Antonín Novotný

Boženko, chceme Toníkovi koupit k narozeninám knihu, co bys radila? ptali se soudruzi. Knihu ne, povídá Boženka, on už jednu má.

Byl to prostý člověk. A náš nejlepší prezident.

Nevím, jaká má kdo na prezidenty měřítka. Nejjednodušší je porovnat situaci při nástupu a odstoupení. Desetiletí od 19. listopadu 1957 je jediným obdobím naší samostatnosti, kdy se věci nesporně vyvíjely od horšího k lepšímu. O žádném jiném před ním ani po něm to říct nelze.

Můžeme porovnávat sebejistotu vůči momentálnímu protektorovi. Tenhle sebejistý nebyl. Lidé se mu vysmívali a věděl to. Trpěl pocity méněcennosti, před vzdělanými se styděl, zoufal si, že na funkci nestačí. Vůči Moskvě sebejistý byl. Odporoval Chruščovovi a přel se s ním, přestože mu vděčil za kariéru. Ze všech předáků byl jediný, kdo v říjnu 1965 protestoval proti jeho sesazení a Brežněvovu puči. Třikrát odmítl nátlak na umístění sovětských jednotek. O žádném jiném před ním ani po něm nic podobného říct nelze.

Byl stalinistou předválečného ražení. Aktivně se podílel na únorových událostech, instalaci diktatury proletariátu, Slánského procesu. Prosadil přísnou centralizaci, odstranil poslední zbytky slovenské autonomie, nechal vypracovat socialistickou ústavu. Za jeho vlády končí politické procesy, jsou propouštěni a rehabilitováni političtí vězni, vyšetřovány zločiny StB. Země se liberalizuje, zavádí prvky tržního hospodářství, kultura kvete jako nikdy, rozvíjejí se vědy, emancipuje se občanská společnost.

Lidé jsou na svou zemi hrdí.

Masaryk? Snad prvních deset let a z jiných startovních podmínek.

5. ledna 1968 ho ve funkci prvního tajemníka KSČ vystřídá Alexandr Dubček a demokratizační proces, který spustil, nabere vlastní život.

Když 22. března 1968 jako prezident odstoupil, okamžitě jsme se – maturanti – s jásotem rozběhli po škole a sundávali ve třídách ze zdí jeho portréty. Nikdo nám nebránil, nikdo se ho nezastal. Po nejlepším z našich prezidentů zbyla jen položka v seznamu.

Zdroj: Blog Přemysla Janýra

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
52 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
7. 1. 2018 20:07

S povděkem jsem přečetl. Nejlepší léta svého života, konec padesátých a počátek let šedesátých, jsem zažil za jeho prezidentování. Ano, smál jsem se se všemi jeho ujišťování že „maso bude“. Byl jsem tehdy ještě hloupý, nevěděl jsem pod jakým embargem je ČSR a celá socialistický tábor, nevěděl jsem tehdy že chránit mír a chránit budování stabilního, nezadluženého a sociálního státu pro všechny stojí hodně. Je o něm známo že rozdával peníze potřebným ve svém okolí, on opravdu nepotřeboval mnoho (ten vtip na úvod článku je obyčejný drb, ale já se na autora nezlobím, mohlo tomu tak i být, ale –… Číst vice »

peter.
7. 1. 2018 21:57

Petrpavel napsal nevěděl jsem tehdy že chránit mír a chránit budování stabilního, nezadluženého a sociálního státu Nechcem tu rozdúchavať národnostné vášne a tak stačí,keď napíšem,že jeho vzťah ku Slovensku a Slovákom bol pohŕdavý,povýšenecký a zodpovedal jeho vzdelaniu. Jeho okydávanie Slovákov po incidente s Maticou slovenskou v Martine len urýchlilo jeho pád.V júli 1960 tuho obmedzil právomoce Slovenskej národnej rady a zrušil národný orgán vládnej a výkonnej moci na Slovensku ktorého práva boli ukotvené v ústave ČSR z r.1948.Zrušil Slovenský zbor povereníkov.Novotný mal lví podiel na procese s tzv.slovenskými buržoáznymi nacionalistami,na ktorý doplatili Husák,Okáli,Novomeský,Holdoš a iní.Jeho“dvojičkou“ na Slovensku bol istý Čech,menom… Číst vice »

idiotronic
7. 1. 2018 23:37

Vyprávělo se:
Na pražském hradě zastavil úplně prázdný automobil. Z něho pak vystoupil soudruh Antonín Novotný.
Asi má pravdu Jiří Jírovec, když říká, že nejlepší doby socialismu nastaly, když se Antonín Novotný přestal plést do věcí, jimž nerozuměl. Bohužel, incident s Maticou slovenskou je jeho dílo a jestli jsem tomu dobře porozuměl, mohl roztržku ještě z Prahy urovnat. Nestalo se.

racek
racek
8. 1. 2018 0:17

Jo, taky jsem sundával ten portrét, byl jsem ve třeťáku. No a za rok, po okupaci, jsme psali po zdech „Sorry, Tony“. Myslím že jsme pak rychle vystřízlivěli. Zajímavé jsou i jeho paměti … Ono nic asi nebylo tak jasné , jak se píše, vč. těch slavných procesů …

Petrpavel
Petrpavel
8. 1. 2018 0:21

„peter. • 7. ledna 2018

Nechcem tu rozdúchavať národnostné vášne“ … tak je nerozdmychávejte.
Máme si tu připomínat poválečný až do 1989 trvající technicko-ekonomický rozvoj Slovenska z prostředků vyprodukovaných v Česku?
Ne nadarmo doc. Skála (KSČM) konstatoval že bylo velkou chybou nezapočítat do dělení společného státu v 1993 onu, jak ji příhodně nazval „odloženou spotřebu“ Čechů která zůstala pak nejen bez zpětvrácení, ale i bez vděku, na Slovensku.

racek
racek
8. 1. 2018 0:26

peter. napsal Nechcem tu rozdúchavať národnostné vášne a tak stačí,keď napíšem,že jeho vzťah ku Slovensku a Slovákom bol pohŕdavý,povýšenecký a zodpovedal jeho vzdelaniu. Jeho okydávanie Slovákov po incidente s Maticou slovenskou v Martine len urýchlilo jeho pád.V júli 1960 tuho obmedzil právomoce Slovenskej národnej rady a zrušil národný orgán vládnej a výkonnej moci na Slovensku ktorého práva boli ukotvené v ústave ČSR z r.1948.Zrušil Slovenský zbor povereníkov.Novotný mal lví podiel na procese s tzv.slovenskými buržoáznymi nacionalistami,na ktorý doplatili Husák,Okáli,Novomeský,Holdoš a iní.Jeho“dvojičkou“ na Slovensku bol istý Čech,menom Karel Bacílek. Keď chceme hovoriť o Novotnom,museli by sme sa vrátiť k Clevelandskej a… Číst vice »

idiotronic
8. 1. 2018 0:47

peter. napsal
Čech,menom Karel Bacílek.

http://www.prehravac.rozhlas.cz/audio/564477

peter.
8. 1. 2018 7:18

Petrpavel napsal Máme si tu připomínat poválečný až do 1989 trvající technicko-ekonomický rozvoj Slovenska z prostředků vyprodukovaných v Česku? Doporučujem vám,zistiť si aké bolo národnostné zloženie 1.ČSR.Pripomeniem,že Nemcov v nej bolo cca toľko,ako Slovákov,možno ešte viac..Takže účasť Slovákov v tej novovzniknutej republike bola rozhodujúca pre vznik republiky.A je otázkou,komu by docent Skála započítaval „odloženú spotrebu“dnes,keby nebola uzavretá Pittsburská dohoda ktorá zabezpečila vznik ČSR. Na Novotného sa možno pozerať z dvoch uhlov. Jedným z nich je pohľad na „zlatá šedesátá“a celkom iný je pohľad z uhlu jeho šovinistického správanie sa ku Slovákom.V článku je napísané mimo iné aj toto cit.“…odstranil poslední… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
8. 1. 2018 8:13

peter napsal : „.. je otázkou,komu by docent Skála započítaval „odloženú spotrebu“dnes,keby nebola uzavretá Pittsburská dohoda ktorá zabezpečila vznik ČSR…“
Kdyby nevznikla ČSR nebylo by co započítávat protože rozvoj Slovenska by financoval jiný „bratr“. Jestli by se ovšem, při znalosti jejich mentality (viz fašistický Slovenský štát, snaha mít své špecifické národní orgány) někdo takový našel.
Každý prezident vděčí za svou kariéru někomu, Novotný svým spolustraníkům, žádnému Chruščevovi (to jen Kiska vděčí Clintonovi, Merkele a Junckerovi). Stejně jako neschopný Karol Bacílek či schopný Gustáv Husák.

peter.
8. 1. 2018 8:18

Petrpavel napsal
Jestli by se ovšem, při znalosti jejich mentality (viz fašistický Slovenský štát, snaha mít své špecifické národní orgány) někdo takový našel.

Petrpavel:
Je obdivuhodné ako ste to s tými fašistickými a na Čechoch parazitujúcimi Slovákmi mohol tak dlho vydržať.

alexithymie54
alexithymie54
8. 1. 2018 10:51

Pánové. V úvodu jen drobné upozornění-už dlouho jsem zde nevstoupil do diskuse. Také jsem zde psal pod jménem Tenue. Problém s heslem…. a pak se zadařilo pod jiným jménem. Omlouvám se, že můj příspěvek nebude slohově vytříbený. Budu spíše psát heslovitě. Z toho co jsem si zde přečetl se nádherně ukazuje jak vzniká národnostní nesnášenlivost!!!! Ty výčitky-kdo z naších národů je větší dacan!! -Slovenský štát – ten čech (?) zapomněl připomenout tu českou aktivitu ve vládním vojsku, Václavák narvaný do prasknutí hajlujícími Čechy, protektorátní vládu, plno „antifašistů“ jejichž boj začal koncem dubna 45, plno těch co hráli na dvě strany… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
8. 1. 2018 11:05

-Z druhé strany je třeba připustit, že na konci prezidentování Novotného se začala zvýrazňovat postupná do pekel jdoucí kádrová politika především ve stranickém aparátu i ve státní správě (na jedné straně hlupáci a na straně druhé prospěcháři pod vlajkou a heslem „komunismu“); učili lidi dostávat věci zadarmo, „rovnostářství“ často až v opačném gardu (např. zedník měl větší plat než vědec, atd.)…… o tom by se dalo dlouze hovořit….. což pak vedlo až paradoxům r.68 a s „vítězstvím“ v roce 89, kdy došlo k naprostému popření teze z KM: volně: DT…zbavit se svých okovů…. si je samy, za halasů, že nejsou… Číst vice »

peter.
8. 1. 2018 11:29

alexithymie napsal ten slovák (?)nějak pozapomíná na ten klérofašismus, časté poklonkování maďarům, mnohé otazníky ke SNP atd. atd. Ten Slovák „nepozapomína“na nič,ani na vznik „klérofašistického“Slovákštátu.Ten vznikol v dôsledku toho,že elity v Prahe odmietli po Mníchove brániť so zbraňou v ruke republiku aj keď český aj slovenský národ na to pripravený bol. Uhorsko bolo mnohonárodnostným štátom a pokiaľ je mi známe,tak Slováci nikdy „nepoklonkovali“ Maďarom.Pravdou je skôr opak. SNP bolo druhé najväčšie ozbrojené protinacistické vystúpenie v Európe.To je fakt a aj faktom zostane, napriek snahám všetkých falzifikátorov histórie o dehonestáciu jeho významu pre celú povojnovú ČSR. Často sa dnes používa výraz… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
8. 1. 2018 12:24

Peter, tak trochu ujíždíš jiným směrem než směr, který jsem naznačil. -kdo poklonkoval a poklonkuje v ČR Němcům-především Praha; kde je nejvíce negativna vůči Slovákům-především Praha -kdo poklonkoval a poklonkuje v SR Maďarům-především Bratislava; kde je nejvíce negativna vůči Čechům-především Bratislava Nemyslíš, že právě tam se realizují právě tyto nacionalistické tendence, které pak vedly k r.93 -k SNP jsem se nevyjádřil jako k celku negativně, řekl jsem „mnohé otazníky“ bez jakéhokoli nacionalistického podtextu (odkaz: Husák, koneckonců i Kopecký, do určité míry i Mňačko atd) -úsměv (z mé strany) – pokud jsi vzal osobně výraz „ten Slovák (?)“, pak tomu tak… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
8. 1. 2018 12:28

Naopak velmi kladně hodnotím: Pod Duklou jsem neviděl žádný tank natřený na růžovo, ve Svidníku se starají o památník atd.

Honza999
Honza999
8. 1. 2018 13:02

alexithymie Cituji: „A jsem i docela přesvědčen, že kdybychom se bránili, že by ani k válce nemuselo dojít; z vyprávění svého otce vím (tehdy student v Praze), když nastupovala německá armáda k nám, tak to byla „plechárna“; oni se napakovali až na ČSR (vojenský průmysl, zbraně atd).“ Opomíjíte jednu zásadní věc – jak se měl stát zbavený pohraničí a na něm se nacházející linie obranných pevností bránit? O pohraničí a obrannou linii nás připravila Mnichovská dohoda. A pokud to nevíte, západní mocnosti předem označily naši případnou snahu této dohodě se bránit za odmítnutí splnění mezinárodních závazků a agresi, kterou by… Číst vice »

Admirál
Admirál
8. 1. 2018 13:49

Novotný a ostatní naši prezidenti – každý žil v nějaké době a řekl bych, že žádný to neměl zrovna snadné. Objektivně hodnotit to je bych řekl zatím luxus, na který nedosáhneme.

Je jasné, že za Novotného došlo v ČSSR bezprecedentnímu a od té doby neopakovatelnému rozkvětu kultury a i ostatních oblastí. Nakolik na tom měl zásluhu on, nakolik bylo zaděláno před ní, těžko říct.

Ohledně vzplanuvšich národnostních vášní doporučuji, schlaďte hormóny.

orinoko
orinoko
8. 1. 2018 15:35

Novotný … Hendrych /plete se mi to s Fendrychem/ Novotný vinil Hendrych a z toho, ze je to on, kdo mu nechává na stole Tigridovy Listy. Landovský a Forman predjeli kdysi na motorce na nábřeží v Praze drahou limuzínu. Sovětskou. Chtěli do ni hrozit. Ale sedel v ni Novotný a Hendrych. A tak jim zamavali. A ti uvnitř začne jim. Není šedesátých osmy. Jsou šedesátá léta. A ta jsou Novotného a Hendrycha. Tzv. Jaro nezačalo v Praze, začalo dávno předtím. V cele zemi. I na Slovensku. Novotný byl jednak fotogenicky a druhak se postavil Sovětům. Nechtěl v naší zemi jediného… Číst vice »

orinoko
orinoko
8. 1. 2018 15:41

Role Novotného není predmetem jakekohokoli zájmu. Všechno by rozbourala na vše strany.
Proto lodi plují do Trijany.
A nás nenese žádná z nich.
Novotný ma být zapomenut.
Vadí všem.

orinoko
orinoko
8. 1. 2018 15:47

Tigridovo Svědectví. Listy vydával Pelikán. Mnohem později.

Gatta
Gatta
8. 1. 2018 19:10

orinoko – zdravím. A co tak napsat něco pod článek “ Zachraňme ČSSD“ … ?
Trochu štengruju, ale opravdu by mě tvůj názor zajímal.

Gatta
Gatta
8. 1. 2018 19:27

A k tématu nechma promluvit umělce:
https://www.youtube.com/watch?v=k7SeAlZseFg

(pozn: originál klip Hejmovy Sametová záhadně zmizel z internetu)

alexithymie54
alexithymie54
8. 1. 2018 19:30

Honzo 999: pro vaše datumové upřesnění: Mnichovská dohoda: 29. září 1938 částečné mobilizace: květen 1938 všeobecná mobilizace: 23. září 1938 ve 22.20 hodin. Za 24 hodin byly u většiny vojenských útvarů prezentovány tři čtvrtiny povolaných záložníků. Mobilizace povolala 18 ročníků I. zálohy a náhradní zálohy všech zbraní a služeb a dále část příslušníků II. zálohy – potřebných specialistů. Celkem bylo povoláno 1 250 000 mužů do zbraně včetně těch, kteří byli povoláni již před začátkem mobilizace. Dále bylo k dispozici 350 tanků, 5 000 dělostřeleckých hlavní a 950 bojových letounů.září 1938 t.j. vše proběhlo časově jinak než píšete! K vaší… Číst vice »

Honza999
Honza999
8. 1. 2018 22:49

Diktát ze strany západních mocností co nás prodaly Hitlerovi byl skutečný – a řekly to naší vládě hned po Mnichovu. Bylo nutno udělat Hitlerovi cestu na východ. Západní mocnosti dobře věděly, že po Mnichovu bude následovat Protektorát a domnívaly se, že Hitler pak půjde na SSSR přes nás a přes své další spojence Maďarsko a Rumunsko. Jenže Hitler věděl že potřebuje k nástupu na SSSR mnohem širší koridor, který by navíc ovládal on sám a u kterého by si nic nemusel neustále domlouvat a koordinovat se svými spojenci – tak si vzal i Polsko. Tou obranou sem neměl na mysli… Číst vice »

peter.
9. 1. 2018 7:08

Za Novotného boli mladí ľudia najmä na školách vystavení kritike za dlhé vlasy a výstredné oblečenia.No nikdy sa nestalo,aby ich polícia vyzliekla len preto,že boli oblečení do drahých handier z Tuzexu. https://www.hlavnespravy.sk/ak-budete-mat-v-rotterdame-oblecenie-nad-pomery-ziadne-prijmi-z-ktorych-ste-si-ho-mohli-kupit-mozete-skoncit-nahy/1268926 Vždy som vravel,že sa na nás valí taká „totalita“ o ktorej sa nám ani nesnívalo.Dnes,keď si spomeniem na rok 89,štrnganie kľúčmi a ryčanie davu o znovu nadobudnutej slobode a demokracii a porovnám očakávania s dnešnou realitou,tak mám z toho novembra 89 nepríjemné pocity zahanbenia. Jedno musím uznať.Život v šesťdesiatych rokoch (za Novotného)bol v porovnaní s dneškom slobodný a radostný.V tých rokoch vzniklo všetko pekné,čo mám dodnes rád.Keď niekto… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 8:30

k Honza999 : „Tam ale platí hrozba západních mocností, že v případě nepodvolení se bude mnichovská dohoda jakožto náš mezinárodní závazek prosazená vojenskou silou.“ K tomu lze doporučit: přečíst si Beneš: Šest let v exilu; dále dát si do souvislosti změnu ve vztazích Beneš x J.Masaryk.; dále si dát do souvislostí, což máte samozřejmě pravdu, Francie i Británie dělala vše proto, aby Dolfu otočila na SSSR, rovněž máte pravdu, že Dolfa byl produktem západního kapitálu včetně USA (což dokumentuje i skutečnost jakým fofrem odvolali z Norimberského procesu Jacksona-když začal hrabat do nitek nadnárodního kapitálu a vazeb na Dolfovo Německo, pikantně… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 8:33

Peter je to pikantní, ale máš pravdu.
Otázka je proč si ti naši kmáni si nadšeně nasadili okovy v r.89 a za halasu klíčů se těšili na „KRÁSNÉ“ zítřky.

Aleš
Aleš
9. 1. 2018 8:41

ori: Martin nosí rudé tričko s anglickým nápisem, KGB tě pořád sleduje. TOŽ, to bys na sjezdu mohl podpořit nějakého socanského Tomia, dřív než nás nějaký svazáček Mádl zakáže. Řekl jsem si trochu o to, navezl jsem se na om kdysi do jeho slovenského koprodukčního filmu Konfident a on přesvědčuje a přesvědčuje. A každý má mít nějaké přesvědčení. Já mám třeba přesvědčení, že si dáme panáka. A ty ne, ty raději jako Evžen lovec žen lovíš…

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 8:51

k Honza999 :
Ještě jsem opomněl ty „chudáky“ Poláky!!!! Vždyť ti hráli na všechny strany. Podráželi jak Británii a Francii, tak i toho Dolfu. Vůbec jim nepřišlo nemorální uhrábnout si kus našeho území a vyhánět odtam naše lidi (mnohde hůře než skopčáci), jejich nenažranost směrem na východ (za dlouhé historie včetně po 1 sv.válce). V současné době, jakoby na vše zapomněli (hnus) a vyřvávají jak trpěli (pakt o neútočení, Katyň atd.). Všeobecně je známo jak probíhali čístky na židovském obyvatelstvu ze strany Poláků za Dolfi atd. atd

hudryper
hudryper
9. 1. 2018 15:08

Vážení přátelé na OM , přečetl jsem si tuto diskusi a chtěl bych poděkovat nicku alexithymie a možná pro někoho překvapivě i orinokovi. Společně s Peterem se podařilo udržet diskusi v korektním stylu a já jsem tomu opravdu moc rád. Co se týče Antonína Novotného mámna období jeho vlády osobní vzpomínky ne vždy příjemné. Především na samém začátku jeho prezidentování a prvotajemničení došlo v Maďarsku k protikomunistické revoluci s řadou excesů,jež takové události zpravidla doprovázejí a současně dále vyostřují. V létech 1957 -8-9 došlo k reakci vystrašeného soudružstva na vysokých postech ve formě tzv. prověrek a utužení třídního pohledu i… Číst vice »

hudryper
hudryper
9. 1. 2018 15:29

…v paláci Julda Fulda v Holešovicích,kdy na trubuně proti Novotnému svorně a neohroženě vystupovali jeden po druhém budoucí čelný pedstavitel Husák i jeho budoucí politický vězeň Mueler( z dvojice studentských disidentů Holeček-Mueler ,vydávajících v 60.létech časopis Buchar). Byla to akce ,při které již v lednu 1968 „odstoupený“ generální tajemník Novotný přišel v přímém rozhlasovém přenosu o svou prezidentskou funkci. Přiznám se, že jsem měl z toho radost. Dubček jako nový partajní vůdce působil na lidi dojmem živého a příjemného člověka,což silně kontrastovalo s totální rigiditou dosavadních figur politbyra. Chtěl bych tady jako angažovaný pamětník zdůraznit,že k zlatým šedesátým nedošlo v… Číst vice »

Honza999
Honza999
9. 1. 2018 21:22

alexithymie My jsme ten SSSR zas tak za zadkem neměli. Neměli jsme s ním společnou hranici a mezi námi a SSSR – či vlastně vůbec kolem dokola nás – byli samí Hitlerovi spojenci. SSSR nám sice pomoc nabídl – ale teď mi řekněte, jakým způsobem by nám mohl pomoci? Polsko nebo Rumunsko – ty by napřed musel rozválcovat (tedy minimálně jednoho z nich), protože jinak by se k nám nedostali. A světová válka by začala ne v září 39, ale vstupem SSSR do tohoto „sporu“, protože Západní mocnosti by se postavily za Hitlera. Nebyli jsme opevněni zas tak důkladně a… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 22:41

Drahý Jeníku! V tom je vlastně zakopaný pes! To je ta česká povaha-viz.Masaryk-Česká otázka. My ČEŠI jsme prostě „LOKAJOVÉ“ – poslední Čech umřel v bitvě u Lipan! Co ta bitva na Bíle hoře-vždyť to je ostuda na ostudu….. ti čeští páni na staromáku, vždyť to byla trapárna nad trapárnu….. připosraní sráči (vyjímka snad ten Budovec)…. ten Jesenius, no hrůza-z luntu vzešel a na pána si hrál a dopadl, že ani nevěděl proč mu tu hlavu usekli! A to „peněžní chrťáctví“-zaplatím až potom!!!-hořký úsměv. Proč to říkám? V tom to je – to je to naše „národní“ povědomí-jak to všechno „obchcat“… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 22:50

Než půjdu chrnět Jeníku – v 70-tých letech jsem jezdil za svými německými prarodiči do NSR-byl jsem mlád-úsměv. Několikrát jsem diskutoval (no je to silné slovo diskutoval – bylo mi 18) s obergrubenfürerem SS, který bojoval u Stalingradu (přežil)-chlapisko jak hora-no už to byl starej dědek-naseknutý ksicht-byl to sudeťák od Šumperku.
Do teď mi zní v uších-Ivan to být dobrý voják….ten italský, rumunský a maďarský voják….“šajsen“-české provedení.
Co dodat,hmmm….

peter.
9. 1. 2018 23:00

Honza999 napsal Nemyslím si, že bychom se dokázali ubránit, bylo by to jen za cenu světové války. Náčelník generálneho štábu generál Krejčí,traja zemskí velitelia generáli Vojcechovský,Luža,Prchale a generál Syrový takto oslovili Beneša: „Musíme do války,ať jsou důsledky jakékoliv.Západní velmoci budou ostatně přinuceny nás následovat.Národ je naprosto jednotný,armáda je pevná a chce do toho jíti.A i kdybychom zůstali sami,nesmíme povolit.Armáda má svou povinnost bránit území republiky,chce jít a půjde do boje.“ Klement Gottwald: Pane prezidente,nesouhlasím s Vámi!Bosí a bezbranní Habešané se bránili a my se podrobujeme.Jen se podívejte jak se brání španělský lid.Vždyť ostatní svět by nás nemohl nechat osamocený!Máme skvělou… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 23:20

Peter- za jedna-lépe bych to neřekl!

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 23:22

Vždy, když jsem tuto otázku studoval, tak jsem si vždy!!!!! položil otázku, proč Beneše po 45 roce jako vlastizrádce nepověsili na první větev!

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 23:28

A v tom Peter mám naprostou pravdu-to je ta manipulace-ten slovenský klérofašismus nabral sílu tehdy až to ten český „zrádcovský“ – „Beneš a spol.“ umožnily, tj.30.9.1938!!!!!!! tj.přijetím tedy podrobením se!!!!!

alexithymie54
alexithymie54
9. 1. 2018 23:33

„máš“

peter.
10. 1. 2018 9:47

alexithymie napsal

Vždy, když jsem tuto otázku studoval, tak jsem si vždy!!!!! položil otázku, proč Beneše po 45 roce jako vlastizrádce nepověsili na první větev!

Zbyněk Ludvík,Václav Bureš : “ Černá kniha minulosti“

peter.
10. 1. 2018 11:18

https://www.hlavnespravy.sk/minister-madaric-sa-ohradzuje-voci-zemanovej-dehonestujucej-kritike-dubceka/1270680 K tomu,že sa Dubček „potentoval strachy“len toľko,že Dubček sa zúčastnil so zbraňou v ruke SNP spolu so svojim bratom.Bol dva krát ranený v boji a jeho brat padol 4 mesiace pred oslobodením.Takí ľudia sa nezvyknú „potentovat strachy“. Koncom roka si pán prezident Zeman dovolil sprdnúť Slovákov za to,že v OSN spolu so 128 štátmi sveta,hlasovali za prijatie rezolúcie,ktorá vyzýva USA k stiahnutiu svojho návrhu na vyhlásenie Jeruzalema za hlavné mesto štátu Izrael.ČR sa hlasovania zdržala.Pán prezident Zeman si pravdepodobne neuvedomil,že k Slovensku sa už nemôže správať mentorsky a poučovať ho,čo je správne a čo nie.Je to minimálne neslušné a… Číst vice »

fajt
fajt
10. 1. 2018 12:42

peter. napsal
Lebo stav je taký,že keď si Česi a Moravania zvolia za prezidenta niekoho iného ako Zemana,tak si zvolia …Kisku!

smutné je to, že nejmenší zlo je v kolonii Zeman, ale kandidátí za ním jsou daleko horší než Kiska – pak už zdejším ovčanům nezbývá, než se živit jako tahle slečna ( se u toho ještě stále směje ) https://en.dailypakistan.com.pk/pakistan/czech-woman-held-at-lahore-airport-for-smuggling-heroin/

fajt
fajt
10. 1. 2018 12:54

comment image?oh=fd3bf66e069b358d450253a0b734f2fa&oe=5AB448F9 – tak trochu lidové tvořivosti, i když ta má dnes vliv jak slovo mukla v německém lágru. ..)

fajt
fajt
10. 1. 2018 12:56

comment image&id=3202 – a ještě jedna marnost :-)

alexithymie54
alexithymie54
11. 1. 2018 9:58

Peter: tvoje doporučení, kde mám hledat odpověď na svoji otázku: Zbyněk Ludvík,Václav Bureš : “ Černá kniha minulosti“ Knihu jsem si půjčil-prolistoval-hledal jsem v ní styčné body, které mám v „historii“ té doby už slušně prostudované (comparatio) z různých pramenů. Připouštím, že jsem ji pečlivě nestudoval a styčné body v této knize mě dost výrazně přesvědčily, že tu knihu ani nechci koupit, tak tím pádem ani vlastnit. Proto na tebe mám otázku: 1. Kde v té knize najdu ty odpovědi? 2.Kde v té knize jsou místa ze kterých „nečpí“ jednak nenávist, popř. tak oblíbená forma současnosti, tj.generalizování, vytrhování z kontextu… Číst vice »

fajt
fajt
11. 1. 2018 10:12

comment image?oh=c6cbb4ed37d1cbaf6e9aa20e8b919a90&oe=5AB6B776 – vrána k vráně sedá. ..)

Petrpavel
Petrpavel
12. 1. 2018 12:58

peter, myslím, že chodíte rád číst k Vlkovi. Zkuste si znovu přečíst toto a pak napište svůj souhlas či n
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/08/27/25-let-po-te-ceskyma-ocima/
Já s ním souhlasím naprosto. Ano, jde o pohled českého člověka, jak vlk správně poznamenává. A já jsem Čech, Čech v posledních létech váhající mezi komunisty a okamurovci…to jen pro pořádek.

peter.
12. 1. 2018 14:42

Petrpavel napsal peter, myslím, že chodíte rád číst k Vlkovi. Zkuste si znovu přečíst toto a pak napište svůj souhlas či n https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/08/27/25-let-po-te-ceskyma-ocima/Já s ním souhlasím naprosto. Ano, jde o pohled českého člověka, jak vlk správně poznamenává. A já jsem Čech, Čech v posledních létech váhající mezi komunisty a okamurovci…to jen pro pořádek. Myslíte zle! Ja k nijakému „vlkovi“nechodím.Chodieval som na Kosa Nostra zostra(alebo tak nejako)ale len v období najťažších bojov na JV Ukrajiny.Potom informácie o Ukrajine zrušil a ja som ho prestal čítať. Ale článok na ktorý ste dal odkaz,som prečítal.A mám pre jeho autora pochopenie.Prezentuje pohľad na tie… Číst vice »