náhod v zóně, kterou oni kontrolují“.

Proč k tomu však dochází? Rozhodl to Trump? Překvapivě asi ne. Nejspíš je to výsledek nekvalitního řízení, kdy se vojáci vymykají politické kontrole a na syrském území si začínají dělat, co chtějí. Igor Konašenkov řekl, že je to důsledek zahrávání si amerických kolegů.

Ať tak, či onak, je výsledek velmi nepříjemný jak pro Rusko, tak pro vedení Ameriky, které jeho vlastní generálové tlačí do velkého dobrodružství. Vždyť v Moskvě vidí, že zóna kontrolovaná USA, je podle Konašenkova doslova „černou dírou“. Právě tam, na americké základně v At-Tanf, nezákonně umístěné na jordánsko-syrské státní hranici, Američané kohosi cvičí.

„At-Tanf se mění ve stokilometrovou černou díru na syrské hranici, ale místo Nové syrské armády odtud jako čerti z krabičky vyskakují mobilní skupiny IS, aby uskutečnily diverzně-teroristické výpady proti syrským vojskům a civilnímu obyvatelstvu“.

Zdroj: TV Rossia-1

***

Konašenkov na tiskové konferenci také zdůraznil, že čím dále syrská armáda postupuje na východ, tím rychleji se americká základna, zřízená v Sýrii pod záminkou války proti IS, mění v problém.

Američané přitom využívají velký utečenecký tábor v blízkosti základny (cca 24 km) jako živý štít a nepouštějí sem ani mezinárodní humanitární pomoc. Z At-Tanf přicházejí znepokojivé informace, podle nichž američtí vojáci verbují sebevražedné teroristy v táboře Rukban, kde žije 60 tisíc utečenců. Jednu z informací o tom poskytl jednomu z armádních zdrojů šestnáctiletý bývalý obyvatel tábora Almu-Rabadan. Podle jeho slov do tábora jednou týdně přijíždí američtí instruktoři ze základny v At-Tanf a provádějí s místním obyvatelstvem „výchovné pohovory“. Ve skutečnosti, jak uvádí mladík, verbují sebevražedné atentátníky a vyzývají k násilí. Podle jeho slov se, pod vlivem řečí Američanů o nezbytnosti svaté války proti diktátorskému režimu Asada, rozhodl stát atentátníkem jeho bratr. Podle mladíkových slov přijížděli Američané docela často, ukazovali jakési fotografie a videomateriály o následcích ostřelování Východní Ghúty vládními vojsky a následně nabízeli absolvování výcviku na své základně. Podle různých vojenských zdrojů se na 55 kilometrovém úseku „nekonfliktní zóny“ nachází dva tisíce bojovníků. Na základnu koncem září dorazila z Jordánska kolona s výzbrojí…

Zdroj: Ekonomika segodnja

*) Zde se přesvědčení ruské strany zřejmě opírá o výpovědi „jazyků“ – bojovníků a zástupce velitele jedné z ozbrojených skupin IS, která uvízla v pasti vládní speciální jednotky, a z věcných důkazů ukořistěných při protiofenzívě vládních vojsk. Jedná se o docela mimořádnou událost, protože vládní vojáci, poté, co viděli hrůzy způsobené islamisty, dosud zajatce nebrali. (Pozn.překl.)

Vybral a přeložil: st.hroch 171008

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů