Ani celý rozpočet NATO nestačí na vykoupení Mistralů

Vojenský zdroj z Bruselu prohlásil, že Severoatlantická aliance nemůže vykoupit od Francie Mistraly určené pro Rusko, neboť na takový nákup nestačí celý rozpočet NATO pro rok 2014: „Celý rozpočet organizace nestačí nejenom na odkup těch plavidel, ale ani na to, abychom kompenzovali Francii polovinu její pokuty z této smlouvy“. Zdroj také poznamenal, že vojenský a občanský rozpočet NATO pro rok 2014 je 1,6 miliardy USD a pokuta za nedodání Mistralů může vystoupat až na 3 miliardy USD.

Připomeneme, že ve čtvrtek hromadné sdělovací prostředky oznámily, že se američtí kongresmani obrátili ke generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi s návrhem, aby odkoupil francouzské Mistraly určené pro Rusko. V NATO komentovali toto prohlášení a potvrdili, že kongresmani opravdu odeslali generálnímu tajemníkovi Severoatlantické aliance Jensi Stoltenbergovi dopis s takovým návrhem. Už v září ministr vojenského námořnictva USA Ray Mabus již prohlašoval, že by NATO mohlo odkoupit Mistraly. Ten návrh však tehdy nebyl oficiálně vyhotoven.

Dříve zdroj z ruského systému Vojensko-technické spolupráce (VTS) se zahraničními státy informoval, že podle smluvních podmínek může Francie odložit dodávku první výsadkové lodi Mistral ještě o tři měsíce, ale přeprodat ji nesmí, neboť na lodi je nainstalované ruské zařízení. V ruském systému VTS zvláště zdůrazňují, že samotná loděnice STX France se vynasnažila, aby splnila všechny smluvní práce v termínu, takže v současné době má rozhodnutí o předání Mistralu pouze politický charakter.

Ve čtvrtek vysoce postavený představitel Ruska z oblasti vojensko-technické spolupráce prohlásil, že Moskva od Paříže neobdržela žádná oznámení o odložení, pozastavení nebo vypovězení smlouvy na dodávku prvního Mistralu a má v úmyslu čekat na rozhodnutí francouzské strany do konce roku. Podle údajů zdroje ze struktur, které se zabývají otázkami vojensko technické spolupráce, může francouzská strana přijmout rozhodnutí o prodloužení termínu pro předání výsadkové lodi Mistra Rusku o tři měsíce.

30. října kvůli problémům s dodávkou Mistralu vedoucí obranného výboru Státní dumy admirál Vladimir Komjedov (KPRF) navrhnul, aby byly vráceny peníze uhrazené podle smlouvy a bylo požadováno vyplacení pokuty, pokud Francie nedodá Mistral do 14. listopadu. Ten samý den se objevilo také prohlášení hlavy francouzského ministerstva financí o tom, že nejsou podmínky pro předání Mistralu. 29. října oficiální představitel korporace DCNS prohlásil, že žádné datum dodávky Mistralu Rusku není do dnešního dne stanoveno, oficiální informace může následně podat pouze francouzská vláda.

Již dříve vicepremiér Dmitrij Rogozin informoval, že Rosoboronexport dostal pozvánku na 14. listopadu pro předání prvního Mistralu Rusku a spuštění na vodu druhého. Jako důkaz úředník zveřejnil fotku oficiální pozvánky. V pondělí z odborů francouzské loděnice informovali, že předání prvního Mistralu Rusku je naplánováno předběžně na 14. listopadu.

14. října ruský ministr průmyslu Denis Manturov řekl, že Moskva nedostala od Paříže žádné oznámení o odmítnutí předat Mistral a termíny se nezměnily.

Dříve francouzské úřady včetně prezidenta Françoise Hollanda prohlašovaly, že předání Mistralu ruské straně není možné kvůli situaci na Ukrajině, ovšem o vypovězení smlouvy neříkali nic. Zavazovalo by to francouzskou stranu vyplatit velkou pokutu.

Z Moskvy vyzvali Paříž, aby přestala jednat metodou „diplomacie hlásné trouby“ s využitím médií a rozhodla o dodávkách Mistralů do Ruska.

Smlouva na dodávku dvou výsadkových lodí Mistral byla uzavřena mezi francouzskou společností DCNS a Rosoboronexportem v roce 2011. Cena smlouvy je 1,2 miliardy EUR. První loď jménem  „Vladivostok“ by mělo ruské námořnictvo do své výzbroje dostat v roce 2014, další loď „Sevastopol“ v roce 2015. Proti realizaci smlouvy tvrdě vystupují Spojené státy.

Zdroj: http://politikus.ru/events/35004-vsego-byudzheta-nato-ne-hvatit-vykupit-mistral.html

Přejít do diskuze k článku 17 komentářů