Americké firmy požadují kompenzaci za znárodněný majetek na Kubě

Firmy ze Spojených států požadují odškodnění za znárodnění svého majetku, Kubánci se na oplátku chystají požádat o kompenzace za roky obchodního embarga.

Hned po obnovení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Havanou přispěchaly americké společnosti s požadavkem na odškodnění majetku znárodněného jim kubánskou vládou před více než 50 lety. Sputniku to řekl předseda Rady pro veřejnou diplomacii (Public Diplomacy Council). Sankce Spojených států proti Kubě byly zavedeny po znárodnění aktiv Spojených států na ostrově ve výši 1 mld. dolarů v roce 1959. V roce 1961 následovalo přerušení vztahů Spojených států s Kubou a uvalení embarga na obchod a cestování.

President Spojených států Barack Obama v prosinci roku 2014 oznámil, že jeho vláda začne provádět opatření k normalizaci vztahů s Kubou. Washington a Havana v pondělí oficiálně obnovily diplomatické vztahy tím, že znovu otevřely svá velvyslanectví.

„Právě dáváme dohromady požadavky amerických společností, které by měly být odškodněny po desetiletích znárodnění jejich podniků a majetku kubánskou vládou,“ řekl Clayton Powell III. a dodal, že nároky Kubánců na odškodnění ze strany USA za obchodní embargo „budou téměř jistě také vzneseny.“
„Toto [zrušení embarga] prostupuje politikou USA, včetně Kongresu, který je musí schválit, a kandidátů na presidenta, z nichž někteří jsou kritičtí k jakýmkoli těsnějším vztahům s Havanou,“ řekl Clayton Powel III.Bílý dům v pondělí sdělil, že vzájemné znovuotevření velvyslanectví neruší existující americké restrikce na tuto ostrovní zemi.

Převzato z Global Research

Překlad: Stan

Námět: Clair

Přejít do diskuze k článku 36 komentářů