Armáda Spojených států přichází do Střední Asie natrvalo




Srpen 11, 2010

Spojené státy se chystají vybudovat v Tádžikistánu a Kyrgyzstánu vojenské výcvikové centrum. Plány byly oznamovány již loni, a mělo to tehdy podobně velkou odezvu, jako když byla dříve na jihu Kyrgyzstánu plánována ruská vojenská základna. V tuto chvíli však není Pentagon soustředěn jenom na Kyrgyzstán, ale rozhodl se vojenské objekty rozšířit na území všech pěti států regionu. Jedná se o přesun části infrastruktury USA a NATO z Afghánistánu do bývalé sovětské Střední Asie a do Kazachstánu, a umístění vojenských zařízení Severoatlantické aliance do tohoto prostoru.

O těchto plánech se v poslední době hodně psalo na G. Sorosem financovaném internetovém serveru „EurasiaNet“. Bylo například oznámeno, že fond pro boj s narkotiky amerického ústředního armádního velitelství je připraven vyčlenit více než 40 milionů dolarů na zřízení vojenských výcvikových středisek v Oši (Kyrgyzstán) a Karatoze (Tádžikistán), kynologického centra a vrtulníkového hangáru pod Almatou (Kazachstán) a rovněž k vybudování hraničních přechodů v Uzbekistánu, Turkmenistánu a Kyrgyzstánu.

Pentagon vyhodnotil náklady na výstavbu každého hraničního přechodu ve třech uvedených zemích na 5 až 10 milionů dolarů. Pohraniční stanice v Uzbekistánu ještě nemá určené místo, ale dislokace stanic v Turkmenistánu a Kyrgyzstánu je velmi pozoruhodná. Turkmenská stanice "Sarachs" je na hranicích s Íránem a kyrgyzská stanice, kde je zamýšlena „modernizace systémů zásobování elektřinou, vodou a kanalizace“ pod Batkenem. Obě stanice jsou geostrategicky významné: první v případě války s Íránem a druhá na destabilizaci vojenskopolitické situace na území Ferganské nížiny, podobně jako tomu bylo v letech 1999 až 2000, v období invaze ozbrojených skupin islámského povstaleckého hnutí do Uzbekistánu.

V Kazachstánu chystají vybudovat nový vrtulníkový hangár pod Almatou, kynologické středisko a moderní středisko pro kontrolu dopravních prostředků o celkové hodnotě 10 milionů dolarů. V Tádžikistánu má vojenské výcvikové středisko v Karatoze (nedaleko Dušanbe) sloužit k výuce tádžických vojáků, včetně testování „bojových akcí v podmínkách městské zástavby“ a „přípravu ostřelovačů/pozorovatelů“. Cena za zřízení tohoto střediska se odhaduje na 10 milionů dolarů. Analogické středisko v hodnotě 5,5 milionu dolarů je navrženo pro „přípravu kyrgyzských ozbrojených sil všeho druhu, včetně pohraničních a protiteroristických operací“. Má být umístěno v kyrgyzském Batkenu.

O plánech Spojených států na posílení jejich vojenské přítomnosti ve Střední Asii se ví již od podzimu loňského roku – od počátku fungování „Severní sítě zásobování“, vedoucí přes Rusko, kterou Američané naplánovali jako doplněk komunikace přes Pákistán. Je také známo, že Pentagon má rozpracovaný plán na umístění elitních jednotek SWAT ve Střední Asii –  jedná se o 4 prapory 3. výsadkové skupiny speciálního určení armády USA, která má mnohaletou zkušenost z války v Afghánistánu.

Jako doplněk ke Střední Asii plánuje USA rozmístit své síly i na jižním Kavkaze. Jedná se o rozmístění radarů včasného varování na území Gruzie. Očekává se, že krom radarů může Pentagon rozmístit v Gruzii dvě pozemní a jednu námořní vojenskou základnu s celkovým počtem 25 tisíc amerických vojáků.

A nakonec plánuje Pentagon vybudovat v Afghánistánu, v blízkosti hranic s Uzbekistánem, speciální komplex v ceně asi 100 milionů dolarů. Komplex o ploše 6 hektarů bude umístěn v Mazar-e-Šarífu, 275 km na severozápad od Kábulu a 56 km na jih od uzbeckého Termezu. Během půldruhého roku tu musí vzniknout kombinované operativní středisko, obytné budovy, spojovací uzel, centrum taktických operací, sklady, tréninkový komplex, zdravotní středisko, zařízení na opravu techniky, logistický komplex, středisko materiálně technického zásobování, kantýna, rekreační zóna a výcvikové zařízení pro psy. Američané hodlají uvést komplex do chodu na přelomu let 2011 a 2012. Ústřední velitelství USA plánuje ještě v delší perspektivě (2012 až 2016) poskytnout 3,8 miliard dolarů na výstavbu vojenských objektů na území států Blízkého východu a Střední Asie.

Zcela zběžný pohled na rozložení budoucích vojenských objektů USA ukazuje, že prakticky zcela kopíruje geografii "Eurazijského Balkánu" Zb. Brzezińského, který určil této vyčleněné geopolitické oblasti klíčovou roli v boji s Ruskem na "velké šachové desce". Tím, že USA umístí části svých speciálních sil (SWAT), prostředky ke sledování a další síly ve Střední Asii a na Kavkaze, zabezpečí si po plánovaném odsunu vojsk z Afghánistánu v roce 2011 vojenskou přítomnost v "měkkém podbřišku Ruska", v blízkosti severní hranice Íránu a západní hranice Číny. Tady počítají s rozšířením výzvědné sítě, která jim zajistí kontrolu nad kritickými body Eurasie.


Převzato z Fondsk.ru

 

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments