Ani celý rozpočet NATO nestačí na vykoupení Mistralů

Vojenský zdroj z Bruselu prohlásil, že Severoatlantická aliance nemůže vykoupit od Francie Mistraly určené pro Rusko, neboť na takový nákup nestačí celý rozpočet NATO pro rok 2014: „Celý rozpočet organizace nestačí nejenom na odkup těch plavidel, ale ani na to, abychom kompenzovali Francii polovinu její pokuty z této smlouvy“. Zdroj také poznamenal, že vojenský a občanský rozpočet NATO pro rok 2014 je 1,6 miliardy USD a pokuta za nedodání Mistralů může vystoupat až na 3 miliardy USD.

Připomeneme, že ve čtvrtek hromadné sdělovací prostředky oznámily, že se američtí kongresmani obrátili ke generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi s návrhem, aby odkoupil francouzské Mistraly určené pro Rusko. V NATO komentovali toto prohlášení a potvrdili, že kongresmani opravdu odeslali generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Jensi Stoltenbergovi dopis s takovým návrhem. Už v září ministr vojenského námořnictva USA Ray Mabus již prohlašoval, že by NATO mohlo odkoupit Mistraly. Ten návrh však tehdy nebyl oficiálně vyhotoven.

Dříve zdroj z ruského systému Vojensko-technické spolupráce (VTS) se zahraničními státy informoval, že podle smluvních podmínek může Francie odložit dodávku první výsadkové lodi Mistral ještě o tři měsíce, ale přeprodat ji nesmí, neboť na lodi je nainstalované ruské zařízení. V ruském systému VTS zvláště zdůrazňují, že samotná loděnice STX France se vynasnažila, aby splnila všechny smluvní práce v termínu, takže v současné době má rozhodnutí o předání Mistralu pouze politický charakter.

Ve čtvrtek vysoce postavený představitel Ruska z oblasti vojensko-technické spolupráce prohlásil, že Moskva od Paříže neobdržela žádná oznámení o odložení, pozastavení nebo vypovězení smlouvy na dodávku prvního Mistralu a má v úmyslu čekat na rozhodnutí francouzské strany do konce roku. Podle údajů zdroje ze struktur, které se zabývají otázkami vojensko technické spolupráce, může francouzská strana přijmout rozhodnutí o prodloužení termínu pro předání výsadkové lodi Mistra Rusku o tři měsíce.

30. října kvůli problémům s dodávkou Mistralu vedoucí obranného výboru Státní dumy admirál Vladimir Komjedov (KPRF) navrhnul, aby byly vráceny peníze uhrazené podle smlouvy a bylo požadováno vyplacení pokuty, pokud Francie nedodá Mistral do 14. listopadu. Ten samý den se objevilo také prohlášení hlavy francouzského ministerstva financí o tom, že nejsou podmínky pro předání Mistralu. 29. října oficiální představitel korporace DCNS prohlásil, že žádné datum dodávky Mistralu Rusku není do dnešního dne stanoveno, oficiální informace může následně podat pouze francouzská vláda.

Již dříve vicepremiér Dmitrij Rogozin informoval, že Rosoboronexport dostal pozvánku na 14. listopadu pro předání prvního Mistralu Rusku a spuštění na vodu druhého. Jako důkaz úředník zveřejnil fotku oficiální pozvánky. V pondělí z odborů francouzské loděnice informovali, že předání prvního Mistralu Rusku je naplánováno předběžně na 14. listopadu.

14. října ruský ministr průmyslu Denis Manturov řekl, že Moskva nedostala od Paříže žádné oznámení o odmítnutí předat Mistral a termíny se nezměnily.

Dříve francouzské úřady včetně prezidenta Françoise Hollanda prohlašovaly, že předání Mistralu ruské straně není možné kvůli situaci na Ukrajině, ovšem o vypovězení smlouvy neříkali nic. Zavazovalo by to francouzskou stranu vyplatit velkou pokutu.

Z Moskvy vyzvali Paříž, aby přestala jednat metodou „diplomacie hlásné trouby“ s využitím médií a rozhodla o dodávkách Mistralů do Ruska.

Smlouva na dodávku dvou výsadkových lodí Mistral byla uzavřena mezi francouzskou společností DCNS a Rosoboronexportem v roce 2011. Cena smlouvy je 1,2 miliardy EUR. První loď jménem  „Vladivostok“ by mělo ruské námořnictvo do své výzbroje dostat v roce 2014, další loď „Sevastopol“ v roce 2015. Proti realizaci smlouvy tvrdě vystupují Spojené státy.

Zdroj: http://politikus.ru/events/35004-vsego-byudzheta-nato-ne-hvatit-vykupit-mistral.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
8. 11. 2014 17:16

Nojo, tak si na to Frantíci budou zase muset půjčit. Amíci jistě s ochotou vytisknou nové dolary.

aram
aram
8. 11. 2014 17:30

Američtí kongresmani nevědí jaký má NATO rozpočet?

mirror
mirror
8. 11. 2014 19:01

Čulíkovy blisty radostně oznámily, že o lode má zájem Kanada

http://www.blisty.cz/art/75390.html

Béda
8. 11. 2014 19:15

mirror,

tak ať si je Kanada koupí – i s tučnou obchodní smluvní přirážkou (penále) za nedodání lodí Rusům. Jsem zvědav jak obejdou smluvní klauzuli o tom, že lodě nesmějí být prodáni třetí straně, kvůli integrovanému systému, který je vlastnictvím Rusů.

Béda
8. 11. 2014 19:15

… prodány…

peter.
8. 11. 2014 19:32

Rusom by pravdepodobne vyhovovalo viac to,aby žabožrúti tie lode neodovzdali a porušili tým zmluvu.Rusi tú objednávku urobili viac-menej ako gesto dobrej vôle v rámci budovania dobrých vzťahov.Ak by teda Francúzsko zmluvu nedodržalo,tak v dnešnej dobe by Rusom vyhovovalo vrátenie peňazí + penále viac ako dodanie tých lodí.Len neviem,či si to Francúzsko môže vôbec dovoliť.To nie sú len peniaza a penále ktoré treba vrátiť.To sú aj tisícky pracovných miest,lebo dohodnuté boli 4 lode.

peter.
8. 11. 2014 19:41

peter. napsal
Rusom by pravdepodobne vyhovovalo viac to,aby žabožrúti tie lode neodovzdali a porušili tým zmluvu.

Škoda,že nepoznáme zmluvne dohodnuté podmienky,najmä dohodnuté termíny odovzdania,cenu a výšku penále.Taktiež by ma zaujímali podmienky za akých možno jednostranne od zmluvy odstúpiť a sankcie z toho vyplývajúce.

fajt
8. 11. 2014 20:51

Francie nehodlá při nedodání Mistrálu Rusku zaplatit ( to nedá a neustojí žádný žabo magor v elyseji ) – krom toho vojenští a techničtí inženýři z Ruska už asi ztratili nad Mistrály dozor a spolehlivý přehled, takže na lodě mohla nepřátelská strana ( samozřejmě amerika) dát a zamaskovat nežádoucí matriál, který by kdykoliv mohl lodě poslat ke dnu, tedy nebude ani v zájmu Ruska lodě převzít ( tedy čím více otálení, tím větší riziko) – no a když se tedy najde nějaká třetí strana, která si na krk pověsí tohle opravdu velmi horké a nebezpečné železo, tak ruská strana může… Číst vice »

Neználek
Neználek
8. 11. 2014 21:02

Ještě že nemáme moře.

aram
aram
8. 11. 2014 21:16

Neználek napsal

Ještě že nemáme moře.

Jen jestli to vědí i v USA, abychom nedostali befelem, že je musíme koupit my. Psaki už taky vyhrožovala Bělorusku, že prý se tam vylodí.

dixi
dixi
8. 11. 2014 23:07

aram napsal
Jen jestli to vědí i v USA, abychom nedostali befelem, že je musíme koupit my. Psaki už taky vyhrožovala Bělorusku, že prý se tam vylodí.

Možná si i představují, že nám na to půjčí.Taky mne trklo, ža amikongresmeni netuší, kolik má armáda :-)

idiotronic
9. 11. 2014 2:03

Neználek napsal

Ještě že nemáme moře.

To jsme neměli nikdy, ale námořní plavbu jsme provozovali.

Neználek
Neználek
9. 11. 2014 14:22

Toho se právě bojím, aby nám nezačali tvrdit, že si je musíme koupit náhradou za ty nákladní lodě, které nám ukradli.

fajt
9. 11. 2014 14:29

…no a nebylo by super mít předražené Mistrály na Orlíku, aby nám pohlídaly ty zlověstné privatizační sudy? :-)

Neználek
Neználek
9. 11. 2014 18:00

Vy se tomu smějete, ale co kdyby zase přišla potopa světa?

tožtak
tožtak
9. 11. 2014 19:06

„…ve čtvrtek hromadné sdělovací prostředky oznámily, že se američtí kongresmani obrátili ke generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi s návrhem, aby odkoupil francouzské Mistraly určené pro Rusko.“

Nechápu proč amíci pořád někomu něco doporučují. Jestli mají zájem mohou si Mistraly koupit včetně pokuty.

Takhle opět nutí EU k výstřelu do vlastní nohy a ta jim opět skočí špek.

peter.
9. 11. 2014 19:21

Neználek napsal

Vy se tomu smějete, ale co kdyby zase přišla potopa světa?

Tak to by bol průser.Preto mám chalupu v horách.