Sovětský triumf v Sýrii v letech 1982-1984

Současné události v Sýrii nám připomínají relativně nedávnou konfrontaci Sovětského svazu s USA a Izraelem, kdy místem střetnutí byla tehdejší Sýrie, spojenec SSSR proti hegemonii USA na Blízkém východě. Šlo o střetnutí pozemních, vzdušných a částečně i námořních sil. Sovětský svaz získal suverénní vítězství.

Ve druhé polovině 20. století svět dvakrát balancoval na hraně 3. světové války. V době Karibské krize po rozmístění sovětských raket na Kubě jakožto odpovědi na rozmístění amerických raket v Turecku a během arabsko-izraelské války v letech 1982-84.

Druhý případ je méně znám, třebaže natolik jako v tomto případě nebyla otázka srážky sovětských vojenských jednotek na Blízkém východě a součástí armády USA nikdy vyhrocena. Operace izraelské armády „Mír pro Galileu“ jen taktak nepřerostla ve válku pro celý svět.

V roce 1975 v Libanonu propukla občanská válka mezi pravicovými proizraelskými skupinami a levicovými prosyrskámi silami. V roce 1976 na základě rozhodnutí Ligy arabských států byly do centrálních oblastí Libanonu umístěny panarabské zadržovací jednotky, především šlo o syrská vojska.

Izrael naproti tomu v roce 1978 obsadil jižní část sousedního státu, Galileu. V Libanonu se v té době nacházelo více než 300 tisíc palestinských běženců. Většina z nich se nacházela v samostatných táborech. Šest největších se nacházelo na předměstích Bejrútu. Početnost obyvatel v některých táborech dosahovala 30 tisíc lidí. Pro sebeobranu v podmínkách občanské války vytvořili tito uprchlíci vlastní ozbrojené formace v síle 15 praporů, které byly vybaveny lehkým dělostřelectvem, minomety, granátomety, raketovými odpalovacími zařízeními, kulomety a dalšími střelnými zbraněmi. Protože izraelskou okupaci považovali za nezákonnou a za hrozbu své bezpečnosti, začali se palestinští uprchlíci a levicové síly bránit.

Izraelské letectvo zahájilo masivní raketové a bombové údery proti palestinským táborům. Ve stejnou dobu, údajně omylem, shodilo bomby na syrské jednotky. Syrské letectvo se snažilo zamezit bombardování pozic syrských vojsk a uprchlických táborů v Libanonu.

Postupně, krok za krokem, se nad libanonským nebem rozvinula ostrá letecká válka. Izrael měl převahu v množství i kvalitě letadel. V jeho vzdušných silách byly zařazeny nejmodernější stíhací bombardéry vlastní výroby Kfir 2, což byla kopie francouzského stíhače Mirage III. Spojené státy americké dodaly svému spojenci stíhače 4. generace F-15A „Eagle“ od výrobce McDonell-Douglas a F-16A „ Fighting Falcon“ od výrobce General Dynamics. Řízení vzdušného boje bylo vedeno z létajících velitelských stanovišť na letounech dálkového radiolokačního sledování E-2S „Hawkeye“ od výrobce Grumman (označení typů letadel upřesněno při překladu článku, pozn. překl.). Vybavení umístěné na tomto letadle umožňovalo sledovat 150 vzdušných a pozemních cílů, řídit průběh událostí, navádět na cíle více než 30 stíhacích bombardérů. Izraelští piloti disponovali bojovými zkušenostmi a nejlepším výcvikem na světě. Významnou část z nich tvořili Američané s dvojím občanstvím – americkým i izraelským.

Základ syrských vzdušných sil byl tvořen sovětskými stíhačkami MiG-21, prověřenými ve Vietnamu, blízkovýchodních válkách v letech 1967 a 1973 a také v indicko-pákistánských konfliktech v letech 1966 a 1971. Letoun byl vysoce obratný ve vzduchu, ale potřeboval navádění ze země.

Podmínky pro Syřany ovšem nebyly příhodné. Údolí řeky Bikáa – hlavní oblast vzdušných bojů – bylo od Sýrie odděleno horskými hřbety a nebylo kontrolováno syrskými radiolokačními stanicemi. Byly zahájeny práce na vytvoření radiolokačního pole na nebi nad Libanonem, nicméně to vyžadovalo jistý čas. Za těchto podmínek sovětští vojenští specialisté doporučovali Syřanům, aby se dočasně zdrželi aktivního nasazení letectva nad Libanonem. Ovšem generální štáb syrských ozbrojených sil tvrdohlavě nasazoval i za takových okolností nad Libanonem stíhačky MiG-21, které tu neměly dostatečnou pozemní informační podporu. V souvislosti s touto skutečností utrpěly velké ztráty ve střetnutích s izraelskými F-15A, naváděnými na cíle z paluby letadel lodi radioelektronického boje „Hawkeye,“ která hlídkovala nad Středozemním mořem. Neúspěchy ve vzduchu podkopaly bojového ducha syrských letců. Množily se zvěsti o předčasných katapultážích poté, co se ozval signál palubního systému o zaměření Migu palubním radarem nepřátelského letounu. Tvrdohlavost syrského vedení se do značné míry vysvětlovala jako snaha přesvědčit sovětské vedení, aby dodalo Sýrii nejmodernější leteckou techniku a výzbroj.

V roce 1981 dodal Sovětský svaz Sýrii více než 30 nejmodernějších a nejsilnějších stíhaček MiG-23 (v ČSLA přezdívka „bedny,“ pozn. překl.) a pozemní systémy protivzdušné obrany. V dubnu téhož roku Sýrie umístila do Libanonu brigádu a pluk raket země-vzduch, dva radiotechnické prapory, dva prapory radioelektronického boje a prostředky pro jejich ochranu. Při pokusu se znovu „splést“ a shodit bomby na pozice syrských vojsk ztratily izraelské vzdušné síly tři bombardéry.

V první polovině roku 1982 USA svému spojenci dodatečně dodaly 123 stíhacích letounů (48 F-15A a 75 F-16A), čímž mu zajistily dvojnásobnou převahu ve vzduchu. Tato skutečnost byla zdrojem euforie a víry v snadné vítězství nad uskupením syrských vojsk v Libanonu u izraelského vedení. Generální štáb izraelské armády vypracoval plán operace „Mír pro Galileu“.

Plán předpokládal soustředit v Galilei čtyři tankové divize (91., 219., 252., 162.) a dvě tankové brigády. Podél pobřeží měla postupovat 91. divize, dojít k předměstím Bejrútu a zničit šest hlavních palestinských táborů. Poté měla tato divize uzavřít obklíčení syrských vojsk v Libanonu ze severu. Ostatní tankové divize a brigády měly prolomit obranu syrských vojsk ve středním Libanonu, obklíčit je, rozdělit a zničit.

Zároveň měla 201. tanková divize za úkol se dostat po komunikaci mezi Bejrútem a Damaškem na předměstí syrského hlavního města a předložit (syrské vládě) ultimátum.

Při plánování blitzkriegu izraelský generální štáb operoval se stereotypy předchozích válek a nezohlednil, že od těch dob syrská armáda zesílila, mnoho jejích důstojníků prošlo přípravou v SSSR a pomoc jí poskytovalo několik tisíc vojenských poradců-specialistů.

Izrael soustředil a uvedl do bojové pohotovosti plánované množství vojsk k útoku. Poté začalo největší vojenské střetnutí poslední čtvrtiny 20. století. Na obou stranách se ho zúčastnilo více než 200 tisíc vojáků, 900 letadel, 3 tisíce tanků a bojových vozidel.

6. června 1982 izraelské letectvo veškerou svojí silou udeřilo na přední linie syrských vojsk a palestinské tábory. Současně proběhl i masivní dělostřelecký úder.

91. tanková divize posílená mládežnickými polovojenskými milicemi Nachal (původně formované z členů osadnických skupin „Garin,“ dnes pěchotní brigáda izraelské armády, pozn. překl.) zahájila útok. Proti ní stálo 15 palestinských praporů a 3 tankové prapory Syřanů. Během úporných bojů tato divize pronikla k Bejrútu. Zničení palestinských táborů se účastnily zejména mládežnické milice. V celém světě se stal známým jimi provedený masakr v táborech Sabra a Šatíla. Před útokem hlavních izraelských sil proběhly dvoudenní letecké boje. Nad Libanonem se střetlo z obou stran až 350 letadel.

Ráno 9. června si tři divize a dvě brigády izraelské armády vynutily přechod přes řeku Zahrání a vedly útok na širokém úseku. Syrských pět divizí (tři v prvním a dvě v druhém sledu) se nacházelo v nebezpečné oblasti. Na čele se nacházely jen pozorovatelské jednotky, nafukovací a překližkové modely tanků, děl a odpalovacích raketových zařízení s elektrickými tepelnými generátory. Na ně především směřoval úvodní letecký a dělostřelecký útok.

V noci z 9. na 10. června provedli pod vedením sovětských specialistů Syřané silný dělostřelecký protiúder útočícím uskupením nepřítele a způsobili jim velké ztráty. Následovala tanková bitva nevídaná od dob 2. světové války. Prorazit obranu syrských vojsk z chodu se izraelským tankům nepodařilo. Blitzkrieg se zasekl, sotva začal.

K ránu 11. června byl izraelský útok zastaven na celé frontě. Syrské letectvo zničilo 23 letadel, dalších 27 sestřelily pozemní protivzdušné jednotky, sami Syřané ztratili 70 letadel. Syrská pozemní vojska zničila 160 tanků, 10 dělostřeleckých a raketometných baterií. Vytvořila se příhodná situace pro protiofenzívu. Syřané začali připravovat protiútok na křídlo izraelské 91. divize, která pronikla k Bejrútu a pro ten účel vytvořili uskupení z 47. a 51. tankové brigády a čtyř pluků komandos.

Izrael soustředil své letectvo a zničil syrské komplexy raket země-vzduch v údolí Bikaa. Ale ani to příliš nepomohlo překonat porážku vlastních pozemních vojsk.

„Klienta“ začal zachraňovat „sponzor.“ Do Damašku dorazil 10. června osobní zástupce prezidenta USA F. Habíb, za ním státní tajemník Shultz. Přesvědčili vedení Sýrie o tom, aby nepřistoupilo k protiofenzívě, když slíbili jménem tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana, že Izrael do deseti dnů stáhne svou armádu z Libanonu.

Ve 12:00 dne 11. června prezident Sýrie Háfiz Assad (otec dnešního prezidenta Bašára Assada, pozn. překl.) vydal rozkaz pozastavit bojové operace. Nepředpokládal, že protivník před ním tají tak strašlivou zbraň, jakou je jeho věrolomnost. Neuplynulo ani 24 hodin, když izraelské letectvo udeřilo na syrská vojska, která se zastavila na místě, zničujícím úderem, který jim způsobil těžké ztráty. Byla zcela zničena 47. tanková brigáda. Izraelské tankové uskupení využilo zmatku a prolomilo syrskou obranu a téměř se dostalo k silnici z Bejrútu do Damašku, ale pak bylo poraženo a vytlačeno zpět o 15 km 3. syrskou tankovou divizí. Ukázalo se, že sovětské tanky T-62 a T-72 mají převahu nad izraelskými tanky typu M-60 a Centurion (americkými a britskými tanky, pozn. překl.). Rozvíjet tento úspěch se Syřané nerozhodli. Strany uzavřely dohodu o přerušení boje, která ale nevydržela dlouho. Izrael nanesl masivní letecké údery útvarům protivzdušné obrany „Fedda“ na území Sýrie. Bylo zničeno 28 protiletadlových raketových systémů. Byly poškozeny letištní plochy, technické základny, velitelská stanoviště, komunikační uzly. Město Damašek a celá oáza kolem hlavního města s třetinou obyvatelstva země a polovinou jejího ekonomického potenciálu zůstaly bez protivzdušné obrany.

Izraelci přeskupili síly a 18. června se znovu pokusili probít ke komunikaci spojující Bejrút s Damaškem a téměř svého cíle dosáhli. Pro Sýrii to znamenalo téměř porážku. Damašek leží 20 kilometrů od hranice s Libanonem. To je 20 minut jízdy tankem.

V naléhavé situaci bylo ze Sovětského svazu dopraveno transportními letadly 120 odpalovacích zařízení „Fagot“ s nezbytnou zásobou protitankových řízených raket. Syřané je ihned namontovali na terénní automobily a nasadili do boje. „Fagoty“ bylo zničeno 150 tanků protivníka. Izraelský útok byl znovu odražen.

Bezprostřední strany konfliktu se spolu, jak se říká v boxu, zaklesly v klinči a tak začala na Blízkém východě konfrontace mezi dvěma světovými mocnostmi. Každá se snažila ukázat světu, kdo je pánem planety.

Na začátku srpna roku 1982 dodal Sovětský svaz do Sýrie 50 nejvýkonnějších stíhaček – MiG-23 MLA, MiG-23 ML, MiG-25 PD a stíhací bombardéry MiG-23 BN a bombardéry Su-22M, které vyzbrojil termobarickými zbraněmi a pumami se zvýšenou účinností.

V září se začala u libanonského pobřeží soustřeďovat plavidla USA, Velké Británie, Francie a Itálie. USA žádaly ultimativní formou, aby se Sýrie stáhla z Libanonu. V Bejrútu byly vysazeny jednotky námořní pěchoty a začaly se připravovat k útoku na syrská vojska. Americká bitevní loď ostřelovala děly ráže 406 mm syrské pozice (plavidlo New Jersey, k tomu však došlo až během kampaně v roce 1983, pozn. překl.).

K syrskému pobřeží připlul oddíl sovětských vojenských lodí a ponorek s úkolem nedopustit námořní blokádu Sýrie a zabránit útokům na ni z moře a zajistit tak zásobovací trasu pro dodávky materiálu.

Izrael opět zahájil nálety v údolí Bikaa a americké letectvo začalo útočit na syrská vojska ve středním Libanonu. Syřané odpověděli raketovým a bombovým úderem na uskupení lodí NATO v oblasti Džuníja, což vytlačilo britské a italské lodě směrem ke Kypru. Syrská protivzdušná obrana sestřelila 9 amerických a 2 francouzské letouny.

Lokální konflikt překonal blízkovýchodní měřítka. USA přemístily z amerického kontinentu strategické bombardéry na základny v Saúdské Arábii a Turecku a posílily námořní uskupení ve Středozemním moři.

V lednu 1983 dorazily do Tartusu náklady doprovázené sovětskými pravidelnými jednotkami. Mezi nimi byly dva raketové pluky protivzdušné obrany vybavené systémy dálkového dosahu S-200 (dnes je aktuálně u pobřeží Sýrie nasazen raketový křižník Moskva vybavený modernějším systémem S-300, pozn. překl.). Jeden z pluků byl umístěn poblíž města Homsu a hájil tak vzdušný prostor severozápadní Sýrie. Druhý byl dislokován 30 km jižně od Damašku a uvedený do bojové pohotovosti ochraňoval velkou oázu kolem hlavního města.

Tento 220. pluk na rozkaz prezidenta Sýrie jedinou raketou sestřelil nad Středozemním mořem na vzdálenost 196 km izraelské létající velitelské stanoviště „Hawkeye“. Dříve Syřané posílali za účelem splnění takového úkolu skupiny složené z 50 – 70 letounů, ale bezúspěšně. Každý „Hawkeye“ byl chráněn dvěma izraelskými leteckými pluky s letouny F-15 a F-16. A nyní došlo ke zničení cíle jedinou raketou. To zchladilo izraelskou horkokrevnost. Začali se obávat možných ztrát a spoléhali na to, že do boje se sovětskými pravidelnými pluky protivzdušné obrany nastoupí americké letectvo, ale přepočítali se.

Vedení USA a američtí generálové neriskovali zničení sovětských vojenských útvarů v Sýrii z obavy, že by to přerostlo ve válku ve velkém měřítku. V čele SSSR byl od počátku roku J. V. Andropov, muž rozhodný a smrtelně nemocný. Taková kombinace vyvolávala obavu, že by mohl dát osudový rozkaz k zahájení vojenských akcí proti ozbrojeným silám USA.

Flotila NATO odstoupila od libanonských břehů. Izraelská vojska ustoupila na výchozí pozice v Galileji. Válka ve vzduchu probíhala ještě rok, ale změnit situaci už nemohla.

Po obnovení syrské protivzdušné obrany potřeba nasazení sovětské operativní vojenské skupiny pominula. Na podzim 1984 mládenci z Ruska svlékli syrské uniformy, oblékli si civilní obleky a pravidelnými linkami se jako turisté vrátili do vlasti. Polovina seržantů a vojínů místo povinných dvou let sloužila dva a půl roku a z toho polovinu v poušti v podmínkách blízkým frontovým. Nikdo si nestěžoval.

Zdroj: http://worldcrisis.ru/crisis/2083639

Pozn. překl.: Pro srovnání doporučuji text k téže válce na Wikipedii.

Překlad: Pavel Křížek

Stanův komentář: Podíváme-li se na ztráty obou válčících stran, nelze o suverénním vítězství hovořit. Podíváme-li se však na míru dosažení deklarovaných válečných cílů, jednalo se o první porážku Izraele v celé sérii izraelsko-arabských válek.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
vasek133
vasek133
23. 10. 2015 16:35

Zajímavý je podstatný rozpor mezi článkem ruského autora a zpracování téhož ve Wikipedií. Wikipedia má uváděné zdroje západního podání, tedy soupeřících stran Izraele a jeho pomocníka USA. Je pochopitelné, že každá bojující strana zveličuje ztráty nepřítele a marginalizuje ztráty své. Ale zase až tak? Kde je alespoň přibližná pravda? Nejzajimavější, alespoň pro mne, je informace o sestřelu izraelského létajícího velitelského stanoviště „Hawkeye“ jedinou raketou S-200, a o převaze ruských tanků nad tanky US výroby. Také bojové parametry MIGu-21 ( letoun z padesátých let) nemohly být ani přibližně srovnatelné s tehdy moderními US typy F-16 a F-15.

