Bankovní šmejdi

Na stole mi zvoní telefon. Na druhém konci se ozve příjemný energický ženský hlas: „Mluvím s Petrem Havlíčkem?“ Stroze odpovím: „Ano, co si přejete?“  „Pane Havlíčku, máme pro Vás jedinečnou nabídku. Vyhodnotili jsme si Vás jako seriózního klienta a nabízíme Vám možnost přečerpání limitu v rámci Vaší platební karty, a to až do výše tři sta tisíc Kč do mínusu, za výhodný úrok ve výši 0,05%. Tak, co na to říkáte? Takovéto podmínky Vám žádná jiná banka nenabídne.“

Ač mne tento způsob nestydaté a neseriózní manipulace, balancující na hraně podvodu, začíná prudce zvyšovat hladinu adrenalinu v krvi, daří se mi zachovat klid a pokračuji s předstíraným zájmem o nabízené služby v konverzaci s dámou, která má jazyk mrštný jako bič.

„To je opravdu zajímavý úrok,“ konstatuji. „ No vidíte!“ chopí se iniciativy naháněčka úvěrů. „Kdykoli budete potřebovat neočekávaně něco zafinancovat, třeba teď před Vánocemi, budou se vám peníze hodit. Stačí, abyste mi zodpověděl pár dotazů, a během několika dní bude vše vyřízeno, souhlasíte?“

Souhlasím a se sebezapřením odpovídám na dotazy typu: bydlíte ve svém domě, jak dlouho, jaký máte příjem, jaké je číslo vašeho občanského průkazu, máte nějaké další půjčky, jste ženatý, máte vyživovací povinnosti atd. atd. Na závěr se mě výřečná dáma, zřetelně spokojená s obsahem mých odpovědí a průběhem naší konverzace, jen tak mimochodem zeptá: „Souhlasíte se vším, co jsem vám sdělila a na čem jsme se dohodli?“

Pokud bych v tuto chvíli odpověděl, že ano, byly by naplněny všechny potřebné náležitosti k realizaci smlouvy, neboť hovor, jak bývá u těchto společností zvykem, je monitorován. A tak jsem  dámě, která se již cítila majitelkou tučné provize za uzavření smlouvy s dalším podvedeným hlupákem, odpověděl otázkou:

„Slečno, ještě mně povězte, jak často mně ten výhodný úrok budete účtovat?“ Na druhém konci telefonu se rozhostilo krátké ticho, a pak se od doposud velmi energické a razantní dámy ozvalo nesmělým hláskem zašpitání:  „No přece DENNĚ.“

 „Tak říkáte denně…“ odvětím a se značnou úlevou dávám průchod doposud krocenému adrenalinovému tlaku a zvýšeným hlasem konstatuji: „To tedy znamená: 0,05 % x 30 dnů v měsíci = 1,5 % x 12 měsíců, to je dohromady 18% za rok plus četné bankovní poplatky. Tak tomuhle Vy říkáte výhodný úrok?! Už mě, milá dámo, s takovouto nehoráznou lichvou nikdy neobtěžujte. Chováte se stejně, jako ti ŠMEJDI!“  A zavěsil jsem.

Reklamní mediální masáž nabízečů doslova parazitních spotřebitelských úvěrů vehnala statisíce občanů do náruče bezohledných exekutorů, kteří na jejich majetku zbohatli a stát místo toho, aby sám provozoval vlastní bankovní instituci, která by mohla všudypřítomnou lichvu razantně omezit, všechny své banky za pár šupů prodal. Otevřel tak cestu ke gigantickému odlivu peněz do zahraničí, a to nejen skrze zisky bank, ale také skrze zisky nadnárodních prodejních řetězců, ve kterých spotřebitelské úvěry převážně končí.

Pokud se občanům zdá, že to vše je začarovaný kruh, ze kterého se společnost nedokáže nikdy vymanit, vězte, že cesta vede přes založení státní banky se statutem neziskové organizace. Jsem přesvědčen, že pokud se toto stane realitou, tak bude zase líp. Ministr financí Andrej Babiš o zřízení státní banky usiluje. Držme mu palce, ať se to povede.

Tento článek lze libovolně šířit po internetu.

Pokud se tak rozhodnete, zřejmě v tomto předvánočním období, které šmejdi intenzivně využívají ve svůj vlastní prospěch, tímto krokem uděláte užitečnou službu budoucím důvěřivým, nic netušícím, podvedeným obětem.

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

Stanův komentář: 18 % je opravdu v porovnáním se současným úročením vkladů ze strany bank vysoký úrok, ale chyběla mi tam ještě otázka autora, jestli se jedná o jednoduché nebo složené úročení. V případě složeného úrokování by se roční sazba pohybovala ve výši 1,0005 na třistašedesátou mínus 1 (0,197 = 19,7 %) nebo 1,0005 na třistašedesátoupátou mínus 1 (0,20 = 20 %), podle toho jestli použili německou  metodu 30E/360 nebo anglickou ACT/365.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
7. 12. 2014 12:51

Jeden by nevěřil, kolik těžce pracujících zaměstnanců finančního sektoru má nezištnou péči o jeho profit. Odkud a proč se vlastně berou ty exekuce?

Béda
7. 12. 2014 13:10

Ještě perlička. Parlament a vláda soustavně pečující o blaho lidu samozřejmě schválily takové právní úpravy, které přibližují lichváře a podvodníky pečující o blaho potenciálním klientům. Již je nemusejí pracně lovit pomocí nechtěného telemarketingu a spamování. ani vyvážet a oblbovat někde za městem. Stačí jim zavolat komukoli, nahrát telemarketingový hovor a získat v něm odpověď ANO, která je rovna podpisu složitého smluvního vztahu, kde mnohé zůstává důvěřivci utajené. Nikoliv ovšem pouze malým písmenem.

Tribun
Admin
7. 12. 2014 20:38

18% To ještě není tak zlé, vždyť i na kreditkách bývá běžně kolem 23%. Co takhle 86%? A ani to pro někoho není lichva, zrovna dneska jsem o tom shodou okolností psal: http://tribun.name/2014/12/07/lichve-vstric/

tožtak
tožtak
7. 12. 2014 23:44

Jednou jsem v úvodu hovoru odpověděl, že si nepřeji, aby byl můj hovor monitorován a světe div se – na druhé straně zavěsili. Jinak dnes už to řeším obligátní větou „děkuji, nemám zájem, naneshledanou“, zvlášť když otravují i o víkendu.

Další vtipnou poznámku utrousil kolega, že nemá zapotřebí půjčovat si peníze, že má peněz dost a paní tiše záviděla a utrousila, že ona je věčně bez peněz a tím hovor skončil. Pro příště jsem mu doporučil, by té paní navrhl, aby si tu půjčku vzala míto něj, když je tak výhodná.

fajt
8. 12. 2014 5:40

oproti socialismu je i hypoteční úvěr ( motivace a věčná výmluva servisní elity ) ošklivá lichva, ohýbá duši více než než nebezpečná chudoba. ..)

Gatta
Gatta
8. 12. 2014 7:12

fajt napsal

oproti socialismu je i hypoteční úvěr ( motivace a věčná výmluva servisní elity ) ošklivá lichva, ohýbá duši více než než nebezpečná chudoba. ..)

Hypotéku či půjčku si berete protože se v životě těšíte na spoustu krásných věcí.
Potom už se těšíte jen na jedno – až to všechno jednou konečně splatíte.
:-)

Aleš
Aleš
8. 12. 2014 11:40

Game is over. Nezbývá než znárodnit banky a velké firmy, z menších podniků udělat družstva či rodinné firmy, podnikání přenechat na skutečné reálné hospodářství především zemědělskou a průmyslovou výrobu či stavebnictví či komerční řemeslné služby jako kadeřnictví, údržba zeleně, broušení nožů či oprava spotřebičů. Víte v čem je mimo jiné obrovský rozdíl mezi Putinem a Klausem? Když Putin udělá amnestii, může si to dovolit vůči národu, protože národ ví, že ti lumpové, když znovu budou páchat zločiny, půjdou znovu za katr… A Klaus si ji dovolil jen proto, protože věděl, že nikdo mu v tom nezabrání a nikdo ho skutečně… Číst vice »

Béda
8. 12. 2014 13:25

!!! http://www.noveslovo.sk/c/Verejne_dlhy_povazlivo_rastu „V informáciách o testovaní európskych bánk sa objavil jeden zaujímavý údaj: banky v Európskej únii majú v „aktívach“ cenné papiere štátov v hodnote 2,7 trilióna €! Samozrejme, iba podrobnejšia analýza ukáže, koľko z toho sú dlhy európskych vlád, ale vzhľadom na charakter ich obchodovania je jasné, že je to výrazná väčšina… Podrobnejší pohľad na mieru verejného dlhu krajín Európskej únie totiž ukazuje, že verejné dlhy stále rastú. Krajiny, ktoré boli v uplynulých troch, štyroch rokoch nútené využiť tzv. euroval, čiže si požičiavali výlučne z verejných európskych zdrojov, zaznamenali výrazný nárast miery dlhu vo vzťahu k HDP. Neplatí to… Číst vice »

r.m.
r.m.
8. 12. 2014 15:02

Béda napsal !!! http://www.noveslovo.sk/c/Verejne_dlhy_povazlivo_rastu „V informáciách o testovaní európskych bánk sa objavil jeden zaujímavý údaj: banky v Európskej únii majú v „aktívach“ cenné papiere štátov v hodnote 2,7 trilióna €! Samozrejme, iba podrobnejšia analýza ukáže, koľko z toho sú dlhy európskych vlád, ale vzhľadom na charakter ich obchodovania je jasné, že je to výrazná väčšina… Podrobnejší pohľad na mieru verejného dlhu krajín Európskej únie totiž ukazuje, že verejné dlhy stále rastú. Krajiny, ktoré boli v uplynulých troch, štyroch rokoch nútené využiť tzv. euroval, čiže si požičiavali výlučne z verejných európskych zdrojov, zaznamenali výrazný nárast miery dlhu vo vzťahu k HDP.… Číst vice »

Vlastimil
Vlastimil
8. 12. 2014 18:45

Všichni chtějí vaše štěstí. Tak si ho nenechte vzít!