Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Nie je tajomstvom, že konfliktu na Ukrajine sa na oboch stranách aktívne zúčastňujú zahraniční dobrovoľníci. O fungovaní dobrovoľníckeho bataliónu, súčasnej situácii a jeho pohľade na ukrajinský konflikt sme hovorili s jedným z nich. Rozhovor bol autorizovaný a vznikol 17. februára 2015.

Mohli by ste sa prosím čitateľom stručne predstaviť?

Volám sa Tomáš a pôsobil som vo francúzskej armáde, v 2e régiment étranger d’infanterie (2. cudzinecký peší regiment, pozn. aut.). Teraz som ako dobrovoľník v batalióne Azov a bojujem proti separatistom na východe Ukrajiny.

Ako vyzerá cesta od légie na Ukrajinu a prečo ste volili práve Azov?

Jediný dôvod pre vstup do Azovu je, že je to dobrovoľnícky batalión a ako cudzinec tam môžem fungovať, ďalej pôsobia v ostrej konfrontácii so separatistami.

Tomu rozumiem, ale Azov nie je jediný dobrovoľnícky batalión. Z najznámejších spomeniem napríklad Aidar či Donbass. Zaujíma ma prečo ste si vybral práve Azov.

O Aidare a Donbase som v tom čase nevedel. Vedel som len o Azove že regrutuje aj zahraničných dobrovoľníkov.

Koľko zahraničných dobrovoľníkov bojuje v súčasnosti v batalióne a akým jazykom medzi sebou komunikujete?

Z EU je to do pätnásť teda kde nerátam Chorvátov, tých je ešte asi plus desať Potom je tu ale zo zahraničia kopa Gruzíncov, Bielorusov a paradoxne aj veľa Rusov. Ja hovorím francúzsky, dohovorím sa aj anglicky a ukrajinsky, komunikácia pre mňa nie je problém.

Celý článek najdete na onwar.eu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
23. 2. 2015 8:21

Byl jsem nedávno s facetem z Gromu ( tasil epolety ), starší chlapík, na první pohled nic nápadného či ohromujícího, ale bystrý pozorovatel podle neomylných fyzických znaků, motoriky a chování přeci jenom vyčuje jisté nebezpečí, že tady je obezřetnost dost na místě – v koktlině fungoval pod kontraktorem na zdejší šachtě, do rzeczipospolitej to měl kousek ( jak on sám rád říkal, že by se tam doplazil i po litrech wudky ) a přeci na něj miliczianczi nemohli ( asi nějaký průser, jsem se neptal) – vyprávěl nám jak byl na Ukrajině na počátku konfliktu ( samozřejmě na straně banderovců),… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 2. 2015 8:59

Přečetl jsem. Také další autorovy texty v odkaze a celou diskusi. Nic nového. Stará známá psychologická válka jako součást propagandy. Zajímavé pro mne bylo, když jeden z diskutérů nesdílející názory autora uvedl jako příklad nedůvěryhodnosti UA strany a „Západu“ fakt, že UA proti „separatistům“ používá balistické rakety s kazetovou hlavicí… Reakce ihned krátká a dehonesetující od „dalšího diskutujícího“… a pak nastoupil „odborník“ na PVO systémy s poněmčeným nickem odkazující na údajně „100% důkazy“ BND o tom, že Malajsijský boeing sestřelili oplčenci BUKem nejspíše s ruskou posádkou, následováno vývodem ve stylu „promyšlená cílená vražda“ (volná významová parafráze mými slovy). Když se… Číst vice »

J. Hruška
J. Hruška
23. 2. 2015 11:01

K příspěvku od fajta: Dovolil bych si pochybovat o tvrzení citovaného pána, že utekl (pardon, ukončil smlouvu) z banderovské jednotky proto, že se nudil. Daleko pravděpodobnější je, že zběhl, protože měl být nasazen proti opolčencům do skutečného boje. Tihle hrdinové, kteří tak rádi rabují, terorizují či vraždí bezbranné jsou totiž výrazně zbabělí, když jde o jejich vlastní kejhák. V místech, kde je energická policie nejsou nebezpeční.

petr
petr
23. 2. 2015 13:31

Máme video, která jasně dokazuje, že Česká televize lže a manipuluje. Přesvědčte se sami : http://euportal.parlamentnilisty.cz/Articles/13332-mame-video-ktera-jasne-dokazuje-ze-ceska-televize-lze-a-manipuluje-presvedcte-se-sami.aspx

VK
VK
23. 2. 2015 17:02

Článek „rozhovor“ jsem si přečetl celý a to i na odkazovaném webu, kde pokračoval. Následně jsem tamtéž napsal tento diskusní příspěvek, který navazuje na jiného přispěvatele který nevěří v autentičnost publikovaného rozhovoru: – citace diskusního příspěvku – Také bych to tipoval na autorskou beletrii a nikoli skutečný rozhovor, byť plus mínus by situace v batalionu Azov mohla odpovídat skutečnosti. Informací o situaci a stavu na Ukrajině jakož i Novorusku je spoustu a z nich není problém sestavit rozhovor, který s touto již známou situací z 99% koresponduje. Jde pouze o řadu detailů, chybiček v textu, jako je například ta v… Číst vice »

VK
VK
23. 2. 2015 17:04

—pokračování předchozího příspěvku— …….. Nakonec americká ambasáda musí proti blogerům nasadit minimálně intelektuálně rovnocenné protihráče. Tupým mainstreamovým redaktorům s jejich ještě tupější propagandou už věří jen úplní idioti, nebo lidi co se o věc naprosto nezajímají a jen tak něco z té telive zaslechnou a z toho si udělají zcela povrchní obrázek, že ten Putin tam napadl tu hodnou Ukrajinu. Většina chytřejší populace už velmi kriticky posuzuje důvěryhodnost a logičnost informací a to právě z blogů a to včetně již významné skupiny českých poslanců a senátorů z celého spektra a to je pro naše přátele z USA nežádoucí. Jinak podobné… Číst vice »

ducatista
ducatista
23. 2. 2015 17:54

VK: Nevím, zda je článek autentický, ale pokud skutečně někdo zpovídal onoho dobrovolníka, tak to téměř jistě bylo korespondenční formou – po mailu, skypu… Ostatně, kdo by se táhl za nějakým žoldákem na Donbas, že… Tzn., že slovo „píšete“ by bylo zcela na místě a pak nemá smysl argumentovat, že je to jeden z důkazu o nepravdivosti. Ohledně motorkáře – zřejmě narážíte na Marka Havlíčka, jehož reportáž jsem četl a mohu říct, že na mě působila opravdu autenticky- ostatně stejně jako jeho další dobrodružství. Navíc v reportáži z Donbasu nikde nezmiňoval černocha v ukr. uniformě, pouze to, že na jednom… Číst vice »

peter.
23. 2. 2015 17:58

Tiež si myslím,že je to vymyslený príbeh,ktorý by mal poslúžiť ako protiváha príbehov o Slovákoch bojujúcich na strane Novoruska.Na Slovensku sú títo vojaci vnímaní ako hrdinovia o jednom z nich sa písalo nedávno na topkách.sk.Tiež sa jedná o bývalého legionára ktorý vstúpil do radov povstalcov z odporu k politike USA.No tak propagandista vymyslel podobný príbeh,len hlavným hrdinom sa stal bývalý legionár bojujúci za celistvú Ukrajinu. Slovensko je v poslednej dobe kritizované z každej strany no najmä z Poľska za sympatie k politike Ruska a za svoj odpor k NATO a USA.Preto možno očakávať zvýšenie antiruskej propagandy a omnoho silnejšie snahy… Číst vice »

Neználek
Neználek
23. 2. 2015 20:08

Na Zvědavci někdo spekuloval, že Karel Dolejší byl do Britských listů nasazen.

VK
VK
23. 2. 2015 20:44

Pro rozšíření diskuse a informaci čtenářům OM dále popíši následující vývoj diskuse s autorem „rozhovoru“. ——- Matej Kandrík (který se na blogu prezentuje jako – Matej Kandrík je študentom Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej Univerzite v Brne. Pracuje v fact-checkovom projekte Demagog.cz na pozícii analytika a člena mediálneho tímu. Zaujíma sa o problematiku informačného a psychologického vojenstva, strategického myslenia, islamského radikalizmu a českého piva. | Matej Kandrík is student of Security and Strategic studies at Masaryk University in Brno. He works in fact-check project Demagog.cz as an analyst and media team member. He is interested in information and psychological… Číst vice »

VK
VK
23. 2. 2015 20:48

….. pamatuji-li si to dobře. Nakonec je možné ten jeho cestopis dohledat, jak to tam přesně popsal. Nicméně takových přitažených do proruské propagandy přikrášlených příběhů tam měl náš motorkář více. ale vraťme se k panu Mateji Kandríkovi. Tedy jsem mu na jeho vysvětlení odpověděl: VK na 23. 2. 2015 v 21:26 řekl: Tak dobře. Pouze jsem vznesl pochybnosti. Nic jiného také nelze, ale už jen tvrzení, že šlo o mailovou korespondenci (rozhovor je veden skutečně jako rozhovor, následující otázky v principu navazují na předchozí odpovědi), tedy nemohlo jít o soustavu otázek a následnou hromadnou odpověď na add. jednu, druhou, třetí.… Číst vice »

VK
VK
23. 2. 2015 20:53

——– dokončení mé odpovědi ——— Publikovaný rozhovor připomíná pohádku pro děti na spaní s úvodem „Bylo nebylo dávno tomu, žil byl (kde se vzal tu se vzal) jeden statečný chasník, který pro nic za nic se rozhodl, že zabije zlého draka a osvobodí princeznu. Cestou potkal spoustu dobrosrdečných kouzelných dědečků a nakonec všechno dobře dopadlo a pohádky byl konec“. Tedy kdyby jste poskytl alespoň pár trochu důvěryhodných odpovědí na mé výše uvedené dotazy. ——-konec mé odpovědi ——- Tak jsem zvědavý jak se s mými dotazy pan Matej Kandrík, analytik a člen mediálneho tímu demagog.cz, student Bezpečnostných a strategických štúdií v… Číst vice »

Slobo
Slobo
23. 2. 2015 21:05
peter.
23. 2. 2015 22:20

USA,NATO aj EU bijú na poplach,lebo dospeli k názoru,že prehrávajú informačnú vojnu s Ruskom a preto sa prijímajú opatrenia,ktoré by mali tento stav zvrátiť. Napríklad Američania kupujú ruské internetové portály :
http://www.hlavnespravy.sk/informacna-vojna-usa-kupuju-ruske-internetove-portaly-priprava-ruskeho-majdanu/559793
To,čo tu odprezentoval p.Kandrík je malina proti tomu,čo nás v tomto ohľade ešte len čaká.Masmédiá (aj tie verejnoprávne)budú ešte arogantnejšie a bezočivejšie v prezentovaní svojich klamstiev,pribudne viac rôznych Čulíkov a K.Dolejších,pribudne viac príbehov o neľudskosti Putinovej politiky a o obetavosti nezlomných demokratov Porošenka,Jacenjuka a Turčinova…….skrátka,máme sa na čo tešiť.Kandríkov príbeh je iba prvou lastovičkou,predzvesťou toho,čo sa na nás chystá.

Martin (už bez taky m)
23. 2. 2015 22:27

Stane, po emailu, na dopředu zaslané otázky + pozdější úprava… no comment. K té „Cizinecké…“: mohl mu vypršet kontrakt (kolik je mu let ? + jak se do ní dostal?), nebo si vše on sám vymyslel, a autor evidentně neví, nehledá, neptá se… Já ve své komentu reagoval i na ty jeho další texty – tři díly „pro malé děti“… To co studuje má nejspíše dále nakazit mladé lidi v této zemi… Zajímalo by mne kde se s tím hodlá uplatnit, a KDO MU PAK BUDE PLATIT… Když si položíte tyto otázky, ani nemusíte znát odpověď… Text patří do roviny… Číst vice »

Sio
Sio
23. 2. 2015 22:28

Neználek napsal

Na Zvědavci někdo spekuloval, že Karel Dolejší byl do Britských listů nasazen.

Je to možné. Je to nejhonorovanější autor, 29000 Kč/měs. za ty jeho paskvily.

Martin (už bez taky m)
23. 2. 2015 22:59

Pro peter: souhlas. Při střetu s Gruzií (resp. nastrčeným kravatožroutem) se ještě na tehdy ještě alternativních webech (tuším BL i na palbě či válce) psalo právě o tom, že RF tu informační válku prohrává… No časy se změnily, ony weby také… tam je to asi natvrdo, Čulíkovi musí být svým způsobem špatně z toho k čemu že využili jeho projekt -který měl fakt dobré jméno. Teď už se mouřeníni ždímají nemilosrdně – některým se i slíbí, že „v Novém Rusku bez Putina“ bude místa, prachů i témat dost… Zdaleka nejde o „první vlaštovku“, to už je několik let poletující zejména… Číst vice »

VK
VK
24. 2. 2015 0:06

No držme se držme se, ale začíná opravdu přituhovat.