Martin (už bez taky m)
23. 10. 2015 17:23

Ta Izraelská bezztrátovost v podání Wiki je až legrační… Například odkaz https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=en&u=https://en.wikipedia.org/wiki/Grumman_A-6_Intruder&prev=search uvádí sestřely US strojů … Izrael také nepochybně nebyl beze ztrát. Protiletadlové rakety PVO SSSR patřily vždy k velmi dobrým až vynikajícím zbraňovým systémům „Východního bloku“. Ne nadarmo se je Izrael snažil vždy vyřadit nejdřív… Co se tanků týče, T-72 byly rozhodně nejmodernější, otázka je jak je ovládali. Naopak u F-16 a F-15 tehdy neměli pozdější modernizace a „vychytané mouchy“. Mig-23 s měnitelnou geometrií křídel nebyl sice zázrak – ale to např. F-111 nebyl také… Syrská armáda rozhodně co se disciplíny a organizace týče dlouhodobě představovala mezi arabskými… Číst vice »

leho
leho
23. 10. 2015 23:04

Nemám slov. Tak neuvěřitelně lživé přepisování historie jsem ještě neviděl. Události obsazení Libanonu Izraelci si pamatuji velmi dobře a je o tom nemálo dokumentů včetně těch na History Channel se stále žijícími účastníky konfliktu z obou stran. Izraelci tenkrát obsadili na delší dobu území jižního Libanonu a udělali z něj nárazníkové pásmo. Syrské letectvo s Migy pilotovanými ruskými piloty totálně vybouchlo, ani si na Izraelce nevystřelili. Izraelská armáda v pohodě obsadila půlku Libanonu a obléhala Bejrůt až do kapitulace OOP, odkud pak s bžundou odtáhli. Zkrátka Syřané a Rusové tenkrát dostali pěkně na prdel a velení Varšavské smlouvy z toho… Číst vice »

Starý doktor
24. 10. 2015 11:03

Die Anstalt – Bananenrepublik díl Bavorák u amerického velvyslance!
V tom skeči jsou prostě tvrdá fakta. Hodně tvrdá – například je tam zmíněna zpráva jednoho z nejprestižnějších vzdělávacích ústavů světa -MIT, která hovoří naprosto jednoznačně – že to nemohl být Asad a jeho jednotky, kdo v Sýrii použily chemické zbraně viz např. zde

http://21stcenturywire.com/2014/01/20/mit-study-further-destroys-washingtons-syria-chemical-weapons-claim/
Nicméně střední část – kde je televizí talkshow s bývalým vrchním velitelem NATO – generálem Wesley Clarkem – samozřejmě v angličtině s německými titulky je úplně stejně zajímavá!
Německá verze – https://www.youtube.com/watch?v=YVbOnPIJWXQ
Ruský dabing – https://www.youtube.com/watch?v=uTMuHgeIZrI&feature=player_embedded

Starý doktor
24. 10. 2015 11:34

Mluvčí ministerstva zahraničí RF Marija Zacharova: „Syrská observatoř v Londýně upoutala pozornost už dávno, už v roce 2012. Pro mnohá západní média je tato struktura osvědčeným a spolehlivým zdrojem informací navzdory skutečnosti, že v posledních dnech byla řada informací právě této struktury vyvrácena. Ale žádné omluvy od tzv. Syrské observatoře není slyšet.… …V té době byl v čele nějaký rodák ze Sýrie, britský občan, který neměl nejen novinářské a právnické vzdělání, ale neměl ani středoškolské vzdělání. On sám v rozhovoru s médii řekl, že trvale žije v Londýně, podniká – byl majitelem bistra. Nedivte se, ale to je fakt. Tento… Číst vice »

Béda
24. 10. 2015 14:28

http://www.czechfreepress.cz/evropa/aktualizujeme-horucu-spravu-v-europe-zacala-vojna-europa-mobilizuje.html Turecký novinár Mehmet Akhul je aj naďalej na výsluchu v Policajnom riaditeľstve v jordánskom Ammáne. Informácie, ktoré zverejnil prostredníctvom káhirského denníka Al Ahram, ako aj prostredníctvom televíznej stanice Al Jezeera doslova naštartovali policajné akcie v presne špecifikovaných lokalitách Nemecka a Veľkej Británie… V Nemecku v mestách Darmstadt, Offenbach a Hanau (všetko v bezprostrednej blízkosti Frankfurtu nad Mohanom) a vo Veľkej Británii v Leicestri, Coventry a Birminghame. Akhul podrobne popísal organizačnú štruktúru bojovníkov tzv. Islamského štátu (kalifátu)(ISIS) v Európe. Takzvaní utečenci z vojnových oblastí sú v skutočnosti bojovníci ISIS, maskovaní rodinami a deťmi, ktorí nadväzujú kontakty s už existujúcimi štruktúrami,… Číst vice »

Béda
24. 10. 2015 14:40

Béda napsal http://www.czechfreepress.cz/evropa/aktualizujeme-horucu-spravu-v-europe-zacala-vojna-europa-mobilizuje.html Turecký novinár Mehmet Akhul je aj naďalej na výsluchu v Policajnom riaditeľstve v jordánskom Ammáne. Informácie, ktoré zverejnil prostredníctvom káhirského denníka Al Ahram, ako aj prostredníctvom televíznej stanice Al Jezeera doslova naštartovali policajné akcie v presne špecifikovaných lokalitách Nemecka a Veľkej Británie… V Nemecku v mestách Darmstadt, Offenbach a Hanau (všetko v bezprostrednej blízkosti Frankfurtu nad Mohanom) a vo Veľkej Británii v Leicestri, Coventry a Birminghame. Akhul podrobne popísal organizačnú štruktúru bojovníkov tzv. Islamského štátu (kalifátu)(ISIS) v Európe. Takzvaní utečenci z vojnových oblastí sú v skutočnosti bojovníci ISIS, maskovaní rodinami a deťmi, ktorí nadväzujú kontakty s už… Číst vice »

Béda
24. 10. 2015 15:05

Ivan Vítězný o Rusech v Sýrii, uprchlících v Evropě a nesmyslech v médiích https://www.youtube.com/watch?v=p_PJAzJ9Fi4

aram
aram
24. 10. 2015 15:52

Béda napsal
http://www.czechfreepress.cz/evropa/aktualizujeme-horucu-spravu-v-europe-zacala-vojna-europa-mobilizuje.

Nevím, ale pokud je jedním ze zdrojů Al Jazeera byla bych asi opatrná věřit tomu beze zbytku. Podezřelé mi přijde i to číslo 450 tis. ? Memí to přece jen moc? Samozřejmě budu ráda, když to pravda nebude. Jen jestli nejde o to Evropany vystrašit ještě víc než jsou, stejně jako před časem těmi téměř každodenními obrázky poprav. Prostě se nějak pořád ne a nedaří tady něco krvavého rozpoutat.

hudryper
hudryper
24. 10. 2015 16:19

aram napsal pokud je jedním ze zdrojů Al Jazeera byla bych asi opatrná Naprostý souhlas,aram. Jde zřejmě o uspíšení další fáze migrantské politiky v Evropě,totiž vyvolání pokud možno krvavé reakce evropských pravicových radikálů dokud jsou hranice Schengenu v tom katastrofálně průchozím stavu,ja je tomu v těchto měsících. Všichni už asi vědí,že role Merkelové je ukončena,ve vybraných místech záp. Evropy jsou už v dostatečném množství přítomni vojáci svaté války,takže střetnutí může začít. Za klíčové považuji události v Německu.Po prvním výbuchu podá zřejmě Merkelová demisi a já se obávám,že v rámci německé nesvéprávnosti (povinnost odsouhlasit kandidáty na kancléře předem ve Washingtonu)může být… Číst vice »

Béda
24. 10. 2015 16:23

aram,

Já se k tomu taky stavím podezíravě. Ovšem víra charitativních otevíračů náruče (přitom žádná charita prozatím nikdy žádný sociální neduh nevyléčila – ty kořeny jsou ve dlouhodobé politice vysávání, vykrádání, loupení, zadlužování a ve válečných agresích porušujících mezinárodní právo) – že mezi nimi nejsou žádní radikálové a teroristé, když ti lidé přicházejí bez identity, část z nich má výcvik ve školících střediscích velkých „bratří“ a imámové je volají do války, ať zbraní anebo „dělohou“ – mně úplně omračuje.

Béda
24. 10. 2015 16:30

Jinak dlouho jsem si kladl otázku, proč USA skrytě podporují své hybridní paže – ISIL. Vychází mi z toho jediné. Poté co zcela zvrtaly svou iráckou „misi“ a k nevůli svých „spojenců“ (sunnitských S.A., kataru, Bahrajnu, SAE na jejichž ropě stojí víra v dolar a odtud pramenící možnost vykrádat s jeho pomocí svět) tedy poté co rozmlátily na střepy křehkou rovnováhu v klíčovém regionu a přivedly k moci v Iráku šiíty a podpořily tím z vlastní blbosti regionální aspirace Íránu na dominanci, musely se pokusit vyvážit tuto svoji fatální chybu. Právě proto dle mého mínění vypěstovaly USA své nezkrotné a… Číst vice »

Béda
24. 10. 2015 16:46

hudryper napsal Naprostý souhlas,aram. Jde zřejmě o uspíšení další fáze migrantské politiky v Evropě,totiž vyvolání pokud možno krvavé reakce evropských pravicových radikálů dokud jsou hranice Schengenu v tom katastrofálně průchozím stavu,ja je tomu v těchto měsících. Všichni už asi vědí,že role Merkelové je ukončena,ve vybraných místech záp. Evropy jsou už v dostatečném množství přítomni vojáci svaté války,takže střetnutí může začít. Za klíčové považuji události v Německu.Po prvním výbuchu podá zřejmě Merkelová demisi a já se obávám,že v rámci německé nesvéprávnosti (povinnost odsouhlasit kandidáty na kancléře předem ve Washingtonu)může být tato zřejmě těžce vydíraná dáma nahrazena někým ještě horším.Chtělo by to… Číst vice »

hudryper
hudryper
24. 10. 2015 19:03

Starý doktor napsal
Starý doktor •

Děkuji Vám za vyhledání velmi podnětného videa. Skvělá instruktážní příručka pro české prostituty a pro jejich nečtenáře naděje,že se v Německu něco podstatného přece jen děje.

