ANO, proč ne?

V právě skončených komunálních volbách opět bodovalo hnutí ANO (oficiálně ANO 2011) agromagnáta a ministra financí Andreje Babiše a profesionální komentátoři začali hned komentovat, jak k tomu ten svět přijde, že má takové úspěchy hnutí bez programu a jasného ideového zakotvení a že to bude nejspíš chyba ve voličích. Etablované politické strany, zejména ty, které sami masám ordinují konkurenci až za hrob úplně na všechno, se pro změnu pohoršují, jak k tomu přijdou, že je válcuje nekalá konkurence, a že to bude nejspíš chyba ve voličích.

Jenže co když není chyba ve voličích, ale v těch komentátorech a politicích, kteří usnuli na vavřínech, mysleli si, že mají monopol na moc jistý a vůbec nezaregistrovali změnu společenské atmosféry, objednávky a fungování společnosti vůbec? Co když voliči vůbec nejsou hloupí, ale naopak si moc dobře uvědomují, jak kapitalismus funguje, kdo je v kapitalismu primárním nositelem moci a prostě se rozhodli, že se nadále obejdou bez parazitického mezičlánku politické elity a nechají si vládnout přímo od kapitalisty? Co když se voliči už dál nechtějí bát dvacet let starých a dávno trumfnutých lumpáren a víc než někdejšími estébáky se cítí ohroženi současnými kmotry, korupčníky, lichváři a dalšími ryze dnešními gaunery, které nepotkávají ve vzpomínkách, ale ve skutečném životě?

Odcházející elity si mohou donekonečna lhát do kapsy, že chyba je ve voliči, který nevidí, neslyší, nechápe, nerozumí a vůbec má volební právo jaksi omylem, mohou se chlácholit tím, že jejich monopol na moc je přirozený, ale tím jenom prohloubí svoji – a s ní nevyhnutelně i naši – agónii. Pravda je totiž taková, že za ztrátu atraktivity a konkurenceschopnosti si mohou pouze a jedině sami. Revoluční étos dávno vyvanul a lidu už vymezování se vůči minulému režimu nestačí, lid už nezajímají věčné výmluvy na minulý režim a tisíc a jeden důvod, proč něco nejde, lid chce vidět, že když se chce, tak to jde, lid chce nějaký pozitivní program, i kdyby to mělo být něco tak vágního, jako: „Ano, bude líp. Prostě to zařídíme.“

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Morybundus
Morybundus
13. 10. 2014 19:55

No, když ono ani není tak důležité CO kdo říká, ale KDO co říká. Předseda např. Strany demokratického socialismu by mohl do omrzení opakovat, že BUDE LÍP. Otázka je, kdo by se o tom vůbec dozvěděl. Hodiny komentářů a stovky stran politologických analýz k fenoménu Babiš by se dalo shrnout do několika rozvitých vět: Úspěch ANO stojí a padá na financích, které je toto hnutí schopno do své propagace vrazit. Propagace je ve skutečnosti to, co (nejen) v ČR vyhrává volby a kdo si pořád myslí, že jde o nějaký souboj idejí je vedle jak ta jedle. Mít komunisté zbytných… Číst vice »

K. J.
K. J.
13. 10. 2014 20:20

Motto voleb 2014 a různých budoucích:

Je štěstím pro Babiše, když lidé nepřemýšlejí.

Původní citát vymyslel údajně jistý, nechvalně známý pán s knírkem, původem z Rakouska, seberealizující se svého času v Německu a byl obsahem prakticky stejný:
Je štěstím pro stát, když lidé nepřemýšlejí.

brtník v brlohu
brtník v brlohu
13. 10. 2014 20:20

Trafné!

brtník v brlohu
brtník v brlohu
13. 10. 2014 20:23

Tam mělo být TREFNÉ – trafné budou je výpady Trollů

Alice
Alice
13. 10. 2014 20:44

Tribune, k tomu prostřednímu odstavci – „Co když voliči ale nejsou tak hloupí…?“. V každém případě je dobré si to vyzkoušet. Třeba po Babišovi bude snadnější se vrátit ke klasické, slušné politice, než ji teď zvedat na nohy ze dna. Já Babišovi nevěřím, nevěřím ani jeho „nepolitice“, i když je mi často i sympatický. Jenže to nestačí a myslím si, že po nějakém čase zase procitneme. Žádný zázračný, rychlý lék neexistuje, ani v osobě miliardáře. Resp. v té podle mého vůbec ne. Ale zřejmě si na to musí lidé přijít sami (jako se stalo s veverkami a topkou). To si… Číst vice »

Alena
Alena
14. 10. 2014 3:49

Takže už nikoho nezajímá, že tady máme obrovský střet zájmů. Ve včerejších zprávách bylo panem Babišem řečeno, že o 2.pilíři důchodové reformy se bude rozhodovat nejdříve v roce 2017. Tato slova nevyřkl jako ministr financí ( státní rozpočet o tyto peníze přichází , ale důchody se vyplácet musí),ale jako soukromý podnikatel, který banky a jejich úvěry potřebuje. No, pane Tribune, mezičlánek fakt odpadl, oligarchizace české politické scény pokročila

peter.
14. 10. 2014 5:44

Oligarchát sa nepáči ani mne.No ak sa Babišovi podarí odstrániť zo štátnej správy tento fenomén,ktorý je nezlučiteľný s riadením podniku:
http://www.dolezite.sk/Obor-ludskej-debility-wj6m8u.html
tak jeho pôsobenie v politike môže byť pre ČR prínosom.

Gatta
Gatta
14. 10. 2014 7:38

Re Tribun – velmi přesné.

Lidé prostě potřebují naději a „tonoucí se stébla chytá“. Zvláště pokud si už v několika slepých uličkách několikrát „nabil hubu“.

Stejně se mi zdá, že náš lid doposud projevil vzácnou „trpělivost“ Homera Simpsona :-)

http://www.youtube.com/watch?v=XTKtyBupoHE

Béda
14. 10. 2014 8:11

Jak se zdá lidé už jsou unaveni parlamentní žvanírnou, podvodnými kmotry a nesplněnými sliby. Proto volí nový mišmaš slibotechny smíchané ze všeho možného (pravého i levého) namíchaný odborníky na politickou reklamu. Nový nadšjný subjekt má v čele „Honzu“ (Jána), který bůhví jak ve světě k velkým penězům přišel a kolem sebe širokou plejádu mediálně přitažlivých bulvárních celebrit a je veřejně propagován médii nového „spasitele“. Že jde o projekt oligarchů ve prospěch oligarchů umně „odpolitizován“ jak zprava tak zleva, to si zřejmě velká většina frustrovaných voličů nevšímá. Všimnou si to až ve chvíli když na vlastní šrajtofli a postavení poznají, oč… Číst vice »

peter.
14. 10. 2014 8:14

http://www.hlavnespravy.sk/v-usa-ziadaju-pre-simpanzov-ludske-prava/392595
Už došlo aj na šimpanzov.(LGBTI-komunity,Neprispôsobiví spoluobčania a šimpanzy).

peter.
14. 10. 2014 8:29

peter. napsal

http://www.hlavnespravy.sk/v-usa-ziadaju-pre-simpanzov-ludske-prava/392595
Už došlo aj na šimpanzov.(LGBTI-komunity,Neprispôsobiví spoluobčania a šimpanzy).

Toto dodá liberálom a socialistom v Europarlamente nový elán,povzbudenie a chuť do novej,pre ľudstvo nesmierne prínosnej práce.
No ale za tie prachy?Aj práva tchorov by som obhajoval.

dixi
14. 10. 2014 8:41

Babiš nejednou zmínil, že je potřeba privatizovat zbývající státní podniky.Žádný zachránce to nebude.Po volbách se spojil s lidovci, to mluví za vše.

Aleš
Aleš
14. 10. 2014 9:29

dixi napsal Babiš nejednou zmínil, že je potřeba privatizovat zbývající státní podniky.Žádný zachránce to nebude.Po volbách se spojil s lidovci, to mluví za vše. To spojení s lidovci vzešlo pokud vím od Českého Spolku Samých Dobráků. Morybundus na to kápl, jak se věci mají. Babišovci jsou bývalí ódéesáci přebírající voliče socanům a komunistům. Nesplněné sliby si Babiš zatím moc dovolovat nemůže. Spíš je problém ve voličské základně, když ji dá Babiš později po koulích, ona se nebude umět spravedlivě odměnit. Naši znechucení voliči reagují častěji poklesem volební účasti než jinou volbou. A i když to vidím kapku jinak než pan… Číst vice »

Alice
Alice
14. 10. 2014 10:44

Aleši, máte špatnou paměť. Cituji z Týdne 31.10.2013:

„Hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL buď půjdou do vlády společně, nebo nepůjde ani jedna strana. Uvažují i o podpoře menšinové vlády ČSSD. Zástupci obou stran to uvedli ve společném prohlášení. Obě strany se na dnešním jednání shodly také na tom, že mají mnoho společných programových priorit.“

Babišovci jsou skutečně často bývalí odeesáci, ale že by někdy ODS volili socani a komunisti, to je nesmysl. Tím pádem si odporujete.

Morybundus
Morybundus
14. 10. 2014 11:05

Alice napsal Aleši, máte špatnou paměť. Cituji z Týdne 31.10.2013: „Hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL buď půjdou do vlády společně, nebo nepůjde ani jedna strana. Uvažují i o podpoře menšinové vlády ČSSD. Zástupci obou stran to uvedli ve společném prohlášení. Obě strany se na dnešním jednání shodly také na tom, že mají mnoho společných programových priorit.“ Babišovci jsou skutečně často bývalí odeesáci, ale že by někdy ODS volili socani a komunisti, to je nesmysl. Tím pádem si odporujete. Těmi socany a komunisty, co dnes volí Babiše nemám na mysli „skalní“ straníky-tedy ty, kteří volí z dlouhodobého přesvědčení. Měl jsem na… Číst vice »

Alice
Alice
14. 10. 2014 12:49

Morybundus – ano, skalní voliči jsou něco jiného. Jen že Aleš tvrdí, že spojení s Lidovci vzešlo od socdem (i když mluví v jinotaji).Na to byla má původní reakce. Každá strana má nějaké voličské jádro. Je fakt, že některým voličům socdem vadila i bradavice a jsou naopak ochotni se přiklonit třeba i k miliardáři, kde si myslí, že dojde naplnění sociální politika. Přitom Babiš se občas vyjadřuje jasně. Jemu jde jen o to, vydělávat prachy bez překážek a jediný rozdíl mezi ním a minulými vládami je, že chce na to klid a nechce krást (snad). Stejně jako jim mu nejde… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 10. 2014 12:57

Alice napsal Aleši, máte špatnou paměť. Cituji z Týdne 31.10.2013: „Hnutí ANO 2011 a KDU-ČSL buď půjdou do vlády společně, nebo nepůjde ani jedna strana. Uvažují i o podpoře menšinové vlády ČSSD. Zástupci obou stran to uvedli ve společném prohlášení. Obě strany se na dnešním jednání shodly také na tom, že mají mnoho společných programových priorit.“ Babišovci jsou skutečně často bývalí odeesáci, ale že by někdy ODS volili socani a komunisti, to je nesmysl. Tím pádem si odporujete. Ale to už bylo několik týdnů po volbách. To byl důsledek předvolebních a povolebních jednání, kdy tlaky uvnitř ČSSD vyautovali jiné možnosti… Číst vice »

Alice
Alice
14. 10. 2014 14:52

Aleši, nedá se napsat nic jiného, než – ale no tak! Volby byly poslední říjnový víkend, tedy je to prohlášení z doby pár dnů po volbách. CO se dělo za pár týdnů (při sestavování vlády vítěznými stranami)pak bylo i důsledkem tohohle postoje, tedy nevzešlo od socdem.Té by se dalo vyčítat, že souhlasila, ale mezi námi – jakou měla jinou volbu? Odstoupit od vládnutí a nechat to ANO a KDU, ať se spojí s ODS+TOP, nebo trvat na menšinové vládě. Bylo by to lepší? A s těmi voliči ANO mám malý rebus: V našem vol.okrsku celá ODS pár týdnů před volbami… Číst vice »

