Bez diskuze není demokracie

S tímto známým Masarykovým heslem v hlavě se pokouším přehlédnout naši současnou mediální scénu ve snaze zjistit, do jaké míry je s ním v souladu. A žasnu nad tím, ne jak daleko jsme se od požadavku tohoto hesla vzdálili, ale jak trvrdě a nemilosrdně jsme s ním zatočili.

Vždyť jak ta scéna vpravdě vypadá? Na dvě zhruba stejné poloviny je dnes v politických otázkách rozdělen národ a na zhruba dvě stejně početné poloviny jsou dnes rozděleni čeští novináři. Přičemž rozdíl mezi rozděleným národem a rozdělenými novináři spočívá v tom, že občané rozděleného národa, tzn. obě jeho poloviny, dostávají za svoji práci v továrnách, úřadech, obchodech, farmách, dílnách, sportovních klubech, ve službách, ve školství atd. zaplaceno, ale jen u novinářů je to jinak. Tam peníze za svoji práci dostává jen polovina první, zatímco polovina druhá píše zadarmo. A v podstatě jen do internetových webů. A ne tedy pro peníze, ale pro věc. Čili kdyby vynálezu internetu nebylo, měla by výsadní možnost ovlivňovat veřejnost jen ona polovina první. A polovině druhé by zřejmě nezbylo nic jiného než vzteky a bezmocí kousat koberce. Kdyby si ovšem na ty koberce jiným způsobem než psaním vydělala.

Jak k takovému stavu došlo?

Rozdělovníkem, jež separoval novináře na placené a neplacené, byl samet. Tehdy se kdesi v kabinetech Sorosů, Rotschildů a dalších světových tiskových magnátů rozhodlo, že i v bývalých socialistických zemích a nyní už tedy znovu zemích kapitalistických, bude zaveden stejný systém informování veřejnosti, jaký se pěstoval za nacismu i socialismu, ale k němuž se mezitím jako k systému nejjednoduššímu vypracovala i média západní. Byl a je to systém jediných připustných pravd, z nichž pravda nejzákladnější, od níž jsou pravdy ostatní odvozeny, byla a je ta, že Východu vládne ďábel a Západu anděl. Nic jiného se nepřipouštělo (a nepřipouští). Nu a protože to byla (a je) pravda jediná a též jedině přípustná, nebylo už třeba o ní dále diskutovat a diskuze se stala nadbytečnou i u všech dalších pravd od oné základní pravdy odvozených.

Diskuze byla zkrátka vyhnána za humna a spolu s ní tam de facto poslali i demokracii. Protože demokracie bez diskuze je mrtva. Zahrnuje v sobě totiž nejen všechen lid, ale i všechny názory tohoto lidu, vyjadřujícího se otevřeně a bez obav. Jen diskuze takto vedená a tedy demokratická zaručuje, že řešení chybná jsou většinou lidu odmítnuta a řešení správná většinou lidu přijata. Což praktickém politickém životě znamená, že národ nezůstává trvale rozdvojen do dvou zhruba početně stejných táborů, jak je tomu dnes, ale diskuze sama svým pročisťujícím působením uvnitř jednotlivých médií zařizuje, že se v národě vytvoří přirozená většina a menšina. Čili cosi už blízkého národu jednotnému.

Problém našich médií dnešních – jak už naznačeno – ovšem je, že diskuze či pluralita názorů uvnitř jednotlivých médií neexistuje. Svoji vyhraněnou politiku má ČT, má ji Právo, má ji TV Nova, má ji MF Dnes, mají ji Hospodářské noviny, mají ji Lidové noviny, má ji Deník, má ji TV Seznam, má ji Reflex, má ji Respekt, má ji Echo 24, zkrátka celý tzv. mainstream – a víceméně nic než je tato jejich vyhraněná politika se v těchto médiích neobjeví. Zde se diskuze tedy rozhodně nekoná.

Dobrá, dobrá, řeknete si možná. Předepsala-li si všechna režimní média mainstreamu ve snaze jednotného ovlivňování myšlení národa též jednotný názor a tím též neexistenci diskuze a polemiky, pak by se obé snad aspoń částečně dalo zachránit tím, že diskutovat a polemizovat se bude aspoň mezi oněma dvěma tábory současné novinářské obce. Tedy mezi oním táborem mainstreamovým, režimním a placeným a oním řekněme alternativním, internetovým a neplaceným.

Chyba lávky. Žádná diskuze není a nebude. Zakázal si ji mainstream s tím, že je přece pod jeho úrovní, aby jeho novináři, svými zaměstnavateli řádně vedení, registrováni a placení, se vybavovali s jakýmisi divoce žijícími, neregistrovanými a neplacenými přispěvateli internetových webů.

Čímž se i nad poslední možností, jak nechat diskuzi i jen živořit, zavřela voda.

To je dnešní situace a postavení diskuze v naší politice a možná dojdeme ještě dál. A to až k bodu, kdy se např. přestaneme divit či rozohňovat nad informací, že profesor KU Martin C. Putna ve svém interview pro Český rozhlas navrhl, aby televizím TV Barrandov a TV Prima byla odňata licence – a to za vyslovení názorů, se kterými on, Martin C. Putna a spolu s ním i pražská kavárna, nesouhlasí. A aby za totéž byly úředně zakázány Parlamentní listy.

Ano, i takto se dnes pohlíží na diskuzi.

Demokracie druhého břehu, napadne vás. Anebo už diktatura? Anebo fašismus?

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 1. 2019 10:07

Není. J „Demo“krást i je diskusi nepotřebuje, leda jako „křoví“, když po převratovém Bushovi jr. „fíkový list“ přestal zakrývat i její „rodné hnízdo“… Ostatně i ta starořecká kdys prý byla jen pro některé… Jestlipak to vlastně v celých dějinách nebyla její nejcharakterističtější vlastnost??? Nebo že by chyběli demokrati?? To přece není možné- bylo zde přece již od převratu tolik a tolik „demokratických stran“… Ale pod dohledem Euroh(l)odnot to nepochybně napravíme! Vzhůru, vpřed ke „sqělým zítřkům“!! A nemusí ani zářit- ostatně protibolševická bolševická jdem okrást i je přece měla ráda „milosrdnou“ tmu… Šéfové zhaslé tmy (jakožto „koncepční“ „protiklady“ světlých rudých zítřků-… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
25. 1. 2019 10:12

K ochraně a vývozu demošky vždy připraven!!
U-K-rááá!!!
PSS-ST!!!
Armáda plánuje 145 cvičení v cizině.
Třeba v Keni a v Burkině Faso
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Armada-planuje-145-cviceni-v-cizine-Treba-v-Keni-a-v-Burkine-Faso-567954

Aleš
Aleš
25. 1. 2019 10:56

Policie trestně stíhá asi deset lidí, kteří šli bojovat proti fašistům na Donbas. V médiích a od poblitiků demokrastického bloku a od policistů se můžeme doslechnout, že tito naši občané jsou považovány za teroristy. Na rozdíl od žoldnéřů North Atlantic Terorism Organisation. Svět zcela dle Orwella. Fašista Kalousek a kdejaký fašista z jeho strany či celého lepšolidského hnízda na kdekoho hází špínu a obviňuje z nacismu. Štíři už nebodají jen v Oděse, nýbrž už došli sem. To by se někomu hodilo, že se mnoho citlivých lidí sebeobětuje, a kolaborující zrůdy zneužijí jejich památku, aby pak mohli zastrašit či zničit ochromený… Číst vice »

zedd II.
zedd II.
25. 1. 2019 12:37

Kouzelné je mainstream ticho kolem Terezy Spencerové. Měla by být na tapetě jako zářný příklad ruského trollingu. Nic, … Ani Blisty nemeknou. Je daleko za hranicí možného ve zdejším ofigo mediálním prostoru. Špatné svědomí, které je třeba vytěsnit.

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 14:57

Tak teď vám něco povím: Nějakou demokracii já osobně mám úplně u prd!ele.
Už delší dobu pozoruji , že ještě pořád používáme úplně matoucí pojmy. Holt se musíme smířit s tím, že kolem sebe musíme rozdávat rány lokty , a to je hodně slušné řečeno.
Respekt si musí každý vydobýt , aby se mohlo o nejake Demogracii vůbec nechat zdát na oběžné dráze mezi lejnem a krakenem.
Ani slovo asertivita už nyní na místě.
Sejrit struktuře na palici je to správné ořechové.
Pokud s bedary a exkrementy nekomunikujete, jsou zmateny.
Konejte, nekomunikujte.
Tomu se říká proces toporeni plebsu.

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 15:16

Teprve teď jsem si přečetl článek. Zpetne mi naprosto odobruje /slovenský tvar/ napsané výše. A teď dále: Neexistuje rozpůlená zeme jménem Česko. To je čirý konstrukt. Existuje množina poli , které zemi protínají na úplně jiném navigačním poli. Řekneme , že půlka je jaksi homogenní. To jsme my. Se svými nočními můrami, že natahneme brka jako zajatci lidskych sviní, kreatur vseho druhu a naprosté morální spodiny. A pak ta druhá část: Ta vůbec není homogenni. Je banda sracicek, jimž je uplne jedno, jak chcípnou. Ale ve svém současném bahnaku se chtějí mít jak prasata v žitě. A nedosti na tom:… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 16:20

A jedna definitiva pro soudruha Havla.
Z české justice se stala politická partaj. A nejen to. Je to devka těch kterých zájmu. Vedle DEEP STATE české TV kraksny je čeká „spravedlnost“ DEEP STATE parchantu, jimž se nedostalo politickeho zmocnění.
Česká televize je mnohoobrocnik , jemuž je třeba konečně dát pár po drzce.
České soudnictví je přesně tím, čím nemá být. Katastrofální kurvou , kterou už nic nezajímá. Kromě vlastního výdělku.

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 16:25

A tím končím.
Uvidíme , co NATO demogracie.
A tím vůbec nemyslím admina, jemuž můžu tak akorat přivodit neuvěřitelné problémy.

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 16:32

Jenom malá coda…
Marx by žasl , jak dneska vypadá jim popsany třídní boj. Nikdy v historii nebyl tak dech beroucí…

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 16:35

Co jste zač?
Jsem soudce.
Nikoli…
jste sudí.

orinoko
orinoko
25. 1. 2019 17:09

Lidé, čtěte…
Jsme toho pamětníky.
Prasata roku 2008 zvedají rypaky.
Už zase je třeba oholit Piráty.

Aleš
Aleš
25. 1. 2019 23:10

Lidé, zděte!
Dnes napořadu hladová zeď po tisíci prvé. Jak nečekané….

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 1. 2019 10:30

A jak se „domlouvat a diskutovat“, když řada lidí zanedbává rodný jazyk??
Rusové jej právem hájí: rodná řeč není jen „překlad“ – jde také o způsob myšlení, zasazování a vnímání věcí a jevů, událostí V KONTEXTU…
Po germanizaci přišla „anglofonizace“…
Nepouštím si hudbu z internetu jen kvůli výběru- hlavně proto že na „našich“ stanicích je mnohdy jen ohlupující záplava anglicky zpívané „hudby“…
Chvála Nové republice!
Český jazyk v habsburské monarchii: Opravdu v Rakousko-Uhersku nikdo Čechy nenutil učit se německy?
http://www.novarepublika.cz/2019/01/cesky-jazyk-v-habsburske-monarchii.html

Dolmen
Dolmen
26. 1. 2019 13:57

Veletoku tleskám. Trošku expresivní, leč vystiženo v jediné větě – Tzv. DEMOKRACII už zbyl jen póvl, dobytek, chmataci, potrati, uchylaci a … vyznavači právě té současné linie.
Tenhle národ není rozdělen, rozdělena je jenom ta DEMOKRATICKÁ podmožina „nadlidí“. Národ stojí na úplně jiném nástupišti nerozdělen.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
26. 1. 2019 14:33

Demokracie je státní formou buržoazie, když nemá strach. A fašismus, když strach má.
(N. I. Bucharin)

orinoko
orinoko
26. 1. 2019 18:38

Ten Bucharin je autentický? Asi bych se o něj měl více zajímat. Mám dojem, že byl v nějaké dobe šéfem hlavního stranického periodika v Sovětském svazu.
A pak v nemilosti. Nějak pohromadě se Zinovevem a Kamenevem. Nedopadl dobře. Ale v hlavě to měl zdá se v pořádku.