Andre Vltchek: Pozor! I o Íránu vám lžou

Uvažovali jste někdy o možnosti, že téměř všechno, co vám o světě říkají západní média, je lež a výmysl?

Jsem si jist, že ano – a zvláště v poslední době – kdy se pomatenost západní propagandy stává stále očividnější.

Jestliže žijete v Evropě či Severní Americe, jste otravováni spoustou lží o Kubě, Venezuele, Rusku, Číně, Severní Koreji – a ano, také o Íránu.

Právě jsem se vrátil z Teheránu, města se slavnou historií i kulturou. Města, přeplněného muzei, divadly, neuvěřitelně skvěle udržovanými parky, které jsou vyzdobeny moderními sochařskými díly. Je to město s moderní a státem financovanou veřejnou dopravou, kombinující high-tech metro, ekologickou dopravu autobusovou a předměstské vlaky. I město vysokých stromů a tichých náměstí, elegantních kaváren a nesmírně vzdělaných a laskavých lidí.

Město, které by mohlo být zcela právem zařazeno do seznamu 10 nejpozoruhodnějších měst světa, kdyby ovšem nebylo hlavním městem země, kterou se Západ snaží zruinovat. Nejdříve nespravedlivými i nezdůvodněnými sankcemi – a pak, kdo ví – možná i vojenskou invazí.

Co většina západních lidí o Íránu ví? Co se o něm ze svých médií dověděli?
Mám za to, že ten obraz je takovýto: Jde o radikální muslimskou zemi, něco jako je radikální šíitská Saúdská Arábie. JEMOMŽE HORŠÍ. Dokonce mnohem horší, protože Saúdská Arábie je nejbližším arabským spojencem Londýna i Washingtonu a proto na ní nesmí být snítko. A to bez ohledu na to, jaké barbarství se z této země do světa šíří.

Ti, kteří znají např. saudskoarabskou Džiddu i Teherán, by se srovnání těchto dvou měst s chutí zasmáli. Saúdská Arábie je i se svou polokolonií Bahrajnem bez ohledu na své bohatství z ropy nejméně soucítícím společenstvím na planetě, v němž na odiv vystavovanému bohatství šlape vždy na paty ta nejhlubší bída.

Zatímco Írán je ve své podstatě zemí socialistickou. Je internacionalistický a plně solidární s mnoha utlačovanými zeměmi planety. A to nejen se Sýrií, Jemenem a Palestinou, ale též s Kubou, Venezuelou a dalšími.

Že jste o tom nevěděli? Žádný div. Nebyla nikdy snaha vám to sdělit. Což platí i o íránském společenském systému, který je zcela jasně socialistický. Je zde bezplatné školství a zdravotní péče, státem financovaná veřejná doprava a kultura, do značné míry silná vláda a přinejmenším alespoň částečně – centrální plánování.

Bez ohledu na nespravedlivé západní sankce uvalované na Írán jen s několika málo přerušeními činí íránská vláda vše možné i nemožné, aby se o své občany postarala.  A bez ohledu na utrpení, které jsou Íránci v důsledku sankcí snášet, nepodvádí a nekradou.

Většina návštěvníků Íránu nerozumí složité místní měně – a já nejsem výjimkou. Jednoduše dám taxikáři či vrchnímu svoji peněženku – a oni si z ní prostě vezmou, kolik jim za jejich službu patří. A jak jsem se se svými íránskými kolegy shodl, je ona vybraná částka vždy férová.

Jistě. Řekli vám, „jak náboženský Irán je“. Ale pozor! Na rozdíl od Saúdské Arábie nebo Indonésie nemává se zde vírou jako praporem a také se vám ta víra nestrká před obličej. V Íránu je víra cosi vnitřního, co se vyjadřuje pokorně a bez hluku. A většina žen si přikrývá své vlasy jen ze třetiny či čtvrtiny, takže většina vlasů zůstává odkrytá.

Zvláštní to věc. Kdykoli přijedu do Íránu, zmocní se mě podivné puzení. Vykřiknout do celého světa: Přijeďte do této země a poznáte něco extra. Írán není div světa, ale je reálný. Reálný je zde život i lidé. Díky své kultuře a historii ti lidé jaksi vědí, jak oddělit drahé kameny od šuntu, čisté myšlení od propagandy, laciný kapitalismus od velké snahy zlepšit svět. A jestliže mi nevěříte, běžte se podívat na jejich filmy. Jsou to klenoty jeden vedle druhého.

Což je zřejmě právě ten důvod, pro který chce Západ Írán nejdříve zruinovat a pak totálně zničit. Írán je totiž pro Západ „nebezpečný“. A je smrtelně nebezpečný pro imperialistické uspořádání světa. Stejně jako Čína, Rusko, Kuba, Venezuela a Bolívie.

Zruinovat Írán však nebude snadné, ba dá se říct, že až  skoro nemožné. Íránci jsou hrdí, rozhodní a silní. A Írán též není všemi opuštěn. A dokonce i sousedé Iránu – Turecko a Pákistán – otáčejí v poslední době kormidlo své politiky dál a dál od Západu.

Ale nevěřte všemu, co píši. Prostě sem přijeďte a uvidíte. Anebo se zeptejte lidí, co v Íránu byli, a poslouchejte je. Je to země, která má za sebou 7 000 let skvělé historie. A namísto, abyste ji bombardovali, čtěte její básníky, sledujte její filmy a učte se z jejího internacionalistického postoje. A teprve pak rozhodněte, zda je Írán skutečně váš nepřítel, anebo váš vzácný druh.

Andre Vltchek je americký filozof, romanopisec, filmař a investigativní žurnalista. Psal o válkách a konfliktech v řadě zemí a je autorem řady knih různých žánrů.

Zdroj: CounterCurrents.com

Vybral a přeložil: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
22. 8. 2018 20:40

No zajímavé, člověk by měl vážně chuť se do toho Íránu podívat.

QQ
QQ
23. 8. 2018 16:26

Jednoho Iránce jsem poznal na škole a jednoho v práci. Oba by se ve své dobrosrdečnosti snad rozdali. Málo se již ví, Shiraz je nejen odrůda vína, ale i stejnojmenné město známé v Iránu jako město zahrad, básníků, literatury a vína a to i přesto, že Irán je Islámskou republikou. Možná si to vínko mohou dovolit proto, že v Shirázu je početná jak židovská, tak i křesťanská komunita. Kromě myslím největší iránské ropné rafinérie byla v Shirázu nedávno postavena i první iránská sluneční elektrárna. Do Iránu se dá z Prahy dostat ještě stále snad přes Vídeň, určitě přes Turecko a… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2018 16:49

Neviděl bych všechno prizmatem růžových brýlí, ale nicméně Írán je země pro návštěvu vhodná. Mám to od člověka, který tam byl, z osobního rozhovoru.
Letěl z Vídně. Z Rakouska lze mnohé oproti kriplovu ruzynskemu letišti. Iranky jsou prý hezké. Je to k vidění, protože vnějškově hodně připomínají turecké civilizační okruží. Ve městech určité.
QQ, mám dotaz. Jak do Sýrie? Je to hodně předběžné. Zatím jsem se po tom nepidil, ale doufám ve Vídeň.

zajoch
23. 8. 2018 17:49

Samozřejmě nemohu posuzovat nakolik je článek objektivní, chce se mi věřit, že ano a moc bych Íráncům přála úspěchy. Před třemi nebo čtyřmi léty jsem četla knihu od Afshina Molaviho Toulky Persií. Také jsem nedokázala posoudit nakolik je objektivní. Autor je íránský novinář, který žije v USA a do Íránu se vypravil na roční pobyt, aby poznal tehdy současnou zemi, svou původní vlast. Jeho poznatky jsou pozitivní i negativní, široce se obírá perskou kulturou i historií a současnost hodnotí jako stále se zhoršující úroveň života, nezaměstnanost a pošilhávání mladých Íránců po USA a snahu o získání víza do této pro… Číst vice »

orinoko
orinoko
23. 8. 2018 18:17

Tak tak, netrpěliva mládež. Ta je i bohatou studnici fanatických kriplu. Junge hovada islámského původu dorazí do civilizacnich souřadnic zas.raného kapiku … a když jim dojde , která bije, tak se z nich stanou fanaticti kleprbajni.
Také jsem byl mladý. Ale neodešel jsem. To je zásluha Veny Veskrny. Prý to musíme táhnout doma.
Poněkud to nechapu. V Íránu je prace, kam se jeden koukne, ale realita taková? Co chybí? Místní spotřeba?
Mám pocit, ze Íránu chybí jakýsi vitamin , aby byl přitažlivější.
Bohužel je vnímán jako šíitská Saudská Arábie.

QQ
QQ
23. 8. 2018 18:32

Koukám, orinoko, že Sýrii mám úplně stejně jako Vy. Tudíž bohužel neporadím, ač bych samozřejmě velmi rád. Jak se tam nejlépe podívat by asi ideálně poradila Tereza Spencerová, nebo konzulát-ambasáda v Praze. Mají docela slušnou vilu v Bubenči. Něco jsem zaslechl, že už se tam dá jet i do nějakého letoviska k moři, ale jak dalece je to internacionální, nebo jestli tam jezdí jen Iránci a Rusové, to nevím. Napsat o Andrei Vlčkovi, že je americký novinář je sice pravda, ale neukazuje to na jeho ruské ani na jeho české kořeny. Kromě toho tento skutečný světa znalý a obdivuhodně skromný… Číst vice »

QQ
QQ
23. 8. 2018 18:43

Andre Vltchek na západočeské universitě : http://outsidermedia.cz/andre-vltchek-na-zapadoceske-universite/

idiotronic
idiotronic
23. 8. 2018 23:16

Kliknutím na zdroj si můžete prohlédnout obrázky a na konci originálu najít odkaz na osobní stránky autora. Pokud si uděláte čas, pochopitelně.

zajoch
24. 8. 2018 2:17

Musím sem vložit svoji omluvu. V „zápalu diskuse“ jsem chybně napsala, že Afshin Molavi je íránský novinář, a to není. Je to americký novinář íránského původu.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 8. 2018 9:18

Írán je svébytnou civilizací s dlouhou historií.
To je velký rozdíl oproti US dlouhé hysterie…

Dana
Dana
24. 8. 2018 23:44

QQ: To ma komrade Vltchek pekneho partaka. Multi-kulti exot v cepicce, i kdyz ma u mne body, pac nesetri spermatem. :-) Milan Kohout, jako Vltchek, oba nenavidi svou bilou rasu, souzeno, ze bily muz, zdegenerovany imperialista je vinen vsech zlocinu na svete.. Plundruje mimo jine i Afriku. Na odpykani viny, dle teto ideologie, byste museli vzit do Cech cely africky kontinent. ..(Ackoliv v tezbe africkych zdroju zacina vest Cina.). Ale jen at se chlapci snazi, oni jsou vlastne darkem pro kapitalisty, protoze s takovym materialem soudruzi nikdy tridni boj nevyhraji. Zrovna ted Africane ukazuji svou humanitarni stranku lidskych prav, kdyz… Číst vice »

racek
racek
25. 8. 2018 15:55

No, přesně se to shoduje s vyprávěním mého známého, jinak novináře, který tam na stará kolena s manželkou pár týdnů pobyl. Stejně podobně jsem slyšel i o Saddámově Iráku, než ho obsadili. … Proč se o něm lže? No proto, neb se to někomu tam na tom středním východě hodí.