Alena
Alena
14. 10. 2014 15:03

Alice napsal Morybundus – ano, skalní voliči jsou něco jiného. Jen že Aleš tvrdí, že spojení s Lidovci vzešlo od socdem (i když mluví v jinotaji).Na to byla má původní reakce. Každá strana má nějaké voličské jádro. Je fakt, že některým voličům socdem vadila i bradavice a jsou naopak ochotni se přiklonit třeba i k miliardáři, kde si myslí, že dojde naplnění sociální politika. Přitom Babiš se občas vyjadřuje jasně. Jemu jde jen o to, vydělávat prachy bez překážek a jediný rozdíl mezi ním a minulými vládami je, že chce na to klid a nechce krást (snad). Stejně jako jim… Číst vice »

Alice
Alice
14. 10. 2014 15:49

Aleno myslím, že nejsme v žádném rozporu. Podobné jsem chtěla říct tímhle: „Přitom Babiš se občas vyjadřuje jasně. Jemu jde jen o to, vydělávat prachy bez překážek a jediný rozdíl mezi ním a minulými vládami je, že chce na to klid a nechce krást (snad). Stejně jako jim, ani jemu nejde o lidi.“ Chápu, že si to každý může vyložit jinak. Ve snaze nebýt rozvláčná se občas nevyjádřím přesně. Se zákony to tak snadné mít nebude, přeci jen nemá v PS většinu a rozhodně se mu nic nepodaří prosadit potichu a přes noc, jako to minulá vláda udělala s círk.restitucemi.… Číst vice »

Sio
Sio
14. 10. 2014 20:03

Alena napsal Alice, cožpak to nechápete? Pan Babiš nemá přece zapotřebí krást, ale jeho cílem je prosazovat takové zákony, které jsou ve prospěch jeho firem. Mám to pro vás rozebírat dále, nebo mi rozumíte( namátkově – zelená nafta, dotace na řepku, dotace zemědělské, snaha o snížení DPH u potravin). Přiznám, že některé jeho snahy jsou mi sympatické, ale např. to, jak se staví k 2.důchodovému pilíři, svědčí o tom, jak je na bankovním sektoru závislý. Po pravdě, lidi s takovým podnikatelským záběrem by měli mít zakázáno, pohybovat se v politice. A to nemluvím o mé domněnce provázanosti na TTIP, kdy… Číst vice »

Morybundus
Morybundus
14. 10. 2014 21:13

Sio napsal Babiš není žádný Gándhí, samozřejmě. Pracuje ve svůj prospěch. Jen mám pocit, že ten jeho prospěch více konvenuje s prospěchem lidí v tomto státě. Nemusí to tak být ve všem a vždy. Ale teď ano. Kdo je alternativou k Babišovi? Banky a korporace. Z velké části spekulativní kapitál a zahraniční kapitál, reprezentovaný například obchodními řetězci. Nebo je Babiš nadšen z toho, že tu jsou? On je jejich dodavatel. Sice VIP, ale i tak se s ním asi nemazlí. Babiš je zástupcem reálné ekonomiky. Bakala třeba ne, i když vlastnil doly. Byla to pro něj jen akvizice, střelil je,… Číst vice »

Aleš
Aleš
15. 10. 2014 5:15

S Agrofertem mám taky právě strach v provázanosti s Monsantem a tím pádem jejich zájmu na tom, aby TTIP vešla v platnost. A to může mít negativní důsledky i v zahraniční a bezpečnostní politice čr. Já nemám jakoukoliv potřebu se ANO zastávat. Jen mě nasraly ty hysterické výlevy proti nim či dobře míněná, ale ne moc přesná varování proti nástupu fašismu. Ten už tu totiž je a nemá přímou souvislost s panem Babišem. Korporátní fašismus si tu už zavedly jiné PARTIČKY. Hysterické výlevy proti Babišovi slouží Kalouskům, Langrům, Klausům, Stanjurům, Fialům, Gazdíkům, Bělobrádkům, Bursíkům ale i různým lumpům např. v… Číst vice »