Barak: Izrael by neměl být nucen k podpisu Dohody o nešíření jaderných zbraní
ImageIzraelský ministr obrany Ehud Barak řekl ve středu, že na Izrael by neměl být činěn nátlak, aby podepsal Dohodu o nešíření jaderných zbraní, přičemž poznamenal, že na rozdíl od ostatních zemí Izrael nikdy nehrozil zničením jiného státu.

„Neexistuje žádný důvod pro nátlak na Izrael, aby se přidal k Dohodě o nešíření jaderných zbraní. Izrael nikdy nehrozil tím, že vymaže z mapy nějaký stát nebo národ, zatímco dnes Írán, a také Sýrie, Libye i Irák v minulosti, všichni signatáři této smlouvy, systematicky porušovali její ustanovení tím, že jasně ohrožovaly existenci Izraele,“ řekl Barak během vzpomínkové slavnosti za padlé vojáky izraelské armády na ministerstvu obrany.

„V tyto dny,“ pokračoval ve svém projevu, „ hrozby proti Izraeli nejsou minulostí. Abychom jim mohli čelit, musíme být silně ozbrojeni, bdělí a dobře připraveni, s podporou celého izraelského národa.“

President Spojených států Barack Obama v úterý vyzval všechny země, včetně Izraele, aby podepsaly mezinárodní Dohodu o nešíření jaderných zbraní (Non-proliferation treaty – NPT).

„Ať už mluvíme o Izraeli nebo o jakékoli jiné zemi, myslíme si, že je důležité, aby se staly součástí NPT,“ řekl Obama. „Ostatně tohle není žádný nový postoj. Je to trvalý postoj vlády Spojených států, a pro moji administrativu má stejnou prioritu.“

Izrael provozuje politiku „jaderné dvojznačnosti“, když odmítá potvrdit nebo popřít držení atomových zbraní – nepodepsal však tuto smlouvu a analytici se domnívají, že vlastní 200 až 300 jaderných hlavic.

Převzato z Haaretz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments