Americká reforma zdravotnictví: Podvod „dvoustranného kompromisu“
Červenec 28, 2009 

Tak se nám v senátním finančním výboru kolem kulatého stolu sešlo několik největších zastánců korporací od Demokratů i Republikánů jenom proto, aby chvilku předstírali, že vypotili kompromis, aby potom vyšli ven s tím, co se od nich dalo čekat – návrhem na zdravotnický systém, který přede všemi zvýhodňuje zdravotnické společnosti. Šokující? Co byste od nich jiného čekali!

Náčelníkem téhle veselé tlupy šesti senátorů je Max Baucus. Sedm z jeho deseti největších sponzorů jsou … společnosti poskytující zdravotnické služby (obdržel takřka 4 miliony dolarů ze zdravotnické sféry). Zdá se to až k nevíře? A potom našvindluje návrh, který utahuje šrouby běžnému občanovi a protežuje tyhle společnosti. Tak to bych opravdu nečekal.

A teď se podívejme na dva návrhy Demokratů, které hodili do koše: „Public option“[1] a „employer mandates“[2]. „Public option“ by měla jasně zlevnit zdravotní pojištění pro běžného Američana a v konečném důsledku i pro vládu. Pro soukromé zdravotní pojišťovny by to však znamenalo, že budou vystaveny skutečné konkurenci – takže to nemůže projít.

„Employer mandates“ by mohly způsobit potíže některým z největších amerických korporací, takže to neprojde taky. Je totiž lepší nechat zaměstnance dál vysávat vládní zdroje. Ouha, ale nezhorší to naše potíže se státním rozpočtem? Nepředstírají všichni tito senátoři, že mají velkou starost o rozpočet a jeho deficit? Já zapomněl – pokud korporace dostanou, co jim patří, na ničem z toho opravdu nezáleží.

Ve skutečnosti je to tak, že pokud reforma zdravotnictví povede v dlouhém období ke zvýšení výdajů, bude to dobré, protože potom ji budou moci snadněji zničit tím, že budou pokrytecky tvrdit, jak byla příšerně drahá. Všichni zvítězí – kromě každého z nás.

A proč se tedy demokratičtí senátoři podílejí na tomhle podfuku? Protože jsou placeni od těch samých chlápků jako Republikáni. Tak to prostě v životě chodí – kdo maže, ten jede. V tomto případě byli politici zvoleni proto, že získali více peněz než jejich konkurenti, a tyto peníze dostali od korporátních lobbistů. Takže, čí příkazy asi tak budou plnit? 

Je ještě malým zázrakem, že při tom stavu věcí stále ještě takový počet Demokratů podporuje „public option“. Skutečný zájem o to, aby prošla reforma tak nemají ti, co přicházejí s podvodnými kompromisy v zájmu Republikánů a zdravotnického sektoru, ale ti, co trvají na „public option“. Ten, kdo se je snaží vypustit, neměl nikdy skutečný zájem na reformě.

Říkat, že udělám zdravotnickou reformu bez „public option“, je stejné, jako říkat, že budu bojovat proti Al-Kájdě v Afghánistánu tím, že napadnu Irák. Je to mimo mísu – samozřejmě úmyslně. Pravděpodobně to nadělá více škody než užitku. A tak přesně to bylo naplánováno.

Bude naším Waterloo, pokud dovolíme, aby Američané byli oklamáni tímto „dvoustranným kompromisem“, jenž ve skutečnosti kompromituje skutečnou reformu.

Bude snadné pro politiky předstírat, že jsou odvážní a hrdě se hlásit k tomu, jak byli velkodušní při vytváření kompromisů, díky nimž jsme získali jakýsi balíček zdravotní péče. Ale můžete se vsadit, že touhle taškařicí z vás vytáhnou i ten poslední dolar.

Nezbývá nic jiného, než se tomu vzepřít. A nesmíme to dělat ustrašeně. Musíme začít řvát z plných plic. Jinak budou v pohodě, vykašlou se na nás a odsouhlasí tyhle podvodné návrhy, jakoby to byla skutečná reforma zdravotní péče. Vážně to tak chcete nechat? Nebo budete trvat na skutečné reformě a skutečné změně právě teď?

Cenk Uygur pracoval jako právník, televizní scénárista, a moderátor. V současnosti je moderátorem „rebelské“ internetové talkshow The Young Turks. Bloguje a píše komentáře pro Huffington Post, Daily Kos, Politico, AirAmerica.com a AOL’s Hot Seat.

Young Turks na internetu

Zdroj: http://www.huffingtonpost.com

[1] Public option = všeobecné a k jinému zaměstnavateli přenosné zdravotní pojištění s možností volného výběru pro dosud nepojištěné bez ohledu na jejich současný zdravotní stav

[2] Employer mandates = povinnost zaměstnavatele přispívat na zdravotní pojištění svého zaměstnance padesáti procenty částky

Překlad: Stan

Foto: Senátor Max Baucus, (D-MT)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments