Bankrot Portorika, budoucnost kolonií USA

Kongres bude hlasovat o speciálním zákonu o bankrotu pro tuto kolonii USA. Pak bude zbankrotované Portoriko následovat osud zbankrotovaného Detroitu.

Guvernér US-kolonie Porto Rico, Alejandro García Padilla, před měsícem prohlásil se širokým úsměvem pro americké TV, že oněch 72 miliard dluhů je pro ostrov nesplatitelných : „Dluh není splatitelný. Jiná možnost není. Rád bych zvolil nějakou jinou možnost. Nejde o politiku, ale o matematiku.“

Na rozdíl od Řecka prý nejde o politiku, ale o matematiku. Poslanci amerického Kongresu budou muset hlasovat o speciálním zákonu o bankrotu pro tuto kolonii USA, protože toto území není ve skutečnosti ničím jiným. Pak bude zbankrotované Portoriko následovat osud zbankrotovaného města Detroitu, o němž jsme už několikrát psali (Po rozpadlém Detroitu hoří rasistický Baltimore ). Portoriko je příklad zkrachovalé US-kolonie a touto cestou se částečně vydala i EU. Projděme si v kostce anatomii neoliberálně zařízeného bankrotu.

Ostrov má nezaměstnanost 13 %, tj. dvojnásobek míry USA. Navíc má nejvyšší míru ekonomické nerovnosti v příjmech a celkem 40 % vládního rozpočtu jde do důchodů. Federální rozpočet USA financuje tuto kolonii ze 70 % (17 miliard dolarů) z celkového 28 mld. rozpočtu. Co nemohly americké korporátky provést USA, to si dovolily zde. Jak dopadnou zdejší penzisté po krachu, je celkem jasné, stačí se podívat do Řecka. Tady je přehled neoliberálních jobovek posledních pěti let.

Hypoteční krize 2007-2009 snížila cenu domů celkem o 25 %, což znamenalo rozpad trhu s nemovitostmi. Nevadí, řekli si zdejší neoliberálové odchovaní v USA. Proto přestali platit daně. Přesněji řečeno, zdejší vláda vytvořila daňové úlevy takového rozsahu, že změnila kolonii na daňový ráj pro USA. Kongres vedený korporacemi tento kšeft pochopitelně schválil, jak jinak také. Pro dobro korporací je třeba přinášet oběti. Ostrov tím přišel prakticky o jediný prostředek nezávislého příjmu a stal se skutečnou kolonií.

Na ostrově došlo za peníze US-poplatníků k absurdní situaci. Daňové úlevy financované z USA začaly ničit tuto kolonii stejně jako úvěry MMF a ECB ničí Řecko. Portorikánci stejně jako Řekové utíkali z neoliberálně řízeného ráje pryč. Celkem 40 tis. občanů opouští ostrov každý rok. Mezi lety 2005-2013 uteklo z ostrova celkem 5,5 % populace. Podobný osud postihl pobaltské republiky, Ukrajinu a již zmíněné Řecko. Ekonomická situace ostrova se dostala na samé dno.

Další scénář byl pochopitelně stejný jako v Řecku. Spekulanti si rychle koupili dluhopisy kolonie, která nastartovala své finanční letadlo k prudkému letu vzhůru. Investoři správně doufali, že toto území spravované federálně nakonec musí vláda USA zafinancovat. A další kolo komedie už probíhá přesně jako v Řecku. Dluhy nejsou splatitelné, a na rozdíl od Řecka je Portoriko US-kolonií až po uši. Protože zde bankám patří prakticky všechno, je třeba krapet zmírnit ve dluhové politice.

Konsorcium věřitelů se proto sejde se zástupci kolonie v příštích týdnech, aby projednalo odložení nesplatitelných dluhů do budoucnosti. Mezitím se sebere všechna dostupná likvidita, která je v kase ostrova. Na rozdíl od Řecka zůstanou banky a bankomaty pro lid otevřené. Na ostrově nevládne levice jako Syriza v Řecku, ale naopak všeho schopná pravicová neokoloniální klika. Mají to ti Portorikánci ale štěstí…


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
28. 7. 2015 15:01

http://magazin.aktualne.cz/slavneho-africkeho-lva-cecila-zabil-zubar-z-minnesoty/r~05edd900353011e598af002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=position-0 – to je taky cesta jak se vypořádat s domorodci, když tř. nemaj lvy. ..)

v korporátním emerickém fašismu je prostě všechno možné, ty hovada nemaj žádné zábrany. ..

orinoko
orinoko
28. 7. 2015 15:10

Dělám maggi v homolích.
Raději to ani nebudu otevírat. Lev dostal jméno Cecil? Bože můj, jak to můžeš dopustit? To je něco podobného, jako kdyby obludé říkali Ježíšovi Áda. Nebo Potěmkin. Nebo třeba Lúďa. … To se snad ani nedá vyčerpat. … Nebo nedej Bože … Traktor Traktorovič.

mirror
mirror
28. 7. 2015 15:50

orinoko napsal
Raději to ani nebudu otevírat.

