Atuálně z Nenásilí – 5.dubna: Obama v Praze

Milí přátelé,
s pádem vlády jsme vyhráli jednu velice důležitou bitvu. Je to vítězství demokracie a nenásilí. Důvodů pro vyjádření nedůvěry vládě bylo několik: nepopulární návrhy ve zdravotnictví, skepticismus vůči Evropské unii, ekonomická krize, a co bylo klíčové, byla otázka radaru. Náš protest, který trval přes dva roky, několikrát přivodil vládní krizi a posílil opozici. V krajských volbách vloni na podzim koaliční strany propadly.
Spousta práce, kterou jsme odvedli při aktivizaci a informování lidí, pomohla mnoha opozičním poslancům pochopit, jak je projekt Hvězdných válek nebezpečný. A také mnoha členům Strany zelených došlo, jak je jejich politika ve vládě vzdálená od názoru Evropských zelených. V důsledku vláda padla díky tomu, že se dvě zelené poslankyně distancovaly od militaristických postojů své strany. Je to vítězství lidí, a ne politiků.
Taky je dobré, že tlak během hladovky přiměl Sociální demokraty zaujmout jasné stanovisko proti radaru, a proto by nyní pro ně bylo problematické otočit a změnit názor.
I když si to někteří nemyslí, stále má smysl vyjadřovat svůj názor – demonstrace, konference, články, petice… to vše může změnit běh událostí. A proto je důležité a nutné vyslat jasný signál při příležitosti návštěvy Obamy v České republice. Bude to skvělá příležitost k tomu, aby se svět (díky přítomnosti mnoha zahraničních médií) dozvěděl pravdu: že 70 procent Čechů nechce radar, že český národ chce mír a nechce mít na svém území vojenské jednotky žádné zahraniční mocnosti. Náš hlas může dosáhnout do vzdálených zemí a znovu se stát pozitivním příkladem pro celý svět. (Například podpora deseti organizací z Japonska – anglicky » )
Jak víte, dnes je velkým problémem hrozba jaderné katastrofy. Můžete se podívat na naše video z roku 2007, které je ale stále aktuální. Proto požádáme Obamu, aby udělal jasný krok vpřed nejen tím, že zastaví projekt Hvězdných válek, ale také tím, že se vydá cestou jaderného odzbrojení.
NEDĚLE 5. DUBNA: 10:30, MŮSTEK, PRAHA 1
4. a 5. dubna se při příležitosti návštěvy Obamy budou konat různé manifestace, které podporujeme. Ale my chceme zorganizovat akci, která bude co nejviditelnější. Chceme být viditelní, a proto budeme 5. dubna pochodovat NEVIDITELNÍ. Od té doby, co jsme poprvé v Praze uskutečnili happening Neviditelní, se tento druh protestu rozšířil do celé Evropy a stal se symbolem protiválečných protestů, konkrétně pak akcí za jaderné odzbrojení. Dnes je 99 procent lidí na světě, kteří nechtějí války, neviditelných, stejně tak jako 70 procent Čechů, kteří nechtějí radar.
Stejně tak je neviditelný každý z nás, kdo může rozhodovat – a to jen někdy – pouze málo věcí v okruhu rodiny či přátel, ale málokdo má možnost vybrat si, jakou práci chce opravdu dělat, jaký plat by rád měl, mít vliv na to, jak má vypadat společnost, ekonomický systém, zdravotnictví či vzdělání… a na to, jakým směrem by se měl ubírat jeho život.
Ale neviditelní se stanou viditelnými. To je, oč se snažíme a co uděláme 5. dubna. Je to druh happeningu, který dělá velký dojem na účastníky, ale hlavně na média. Demonstrace neviditelných 18.2. v Bruselu byla publikována v mnoha různých denících a televizích v Evropě.
Víme, že obyčejné demonstrace, jakých už jsme organizovali několik, by se zúčastnilo hodně lidí, protože není třeba mít aktivní roli, člověk se ztratí v davu. A to je v pořádku. Víme, že když budeme organizovat zmíněný typ happeningu, můžeme očekávat tak dvě stovky lidí. Ale my chceme tisíc! Pokud sto neviditelných udělalo velký dojem, představme si, jaký dojem udělá tisíc lidí! Pro přítomná média to bude něco velice silného. Abychom dosáhli tohoto cíle, potřebujeme vaši aktivní účast a také to, abyste pozvali další lidi. Je to výzva. Díky vašemu zapojení pokračuje již od června řetězová hladovka. S pomocí vás všech můžeme poslat silný signál: nechceme radar, nechceme války, dejme šanci míru.
Aktivity, které děláme, mají smysl a naše rozhodnutí ovlivňují události a budoucnost. Bude 5. dubna znovu ta stejná demonstrace, kterou znovu ta stejná média zdiskreditují, nebo to bude velká akce, která, i kdyby jen málo, změní historii? To záleží taky na nás. Řekněme Obamovi, že Česká republika chce MÍR.
Dejte nám vědět, jestli přijdete, abychom měli představu, kolik lidí se zúčastní. Není nutné to udělat, ale pomůže to k lepší organizaci akce. Pokud máte možnost, přijďte v bílém oblečení, s bílou maskou či pudrem, protože nemáme možnost koupit kombinézy pro všechny.
Sraz je v Praze na Můstku v 10.30 hodin. Budeme procházet městem a ve 14 hodin se sejdeme na jednom místě, svlékneme kombinézy a „neviditelní se stanou viditelnými”. Potom v 15 hodin se připojíme k demonstraci na Václavském náměstí.
Víme, že mnoho z vás je mimopražských, ale jistě chápete, že při této příležitosti má cenu organizovat demonstraci pouze v Praze, kde budou přítomni všichni novináři. Pokud se přesto rozhodnete přijet i z velké dálky, bude vaše účast tím významnější.
Ve středu 1. dubna budeme v našem centru ve Vojtěšské 11 organizovat detaily akce a připravovat materiály. Všichni jste zvaní.
DOPIS OBAMOVI
Další způsob, jak se snažíme, aby byl více slyšet náš hlas, je oficiální cesta: posíláme dopis Obamovi, který podepsalo téměř 150 evropských politiků – členové českého, evropského, belgického či německého Parlamentu, starostové a také různé organizace. Mezi jinými například Jan Kavan, bývalý předseda Valného shromáždění OSN, Jiří Paroubek, bývalý premiér, Vojtěch Filip, místopředseda sněmovny… a další.
VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU
Děkujeme za mnohé odpovědi. Kromě několika lidí, kteří vyjádřili pochybnosti, většina z vás podpořila  myšlenku zúčastnit se evropských voleb. Uděláme to jako Humanistická strana a nyní sestavujeme kandidátní listinu. Zveme vás k účasti na formulaci programu a v příštím newsletteru vám sdělíme více informací.
Všechny vás zdravíme,
za celý tým hnutí Nenásilí
Jan Bednář a Jan Tamáš
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments