Barytonista Dmitrij Chvorostovskij oslaví 52 let

Dne 16. října 1962 se v sibiřském Krasnojarsku narodil Dmitrij Chvorostovskij, operní pěvec, hvězda světových operních domů a podle hodnocení znalců jeden z nejlepších světových barytonů. Americký časopis pro kulturu Vanity Fair o něm napsal, že posílá ctitele po celém světě do kolektivní mdloby. Vystupuje vedle dalších světových pěvců, jako je například u nás oblíbená Renée Flemingová, nebo Rolando Villazón.

Dmitrij pochází z hudební rodiny, jeho otec Alexandr Chvorostovskij je sice povoláním chemik, ale klasické hudbě se věnuje po celý život. Student Dmitrij krátkou dobu fungoval v rockové kapele, získal hudební vzdělání  na konzervatoři v Krasnojarsku a v roce 1985 nastoupil do krasnojarské opery. V Sovětském svazu zvítězil v Glinkově pěvecké soutěži  a  v roce 1989 zvítězil v soutěži BBC Cardiff Singer of the World. Favoritem byl tehdy přední welšský pěvec Bryn Terfel. Dmitrij zapůsobil jako meteor, posluchači byli okouzleni jeho plným hlasem, skvělým přednesem a druhý den po vítězství mu nastal hvězdný vzestup. Podle  muzikologů se takový talent a nástup objeví jeden za generaci. Před ním podobně zazářil Luciano Pavaroti. Ve svém repertoáru klade na první místo dílo Verdiho a hned za ním dílo Čajkovského. Rigoletto, Don Carlos, Simone Boccanegra, Trubadúr, Evžen Oněgin, Piková dáma.

Nyní žije s manželkou a dvěma dětmi v Londýně, kde jsou i jeho dvě děti z prvního manželství. Přestože je skutečně světovým pěvcem, nijak nezapomíná na svou rodnou zem, v Rusku často koncertuje a i když ve světě zpívá jen na nejlepších scénách, v Rusku vystupuje i v mnoha provinčních městech – na scénách i pod širým nebem. Koncertem poctil i Sachalin. Jako první pěvec zpíval na Rudém náměstí. Svého času vystupoval s pořadem Písně válečných let, který měl obrovský úspěch nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Projel s ním 17 zemí a všude byl vřele přijat a jak řekl, i se slzami, přestože v zahraničí ani ruským textům většinou nerozuměli. U ruského publika byly slzy časté, jak je vidět na videích z pořadu. Přiznává, že i on sám někdy musí s dojetím bojovat. U Rusů jsou vzpomínky na válku stále živé a stále silně tu dobu prožívají. Je to pochopitelné, když každá druhá rodina někoho ve válce ztratila. I rodina Chvorostovských.

Krom operních rolí má i široké spektrum koncertní – klasické písně předních světových skladatelů, ruské romance, ruské a italské populární písně, ale i ruskou národní muziku. S pomocí skvostného legata udělá ze všeho umělecký kousek. Na koncerty do Ruska si zve i svoje pěvecké přátele. Pozvání už přijali Renée Flemingová, Jonas Kaufmann, koloraturní pěvkyně Sumi Jo, Sondra Radvanovsky a další. Jeho současným dvorním dirigentem je Konstatntin Orbeljan, jak se vyjádřil, neobyčejný, mimořádně charakterní člověk, který zná celý pěvcův repertoár. V jednom z četných rozhovorů pro televizi byl dotázán, pro které publikum nejraději zpívá. Odpověděl jednoznačně: pro své krajany.

Při mnohých vystoupeních je zasypáván kyticemi. Sám říká, že ve světě reprezentuje Rusko.  V jiném rozhovoru pro ruskou TV na dotaz, jak je ve světě Rusko přijímáno, řekl, že lidé často o Rusku nic nevědí a pokud vědí, bojí se jej. Rusko je pro ně veliké a neznámé. Musí se počítat s tím, že Rusko budou mít rádi jen Rusové. Na koncertech je v publiku většinou i jeho italská manželka Florence (mluví rusky) a jeho rodiče – Ludmila a Alexandr.

I mezi našimi odborníky se vyskytly obdivné hlasy. Třeba v souvislosti  se zahájením krumlovského festivalu v roce 2012, jehož byl tváří. Tehdy se pro Radiožurnál vyjádřil ředitel festivalu Jaromír Boháč, že pěvec má obrovský hudební talent, hlasové dispozice, na svou roli je vždy dokonale připraven a že je považován za nejlepšího Oněgina všech dob. Říká se o něm básník barytonu, nebo také Elvis opery. Muzikoložka Helena Havlíková jej označila za elegantního fešáka s nádherným lahodným barytonem s dokonalou kantilénou, který ctí své ruské kořeny a kongeniálně zpívá ruské písně. Z našich tištěných medií o něm informují Haló noviny, ostatní tisk jej téměř nebo úplně ignoruje.

Dmitrij miluje svoje Rusy a Rusové milují svého Dimu. Tak je mezi svými nazýván.

Čerpáno z internetových stránek pěvce, z četných rozhovorů poskytnutých jím ruské TV a z relací ČRo a ČT.

Přejít do diskuze k článku 13 komentářů