Janis Varufakis: Naše Athénské jaro

Evropu obchází strašidlo demokracie. Všechny síly spojené ve Svaté alianci se pokoušejí toto strašidlo zahnat: banky podporované státy, Evropská skupina (Eurogroup), Trojka a dr. Schäuble, španělští dědicové Frankova politického odkazu, berlínské vedení SPD, vlády baltských zemí, které podrobily své obyvatele strašné a zbytečné recesi, a zmrtvýchvstalá řecká oligarchie.

Naše svoboda není na prodej, naši důstojnost nenabídneme v aukci. Vzdáme-li se svobody a důstojnosti, jak po nás vyžadují, Evropa ztratí totožnost a její duch propadne konfiskaci.

Athénské jaro bylo poraženo právě tak, jako Pražské jaro v roce 1968. Nezničily je však tanky, nýbrž banky. Brecht řekl: „Proč tam posílat kata, když stačí použít soudního vykonavatele.“ Proč dělat státní puč, když můžeme k právě zvolené vládě poslat prezidenta Evropské skupiny, aby sdělil novému ministru financí, který je tři dny ve funkci, že má na vybranou: buď bude pro připravený plán úspor, který v posledních pěti letech přivedl zemi do velké recese, nebo pro uzavření všech řeckých bank. Proč vysílat oddíly, když můžete každý měsíc posílat do země emisara Trojky se zřejmým záměrem ovládnout všechny vládní úřady a určovat znění všech paragrafů národní legislativy? Jak je možné, že věřitelé nutí Řecku hořký lék? Proč nutí řeckou vládu podnikat opatření, která ji zbavují možnosti dluhy platit? Proč brání Řecku provádět reformy, které mu pomohou a jeho postavení v Evropě zlepší? To je klíčová otázka. Kdyby šlo jen o „líný lid, který nechce dělat domácí úkoly“, nebylo by to tak důležité. Ale je to precedens. Co dělat, když žák uložené úkoly plní, ale učitel je vůbec nečte a nechce je ani vidět. To už není jen věc Řeků, ale věc celé Evropy. Lék není jen hořký, je jedovatý.

Program úspor před pěti lety prosazený Trojkou vytvořil u nás nejdelší a nejhlubší propad v historii. Ztratili jsme 1/3 národního důchodu, nezaměstnanost stoupla z 10 % na 30 %, a to v zemi, kde jen 9 % nezaměstnaných pobírá podporu, chudoba zachvátila 2 miliony z deseti.

V roce 2010 Řecko zbankrotovalo, stát již nemohl platit dluhy francouzským a německým bankám. Jak na to reagovala Evropa? Rozhodla se poskytnout Řecku novou, největší půjčku v historii s podmínkou, že bude šetřit a omezí příjmy, z nichž by se měl platit starý a nový dluh. Úspory omezují příjem, ale dluh roste. Záměrem nebylo pomoci Řecku nebo Irsku, Portugalsku, Španělsku, nýbrž pomoci Deusche Bank, BNP Paribas, Finanz Bank, Société Générale, dotovat německé a francouzské banky penězi poplatníků, svalit tíhu na nejchudší Evropany, způsobit v Řecku humanitární katastrofu a podpořit doutnající recesi ve Francii.

Celý článek najdete v Literárních novinách

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
9. 9. 2015 16:19

Cely svet je same jaro. Prazske jaro, Arabske jaro, Recke jaro … JAR-o je pry nejlepsi ze vsech.
Podzim nikdo nevzyva … leda tak spisovatel : Podzim patriARCHY.
My mimozemske kule mame nejradeji leto. Do stovek tisicu jde pocet obeti nadernych zbrani, Vsem se zapaluji lytka a vsickni horkokrevni pripominaji „gorjaceje sjerdca“. Drzime prs-t na tepu doby.
Ja osobne uz nemam obavu o Reky. Ve skutecnosti uz jsou za vodou. A vite proc? Rusum otevreli svoje nebe pro syrskou pomoc. Emancipovali se. Kdypak se EMANcypuji nasi politicti prizdisraci?

fajt
fajt
9. 9. 2015 18:19

http://www.imghosting.cz/images/29outopol_nek.jpg – njn, čezký člověk. ..)

Sasin
Sasin
9. 9. 2015 20:22

Vraťte lidem ukradené podíly, učitele, psychopaty a ozbrojené debily nechejte vyhladovět. Chopte se svého fundamentálního „práva“ (právo je harpagondechajcký vynález na nekrvavé vykosťování potravy) a říkejte ode dneška jen to, co chcete vy sami. Neposílejte linky ani cizí názory. Nekomentujte cizí příběhy. Pište vlastní příběh. Sami se projevte. Pište jen to, co chcete vy sami. Nestyďte se. Dělejte to poctivě a výsledek mezi všemi ostatními se ukáže brzy. Nechte už toho. Nemá to žádný smysl. Kolik potřebujete každej měsíc? 20 000,-, 30 000,- nebo kolik? A to vám stačí na rozvrácení společnosti, která jen chce podvědomě vrátit stav do doby,… Číst vice »

Béda
10. 9. 2015 2:54

Včera se hlasovalo v Europarlamentu o povinném přerozdělování uprchlíků.
Pro bylo 498, proti 158. Takže je vymalováno.
Z „českých“ byly pro pouze 3 – Polčák, Štětina a Niedermayer. (Top 09 a STAN…)

idiotronic
idiotronic
10. 9. 2015 20:54

Překladatel osciluje mezi překladem a komentářem, aby upozornil na paralely s Pražským jarem ´68. Zajímavý komentář k Pražskému jaru, který článek v LN
dobře dplňuje, zveřejnil Jiří Jírovec na
http://www.obrys-kmen.cz