V USA jsou zubaři tak dobře placeni, že český emigrant si nemůže dovolit jejich zdravotní služby a musí si zaletět domů do České republiky, aby si nechal spravit zuby. Sobotka by si v USA dovolit rovnátka s velkou pravděpodobností nemohl.

fajt
fajt
28. 7. 2015 15:52

jak se říkávalo a dnes ještě více vyřvává – za peníze v Praze dům, aneb za mergle v Práglu i Krejčířovu chalupu – no a v emerice za zelené papiurky klidně i Cecila na futro, co je zrovna lev, bo imperialistický mozek je hodně vyjebaná záležitost. ..) pamatuju Jonáka, co měl ve své knajpě s kurwama medvěda, no a jednou jsem tam byl s kolešem ( klepal druhou ligu v rajchu a krom máchání kladivama uměl hovno ), když uviděl míšu kuličku ( tehdy ještě juniora), tak po butelce mezcaly neodolal a šel s chlupáčem do klinče, Berousek pro vataře… Číst vice »

mirror
mirror
28. 7. 2015 19:03

fajt napsal
pamatuju Jonáka, co měl ve své knajpě s kurwama medvěda, no a jednou jsem tam byl s kolešem ( klepal druhou ligu v rajchu a krom máchání kladivama uměl hovno ), když uviděl míšu kuličku ( tehdy ještě juniora), tak po butelce mezcaly neodolal a šel s chlupáčem do klinče, Berousek pro vataře hadr, míša v prdeli a v šoku, koleš na jipku a ovar vařil železo a proklínal své gorily … ani sem nemusel na safari do Afriky. ..)

To je na literární cenu OM!

fajt
fajt
28. 7. 2015 19:39

mirror napsal
To je na literární cenu OM!

piteczki, beru jenom tekuté nagrody :-)

a protože mě zase lapila muchnička, tak kvalitní dezinfekce není nikdy dost, z góry dzięki. ..)

Dana
Dana
29. 7. 2015 1:34

Clanek micha americkou statni pomoc s investicemi, co se jmenuji Mutual bonds. Zatim co USA hazeji penize do cerne diry ruznymi stimulacnimi programy, Mutual bonds jsou akcie na burze, ktere si obycejni Americane koupili na privatni investici. Mutual bond je vlastne sazka na rozvoj zeme, tedy v tomto pripade Puerto Rica a jen naivkove se domnivali, ze jejich investice bude koncit ptofitem. Ha ha. To je jako by nekdo investoval do Chanova. Americka administrativa nezdanuje profit z techto mutualnich bondu, ale ani je nemusi garantovat v pripade krachu.. Jedna se prave o tyto Bondy, ve kterych mali investori maji asi… Číst vice »

Sio
Sio
29. 7. 2015 4:25

Dano, myslíte, že celá ta story s Portorikem nemá vítěze? Že nikdo nevydělal? Pokud ano, a US vláda vyrovná škody, tak jsou dvě možnosti.
A. US vláda je samostatně rozhodující orgán a pak jsou to volové, když tomu včas nezabránili.
B. US vláda je zkorumpovaná nebo vyděšená a tvářila se, že to nevidí protože buď ten kdo vydělal má vládu v hrsti nebo jejím členům nabídl část profitu.
Co je správně?

Dana
Dana
29. 7. 2015 17:25

Sio, nerozumim, proc by tem machinacim mela americka vlada zabranovat ? Volny trh se reguluje sam. Obchodni procesy jsou na vlade nezavisle, puertoticke bondy jsou casti Mutual funds a to je financni oblast sama pro sebe.. Nemyslim, ze americka vlada bude investorum vyrovnavat vznikle skody . Profit je nakonec na strane zbankrotovanych Portorikanu, penize prosustrovali, investice se naivkum nevratily, takze trati americti privatni investori. Investicni banky a akciove spolecnosti co investovaly jsou prece soukrome, ne statni… . I kdyz, z pohledu zajmu Spojenych Statu je tu mozna snaha podporovat investice do Puerta Rica (nezdaneni) za ucelem rozvijeni trhoveho kapitalismu. Puerto… Číst vice »

Bety
Bety
29. 7. 2015 17:36

Portorikánci jsou součástí té „nejsvobodnější“ země na světě, no a teď k tomu budou ještě osvobozeni od té trochy majetku, co jim ještě zbývala. Harvardští ekonomové jistě všem vysvětlí, jak jsou Portorikánci leniví a banky tudíž bez viny. Pak přijde církev s jejím největším hitem, což je „Blahoslavení chudí, neboť jejich je království nebeské“ a vše bude jak má být.

fajt
fajt
29. 7. 2015 17:47

Bety napsal Portorikánci jsou součástí té „nejsvobodnější“ země na světě, no a teď k tomu budou ještě osvobozeni od té trochy majetku, co jim ještě zbývala. Harvardští ekonomové jistě všem vysvětlí, jak jsou Portorikánci leniví a banky tudíž bez viny. Pak přijde církev s jejím největším hitem, což je „Blahoslavení chudí, neboť jejich je království nebeské“ a vše bude jak má být. římští patricijové měli k pobavení a k ukojení svých krvavých choutek Koloseum, kde za tupého, ale nadšeného řevu chudáků v ochozech si šli vybraní chudáci brutálně po krku – no a amerika si něco podobného udělá teď v… Číst vice »

fajt
fajt
29. 7. 2015 17:48

Dana napsal
Volny trh se reguluje sam.

dej si pár facek, obludo. ..

Dana
Dana
29. 7. 2015 19:54

Samozrejme, ze se svetovy volny trh reguluje sam.
Posledni priklad jsou staty BRICS, ktere se pokouseji o ovladnuti trhu a zdroju zalozenim alternativnich organisaci…

fajt
fajt
29. 7. 2015 20:06

Dana napsal

Samozrejme, ze se svetovy volny trh reguluje sam.
Posledni priklad jsou staty BRICS, ktere se pokouseji oovladnuti trhu a zdroju zalozenim alternativnich organisaci…

tolik neskutečných píczovin ve dvou větách – no, nebudu zbytečně krmit trolla – takže bullshit, obludo.

orinoko
orinoko
29. 7. 2015 20:15

Emerický kolorit je svým způsobem docela podstatný. Aby by si pokud možno každý udělal svůj vlastní názor na úroveň argumentace emerických soudruhů a soudružek.