Ani s případným novým prezidentem nemá Ukrajina Rusku hospodářsky co nabídnout

Ruský ekonom Michail Děljagin poskytl rozhovor kanálu „Ukraina.ru“:

Předpokládáme-li, že se Zelenskij stane po nedělním 2.kole voleb prezidentem Ukrajiny, pak si před odpovědí na otázku, zda bude mít vůli k obnovení spolupráce s Ruskem přerušené stávajícím prezidentem Porošenkem, pojďme hned na počátku říci, že se Zelenskij nedokáže vymanit z péče sil, jejichž loutkou je. Z péče oligarchy Kolomojského se vymanit může, ale už ne z péče USA. Možná, že by i chtěl, ale nemá možnost, zejména při absenci srozumitelné pozice Ruska k Ukrajině.

Pokud pan Zelenskij skutečně bude chtít skončit se zabíjením lidí a přitom bude chtít budovat zemi, pak musí odvolat řadu zákazů. Například přestat s omezováním vjezdu ruských novinářů, z nichž dnes mohou na Ukrajinu jezdit jen ti „liberální“.

A vůbec je třeba umožnit normálním lidem volný příjezd do země – mnozí tam mají přece příbuzné.

Je třeba připomenout systém kontroly telefonických rozhovorů, internetových komunikací, aby se lidé nemuseli bát na Ukrajinu zavolat. A vůbec je nutné zrušit teror a totální slídění.

Pokud jde o hospodářskou spolupráci…

Je možné zrušit pirátství v Azovském moři, aby tam bylo možné zintenzivnit spolupráci. Lze se pokusit obnovit kooperační vazby, které existovaly, ale byly přerušeny. Je možné obnovit dopravní spojení, které je dnes výrazně omezeno.

Co už obnovit nelze

Vysokotechnologická spolupráce v oblasti strojírenství a zdaleka ne jen zbrojního. V Rusku ale proběhlo částečné nahrazení dovozu vlastními kapacitami. Je zboží, které po přerušení styků s Ukrajinou my nevyrábíme, ale problém je v tom, že ani sama Ukrajina je už nevyrábí.

Například naše flotila má problémy bez jejich lodních motorů, ale Ukrajina už je nevyrábí. To je konečná, to už neexistuje, a pan Zelenskij to obnovit nedokáže. Jednoduše proto, že ke znovuvybudování je nutná spolupráce s Ruskem, ale domnívám se, že v Rusku už nezbyli idioti, kteří by chtěli důvěřovat státu, jakým je Ukrajina, ať už v jejím čele stojí kdokoli.

Potřebovali bychom mnohé komponenty pro granáty a rakety, a koneckonců kosmické lodě „Zenit“ se dělaly na Ukrajině. Podnik „Južmaš“ přinášel Ukrajině velmi citelné peníze. Ale jeho příslušná část už byla dávno poslána do šrotu. Vyrábět není nejen na čem, ale ani kým.

Vcelku už jsme našli náhradu…

Teoreticky lze objednávat roury velkého průměru, ale tady je otázka: Vyrábí je vůbec ještě? U nás jsme tuto výrobu nastavili docela dávno. Pokud by Ukrajina byla schopna vyrábět normální množství rour, pak by dokázala opravit svoji soustavu plynovodů. Vzhledem k tomu, že k opravám dosud nepřistoupili, mám nejasné tušení, že s výrobou rour tam není něco v pořádku.

Takže na vysoké technologie ve spolupráci s Ukrajinou můžeme zapomenout, ale s technologiemi 50 až 60 let starými by spolupráci bylo možné obnovit.

A konkrétně…

Inu, ukrajinský cukr už samozřejmě nepotřebujeme, ale sůl a sodu by k nám dovážet mohli.

Potravinářský průmysl se na Ukrajině také likviduje. Co chcete, pokud už dokonce dovážejí i špek…

Takže možností moc není. Jiná věc je, pokud bychom speciálně hledali, mnohé bychom našli. Znovu ale opakuji, že máme silně nepříjemnou zkušenost s jejich podrazy. Zelenskému, který pronesl všechny možné oslavné řeči na adresu „hrdinů ATO“, už nikdo věřit nebude.

A mohou ruští byznysmeni začít znovu investovat do ukrajinské ekonomiky?

Poté, co Ukrajinci odvrhli Sberbank a Vněštorgbank (největší ruské banky – pozn. překl.)? Na Ukrajině si nejdřív vezmou peníze, aby pak řekli, že vám nic nedluží.

P.S.: Podle některých zdrojů má celá řada hráčů zájem na udržení současného Porošenka. Předpoklad, že se Porošenko udrží, vyjádřil např. i běloruský prezident Lukašenko.

Zdroj: www.delyagin.ru

Překlad: st.hroch 190419

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
21. 4. 2019 16:34

Budu se opakovat v už daleko dříve zmíněném gardu.
Bude dobre, pokud Greenhorn vyhraje, ale tim také všechno skonci.
My už to zname.
Soudruzi Piráti leckde ovládají paky, ale chovaji se jako paka.
Cizek moudře nahradil zkorumpovany dobytek, aby ten nově se utvarejici za 10 let nahradil Klingony.
Vše se bude pořád opakovat, jen zmrdi, kteří se chtěli dožít svých vavrinu, už budou pod drnem.
Ale nahradí je jiní zmrdi. Už ten někde ve chlivku číhá na svoji příležitost další sametový mesias.

Bety
Bety
22. 4. 2019 14:03

T. Petříček: „Ukrajina učinila velký pokrok v modernizaci země, přiblížila se
k Evropě, má asociační dohodu a bezvízový režim s EU. Volby dokázaly sílu
občanské společnosti. Má však před sebou ještě hodně práce. Gratuluji novému
prezidentu Zelenskému a věřím, že v reformním úsilí nepoleví“.
– To si piš, že nepoleví. Ještě tam něco k rozkradení zbývá a to by bylo, aby
z toho taky pořádný balík nevytřískal!!!

racek
racek
22. 4. 2019 15:27

Bety napsal

T. Petříček: „Ukrajina učinila velký pokrok v modernizaci země, přiblížila se
k Evropě, má asociační dohodu a bezvízový režim s EU. Volby dokázaly sílu
občanské společnosti. Má však před sebou ještě hodně práce. Gratuluji novému
prezidentu Zelenskému a věřím, že v reformním úsilí nepoleví“.– To si piš, že nepoleví. Ještě tam něco k rozkradení zbývá a to by bylo, aby
z toho taky pořádný balík nevytřískal!!!

No jo, to jsou takové diplomatické kecy. Už i Petříček snad tuší, s kým má co do činění. I když je to zavilý rusofob a čínofob, plod pravdoláskové propagandy nové doby.

orinoko
orinoko
22. 4. 2019 15:52

Ten člověk je zjevně choromyslny. Podobně jako ten dement Hamacek.
Nejvyšší cas, aby socani byli vyautovani z českého politického systemu. Takovou bandu hovad neschopnych sebereflexe nelze najit jen tak snadno.
Snad opravdu jen v Cesku.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
23. 4. 2019 8:38

Premiér Žid, prezident Žid a celý ukrajinský národ je volí a hýká nadšením…

g.hrosik
g.hrosik
24. 4. 2019 4:58

Botičky od Diora napsal Premiér Žid, prezident Žid a celý ukrajinský národ je volí a hýká nadšením… Navíc ještě sponzor nového prezidenta, největší ukrajinský oligarcha Kolomojskij… Inu, on na tento fakt varovným hlasem upozornil předevčírem známý a Kremlem docela protěžovaný televizní a rozhlasový spíkr Vladimír Solovjev (sám se hlásí k židovství) ve své besedě s ekonomem Chazinem, když poukázal na to, že velmi pravděpodobný neúspěch nového vedení může vyvolat nenávist obyvatelstva vůži židům… Ačkoli, já se domníivám, že vlastně z pohledu podílu na moci této minority nedochází k žádnému převratnému skoku. Dosavadní prezident se nechal přejmenovat na Porošenka z jiného,… Číst vice »

g.hrosik
g.hrosik
24. 4. 2019 5:34

O tom, že to na Ukrajině bude ještě vřít, svědčí včerejší informace deníku „Žurnalistskaja pravda“ , která – s odvoláním na ukrajinského novináře Dubinského – uvádí, že poslankyně Nejvyšší rady ukrajiny Oksana Syrojid (frakce Samopomošč)předloží zítra parlamentu návrh zákona, výrazně omezujícího pravomoci nového prezidenta Zielenského . Zákon, napsaný 22. dubna, a který novinář údajně měl v rukou, odnímá prezidentovi m.j. prokuraturu, Bezpečnostní službu Ukrajiny, ministra obrany a navrhování premiéra Radě – ve prospěch vlády. Tak by měl prezident mít jen dekorativní funkci…. Stejný zdroj ale také uvádí i, že dle informace člena Nejvyšší rady Pisarenka, poslanci ukrajinského parlamentu sbírají podpisy… Číst vice »

Admirál
Admirál
24. 4. 2019 19:56

racek napsal
No jo, to jsou takové diplomatické kecy. Už i Petříček snad tuší, s kým má co do činění. I když je to zavilý rusofob a čínofob, plod pravdoláskové propagandy nové doby.

Pokud pustí takové kecy z papuly, je to kromě Vámi zmíněného BLB.

Bety
Bety
25. 4. 2019 12:56

orinoko napsal Co na tomhle je spatne? Je to dobrý článek, ale myslím, že se mýlí v tom, kdo s kým válčí. Domnívám se, že nejde o přetahování židů s židy, ale o boj o moc mezi jednou partou superbohatých parchantů s druhou partou superbohatých parchantů. Že je mezi oběma partami dost a dost židů není žádná novinka – konečně v hromadění majetku mají staleté zkušenosti – viz lichva, která byla povolena jen jim. A jsem přesvědčena, že je jim nějaká víra u zadku, snad jen jako vedlejší ospravedlnění svých špinavostí (vyvolený národ). Na lidech – ať už jsou to… Číst vice »