jogín
jogín
24. 10. 2015 19:54

Béda: „přivedly k moci v Iráku šiíty a podpořily tím z vlastní blbosti regionální aspirace Íránu na dominanci, musely se pokusit vyvážit tuto svoji fatální chybu. Právě proto dle mého mínění vypěstovaly USA své nezkrotné a nevyzpytatelné teroristické dítě ISIL (aby šiítský Írán a Irák nezískaly absolutní dominanci v regionu.)“
Chyba, kdyste měl pravdu, nedošlo by k Arabském jaru v Lybii, Sudánu, pokusu o totéž v Egyptě a neurčitému jen částečně fundamentalistickému převratu v Tunisu. Tenhle podnik je naplánován vcelku. Cílem je nejspíš šíření sunnitských sekt a likvidace Evropy.

Béda
24. 10. 2015 20:35

jogín, kdepak chyba. USA se snažily založit za pomoci ropných monarchií založit sunnitský chalifát. Za jeho pomoci vyvážit, možná zlikvidovat šiítskou odnož islámu a zcela ovládnout klíčovou ropnou oblast. Šíty se jim moc nedaří ovládat – asi předpokládaly, že suniti jsou snáz ovladatelní, manipulovatelní a úplatní. Je neuvěřitelné jak jsou jejich špičky nepoučitelné. Navíc předpokládaly, že RF zůstane relativně bezmocná (po Libyi to tak ještě mohlo vypadat). Události v Egyptě, konspiurace na Ukrajině a nakonec vývoj v Sýrii zcela zlikvidovaly jejich původní koncept, tak přikročily k modifikaci. Za pomoci Turecka, svých pátých politických kolon a domestikovaných politických vazalů v Evropě… Číst vice »

Béda
25. 10. 2015 6:00

Jasnozřivá slova V. Putina z r.2007. https://www.youtube.com/watch?v=Ay9CMGRElCU Jak to sedí na politiku USA, které v honbě za světovládou a svojí globální diktaturou (PNAC, Wolfovitzova doktrina) nehledí na žádná pravidla (ani nemluvě o nějaké demokracii, lidských právech, svobodě desítek milionů lidí, které „osvobozují“. Vždycky ve svém nabobství někam vlítnou, všechno tam zničí a pak , když to dopadá jinak než si jejich špičky původně usmyslily, snaží se zhodnotit svoji destrukční činnost a vyrážet klín klínem (ekonomicky a politicky vytěžit a zpeněžit chaos a násilí, které způsobily) – jednu pitomost a jeden zločin nahrazují ještě větší pitomostí a ještě větším zločinem. Počet… Číst vice »

Béda
25. 10. 2015 6:23

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CT-doprovazi-ruske-bombardovani-v-Syrii-obrazky-bezencu-Vinik-uprchlicke-krize-oznacen-Profesor-Krejci-promluvil-o-skryte-propagande-405015

Taktiku propagandy rozebral profesor politolog Oskar Krejčí ve své přednášce na Vratimovském semináři s názvem „Jak přežít mediální kapitalismus?“. Dotkl se také situace na Ukrajině, zásahu Rusů v Sýrii a k migrační krizi zmínil: „Někdo bude muset postavit zdi, natáhnout dráty a Bundeswehr bude muset vozit migranty zpátky.“….

brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
25. 10. 2015 6:56

Záznamy z Vratimovského semináře najdete tady:
http://vratimovskyseminar.webnode.cz/vystoupeni-2015/

jinak zajímavá drobnost – pročpak PL neuvedly pořadatele ?????????

Béda
25. 10. 2015 7:09
Béda
25. 10. 2015 7:24

Béda napsal brtnikvbrlohu1, ď. za odkaz. Nalezl jsem tam kupř. toto: http://vratimovskyseminar.webnode.cz/vystoupeni-2015/pri-totalni-presile-porad-totalne-prohravame/ Napřed se vyrobí z ničehož nic bezcenné papírové peníze (především dolary či eura), což není nic jiného než zákonem povolené padělání peněz v globálním měřítku. Ty se zpravidla okamžitě rozpůjčují formou různých dluhopisů státům (v prvé řadě samotným USA) nebo „svým“ bankám, které úvěrují další subjekty, tedy nejen státy, územní orgány ale i podniky a nakonec konkrétní lidi. Dlužníci začínají tuto finanční hydru hned živit splátkami jistiny a úroků. Všichni napřed radostně utrácí a nakupují jak se dá. .Postupně ovšem tato platební povinnost začíná dlužníkům přerůstat přes hlavu.… Číst vice »

fajt
25. 10. 2015 7:40

už staří římané věděli, že daleko brutálnější a ( civilizačně) spolehlivě likvidační je absolutní bohatství než absolutní chudoba – pokud tohle bezbřehé darwinovské keťasení pro keťasení jednou zabije opičáka, jsem pro. ..)

Starý doktor
25. 10. 2015 10:06

Vzrůstající ruská námořní síla a její aktivita vyvolává zejména u Spojených států vrásky na čele. Přispívá k tomu i ruské torpédo Škval s neobyčejnou rychlostí a zásahem cíle až na 7000 metrů.
Podle ruských zdrojů má však ruské námořnictvo k dispozici unikátní podvodní systém ochrany svých lodí, který připomíná vzdušnou protiraketovou obranu – Paket JE/NK. Jeho součástí jsou modifikovaná „antitorpéda“ Škval s dosahem až 13 kilometrů.
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/americany-desi-ale-zaroven-pritahuje-ruske-raketove-torpedo/

Starý doktor
25. 10. 2015 10:14

Irácká vláda dala Rusku zmocnění útočit na konvoje Daesh přijíždějící ze Sýrie, řekl vedoucí irácký činitel. Zmocnění pro Rusko, aby útočilo na Daes uvnitř Iráku přichází uprostřed bezpečnostních koordinací mezi Irákem, Ruskem, Íránem a Sýrií. Šéf irácké parlamentní komise bezpečnosti a obrany řekl v pátek Agentuře Anadolu, že toto opatření přispělo k oslabení Daesh odříznutím jeho zásobovacích tras. Rusko se s Jordánskem dohodlo na vytvoření koordinačního centra v Ammánu, kterého budou obě tyto země používat pro sdílení informací o proti-teroristických operacích, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko je už ve styku s Íránem, Irákem a Sýrií přes v Bagdádu… Číst vice »

brankoslav
brankoslav
25. 10. 2015 11:27

Ehm…vzrůstající námořní síla jistě ano.
Takže poměr není 100 ku 5 pro SSA, ale 100 ku 8.
I když, možná to i stačí.

Béda
25. 10. 2015 11:53

brankoslav napsal

Ehm…vzrůstající námořní síla jistě ano.
Takže poměr není 100 ku 5 pro SSA, ale 100 ku 8.
I když, možná to i stačí.

brankoslav,

poté co RF demonstrovala své možnosti u raketového křižníku Donald Cook a raket Kalibr se domnívám, že nějaké (plovající letiště) letadlové lodě se staly vůči prostředkům RF předpotopními bezbrannými dinosaury. Torpédo škval, vyxnikající ruské protiraketové systémy , přesnost autonomního satelitního systému Glonass při vyhledávání a usměrňování na cíl zcela eliminovaly vojenskou dominanci USA.

CROIX
CROIX
25. 10. 2015 16:44

brankoslav napsal

Ehm…vzrůstající námořní síla jistě ano.
Takže poměr není 100 ku 5 pro SSA, ale 100 ku 8.
I když, možná to i stačí.

Hm, dobrá příhra, na to se dobře odpovídá: Asymetrická odpověd´ Ruska na letadlové lodě USA (11ks. v činné službě) je 6 raketových křižníků osazených systémy se střelami Granit, nebo novějšími typy střel a 1 letadlová loď Admirál Kuzněcov, v ponorkách je to cca. 70 atomových ponorek US proti 52 ruských atomových ponorek zařazených do aktivní služby. Zbytek vystihl Béda. Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1mo%C5%99nictvo_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch a http://cz.sputniknews.com/infografika/20151005/1307312.html

Megafon
Megafon
25. 10. 2015 20:33

leho napsal Nemám slov. Tak neuvěřitelně lživé přepisování historie jsem ještě neviděl. Události obsazení Libanonu Izraelci si pamatuji velmi dobře a je o tom nemálo dokumentů včetně těch na History Channel se stále žijícími účastníky konfliktu z obou stran. Izraelci tenkrát obsadili na delší dobu území jižního Libanonu a udělali z něj nárazníkové pásmo. Syrské letectvo s Migy pilotovanými ruskými piloty totálně vybouchlo, ani si na Izraelce nevystřelili. Izraelská armáda v pohodě obsadila půlku Libanonu a obléhala Bejrůt až do kapitulace OOP, odkud pak s bžundou odtáhli. Zkrátka Syřané a Rusové tenkrát dostali pěkně na prdel a velení Varšavské smlouvy… Číst vice »