ANO, proč ne?

V právě skončených komunálních volbách opět bodovalo hnutí ANO (oficiálně ANO 2011) agromagnáta a ministra financí Andreje Babiše a profesionální komentátoři začali hned komentovat, jak k tomu ten svět přijde, že má takové úspěchy hnutí bez programu a jasného ideového zakotvení a že to bude nejspíš chyba ve voličích. Etablované politické strany, zejména ty, které sami masám ordinují konkurenci až za hrob úplně na všechno, se pro změnu pohoršují, jak k tomu přijdou, že je válcuje nekalá konkurence, a že to bude nejspíš chyba ve voličích.

Jenže co když není chyba ve voličích, ale v těch komentátorech a politicích, kteří usnuli na vavřínech, mysleli si, že mají monopol na moc jistý a vůbec nezaregistrovali změnu společenské atmosféry, objednávky a fungování společnosti vůbec? Co když voliči vůbec nejsou hloupí, ale naopak si moc dobře uvědomují, jak kapitalismus funguje, kdo je v kapitalismu primárním nositelem moci a prostě se rozhodli, že se nadále obejdou bez parazitického mezičlánku politické elity a nechají si vládnout přímo od kapitalisty? Co když se voliči už dál nechtějí bát dvacet let starých a dávno trumfnutých lumpáren a víc než někdejšími estébáky se cítí ohroženi současnými kmotry, korupčníky, lichváři a dalšími ryze dnešními gaunery, které nepotkávají ve vzpomínkách, ale ve skutečném životě?

Odcházející elity si mohou donekonečna lhát do kapsy, že chyba je ve voliči, který nevidí, neslyší, nechápe, nerozumí a vůbec má volební právo jaksi omylem, mohou se chlácholit tím, že jejich monopol na moc je přirozený, ale tím jenom prohloubí svoji – a s ní nevyhnutelně i naši – agónii. Pravda je totiž taková, že za ztrátu atraktivity a konkurenceschopnosti si mohou pouze a jedině sami. Revoluční étos dávno vyvanul a lidu už vymezování se vůči minulému režimu nestačí, lid už nezajímají věčné výmluvy na minulý režim a tisíc a jeden důvod, proč něco nejde, lid chce vidět, že když se chce, tak to jde, lid chce nějaký pozitivní program, i kdyby to mělo být něco tak vágního, jako: „Ano, bude líp. Prostě to zařídíme.“

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 24 komentářů