Ani s případným novým prezidentem nemá Ukrajina Rusku hospodářsky co nabídnout

Reklama


Ruský ekonom Michail Děljagin poskytl rozhovor kanálu „Ukraina.ru“:

Předpokládáme-li, že se Zelenskij stane po nedělním 2.kole voleb prezidentem Ukrajiny, pak si před odpovědí na otázku, zda bude mít vůli k obnovení spolupráce s Ruskem přerušené stávajícím prezidentem Porošenkem, pojďme hned na počátku říci, že se Zelenskij nedokáže vymanit z péče sil, jejichž loutkou je. Z péče oligarchy Kolomojského se vymanit může, ale už ne z péče USA. Možná, že by i chtěl, ale nemá možnost, zejména při absenci srozumitelné pozice Ruska k Ukrajině.

Pokud pan Zelenskij skutečně bude chtít skončit se zabíjením lidí a přitom bude chtít budovat zemi, pak musí odvolat řadu zákazů. Například přestat s omezováním vjezdu ruských novinářů, z nichž dnes mohou na Ukrajinu jezdit jen ti „liberální“.

A vůbec je třeba umožnit normálním lidem volný příjezd do země – mnozí tam mají přece příbuzné.

Je třeba připomenout systém kontroly telefonických rozhovorů, internetových komunikací, aby se lidé nemuseli bát na Ukrajinu zavolat. A vůbec je nutné zrušit teror a totální slídění.

Pokud jde o hospodářskou spolupráci…

Je možné zrušit pirátství v Azovském moři, aby tam bylo možné zintenzivnit spolupráci. Lze se pokusit obnovit kooperační vazby, které existovaly, ale byly přerušeny. Je možné obnovit dopravní spojení, které je dnes výrazně omezeno.

Co už obnovit nelze

Vysokotechnologická spolupráce v oblasti strojírenství a zdaleka ne jen zbrojního. V Rusku ale proběhlo částečné nahrazení dovozu vlastními kapacitami. Je zboží, které po přerušení styků s Ukrajinou my nevyrábíme, ale problém je v tom, že ani sama Ukrajina je už nevyrábí.

Například naše flotila má problémy bez jejich lodních motorů, ale Ukrajina už je nevyrábí. To je konečná, to už neexistuje, a pan Zelenskij to obnovit nedokáže. Jednoduše proto, že ke znovuvybudování je nutná spolupráce s Ruskem, ale domnívám se, že v Rusku už nezbyli idioti, kteří by chtěli důvěřovat státu, jakým je Ukrajina, ať už v jejím čele stojí kdokoli.

Potřebovali bychom mnohé komponenty pro granáty a rakety, a koneckonců kosmické lodě „Zenit“ se dělaly na Ukrajině. Podnik „Južmaš“ přinášel Ukrajině velmi citelné peníze. Ale jeho příslušná část už byla dávno poslána do šrotu. Vyrábět není nejen na čem, ale ani kým.

Vcelku už jsme našli náhradu…

Teoreticky lze objednávat roury velkého průměru, ale tady je otázka: Vyrábí je vůbec ještě? U nás jsme tuto výrobu nastavili docela dávno. Pokud by Ukrajina byla schopna vyrábět normální množství rour, pak by dokázala opravit svoji soustavu plynovodů. Vzhledem k tomu, že k opravám dosud nepřistoupili, mám nejasné tušení, že s výrobou rour tam není něco v pořádku.

Takže na vysoké technologie ve spolupráci s Ukrajinou můžeme zapomenout, ale s technologiemi 50 až 60 let starými by spolupráci bylo možné obnovit.

A konkrétně…

Inu, ukrajinský cukr už samozřejmě nepotřebujeme, ale sůl a sodu by k nám dovážet mohli.

Potravinářský průmysl se na Ukrajině také likviduje. Co chcete, pokud už dokonce dovážejí i špek…

Takže možností moc není. Jiná věc je, pokud bychom speciálně hledali, mnohé bychom našli. Znovu ale opakuji, že máme silně nepříjemnou zkušenost s jejich podrazy. Zelenskému, který pronesl všechny možné oslavné řeči na adresu „hrdinů ATO“, už nikdo věřit nebude.

A mohou ruští byznysmeni začít znovu investovat do ukrajinské ekonomiky?

Poté, co Ukrajinci odvrhli Sberbank a Vněštorgbank (největší ruské banky – pozn. překl.)? Na Ukrajině si nejdřív vezmou peníze, aby pak řekli, že vám nic nedluží.

P.S.: Podle některých zdrojů má celá řada hráčů zájem na udržení současného Porošenka. Předpoklad, že se Porošenko udrží, vyjádřil např. i běloruský prezident Lukašenko.

Zdroj: www.delyagin.ru

Překlad: st.hroch 190419

Přejít do diskuze k článku 10 komentářů