Prvá sankcia v Česku. Súd pokutoval médium za diskusný príspevok pod internetovým článkom – viz:
http://www.hlavnespravy.sk/prva-sankcia-v-cesku-sud-pokutoval-medium-za-diskusny-prispevok-pod-internetovym-clankom/560519

Ministerstvo financí chce některé stránky rovnou blokovat – viz (text není zcela shodný s výše uvedeným slovenským):
http://mediamania.tyden.cz/rubriky/on-line/bezbreha-svoboda-na-internetu-konci_334195.html

fajt
24. 2. 2015 7:07

Tož ohledně autenticity předmětného „bajca“ a jeho možném angažmá v Legion etrangere doporučuji dát dotaz tomu nejpovolanějšímu – p. Gazdíkovi, ten v Legii prokazatelně pobýval a to dokonce přímo na “ gestapu“ , tedy byl něco jako příjímacím a prověřovacím personalistou této vojenské organizace – http://stanislavgazdik.cz/ krom toho je tady dost i českých webíků, které se Legii ( a zájmem se do ní dostat ) fest podrobně zabývají, tedy poskytují prvotní informace pro potenciální zájemce – je pod němi i diskuze, kde píší i bývalí členové a tak lze i tak nějak malinko odvodit, co vlastně Legie lidem předala a… Číst vice »

Aleš
Aleš
24. 2. 2015 8:38

Martin (už bez taky m) napsal Pro peter: souhlas. Při střetu s Gruzií (resp. nastrčeným kravatožroutem) se ještě na tehdy ještě alternativních webech (tuším BL i na palbě či válce) psalo právě o tom, že RF tu informační válku prohrává… No časy se změnily, ony weby také… tam je to asi natvrdo, Čulíkovi musí být svým způsobem špatně z toho k čemu že využili jeho projekt -který měl fakt dobré jméno. Teď už se mouřeníni ždímají nemilosrdně – některým se i slíbí, že „v Novém Rusku bez Putina“ bude místa, prachů i témat dost… Zdaleka nejde o „první vlaštovku“, to… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
24. 2. 2015 9:24

Aleši, v komentu na který odkazuješ o KD nepíši PL nejsou BL, resp. Parlamentní listy nejsou Britské listy. Občas se díky neuropatii překlepnu, ale ne 2x po sobě u zkratky. Takže pokud jsi byl takto namotivován psát, tak jde o omyl. Já o voze, ty o koze… Ano blízký „přítel“ byl také ve straně, jeho žena žvanila o podnikání při čtyřicetiletém zaměstnání ve státní instituci s každoroční nemalou „malou domů“, někdy i každodenní… A nyní jsou opět na té správné „straně“, já si iluze nedělám. U nás se zatím „řeší“ „sofistikovaněji“ nežli výbušninami… Proč takto, když může převzít co jiný… Číst vice »

Slobo
Slobo
24. 2. 2015 9:42

„jim to hodně vychází “

Jako kde, jako u koho. mARTINE

po únor 23, 2015 5:43 pm

třeba události na Ukrajině byly řízený před majdanem z Ruska a když se Rusovi vymknula Ukrajina z rukou
tak se to snažil silou potlačit a protože střelci utekli do Ruska společně s prezidentem tak je těžký někoho stíhat.
A ještě se ukáže kolik toho má Rus na svědomí, jenže je u nás hodně lidí kteří si to nechtějí stále připustit a mají Rusko za modlu.

/ t.c. 17. prispevkov /

http://liaz.cz/forum/viewtopic.php?t=6506&postdays=0&postorder=asc&start=5955

— od slobo;
18 ty
út únor 24, 2015 11:15 am

peter.
24. 2. 2015 10:05

Keď sa zamyslím nad možnosťami ktoré západná protiruská propaganda má k dispozícií,tak mainstream zlyháva a ľudia sú na tento typ propagandy už imúnni.Bude potrebné nájsť iné,sofistikovanejšie formy ovplyvňovania verejnej mienky.Ja by som sa vôbec nedivil,keby niektoré portály možno aj niektorý z tých, ktoré OM uvádza ako svojich partnerov zmenili svoje zameranie po vzore BL.To by totiž mohlo načas zneistiť ľudí a účinok by bol istotne väčší ako vylepšovanie mainstreamu v tomto smere.Neželám si to,ale poznáte to…za peníze v Praze dům a každého si možno kúpiť.

VK
VK
25. 2. 2015 7:50

Tak jsem dostal odpověď od autora článku jak to bylo s tím rozhovorem prakticky a jak se s tím slovenským Azovákem seznámil. Také jsem mu odpověděl.

Nebudu to sem přepisovat. Kdo má zájem, tak mrkněte na diskusi pod původním článkem zde:
http://www.onwar.eu/2015/02/21/batalion-azov-ocami-z-vnutra-rozhovor-so-slovenskym-dobrovolnikom/#comment-79919

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 10:23

Martin: Je to nakonec jedno, zda šlo o BL či PL. Neříkám vůbec, že ten matlák od vedle by ty výbušniny použil proti Tobě, když využívá jiné, pohodlnější možnosti. Spíš jde o to, že vyzývám všechny omáky, nenechme si líbit bezpráví. Útočme na útočníky i ve věcech, které nejsou přímo součástí těch problémů, kterými nás obšťastňují. Oni to dělají celou dobu a přestala být doba vhodná k nastavování i druhé tváře k fackování. Nastavování druhé tváře vede k tragédiím podobným té Brodské či Frenštátské či tichým koncům v podobách sebevražd, infarktů, mrtvic, zhroucení. A máš-li strach, že Ti zase ty… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 11:21

Ale také existuje riziko opačné. Že se všechno podělá, když budeme jednat pořád stejně, v rukavičkách. Mezi kolegy je plno Schwarzenbergových obdivovatelů, kteří mu baští jednu lež za druhou. V rádiu Haná, které jsem jako cestující byl nucen poslouchat, na mne hned po ránu vybafli s tím, jak nějaký „psychicky labilní člověk nešťastně řešil svoji situaci a zastřelil 9 lidí a další zranil“. A víš, co napadlo moji ženu hned včera, když to bylo ve zprávách? Vzpomněla si na Tebe. Komentář netřeba přidávat. Těchto tragédií bude přibývat a úchylná společnost se bude uklidňovat obviňováním skutečné první oběti či oblbovat svou… Číst vice »

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 11:29

Anebo když k tomu nedojde, aby se vedení jisté strany distancovalo od válečnoštváčských postojů tolerovaných od jejich středně vlivné političky, jež je rodičem toho propagandisty. Anebo si uděláme o straně, jež je často v tomto médiu některými diskutéry vykreslovaná jako opozice proti takovým postojů, obrázek.

Aleš
Aleš
25. 2. 2015 12:06

Jinak nám bude ordinována bezmoc a návyk na příchod násilí. A všude přítomná LEŽ.
http://www.novinky.cz/komentare/362631-glosa-bezmoc-josef-koukal.html

VK
VK
25. 2. 2015 19:59

Všechny zájemce o sledování pokračování rozhovoru s autorem článku o Azovském dobrovolníkovi ze Slovenka přímo na zdrojovém webu, upozorňuji, že mezi námi proběhla myslím, nyní již závěrečná komunikace. Pan autor trochu neunesl veškeré argumenty, které byly proti němu vzneseny.

Posuďte sami, pokud tuto diskusi stále někdo ještě sledujete: http://www.onwar.eu/2015/02/21/batalion-azov-ocami-z-vnutra-rozhovor-so-slovenskym-dobrovolnikom/#comment-80004

KandrikMatej
KandrikMatej
27. 2. 2015 17:19

Nekolega veduci kolotoča, vaša interpretácia faktov je neskutočne demagogická. Už tu v diskusii vyššie niekto podotkol, že rád prifarbujete(viď. tvrdenie o černochoch na chechpointoch). Teraz prifarbujete znova. Vec sa nemá tak, že som vaše „argumenty“ neuniesol. Naopak všetky vaše dotazy som zodpovedal, obvinenia s fabrikácie rozhovoru vyvrátil, čo ste ostatne sám priznal(a pohotovo prišiel s novou teóriu, že som naletel na propagandu azova). V priebehu diskusie som sledoval ako tu „pre pobavienie“ repostujete našu diskusiu odtiaľ. Zaujímavé je, že posty kde na vaše dotazy odpovedám, ste sa už repostnút nenamáhal a dali ste len link. Jeden by to označil za… Číst vice »

KandrikMatej
KandrikMatej
27. 2. 2015 18:38

Stan: Tomáš nebol ochotný odpovedať na otázky spojené s pobytom a odchodom s LE. Moja osobná domnienka je, že snáď „bol odídený“ či odišiel sám. K týmto otázkam mi napísal len „je v tom ženská a viac o tom nechcem hovoriť“ , čo vyznieva ako romatické klišé ale keď si človek prejde jeho karieru z medialnych vystupov a dalsich naznakov nezda sa to tak nepravdepodobné. Inak doplnujúca informácia je nanho vypísaný európsky zatykač. Kritiku, že som nevyťažil príležitosť úplne ale príjmam. Písal som to v diskusii u nás.. stále sa učím aj ked to tu niektorým príde vtipné. Holt ešte… Číst vice »